Sterling Yeni Mühimmatlar
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterling Yeni Mühimmatlar
[Resim: C0_FE7206_6_C2_B_44_E8_8_C33_466_D83427529.jpg]

Merhaba,

Sterling İwa 2018 de yeni tek kurşunlarını tanıtmış;

http://www.hizliresimyukle.com/image/3m5OF

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tsuba, 1905sss, ALPTUG, harun
Bana göre barutu değiştirmeden hiçbir anlamı yok .
Saygılar .

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
lupus, tirendaz, topraxxx, 1905sss, Xlll, osman08, alone61, kurtkan, blueokkes, harun
Sayın mehmetstar,

Resimlerini koyduğunuz fişekler sert derili hayvanlar için üretildiği yazılıyor (domuz). Resimlerdeki çekirdek yapısından tapası ile seyreden kurşunlar olduğu anlaşılıyor.

Sheriff yapı olarak ucu delici arkası dağılmaya (veya mantarlaşmaya) uygun görünüyor.

Bolide'in yapısına ve boyutlarına bakarak drag hesap programı ile kabaca bazı balistik hesaplar yaptım. Sterling bu tür kurşunlar için kullandığı barutlarla 415 m/s  (1385 fps) çıkış değeri veriyor. Barutu değiştirmeseler bile, balistik değerinin diğer tek kurşunlara göre biraz daha yüksek olduğunu hesapladım ( Foster 0.06- 0.07,  Brenneke 0.08  bu kurşun için hesabım 0.9 - 0.11)
Bu durumda 45 metrede transsonik olur, çok sapma yapmazsa 100 metrede 10-15 cm bir düşme yapar, 100 metrede enerjisi hala bir domuz devirmeye yeterli 1000 ft/lb (1355 jül) değerde olur diye düşünüyorum.

Elbette test etmeden teorik olarak değerlendirmek pratik sonucu vermez. Ama test edip denemek isterdim

Saygılarımla

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
tirendaz, 1905sss, Gazanfer, nsyuksel, wubıh, mehmetstar, Murata, cem_d, tsuba, Gravis_Pro, lenduha, Ahmet Özalp
Sterling daha önce de Fiocchi Tiro a palla tarzında tek kurşun çıkarmıştı Aramalarıma rağmen hibir bayide bulamadım. Umarım bu yeni modeller daha hızlı bayilerde yerini alır. http://www.sterling.com.tr/tr/Urunler/De...tek-kursun

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(14-03-2018, 05:08 PM)Sabri demiş ki: Sayın mehmetstar,

Resimlerini koyduğunuz fişekler sert derili hayvanlar için üretildiği yazılıyor (domuz). Resimlerdeki çekirdek yapısından tapası ile seyreden kurşunlar olduğu anlaşılıyor.

Sheriff yapı olarak ucu delici arkası dağılmaya (veya mantarlaşmaya) uygun görünüyor.

Bolide'in yapısına ve boyutlarına bakarak drag hesap programı ile kabaca bazı balistik hesaplar yaptım. Sterling bu tür kurşunlar için kullandığı barutlarla 415 m/s  (1385 fps) çıkış değeri veriyor. Barutu değiştirmeseler bile, balistik değerinin diğer tek kurşunlara göre biraz daha yüksek olduğunu hesapladım ( Foster 0.06- 0.07,  Brenneke 0.08  bu kurşun için hesabım 0.9 - 0.11)
Bu durumda 45 metrede transsonik olur, çok sapma yapmazsa 100 metrede 10-15 cm bir düşme yapar, 100 metrede enerjisi hala bir domuz devirmeye yeterli 1000 ft/lb (1355 jül) değerde olur diye düşünüyorum.

Elbette test etmeden teorik olarak değerlendirmek pratik sonucu vermez. Ama test edip denemek isterdim

Saygılarımla
Sayın Sabri,

Değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim,

Saygılarımla,

Alıntı

[Resim: BA688796_4281_4947_BFFF_E4942_FC920_AF.jpg]29417091_180633379225486_3516244576538984448_n_759x800.jpg

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Ahmet Özalp
Toynaklı avı için önerilen bir fişek...

Tactical Serisi...

Shershen..

Yersen.

Alıntı
23 üye teşekkür etti:
sem, blacksea, roan, usame, serdaraktas, alone61, tirendaz, Sabri, mehmetstar, blueokkes, wubıh, nsyuksel, lenduha, kes1477, harun, ufuk1990, Murata, Gazanfer, Gravis_Pro, aseyhan, Vefasiz, hkd, Guven Guven
Bu da yeni, tapa içinde 28 gr gualandi tek kurşun. Kurşun ithalmiş, orjinal gulandi üretimi. http://www.turac.com.tr/tr/Urunler/Detay...-gr-gualbo

Alıntı

(31-03-2018, 12:11 AM)tsuba demiş ki: Bu da yeni, tapa içinde 28 gr gualandi tek kurşun. Kurşun ithalmiş, orjinal gulandi üretimi. http://www.turac.com.tr/tr/Urunler/Detay...-gr-gualbo

Turaç'ı oldum olası severim!  İşinin ehli, ne yaptığını bilen insanlardır.  Tongue  İşte "IWA 2018'den rekor bağlantı ile dönen" firmanın (kendi sitelerine böyle yazmışlar) ürününe verdiği isim: BIG GAME...

Ne demektir Big Game? Türkçe nota not tercümesi "Büyük Oyun"... Bu arkadaşlar kendileri nasıl bir oyunun içinde farkında değiller ama Dünya'nın av-tüfek-fişek işiyle uğraşan iş kesiminin literatüründe "Büyük, Tehlikeli Av" anlamına gelir. Yani, çoklukla Afrika'da yapılan Afrika mandası, fil, gergedan gibi büyük ve tehlikeli avları ifade eder.

Şimdi arkadaşların ürettiği "tehlikeli av"ların fişeğini inceleyelim:
Hafif materyalden yapılmış, 
Hedef atıcılığında etkili...

Bir de İngilizce bilseler 10 numara olacak. Yahu adam, madem bilmiyorsun bari bir sözlüğe bak. Yazmış oraya Özel Seçim'in İngilizcesi diye "Special Choise"... Böylece "özgün" Törkish İngiliş yaratmışlar kendilerine... (Seçim = Choice yazılır, Choise değil)

Sonra bunlara işini bilmeyen insanlar diye laf söylediğimizde bazı arkadaşlar yerliyi sevmiyorsunuz diyerek bozuluyor. Ben yerliyi seviyorum, kendim de yerliyim (ayrıca da milliyim  Smile ). Sadece yaptığı işi bilmeyen insanları sevmiyorum.

[Resim: gualbo_mesaj_turac.png]

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
alpago, demasoni, Gravis_Pro, heisenberg, Murphy, PersonalDefence, aseyhan, lupus, Vefasiz, hunter 12, nsyuksel, xeorx, tirendaz, Gazanfer, husrev, Undercover, Guven Guven, Ahmet Özalp
Sayın Harun,
Ben de 10 Pieces lafına takıldım.
Fişek için kullanılacak en son 'choise' bence. Amerikan argosunda 'piece' tabanca anlamında kullanılır.
Slug, Cartridge, Shotshell dururken 'piece' kulağa garip geliyor.
Saygılar

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, lupus, Vefasiz, harun, Sabri, tirendaz, husrev, Guven Guven

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi