Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hatsan Escort MP-A Marine TS Otomatik Av Tüfeği - Namlu Boy Seçimi
#1
Question 
Arkadaşlar selamlar.

İlk yivsiz av tüfeğimi alacağım. Evvela beğendiğim Benelli modellerine uzun süre göz gezdirdikten sonra hem acemiliğin, hem maddiyatın getirdiği nedenlerle yerli seçeneklere yöneldim.

Benelli'nin benzerleri olan Hatsan MP-A ile Armsan A3 arasında kaldım.

Daha küçük olduğu için MP-A yönünde karar verdim. Bu silahın tek amacı araziye çıktığımda yanımda bulundurmak ve yine arazide hedef atışına yönelik olacak.

Takıldığım nokta silahın 46 ve 51 cm olan 2 namlu seçeneğinden hangisini seçmem gerektiği. Ben 46 istiyordum ancak bugün firmadan fotoğraf istedim sağolsunlar çekip gönderdiler ve aradaki farka bakınca 51 bana daha mantıklı geldi. Zira 51 cm olan 7+1 iken 46 cm olan 5+1 fişek kapasitesine sahip. Belirttiğim nedenlerle fişek kapasitesi 5+1 bana yeterli ve silahın kompakt olmasını istiyorum ancak bu kadar az bir farkta almışken yüksek kapasiteli olanı olsun diye bir düşünce oluştu bende.Yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim, saygılarımla.

[Resim: MP_A_MARINE_TS.jpg]
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp
#2
MP-A TS 51 cm modeline sahibim. Kompakt bir yapıda olması ön planda ise 46 cm olanını öneririm. Çünkü tam boy olarak düşündüğünüzde tüfek çok da kısa değil. Dolayısıyla bu açıdan bakılırsa ne kadar kısa olursa lehinize olacaktır.
Ayrıca 5+1 de düşük bir kapasite değil. 12 cal olması ve hedef atıcılığı için kullanacağınız da göz önüne alınırsa tüfeğin gücünden dolayı fazla hırpalanmadan arada mola vermenize de olanak sağlayacaktır.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alpsaral
#3
Sayın Alpsaral,
Her iki tüfeğe de sahibim, önce 51 cm 7+1 modelini aldım, şanslı olduğum için herhalde tamamen çalışan, hafif alt vurması dışında (nişan sistemi ayarları limiti dahilinde ancak arpacığın arkasını vurmak mümkün, benim tercih ettiğim şeklinde hemen üstünü vurması ancak gez modifikasyonu ile mümkün oldu) sorunu olayan bir tüfek çıktı. 3-4 yıl sonra bir av bayiinde kısa modelini (47 cm, 5+1) elime alınca dengesine hayran kaldım ve onu da satın aldım. Bu tüfekte de nişangah aynı minör sayılabilecek soruna sahipdi. ancak bu kısa tüfekte ortaya çıkan esas sorun boş kovan tahliyesi, besleme hatası, şarjör tüpünden yarım çıkıp öylece kalan fişek gibi her çeşit tutukluk tipi ortya çıktı. Çeşitli defalar tamir-tedavi denemeleri başarısız olunca sonunda 47 cm namlunun yeterli gaz akışı sağlamadığı ve bunun üretici tarafından az çok bilinen bir durum olduğu ortaya çıktı (her iki uzunluktaki namluda gaz delikleri aynı boyutta). Sonuçta namlu, 51 cm olanı ile değiştirildi ve bütün sorunlar ortadan kalktı, çok fazla olmasa da yeni namlu ile yaklaşık 300 atışta, düşük gramajlar dahil, herhangi bir tutukluk yaşanmadı boş kovan ejeksiyonu bariz bir şekilde pozitif hale geldi. Ancak şunu da belirtmekte fayda var namlu benim isteğim ile tek kurşun atışlarına daha uygun olabilir düşüncesi ile, normalin biraz dar tarafında, 18.1 cm çapında seçildi. Tüfeğin sağlıklı çalışmaya başlamasında bunun da katkısı olabilir. Kolay gelsin, saygılar
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alpsaral
#4
Sayın Alpsaral,

Her iki tüfeğe de sahibim, önce 51 cm 7+1 modelini aldım, şanslı olduğum için herhalde tamamen çalışan, hafif alt vurması dışında (nişan sistemi ayarları limiti dahilinde ancak arpacığın arkasını vurmak mümkün, benim tercih ettiğim şeklinde hemen üstünü vurması ancak gez modifikasyonu ile mümkün oldu) sorunu olayan bir tüfek çıktı. 3-4 yıl sonra bir av bayiinde kısa modelini (47 cm, 5+1) elime alınca dengesine hayran kaldım ve onu da satın aldım. Bu tüfekte de nişangah aynı minör sayılabilecek soruna sahipti. ancak bu kısa tüfekte ortaya çıkan esas sorun boş kovan tahliyesi, besleme hatası, şarjör tüpünden yarım çıkıp öylece kalan fişek gibi her çeşit tutukluk tipi ortaya çıktı. Çeşitli defalar tamir-tedavi denemeleri başarısız olunca sonunda 47 cm namlunun yeterli gaz akışı sağlamadığı ve bunun üretici tarafından az çok bilinen bir durum olduğu ortaya çıktı (her iki uzunluktaki namluda gaz delikleri aynı boyutta). Sonuçta namlu, 51 cm olanı ile değiştirildi ve bütün sorunlar ortadan kalktı, çok fazla olmasa da yeni namlu ile yaklaşık 300 atışta, düşük gramajlar dahil, herhangi bir tutukluk yaşanmadı boş kovan ejeksiyonu bariz bir şekilde pozitif hale geldi. Ancak şunu da belirtmekte fayda var namlu benim isteğim ile tek kurşun atışlarına daha uygun olabilir düşüncesi ile, normalin biraz dar tarafında, 18.1 cm çapında seçildi. Tüfeğin sağlıklı çalışmaya başlamasında bunun da katkısı olabilir. Kolay gelsin, saygılar
 
Alıntı

#5
Sayın alpsaral,
benimde fikrim 46 cm olanında, sizin isteğiniz daha çok hedef atıcılığı ve korunma amaçlıysa 46 cm tercih etmenizi tavsiye ederim saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
alpsaral, phantombk
#6
Arkadaşlar hepinize teşekkürler.

Dediğim gibi av veya savunma amaçlı (nispeten) kullanılmayacağı için kısa olanını istiyordum. Sonuçta taşınacak ve hedef atışı yapılacak ne kadar hafif o kadar iyi. Ancak gördüğüm farkın çok fazla gelmemesi (en azından fotoğrafta) beni ikilemde bırakmıştı.

Sn.Kemal911 her iki silaha da sahip olduğu için deneyimi önemli. Özellikle dengesinin daha iyi olduğunu söylemesi iyice kafamı karıştırdı. Ama günün sonunda çalışan bir silah, çalışan bir silahtır.

Sn.Kemal911 46 cm olanı hangi yılda almıştınız acaba? Duruma göre bunu fabrikaya sormayı düşünüyorum. Çünkü bana 46 cm normalde yok özel yapılıyordu ancak geçen hafta elimizde hazır bulundurmak için yaptırtdık demişlerdi, belki bu tip kronik sorunları çözmüş olabilirler.

Saygılarımla
 
Alıntı

#7
3 yıl kadar oldu sanırım sayın Alpsaral
 
Alıntı

#8
Sayın Alpsaral,

Birkaç gündür açtığınız konu başlığını izliyorum. İzninizle bir kaç konuda görüş bildirmek istiyorum.

Eğer savunma amaçlı yivsiz tüfek düşünüyorsanız, manevra kolaylığı açısından kısa namluluyu tercih etmek mantıklı. 20" namlu anomalisi konusunu öğrendiğimden beri kişisel olarak 51 cm namluya pek sıcak bakmıyorum. Bu konuyu daha önce forumda yazmıştım.

NAMLU

"Her tüfeğin sevdiği bir fişek vardır" denir. Ben de bu söyleme katılıyorum. Örneğin benim 61 cm namlu boyuna sahip Ata Cy Slug tüfeğimle 1300 fps civarında namlu çıkış hızındaki fişeklerle daha dağınık, 1500 fps namlu çıkış hızındaki fişeklerle daha toplu dağılım elde ediyorum. Bunun da yukarıda verdiğim bağlantıdaki namlu harmonikleri ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Hatsan marka hala beğeni ile kullandığım bir havalı tüfeğim var. Ancak poligon atışlarında bazı forumdaşlarımızın da şahit olduğu Hatsan tüfeklerde; sökmekle beraber çözülemeyen sürgü kilitlenmesi, daha fabrikadan yeni çıkmış tüfekte piston kırılması gibi olmayacak sorunları görünce bu firmanın gazlı tüfeklerine kişisel olarak mesafeli duruyorum.

Yerli tüfeklere karşı değiliz, sorun kalite kontrolu işini hakkıyla yapmamalarında. Yoksa kaliteli üretim yapıp ürrünlerini ihraç eden firmalarımız da var.

Kesin karar vermediyseniz Stoeger, Ata, Armsan vb. yerli firmaların ürünlerini bir gözden geçirmenizi tavsiye derim. Silah konusunda bazen araba konusu gibi şans ürünü denk gelebiliyor. Kesin karar verdiyseniz de, kararınıza saygı duyarım. Dilerim sorunsuz bir ürün elinize geçer.

Saygılarımla
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
alpsaral, lenduha, jfmrk
#9
Sn.Sabri merhaba.

Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Özellikle bahsettiğiniz anomaliyi ilk kez duydum ve çok ilgimi çekti. 45-46-47 CM namluların bu yüzden üretildiği yani bu anomaliden firmalarında bilgisi olduğu fikrini uyandırdı bunun için ayrıca teşekkür ederim.

Şahsi kanaatim malzeme, işçilik, kalite kontrolü başlıklarında hiçbir yerli firmanın bir diğerine üstünlüğü olmadığı şeklinde. Tabi yivsizler için, ben bunu kullanıcı olmadan gözleme dayalı söyleyebiliyorum ancak tabancalar için söylediğim iddianın arkasında dururum hepsi aynı.

Bahsettiğiniz şans faktörü zaten seri üretimin artık vazgeçilmezi bir durum halinde. Otomobilden tutun, bilgisayar parçalarına dek tamamen şans (özellikle bilgisayar parçaları işinde olan birisi olarak söylüyorum).

İlk düşündüğüm ARMSAN A3 idi ancak çok büyük bir tüfek. Hatsan'ı tercih nedenim küçük oluşu. Yani hatsanı tercih edeceğim sanırım. Siparişi internet üzerinden vereceğim sorunlu çıkarsa da ne ala burada bol bol malzeme paylaşımı olur güzel reklamlarını yaparım Smile

Ancak model öneriniz olursa görüşlere açığım, önümüzdeki hafta alım sürecine başlayacağım.


Saygılarımla.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, lenduha
#10
Sayın alpsaral  Armsan'ın  rs A1 7+1 modeli ile ileride red dot  takıpta kullanabilirim diyorsanız  rs a2 7+1 modellerini de bir inceleyin derim. Bu modellerin benim en sevdiğim özelliği atım yatağına fişek yüklerken herhangi bir butona basmadan kurma kolunu çekip bırakarak fişeği atım yatağına sürebiliyorsunuz.  Ayrıca ara dolum yaparken kaşık kendini kilitlemiyor. Bu özellik sayesinde yine herhangi bir butona basmadan hızlı bir şekilde ara dolum yapabilirsiniz. Taktik atışlar da çok işe yarıyor.

Bir arkadaşım da Sarsılmaz yarı otomatik tüfek vardı. 4+1 modeli , 2 atış yapıp tüfeğe fişek yüklemeyi istediğim de  parmağımı butona basılı tutmadan fişek yüklemek imkansızdı.

Saygılarımla.
[Resim: images_1.jpg]

[Resim: images.jpg]
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, ]PSYDUCK[, BBNinca
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi