Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Masai Mara
#1
Arkadaşlar selam, Konya'lı Retay firmasının bir süredir ürettiği Masai Mara modeli hakkında forumda konu bulamadım,
Inertia/Kinetik sistemli yarı-otomatik tüfek işçilik ve malzeme bakımından diğer yerli ürünlerden kaliteli olduğu iddiası ile piyasaya sürülen bir model.

Firma sahibinin açıklamalarına göre Namlu monoblock ve yekpare olarak imal edilip Avusturya'lı Bohler firmasından temin edilmekte ve tolerans değerlerinde dalgalanma mevcut değil (18.4mm)

Kundak ve ahşap ise İtalya'dan getiriliyor.
Tetik grubu emniyet maksadı ile sökülebilmekte ve Fiyat olarakta 3.000 Tl civarında bir fiyat etiketi mevcut.

Tesadüfen yeni haberim olduğundan konunun aslını astarını henüz öğrenmedim.
Eğer yükselen fiyat sadece sökülebilen tetik grubu,monoblock namlu ve ithal kundak malzemesinden sebep değil ise ve iddia edildiği gibi bir standart sağlandıysa belki uçar avlarında bir alternatif oluşturabilir.
Yorum sizin

Saygılar. 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
madenci08, mehmetstar, harun, tirendaz, PersonalDefence, sparus, Gazanfer
#2
Benellinin birkaç yıl evvel düzeltmiş olduğu "Benelli Click" hatasını barındırmadığı iddiası ile lanse edilen ve firmanın kendisine patentli olduğunu belirttiği İnertia Plus sistemi ve tırnak mekanizması;

http://www.guns.com/2018/01/10/retay-arm...shot-show/ 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tirendaz, PersonalDefence, harun, sparus, husrev
#3
http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopi...3&t=468520
 
Alıntı

#4


 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
#5
Masai Mara Avcılık forumlarında epey konuşuldu. Doğal olarak öncelikle fiyatın yüksek olduğu konusunda eleştiriler yapıldı. Masai Mara ismi konusunda eleştiriler oldu. Yenilikçi ve gelişmeye açık bir firma. Müşteri ile diyalog kuvvetli. Hatırladığım kadarıyla İbrahim Aksu ile farklı namlu çaplarını karşılaştırarak 10.000 atışlık bir test yapıyorlardı. En yüksek randıman için Forcing Cone uzunluğu ne olmalı, Namlu çapı ne olmalı gibi çalışmalar yapılacaktı.  Sonuç ne oldu bilmiyorum. Firma temsilcisi Ali Kelten geliştirecekleri yeni modeli Prohunt'ta çıkaracaklarını söylemişti. Masai Mara isminin de revize edilmesi söz konusuydu.Maalesef fuara gidemediğim için durum nedir bilmiyorum. Firma ismini de Sn. Cumhurbaşkanımızın isminden esinlenmişler. (RE-TAY) Firma özellikle Amerika pazarına yönelik sıkı bir pazarlama çalışması yaptı.Randy Wakeman gibi bilinen kişilere tüfek verip denettiler ve yorum yaptırdılar. Herhalde Amerika'da başarılı olmuşlardır. Ancak bildiğim kadarıyla ülkemizde ortalama Avcı'nın kullandığı standard hale gelmiş yivsizler, 1200-2000 TL arasında.değişiyor. Bu bakımdan Türkiye pazarında yüksek satış rakamına ulaşmak için öncelikle fiyatı rasyonalize etmek gerek.Yani, Avcı örneğin Huğlu'yu bırakıp bunu kullanınca 10 yerine 15 vuracağına inanırsa bu farkı verir. Yoksa elindeki tüfekle devam eder diye düşünüyorum. Ben avcı değiim ancak avcı arkadaşlarımla yaptığımız konuşmalar bende böyle bir kanaat oluşturdu.
Saygılar
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
splendes, Karagoz, PersonalDefence, dr.kara,
#6
Yeni modelin adı Gordion.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp,
#7
Sn. Ahmet Özalp, detaylandırma için teşekkürler.

Tüfek okuduğum kadarı ile tasarım aşamasında da Rand Wakeman ile fikir alışverişinde bulunalarak tasarlandı, bunun dışında reklam yapmak gibi olmasın ama Ar-Ge si için işi bilen birileri ile çalıştıkları belli.
 
Amerika'daki satış fiyatı 1000$ ve gene kullanıcı yorumlarına göre gene kendi fiyat aralığında tüfekten oldukça iyi bir alternatif olarak bahsedilmekte.

Kullanıcıların yorumlarında alt veya üst vurma olmadığı gibi iç ve dış işçiliğin oldukça temiz olduğundan da bahsediliyor, kullanılan malzeme ise belirli bir kalitede, zaten kundak ve namlu ithal olarak temin edilmekte.

Gelinen aşamadan sonra buradaki en ama en önemli nokta son kalite kontrollerdeki istikrarın ne olacağı, memlekette üretilip çalışan tüfekte var aynı tüfeğin sorunlu olmasından ötürü avda toprağa bayıra vurulanıda var, yerli ürünle tecrübesi olan pek çok avcı kalitedeki istikrarsızlıktan bıkmış, çözüm için ithal ürünlere yönelmiş vaziyette.
Hali hazırda üretim kapasitelerinin nerede ise tamamını 2 yıldır Amerika pazarına ithal ediyor oluşlarından ötürü ürünü ancak bu sene iç pazara sürebilmiş olmaları fiyat konusunda indirim yapma gibi bir durumu hesaplamadıklarını gösterdiği gibi, fiyatın inmesi ile beraber ya malzemeden yada kalite kontrolden feragat etmeleri gerekeceğinden zaten ihraç fiyatı mevcut kur ile 4000-4200TL olan ürünün iç pazarda 3000 Tl ye satılması makul.

Eğer ürün iddia ettikleri üzere uzun vade'de dayanıklı olur ve kullanılan malzemeden de daha önemli bir unsur olan kalite kontrolleri, fiyatı ile orantılı bir istikrarda seyreder ise o zaman bir alternatif oluşturmakla kalmaz, iç piyasada yıllardır ihtiyaç duyulan kaliteli yarı otomatik sınıfınıda dolduracak bir ürünle yerlerini sağlamlaştırabilirler.
Burada önemli olan parayı bulunca değişmemek ve disiplinli bir şekilde üretim istikrarına devam etmek hatta kaliteyi dahada sıkılaştırmaktır.

Yerli firmaların tamamı yeni bir ürün lansmanından sonraki kısıtlı bir süre için üretimlere dikkat edip, piyasada belirli bir süre sonra yer etmelerinin ardından üretim kalitesini savsaklamaya başladıklarından yıllardır yivsiz alanında çifte ve poze üreten bir kaç firma hariç kalitede istikrarı bulmak mümkün olmadı, umarım başladıkları işi başladıkları gibi devam ettirerek piyasada makul fiyata kaliteli bir alternatif oluşturup sektöre faydaları olan bir firma olmayı başarırlar.

Bugün 200 hatta daha fazla irili ufaklı firmanın yivsiz ürettiği ülkemizde 1 tane kendini ispatlamış ve kalite sıkıntısı çıkarmayacağı garanti olan tüfek mevcut değil, (ihraç fazlası olduğu zamanlarda iç pazara sürülenler haricinde)

Yivsiz'in Çin'i olarak bahsedilen ülkemizde kaliteli bir işin ortaya çıkması zaten gerekiyordu bence hatta geç bile kalındı.

Bir diğer bu ürüne benzer kaliteli olduğu iddiası ile üretilen ve Browning Maxus'un birebir klonu olan ve aslında Huğlu tarafından üretildiğini "okuduğum" Ceo Thrust adlı bir tüfek mevcut işçiliği kaliteli görünsede tanıtımı ve reklamlamasının başarısızlığı ve iddiasında bulundukları üretim kalitesiyle zıt tabana tanıtımı yapıldığından henüz iç pazarda bilinemediği gibi mevzu bahis fiyatından ötürüde çeşitli forum ahalisinin saldırı tadında eleştirilerinede maruz kalmış durumda bilmiyorum akibeti ne olur.
Darısı diğer firmaların başına.

Verilen paranın karşılığını vermek sureti ile senelerdir ürettikleri pahalı çifte/poze fiyatlarına kaliteli malzeme ve işçilikle üretilmiş buna görede fiyat etiketi olan farklı serilerde otomatik üretseler almak için sıraya girecek kadar Avcı'nın olduğu ülkemizde hiçbir köklü firma konuya el atmadığı gibi benzer üretilmleri yapanların ise tek farkları gravür kasa kaplamasından ibaret, belki yeni birkaç firma sayesinde konuya el atıp gerçekten kaliteye haiz birşeyler üretmeye başlamaktan kaçınmazlar..

Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Carbon12, tsuba
#8
(10-05-2018, 02:21 PM)Heat demiş ki: bunun dışında reklam yapmak gibi olmasın ama .......


Bugün 200 hatta daha fazla irili ufaklı firmanın yivsiz ürettiği ülkemizde 1 tane kendini ispatlamış ve kalite sıkıntısı çıkarmayacağı garanti olan tüfek mevcut değil.....

Yivsiz'in Çin'i olarak bahsedilen ülkemizde kaliteli bir işin ortaya çıkması zaten gerekiyordu bence hatta geç bile kalındı.

Sayın Heat,
Paylaşımlarınız, bence açıkçası RETAY çalışanı olduğunuzu veya firma ile bir bağınız bulunduğunu düşündürecek derecede reklam kokuyor.

Yukarıya aldığım saptamalarınıza ise katılmıyorum. Tartışmak bile fuzuli.

Saygılar
 
Alıntı

#9
(10-05-2018, 02:21 PM)Heat demiş ki: Bugün 200 hatta daha fazla irili ufaklı firmanın yivsiz ürettiği ülkemizde 1 tane kendini ispatlamış ve kalite sıkıntısı çıkarmayacağı garanti olan tüfek mevcut değil, (ihraç fazlası olduğu zamanlarda iç pazara sürülenler haricinde)


"İhraç fazlası" diye birşey yoktur. Hiçbir üretici sipariş almadan ihracata mal üretmez. Ürettiği mal elinde patlarsa, ve bu mal zaten kendi markasıyla üretilmişse, bu ihraç fazlası değil, gereksiz üretim stoğu olur.

Savage, Mossberg v.b. fason tüfek yaptırdığında, kalite kabulü geçmezse, tüfekler imha edilir. Veya en azından markalı parçaları kullanılamaz hale getirilir. Bunlarda ihraç fazlası olmaz. 


(10-05-2018, 02:21 PM)Heat demiş ki: Yivsiz'in Çin'i olarak bahsedilen ülkemizde kaliteli bir işin ortaya çıkması zaten gerekiyordu bence hatta geç bile kalındı.

Biz yivsizin Çin'i değiliz. Yivsizde Çin önemli bir üreticidir. Yivsizin Çin'i Çin'dir. Vasat - vasat altı kalite yivsiz üretirler. Türk yivsizleri bir gömlek üsttedir, genellikle orta kalitedir, bir kısmı ise vasat kalitede mallardır.
 
Alıntı

#10
Retayın tüfeklerindeki malzeme kalitesi ve işçiliği diğer yerli markalardan daha iyi duruyor. Tüfekle ilgili yapılan arge çalışmaları da sanırım diğer yerli markalarda yok. Kep ve namlunun tek parça üretilmesi yerli tüfeklerde kronik bir sorun olan sağ-sol vurmanın önüne geçebilirse, tüfeklerin zamanla piyasada tutunacağını düşünüyorum. Çıkarılabilir tetik grubunu da beğendim; güvenlik,temizlik kolaylığı ve hırsızlık olaylarını önleme açısından güzel.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi