Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yeni bir Tabanca tasarımı
Merhaba
Ekteki videoda farklı silahların Geri tepme ve Namlu şahlanması karşılaştırılıyor....
En iyi sonucu striker one yapıyor zira farklı olarak 12mm lik bir Namlu eksenine sahip.
Burda size tanıttığım tasarım 11 mm eksene sahip..Striker one da Hareketli kütle 350 gram civarında(Namlu,İrca yayı mili ve Sürgü).Benim tasarımımda bu ağırlık 200 gram dır.Ve kademeli devreye giren 2 farklı güçteki yaya tarafından yumuşakca durdurulur.Yani sürgü sert bir Darbe almaz,buda bazı silahlardaki yorgunluğa ve stres çatlaklarını önler...
Tasarıma dair iki itiraz geldi..Birincisi sürgünün tek bir Noktadan kilitlenmesi tehlikeli kabul edildi..Ki buna Katılıyorum bende..Kolay söküp takmak avantajını ortadan kaldırmadan buna bir emniyet sistemi aklımda mevcut....İkincisi,atım yatağı içi yivlerin farklı tip(Pirinç.,Aluminyum,Çelik)ve farklı barut miktarları olan Fişeklerle olan çalışması..Bu yivler benim icadım değil.1920de ilk patenti Herr Mann almıştır ve 1970 lerde HK halka şeklinde yiv yerine döngülü yivler için patent almıştır..Tasarımım bu yivler olmadan da çalışıyor.Geri tepme ve Namlu şahlanması bir miktar artıyor .Faydalı olduğundan uygulamaya değer buldum.Sırf bunun için ikinci tırnağı yerleştirdim,zira farklı fişeklerin tahliyesinin sıkıntılı olabileceği düşüncesi ile....

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
pasa_7676
(22-05-2018, 12:30 AM)erhank9 demiş ki: Sayin musti 267
Aslında bu bir manivela.Çoğu silahda bu tek bir parcadır.Son mermi atılinca Şarjördeki Gerdel yükselir ve bu Manivelayı yukarı iter.Yani her silahda var ve olmalıdan kastım buydu....Lakin bazısına dışardan müdahale edemiyoruz,sizin belirttiğiniz kırıkkaledeki örnek gibi....
Sizin sayenizde bu fikir ile meşgul oluyorum şimdi.....Dısarıda ayni walther pp deki gibi bir düğme olmamalı.Manuel olarak sürgüyü çekince mandal düşmeli ve surgu yerine dönmeli.Ama yeni sarjör takınca da, otomatik düşmeli..Bence bu gayet mantiklı olur.dısardan silah daha sade ve pürüzsüz olur....sağ ve sol el derdi de olmaz...
Saygılarımla

Sn. Erhank9.

Böyle bir ilham verebildiysem ne mutlu  bana.  Ama  önerimi şöyle revize edeyim.  

Sürgü mandalı yerinde kalacak. Ama tabanca yeni şarjör eklendiğinde yine sürgü kendiliğinden  düşecek.

Sn Lupus'un yazdığı gibi;
mandal ise olurda kovan tahliyesi yada beslemesi gibi sıkınıtıda diğer her hangibi durumda  atıcı silahı kontrol etmek isterse parmağıyla sürgüyü geride tutabilmesini  sağlayacak.

Muharip anlamda çatışma sırasında bence ciddi bir işlevsel olur. Malum yakın çatışmada mili saniyler anlamlı olabiliyor. Silahı hızlıca doldurmak için iyi bir yaklaşım olabilir. Özel kuvvetler gibi birimlerin ilgisini çekecek bir tabanca olurdu bence.

Çatışmada parmaklarınızdan yaralanmış iseniz doldurma işlemi biraz sıkıntı olabilir. Bununda çözebilir. Yada kolaylaştırabilir.

Saygılar.

Alıntı

Sayın Musti 267
Eğitimlerde secenekler coğaldıkca,hataların çoğaldığı da gözleniyor.Sayin Lupusun paylastıgi videoda,eğitmen stres altinda mandalın unutuldugu ve bu haliyle atesü edilmeye çalışildığını defalarca gozlemledigini ifafe ediyor,yada mandalın sarjörden önce kullanildığını!peki,mandal olmazsa bu olasıliklar ortadan kalkmaz mı?zira şarjörü takan zaten sürgünun kapanmasıni isteyecektir!
Saygilarimla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hfc
Aklıma oldukça fantastik bir fikir geldi. Şarjörde mermilerin olduğu kısma ek olarak ayrı bir bölme olsa ve bu bölme fişek kapsüllerine benzer kapsüllerle dolu olsa, tetiği her çekişte bir kapsül ateşlense, açığa çıkan enerji de silahı kurmaya yarasa iyi olmaz mıydı sizce?

Bu enerji sayesinde çok kullanılan "short recoil" sistemine (ve diğer tüm çalışma sistemlerine) alternatif bir çalışma mekanizması olur. Bununla birlikte, atım yatağındaki fişeğin ateşlenmemesi (misfire) hadisesi gibi pek çok hadise bertaraf edilebilir. Hatta panik anında sürgünün tam çekilmemiş olması ya da silahı gevşek tutmak sonucu sürgünün yeterli enerjiyle geri gidememiş olması gibi sorunlara da çözüm olur.
(bir faydalı özellik daha ekleyecektim ama unuttum Smile )

Bu kapsülün ateşlenememesi olabilecekse de tetiği her çekişte mekanizmaya yeni bir kapsül alınması gibi bir sistem ile önlenebilir.

Bu fikir hareketli parça miktarını çok fazla artırmadan uygulanabilir diye düşünüyorum.

Fikrim çok tuhaf olabilir ama eleştirinizi merak ettiğim ve beyin fırtınası olması için paylaşmak istedim.

Alıntı

Merhaba
Mevcut sistemde artik bahıs ettigin hatalar o kadar az ki..50.000 atışta 18 sorun!Bu anlamda iyilestirmeye gerek var mı?ayrıca ikinci bir kapsule olan ihtiyaç,bir maliyet getirecektir..parca miktarı 3 yada 5 olsa bile artacaktır!
Bence oncelikle sorunu iyi tespit etmek gerekir.Mevcut çözumler yetersiz mi?.Bu elbette sadece benim fikrim...
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hfc
Merhaba
Silah Tasarımındaki önemli bir ayrıntı olan,Tetik sistemi hakkında hiç soru gelmemesi çok ilginç!
Cizimden de anlaşılacağı üzere,Sear(tetik tulumbası)  ve Horoz karşılıklı hareket etmektdir.Bu tasarımda Silahın düşme ile yada istemsiz bir Darbe ile Ateş alması mümkün değil.Sear kırılsa bile,kırılan parça Horozun düşmesini engeller.Tetiği yarım  çekip vazgeçmeniz halinde,açılı yapısından dolayı Sear güvenli konumuna kendiliğinden dönmektedir.Tetik manivelası yuvasında beklemektedir.Tetiği 2 mm hareket ettirdiğinizde yükselir ve searin alt ucuna takılır ve onu geri çeker.Bu esnada Horoz bir miktar daha kurulur ve sonunda serbest kalır.Manivelanın bu hareketi namlu istikametinde gerçekleşir.Bu sayede tam kapanmamış bir Sürgünün kapanmasına da  yardımcı olur!
Glock gibi birçok Striker mekanizmalı silahda bu hareket ters istikametde gerçekleşir.
Bu tasarımda Horoz hep kurulu vaziyettedir.Tetiği silah boş iken düşürdüğünüzde,tekrar sürgü ile kurmak durumundasınız.Prototipde emniyet sistemi uygulayamadım.Farklı çözümler olabilir,lakin kabza emniyeti en uygun seçenek gibi gözüküyor.
Saygılarımla

[Resim: 20180525_203018.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hfc

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi