Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ata Arms Rifled Slug Av Tüfeği
Merhaba,

Ata Arms firması, rifled Slug  (tabiri caizse sabot kurşun kullanılabilen namlulu)  tüfeklerini görücüye çıkartmış yurtdışında;

Ülkemizde satış izni alınabilir mi belli değil  (halihazırda yasak)

direk bulunduğum pc den fotoyu kopyalayamadım o yüzden link olarak atmak zorunda kaldım

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Sabri, Hero17, Xlll, ERDAL, Cem1964, Gravis_Pro, OCEANBORN,
Sayın mehmetstar,

Ülkemizde maalesef yasalar bu tüfeklerin yivli tüfek ruhsatı ile satılmasına neden olduğu sürece, taşıma için ödenecek ruhsat bedeli yivli ile aynı olduğu sürece iç piyasada talep görmesi biraz zor. Öncelikle kanun yapıcının bu konudaki bakış ve anlayışını değiştirmek lazım, ne yapılabilir bilmiyorum. Bu tüfeğe ödenecek para ve ruhsat bedeli ile Ata'nın yivli .308 i Turqua almak en azından bana daha akılcı geliyor.

Avcılar bence sabot fişeklerin fayda/fiyat oranı açısından bu tüfeğe pek ilgi göstermez. Bu tüfeklerle atılacak Sabot kurşunlar genelde enerjisi yüksek olduğu için (her ne kadar ucu yıldız gibi açılan sabotlar olmasına rağmen) avı delip geçeceği ve durdurucu olmayacağı için yakın mesafe atışlarında diğer yivsiz tek kurşunlar kadar etkili olmayacaktır. Uzun mesafe atışları sevenler için ise 100 metre içinde rifled slug (Foster, Brenneke) kurşunlara göre yaptığı gurupman olarak çok az bir üstünlükten bahsedebiliriz.

Bu yivli namlularla saçma atmak da en azından her ne kadar yukarıdaki videoda iyi sonuç vermiş gibi görünse de genelde dağılımı arttıracaktır. 

Bu yivli namlularla sabot dışında normal tek kurşunlar atıldığında da bir süre sonra kurşun artıkları ile yivlerin dolup, yivli namlunun yivsiz gibi bir namluya dönüşeceğini söyleyenler de var (yanılıyorsam üstadlarım beni düzeltsinler).

Bu konular 7-8 sene önce sn. ansamselçuk tarafından forumda incelenmiş:

SABOT KURŞUNLAR

YIVLI NAMLU-PARADOKS NAMLU

Bizdeki avlarda atış mesafesi genelde 30-40 metreyi pek geçmediği için, bazı ülkelerde olduğu gibi Geyik gibi uzun mesafeden avlanması gereken avlar olmadığı için iç piyasa talebi az olacaktır. Zaten anladığım kadarıyla Ata firması da dış piyasayı hedeflemiş.

Gönül yasal yollardan tüm bunlara daha kolay ulaşmayı arzu etse de anladığım kadarıyla, önümüzde uzun bir yol var.

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Xlll, OCEANBORN, blacksea, Murata, splendes, ThePulchra, Gazanfer, alone61
Bir dönem bu namlular ithal edilip rahatça satılıp kullanılıyordu. Ben de birkaç yıl faal olarak kullanmış bir arkadaşınız olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki normal slug namluya göre belki bir miktar daha fazla ödenip alınabilir ama onun dışında kesinlikle büyük paralar verilip alınmaz. Hele ki yivli ruhsatı taşıma harçları ödenip asla alınmaz. Bazıları yivli namluyu duyunca yivli tüfek performansı alacağını zannediyor ama alakaları yok. Bu yazdıklarım kesinlikle marka özelinde değil genel olarak fully rifled slug namlulu tüfekler için geçerli. Ancak Ata nın paradox namlu performansını bilmemekle birlikte, normal slug namlularının grupman performansını, özelikle takip eden atışlarda hiç beğenmediğimi söylemeliyim.
Saygılar

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
blacksea, Murata, splendes, Sabri, Red Kit, Xlll, Gazanfer,
Serbest olduğu yıllarda deneyimlemiş biri olarak ben de tamamen aynı fikirdeyim. Rifled namlu, Amerika'daki gibi normal Shotgun namlusu olarak kabul edilip, o şekilde ruhsatlanmalı. Yoksa 4 bin TL harç ile kullanmanın hiçbir manası yok. Sabotun tane fiyatı 20-25 TL. Rifled namlunun bu fiyatlara değecek bir artısı bence de yok.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Murata, tirendaz, OCEANBORN, splendes, Sabri, Red Kit, ERDAL, Xlll, wubıh, alone61,

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi