Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nerede taşımalı? Saat 1 ve 4 Yönü Karşılaştırması
Ülkemizde de yeni popüler olmaya başlayan, bazı taktikul arkadaşlar tarafından sosyal mecralarda sıklıkla paylaşılan 'Kasık üzeri taşıma', 'Apandist taşıma', 'Çük üstü taşıma', 'Saat 12-1 yönünde taşıma' gibi isimlendirebileceğimiz taşıma şekline ilişkin güvenli-güvensiz tartışmaları çeşitli platformlarda sürerken; bir grup meraklı hangi taşıma şeklinin daha 'hızlı' olduğunu araştırmaya karar vermiş...

Şöyle bir test ortaya çıkarmışlar;
Farklı tecrübe seviyelerinde 5 kafadar bulunmuş; bu 5 kafadarın 2'si günlük hayatında da saat 1 yönünü, 2'si saat 3-4 yönlerini, son kafadar ise her iki taşıma yöntemini de zaman zaman tercih ediyor-muş.

Günlük hayatlarında 2 atıcı Glock, 2 atıcı S&W M&P , 1 atıcı da XD9 taşıyor.

Tüm atıcılar test için aynı tabanca ve kılıfı kullanıyor:
Çirkin renkli Gen4 Glock19 ve Darra iwb kydex holster.

Atışlar 3-5 yard mesafeden yapılıyor,
Her pozisyonda 3 tekrar yapılarak süre ortalamaları alınıyor, ve atışlar 4 farklı atış pozisyonunda tekrarlanıyor.

Sonuçlar:
Toplamda 120 ölçüm alınmış ve ortalamalar alınarak 20 skor elde edilmiş.

20 skorun 15inde kasık üzerindenn çekiş daha hızlı olmuş.

Ortalamalar alındığında 5 atıcıdan 4'ü kasık üzerinden çekişte daha hızlı olmuş.

Tüm ölçümler dikkate alındığında kasık üzerinde taşıma durumunda atıcıların 0.15sn daha hızlı olduğu tespit edilmiş.

5 atıcıdan 3'ü kasık üzeri taşımanın daha rahat olduğunu belirtmiş. 

Konunun videosu aşağıdadır:

Video ile ilgili eleştiri yapacak olursak;

Sizi hayatta tutacak olan kılıftan ne kadar hızlı silah çekeceğinizdir, kılıfa ne kadar hızlı silah soktuğunuz değil. Bu sebeple videodaki gibi pervasızca silahı kılıfa sokmaya çalışırsanız, istenmeyen sonuçları olabilir. Özellikle kasık üzeri taşıma durumunda tabancayı kılıfa sokarken çok daha fazla dikkat gösterilmeli, bel ileri doğru uzatılarak tabanca namlusunun vücudu değil, yeri gösterecek şekilde olması sağlanmalıdır.

Selamlar.

Alıntı
30 üye teşekkür etti:
Robin, demirci57, taarruz, Ruhsuz, lenduha, Mr.Wayne, ugurucar57, harun, Sabri, sem, 1905sss, nsyuksel, Xlll, _X0X_, fsmy, husrev, foottwo, Murata, ombra, heisenberg, mimaslan, usame, Gazanfer, Kimble, alone61, tekoglu, FRD, alpago, yorguncevik, ismicey
Şahsen haftalar önce kendim yaptığım 1 saatlik bir çalışma sonucunda saat 4 yönünden silahımı 0.20sn daha hızlı çektiğimi tespit ettim. Gizli kılıf (kemerin iç tarafından) ve silahımı örten gömlek ile tıpkı gerçek hayattaki gibi test ettim. Videoda izlediğim kadarıyla nişan almadan en hızlı atış yapılmaya çalışılmış. Sonuçta profesyönel olan onlar bu yüzden eleştirmek yanlış olur ama benim şahsi fikrim kasık üzerinde taşımanın getirdiği ekstra riskler ve konforsuzluğu hesaba katarsak saat 4 yönünde taşımak daha mantıklıdır.

Edit: Taşıdığım silahın 5? namlusu olduğu için kasık üstü beni ekstra rahatsız etmiş olabilir.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
usame, alpago
(02-05-2018, 10:54 PM)Red Kit demiş ki: Sonuçlar:
Toplamda 120 ölçüm alınmış ve ortalamalar alınarak 20 skor elde edilmiş.

20 skorun 15inde kasık üzerindenn çekiş daha hızlı olmuş.

Ortalamalar alındığında 5 atıcıdan 4'ü kasık üzerinden çekişte daha hızlı olmuş.

Mexican Carry? Nasıl yaw, top tüfeğin kaderi yapılacak ufak bir hataya bağlı Big Grin

Not; Sn Red Kit, paylaşım için teşekkürler. Affınıza sığınarak biraz latife yapmak istedim. Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, Red Kit, FRD, kotucenk
Vakti ile bir tanıdık şöyle kelamda bulunmuş idi "Silahı, hasmı olan önünde, öylesine taşıyan gö... taşır". Bilimsel olmadı ama affınıza sığınarak Smile

Alıntı
37 üye teşekkür etti:
1905sss, wubıh, Carbon12, Cyrsis, Xlll, _X0X_, taarruz, ugurucar57, alone61, drmehmet, Hero17, Red Kit, FRD, kut4, Mr.Wayne, foottwo, shelby, ombra, heisenberg, demirci57, mimaslan, usame, Gazanfer, Ruhsuz, emre76, lenduha, DaRkNeSs-, Vefasiz, harun, alpago, kotucenk, Fruktoz23, ceruh, KaanY34, Tongel, LKT, ismicey
(03-05-2018, 09:00 AM)sem demiş ki: Vakti ile bir tanıdık şöyle kelamda bulunmuş idi "Silahı, hasmı olan önünde, öylesine taşıyan gö... taşır". Bilimsel olmadı ama affınıza sığınarak Smile

Sn. Sem,

Siz çok yaşayın. çok güldüm ve düşündüm..Kesinlikle haklılar Big Grin Big Grin

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
drmehmet
Bence hangi ortamda olduğunuza bağlı. Şayet araba kullanıyorsam saat 4 tarafı rahat olmuyor saat 8 tarafını tercih ediyorum. Ki günlük kullanımda genellikle karatavuk yanımda oluyor saat 8 konumunda taşıyorum çoğu zaman üzerimde oldugu bile unutuyorum. Tamam belki hızlı çekmeye müsait olmayabilir ama benim için en rahat taşıma şekli. Ha kovboyların kasabasına gitmem gerektiğinde o zaman ani çekme durumu olabildiği için mecburen saat 4 pozisyonuna alıyorum. Smile
Saygılar

Alıntı

(03-05-2018, 11:16 AM)nsyuksel demiş ki:
(03-05-2018, 09:00 AM)sem demiş ki: Vakti ile bir tanıdık şöyle kelamda bulunmuş idi "Silahı, hasmı olan önünde, öylesine taşıyan gö... taşır". Bilimsel olmadı ama affınıza sığınarak Smile

Sn. Sem,

Siz çok yaşayın. çok güldüm ve düşündüm..Kesinlikle haklılar Big Grin Big Grin

Kesinlikle +1  Shy

Alıntı

O zamanlarda önde taşıma sebebinin silahı hızlı çekmekten ziyade silahının olduğunu göstermek olduğuna eminim Wink 
Saygılar..

Alıntı

Ç.. üstü taşımak isteyenler taşır tabii. Genel konsept ve bendenizin nacizane şahsi kanaati ve taşıma stili 2 ile 2-3 arası bir noktada taşımaktan yanadır. Yaralı olma durumunda da her iki eli kullanma imkanı verir. Tabancanın ekürisi yedek şarjörleri de 10 istikametinde oyunda düşünmekte fayda vardır.
Selamlar.

Alıntı
23 üye teşekkür etti:
tirendaz, PersonalDefence, Springfield, kararsız, Sabri, Xlll, Vefasiz, xeorx, harun, alone61, alpago, karabasan, lenduha, Gravis_Pro, Fruktoz23, Alper f92, serdaraktas, xxglockxx, LAMRETOEJ, Tongel, Kimble, Gazanfer, ismicey
Sayın xlcod3r, sizi görmek ne güzel. Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
xlcod3r, serdaraktas, Kimble

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi