Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YENİ TAC87.COM
(13-08-2018, 07:30 PM)nysh35 demiş ki: Yanlış anlaşılmasın bilmediğimden soruyorum. Bu ürünler diyelim ki dolar 4 TL iken  ithal edildi.Neden güncel  kur üzerinden satış yapılıyor?

Eğer ithal mal ile çalışıyorsanız iki seçeceğiniz vardır:

Kur riskini almazsınız, döviz ile alır, döviz karşılığı satarsınız. Dövizin anlamlı miktarda değer kaybetmediğini düşünerek, stok maliyetini ve mal değerlemesini sıfır kabul edip, asgari kar marjı ile çalışabilirsiniz. Bu benim seçtiğim yol, çünkü hesaplamalar basit. Sadece ithalat vergilerini hesaplayıp, makul marjla satış fiyatını belirleyebiliyoruz. Döviz bazında fiyatlarımız hiç değişmiyor.

Diğer şekil ise, malın değerini TL cinsinden hesaplamaktır. Ancak o durumda stok maliyeti olarak ciddi bir marj kullanmanız gerekiyor. Çünkü TL enflasyonu yüksek, TL sürekli değere kaybediyor. (Son günlerdeki duruma bakmayın, bu bir istisna. Senelerce "tutulan" kur lastik gibi gerildi ve bir yerde elden kaçtı; üzerine bir alay spekülatif hareket yedi ve böyle olduk.) En az senelik banka faizi bazında stok maliyeti hesaplanmalı ve malı ne sürede döndüreceğinin tahmini ile çarpılmalıdır. Bence bu durumda fiyatlarımız daha yüksek olurdu. Malın ortalama 3 yılda döndüğünü düşünürsek sadece stok maliyeti %50-60 olacaktı.

Sizin yazdığınızı örneklersek: 
Şu an diyelim 1.000$ stok mevcut. Ama bu ürünler son 3 yıl ile 6 ay arası stoklara girmiş. TL olarak maliyeti 3.500 TL. Ben bunları %20 gibi bir kazançla satışa koymuş olayım. Malların tümünü satarsam elime geçer 4.200 TL. Şimdi tekrar aynı 1.000$'sık stoğumu yerine koymak için ithalat yapayım. Kaç para ödeyeceğim? 7.000 TL. Şimdi ben para mı kazandım?   Veya kazancımı ayırıp cebime koyayım (700 TL), kalanı ile tekrar mal alayım: Ama 500$'lık mal alabiliyorum, param erimiş gitmiş... Para mı kazandım sizce, yoksa zarar mı ettim?

4 yıl boyunca nispeten daha uygun rakamlara alışveriş yaptınız, ben de kur riski almadan az fakat düşük riskle kazandım. 4 yıl sonra risk gerçekleşti, fiyatlar dövize bağlı olarak arttı, yapacak birşey yok. Bu malı üretim ülkesinden bugün alsanız, yine artmış TL karşılığı ile alacaksınız. Aslında sizin için de değişen birşey yok. Bizim mağazayı yurtdışında yerleşik bir mağaza olarak düşünün, amazon.com gibi, brownells gibi - sadece yurtdışı mağazanın ülke içinde faaliyet göstereni gibi. Bugün oralardan aldığınızda ne ödüyorsanız, tac87'de de aynı şekilde ödüyorsunuz.

Alıntı
29 üye teşekkür etti:
hunter 12, ugurucar57, serdar_mutlu, kuzeybuzulu, sarp kılıç, tugrul, ilksurfer, Taylan Topaloglu, Xlll, lenduha, m16a2, sem, LAMRETOEJ, nysh35, Rangeman, Kimble, bilhan, maho07, karaca, al-me, 1905sss, tirendaz, mimaslan, serdaraktas, freedom_54, ThePulchra, topraxxx, MEHMETEMİN73, gaul
Döviz bazında bu ürünleri dünyada en ucuz Sn.Harun Bey satıyor.Araştırmanızı rica ediyorum.

Bundan sonra tüketici ve ithalatçı arasında benzer dialoglara sıkça rastlayacağız maalesef...

Yerli bir iki firma sayfalarında daha ucuz görünse de, satın aldığınızda fiyat güncel değildi diye size döneceklerdir.

Bu da bu günlerde sıkça yaşanacak...

Saygılar...

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
ilksurfer, Xlll, harun, 1905sss, Shepherd, topraxxx, MEHMETEMİN73
Ben birçok firmada bu durumu gördüğüm için buradan sorma gereği duydum aslında. Yani sorum direk harun beyin dükkanıyla alakalı değildi ancak sağ olsun oda gayet güzel bir şekilde açıklamış. Zor bir dönemden geçiyoruz Allah herkese kolaylıklar versin. Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerden biran önce çıkmasını diliyorum. Cevap veren herkese teşekkürler.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
harun, sarp kılıç
Hayırlı olsun daha güzel ve modern bir site olmuş.
Birde Magpul Sga olsa daha ne isteriz Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(09-09-2018, 01:31 AM)Yabgu35 demiş ki: Hayırlı olsun daha güzel ve modern bir site olmuş.
Bir de Magpul Sga olsa daha ne isteriz Smile

Magpul ile 2 yıl önce (sözde) anlaştık. Fakat, ihracat departmanı tek kişi ve aşırı yoğun bir bayan. Bir türlü bize zamanında dönüş yapamıyor, telefonla ulaşılamıyor, iletilere cevap verse bile haftalar sonra yanıtlıyor. Şimdilik çok zor yürüyecek gibi duruyor.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, Yabgu35
Forum olarak adam başı 25 cent versek, magpulun işe alacağı adamın maaşı çıkar. Bu nasıl iştir arkadaş.

Allah kolaylıklar versin sayın harun.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(10-09-2018, 01:47 AM)harun demiş ki: Magpul ile 2 yıl önce (sözde) anlaştık. Fakat, ihracat departmanı tek kişi ve aşırı yoğun bir bayan. Bir türlü bize zamanında dönüş yapamıyor, telefonla ulaşılamıyor, iletilere cevap verse bile haftalar sonra yanıtlıyor. Şimdilik çok zor yürüyecek gibi duruyor.

Sn. Harun 
Yaklaşık 1 yıldır tetik erişim mesafemi kısaltmak için tactical olmayan kısa dipçik bekliyorum. Beni mossberg grubuna yönelten de aksesuar zenginliği ve modifiye etmeye mümkün olmasıydı. Ama bu haberle resmen yıkıldım. Ne yapsam bilmiyorum. Sizde veya çevrenizde elinde fazla olan (2.el bile olur) bulma şansınız var mı diye sormaktan başka çarem kalmıyor. Ama bir güzellik yapıp eskisini getir yenisini götür diye bir kampanya yaparsanız bunu verip yeni gelen ATI aksesuarlıyı almaya hazırım Smile

Alıntı

Mossberg 500 ve Maverick modellerinde tetik erişim mesafesini kısaltan Knoxx dipçiklerimiz hazırda var. Fakat bunlar aynı ATI gibi taktik görünümlü, M4 stili teleskopik dipçikler. Ne yazık ki klasik dipçiklerin kısa tetik erişimi sağlayan modelleri yok. 

Bunları belki yaptırabiliriz ama çalışma gerekiyor. O zaman da, polimer olması pek mümkün değil. Siyah ahşap olabilir belki. araştırmamız lazım.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi