Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Farklı bir tecrübe. PX4 Storm Compact İnox..
Evet maalesef  F92 İnox ile buluşma gene bir başka bahara kaldı.

Herkese merhaba; uzun zamandır forumda yazmıyordum. Yazının giriş kısmını okuduğunuzda başlıkla ne ilgisi var diyebilirsiniz. Ancak bağlantısını birazdan açıklayacağım. Her neyse lafı fazla uzatmayalım.
Zaman zaman forumda başlıklar altındaki yazıları takip etsem de iş yoğunluğu ve günlük meşgaleler sebebiyle eskisi kadar silahlara vakit ayıramıyordum. Ancak kısa süre önce mermi istihkakının silah başına yıllık 1000 mermiye çıkartılması, her silah severde olduğu gibi bende de atış isteği yönünde olumlu bir etki yarattı. Hali hazırda sahip olduğum ve yaklaşık 9 yıldır kullandığım G 19 ile birkaç hafta sonu keyifli atışlar gerçekleştirince, ateşli silahların cezbedici yanmış barut kokusuna hala meftun olduğumu yeniden hatırladım.
Kısa süre önce 1990 lı yıllarda benim için bir tutku olan Beretta marka silahların MKE vitrininde yer aldığını da öğrenince, "şu dünyada bir tek zevkimiz var o da ateşli silahlar" diyerek niyeti bozdum ve 2 adet silah satın alma belgesi çıkarttım.
Niyetim ilk sahip olacağım silah olarak hep hayalimde olmasına rağmen, yaklaşık on yıl önce ben silah satın alma belgesi çıkartana kadar MKE de tükenen Beretta F 92 inox lardan bir tane satın almaktı.
Aradan geçen on yılı aşkın süredir bir çok marka silaha sahip olmama rağmen F 92 serisi bir tabancayı maalesef envanterime katamamıştım.
İşte bu şevk ve arzu ile belki kısa sürede MKE ye başka silahlarda gelir düşüncesi ile 2 adet satın alma belgesi ile MKE?nin yolunu tuttum.
Niyetim, az öncede belirttiğim üzere öncelikli olarak bir tane Beretta F 92 inox satın almaktı. Sadece beni düşündüren tek konu, bu silahlarda yıllar içerisinde gerileyen işçilik ve malzeme kalitesiydi. Hatta MKE vitrininde sergilenen F 92 inox a camekan vitrinin dışından baktığınızda dahi eski modeller ile arasındaki üretim farkını rahatlıkla görebiliyordunuz. Gene de gözüm öyle karardı ki Beretta 92 inox un ölüsü bile bana yeter dedim.
İşlemleri başlatmadan önce MKE de görevli üst düzey bir tanıdığıma uğradım. Sağolsun kendisi sergilenen modelleri görme imkanı sağladı. Daha önceden bir çok kez silah satın almış olmama rağmen  ilk defa böyle bir imkan gerçekten tercihimi etkiledi desem yalan olmaz.
Öncelikle F 92 inox larda eski modellerdeki kalitenin olmadığını net olarak söyleyerek söze başlayabilirim. Zaten bu konuda forumda yazılmış yazılarda olduğunu düşünerek sözü kısa kesiyorum. 92 inox ta alt gövde ile üst kızak ve namlunun materyal farklılığı öyle hissedilir olmuş ki; neredeyse bu silahın üst gövdesine başka bir silahın alt gövdesini uydurmaya çalışmışlar diyorsunuz. Hatta alt gövde o kadar  pürüzlü ki  neredeyse kalitesiz krom kaplanmış kurusıkı imitasyon tabancaların dokunma hissini uyandırır hale gelmiş. Alüminyum alt gövdenin üzerine yapılan kaplamadan mı?  Yoksa kullanılan metal kalitesinden kaynaklı bir durum mu olduğu konusunda çok teknik bilgim olmadığından detaylı bir bilgi paylaşamayacağım. Silahın üst gövdesi nispeten alt gövdeye göre daha kaliteli bir yapıda. Ancak gene de eski yıllardaki üretimlere göre üst gövde de bariz kalite farklılığı mevcut. Silahta gez ve arpacıkta kırımızı noktalar kullanılmış, bu kalitesiz işçilikte bir nebze olsun görsel güzellik oluşturuyor. Bunun yanında üst kızak indirme manivelası ve silah sökme mandalı internet sitesinde sergilenen USA üretimlerindeki gibi siyah değil, gövde renginde. Silah kutusu Beretta'nın klasik mavi kutusu. Kutu içeriğinde bir adet yedek şarjör, silah kilidi, temizleme fırçaları, kullanım kitapçığı ve gerekliliğini  çok anlayamadığım plastikten yapılma mavi Beretta reklam materyali var.  Silahı elime alıp incelediğimde ilk göze çarpan izlenimlerim bunlar.
F 92 inox taki işçilik kalitesindeki bu azalmaya rağmen, tamam bundan bir tane alıyorum dediğim anda; Beratta nın APX ve PX4 Storm Stainless modelini de önümde açtılar. APX bana göre görsel olarak tam bir ucube. Oldukça kaba, fazla çıkıntılı hatlara sahip bir silah olarak gözüme çarptı ve direk PX4 Storm?u incelemeye geçtim. Bir yandan da kendime diyorum ki neden bu silaha bakıyorsun?  Buraya geliş amacın belli. O da yılların özlemini son buldurmak.
Bu düşünceler içerisinde iken PX4 Storm İnox taki malzeme ve işçilik kalitesi, 15 lik kapasite ve polimerin verdiği hafiflik ile bir de bunlara F92 inox ile namlu boylarındaki uzunluk farkları ile birleşince elimden PX4 Storm İnoxu bırakamadığımı fark ettim.
MKE deki yetkililerde İnox modelinin oldukça az sayıda geldiğini, 92 inox un sürekli ithal edildiğini söyleyerek taşıma kolaylığına da vurgu yaparak benim fikrimi değiştirdiler. Nihayet PX4 Storm inoxta kesin karar kıldım.
Hatta 2. Satın alma belgemi de F 92 inox ta mı kullansam diye aklımdan geçirirken, dolar kurundaki yükseklik beni şimdilik bu kararımdan vazgeçirdi. PX4 Storm inox için resmi işlemleri başlatarak satın alma işlemini tamamladım.
Şimdi birazda bu aklımda olmayan ve satın almış olduğum silahtan bahsedelim.
Öncelikle oldukça geç bir saatte MKE ye gittiğimden satın alma sonrası atış imkanım olmadı. Bunun yanında silaha ilişkin ilk izlenimlerim ise şöyle ;
Silah PX4 Storm İnox Compact modeli. Üst gövde çelik alt gövde ise polimer yapıda. Boş şarjör dahil ağırlık 740 gr civarı. Bu ağırlık makul bir miktar. Ancak üst çelik gövdenin ağırlığını silahın alt gövdesine silahın tasarımı sayesinde gayet güzel dağıtmış olsalar da bir diğer polimer platform olan Glock ile kıyaslandığında size  bariz bir şekilde apayrı bir his veriyor. Bu çelik gövde atış istikrarına ne şekilde etki edecek onu da inşallah atış deneyimlerimden sonra paylaşma imkanı bulurum.
Silahtaki malzeme kalitesini oldukça beğendim. Herhangi bir işçilik kusuru göze çarpmıyor. Silah kabze arkalığı ele göre ayarlanabiliyor. Silah kutusunda iki farklı ebatta kabze arkalığı mevcut. Polimer gövde üzerinde İngilizce klasik Beretta güvenlik uyarıları mevcut.
Gez üzerinde ve arpacıkta yuvarlak beyaz noktalar kullanılmış. Gez ve arpacık siyah renkte. Her iki taraftan kumanda edilebilen emniyet mandalı üst çelik kızak üzerinde konumlandırılmış ve aynı zamanda güvenli horoz indirme özelliğine da sahip. Silah emniyetine ulaşım oldukça rahat. Başparmak ile açmak ve kapatmak herhangi bir zorluk ile karşılaşılmadan kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.
Namlu siyah renkte ve gerek atış gerekse sürgü manüplasyonu esnasında dönme özelliğine sahip.
Boş kovan tahliye tırnağı üzerinde uç kısımda namluda mermi olduğu uyarısını veren kırmızı bir boya bulunmakta. Bu tırnağın kırmızı uç kısmı namluda mermi varsa hafif dışarıda kalıyor. Silah namlusu ise oldukça kalın bir yapıda. Bu ilk bakışta dikkatimi çekmişti. Muhtemelen aynı namluyu farklı kalibrelerde de kullanıyorlar.
Silah icra yayı plastik bir aparatın içerisine yerleşiyor ve silahı ilk söktüğünüzde doğrudan silahta icra yayı ile karşılaşmıyorsunuz. Şarjör üzerindeki mermi yuvalığı turuncu renkte. Bu diğer silahlardan alışık olmadığınız bir durum.
Silaha, polimer gövde üzerindeki pimlerin aşağı çekilmesi sonrası sürgünün öne doğru itilmesi ile kolayca sahra  sökümü yapılabiliyor. Yine polimer gövde üzerinde aksesuar rayları bulunmakta. Silahın namlu boyu oldukça kısa. Alt kabze uzunluğu orta ebatta olan  benim ellerime göre ideal uzunlukta . Silahın tetik yolunun pürüzsüz ve oldukça hissedilebilir olduğunu söyleyebilirim. Silaha ilişkin olarak genel anlamda ilk izlenimlerim bunlar. İleride atışlar sonrası daha fazla tecrübe edinmek mümkün olacak. Silah kutu içeriği yukarıda belirttiğim üzere F 92 nin kutu içeriği ile aynı. Sadece ilave değiştirilebilir iki adet kabze arkalığı mevcut.
Tüm bu anlattıklarımdan sonra şunu belki de üzülerek söyleyebilirim ki Beretta F 92 inox ile yine kavuşamadık birbirimize. Neyse lafı çok uzattım umarım sizi sıkmamışımdır. Herkese selam ve saygılarımla?

[Resim: IMG_1191.jpg]

Alıntı
41 üye teşekkür etti:
heisenberg, fsmy, m16a2, Sabri, yyildiz, tirendaz, v_strom, wubıh, Cem1964, serdaraktas, drmehmet, lenduha, Kimble, Oberon, Vectra, sem, alone61, sirflayer, Fruktoz23, cirido, CoolHand, BSS, Robin, demirci57, taarruz, Xlll, Murata, DaRkNeSs-, ckenarli, husrev, Surmene, defender45acp, usame, zucchero, pasa_7676, Zamane Akıncısı, Gazanfer, vgun, DoganSW, Çılgınturk, bilhan
Sn adil alemdar,
Belki bir çok kişinin aklındaki soruları yanıtlamışsınız, çok teşekkürler.
Bu arada tam boy 92 FS'i inceleme şansı bulabildiniz mi? Onun malzeme kalitesi nasıl olmuş?

Saygılarımla

Alıntı

(27-04-2018, 03:53 PM)lenduha demiş ki: Sn adil alemdar,
Belki bir çok kişinin aklındaki soruları yanıtlamışsınız, çok teşekkürler.
Bu arada tam boy 92 FS'i inceleme şansı bulabildiniz mi? Onun malzeme kalitesi nasıl olmuş?

Saygılarımla

Sn lenduha malesef gözüm hep 92 FS inox ta olduğu için standart siyah modelini detaylı olarak incelemedim. Ancak standart siyah modelde  genel akışta  inox a göre daha az kusur göze çarpıyor. En azından alt gövde ile üst kızak arasında  bariz bir renk tonu farklılığı göze çarpmıyor.

Bunun yanında yazımda bazı yerlerde kesme işaretleri yerine soru işaretleri çıkmış. Word ortamında yazıp sonra foruma attım ve yazıyı kontrol ettim. Foruma kaydetmede birçok kez hata verdi. Sonrasında da bu şekilde kullanmadığım noktalama işaretlerinin çıkması sebebiyle özür dilerim. Elimde olmayan bir şekilde gerçekleşmiş.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sayın adil alemdar;
Silahınız hayırlı olsun. Bu yazınızı okuyunca kendimi çok şanslı hissettim doğrusu. 2 Hafta önce baba yadigarı 1997 üretimi 92fs inox silahımı aldım. Babam senelerce belinde taşımıştı ama toplasan 2 kutu mermi atmamıştı. Son 10 yıldır bulundurma olarak kasada yatıyordu. Benimde hayalimde hep bu silaha sahip olmak vardı ve tamda dosyamın bittiği zamanlarda yeni berettaların gelmesiyle kafam biraz karışmıştı. Taşıma olacağı için bende px4 modelini kısada olsa düşünmüştüm. Neyseki kendim için doğru kararı vermişim. Silahımı çok seviyorum. Kalitesini ilk ele alındığı andan itibaren hissettiriyor. Her poligona gittiğimde arkadaşlar alıp incelemeden duramıyor Smile
Size önerim eğer imkanınız varsa yurtdışından M9A3 modelini permi ile getirtmeniz. Bütün incelemelerden tam not alıyor ve 92 serisinin geldiği son nokta gerçekten.

Alıntı

Sayın adil alemdar,

Silah gibi özel bir nesnenin her açıdan kullanıcısının içine sinmesi çok önemli.Bu vesileyle yeni silahınızla size uzun yıllar mutlu bir birliktelik diliyorum.Hayırlı olsun.

Alıntı

Sayın adil alemdar,
PX4 Storm Compact İnox silahınız hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanmanızı dilerim. Bir Beretta 92FS standart siyah sahibi olarak, doğal olarak da Beretta fanı gibi yazınızı okudum. Smile Benim de çocukluk hayalim bir Beretta 92FS idi. Çok sık aralıklarla atış yapamadığım için silaha aşinalığım kayboluyor. Ancak her atışta yeniden sevecek bir yer buluyorum. Siyah modelde renk farklılığı olmadığını gözlemlediğinizi belirtmişsiniz. Kozmetik olarak biraz erken aşınma olduğunu ekleyeyim. Ancak bu olması gereken düzeyin üzerinde değil. İnox modelinde de renk farklılığının dışında kozmetik aşınmaların ne derece olacağı hakkında fikir verir diye düşünüyorum. Çünkü İnox olarak adlandırılan renklendirme yalnızca Beretta markası tarafından kullanılan, özellikle yerli markaların ise ürettikleri aynı renkteki silahlar için kullandığı bir tabir. Bunları bir kenara bırakalım, silaha hakim olduktan sonra atış keyfini sonuna kadar yaşatan bir tabanca 92FS. Çok sevmenizin yanında, biraz haksızlık ettiğinizi söylemeliyim. Çok kere yazmışımdır, yine yazayım. Beretta başlığı altında sayın lupus'un bir cümlesi vardı. "Beretta, Beretta'dır." Zaten aldığınız silah da başka bir Beretta modeli.
Saygılar, sevgiler...

Alıntı

Sayın shelby kesinlikle dediğiniz gibi Beretta, Beretta'dır. Buna tamamen katılıyorum. F 92 ye kesinlikle haksızlık etmek istemem ancak zaman içerisinde düşen işçilik kalitesi insanın canını sıkıyor.
Böyle dünya klasiği olmuş modeller zaman içerisinde kalitelerinden ve işçiliklerinden ödün vermemeli diye düşünüyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
shelby
Sayın shelby; kesinlikle dediğiniz gibi Beretta, Beretta'dır. İşçilik kalitesindeki azalma insanın canını sıkıyor.
F 92 gibi dünya klasiği olmuş modeller, zaman içerisinde kalitelerinden ödün vermemeli diye düşünüyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi