Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Emniyet Müdürlüğü Poligonlarının Kullandırılması
Merhabalar.

Sayın üyeler bulundurma ruhsatlı tabancaya sahibim ve ikamet etmiş olduğum ilde özel atış poligonu bulunmadığından ilimizde bulunan Emniyet Müdürlüğüne ait atış poligonlarının kullandırılması için  BİMER'den başvuruda bulundum. Gelen cevap tahmin edeceğiniz üzere olumsuz. Tekrardan yazılı olarak müracaatta bulunacağım. Eğer tekrar izin verilmez ise bu sefer il dışındaki en yakın poligona gitmek için yol nakil belgesi talep edeceğim. Bundan da sonuç alamaz isem Kamu Denetçiliği Kurumuna müracaatta bulunmak istiyorum. Yapmış olduğum başvuru ve verilen cevapları aşağıda paylaştım. Söz konusu durum ile ilgili görüşlerinize ihtiyacım var. 

Saygılarımla

Yapmış olduğum başvuru:

XXXXX Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü XXX Sosyal Güvenlik Merkezinde Şef kadrosunda görev yapmaktayım. 6136 Sayılı Kanunun öngördüğü şekilde meskende bulundurma ruhsatlı bir adet tabancaya sahibim. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığının internet sayfsında yayınlanan " Polis Bölgesi Gerçek ve Tüzel Kişilerin Tabanca ve Tüfek Atış Poligonları " listesinden de görüleceği üzere ilimizde gerçek yada tüzel kişilere ait özel atış poligonu bulunmamaktadır. 5455 sayılı Kanun ve 2008/14176 sayılı Emniyet Genel Müdürlüğüne Ait Araç, Gereç, Mal ve Malzemelerin Satış, Hibe, HEK ve Hurda Durum ve İşlemleri ile Hizmet Satışına Dair Yönetmelik hükümlerine göre daha önce İzmir ve Edirne İl Emniyet Müdürlüklerinde örneği görülen şekilde, ilimizde bulunan XXXXXX  Polis Meslek Eğitim Merkezine veya XXXXXX İl Emniyet Müdürlüğüne ait atış poligonlarını; belirtilecek kullanım bedelini ilgili vergi dairesine yatırmak, yapılacak atışları yıllık fişek istihkakımdan kullanmak ve yol nakil belgesini almak koşulları ile kullanıp kullanamayacağım hususunun tarafıma bildirilmesini, 

Arz ederim. 
Saygılarımla.

Başvuruya verilen cavaplar:

XXXXX İl Emniyet Müdürlüğü

Başbakanlık İletişim Merkezi Sistemine (BİMER) yapılan XXXXX başvuru sayılı BİMER müracaatınız hakkında konusu gereği sevk edildiği ilgili birimimizce yapılan değerlendirmede; Emniyet Genel Müdürlüğü Atış Yönetmeliği, Atışla İlgili Esasların 2. Maddesinde; ?Talep edilmesi halinde yurt içi veya yurt dışı özel/resmi kurumlara veya bireysel olarak yapılan müracaatlarda Başkanlıkça belirlenen müfredat doğrultusunda atış eğitimi verilebilir.? hükmünün, Bahse konu yönetmeliğin 7. Bölüm 18. Maddesinde ise; ?Yurt içi veya yurt dışı özel ve resmi kurum personeli ile vatandaşlara Başkanlığın teklifi Genel Müdür onayı ile ücret karşılığında atış eğitimi verilebilir Alınacak ücret miktarı Başkanlık Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Ücretin Başkanlık Döner Sermaye hesabına yatırılması halinde ek ders ücretleri Döner Sermaye İşletmesi hesabından ödenir. Kurum dışına verilecek atış eğitimleri bu Yönetmelikte belirtilen esaslar doğrultusunda emniyet tedbirleri alınarak yapılır? hükmünün bulunduğu ancak; Emniyet Müdürlüğümüze ait poligonlarda Müdürlüğümüz personelinin yanı sıra Özel Güvenlik personellerinin de eğitim ve sınav atışlarının yapıldığı, bu doğrultuda poligonlarımızın yoğunluğu göz önünde bulundurularak mevcut atış eğitimlerimiz haricindeki taleplerin karşılanamayacağı bildirilmiştir.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.

XXXXX POMEM

Başbakanlık İletişim Merkezine yapılmış olan başvurunuz incelenmiş olup; Bu kapsamda Müdürlüğümüz Müştemilatında bulunan açık hava atış poligonlarının bakım-onarım ve yenileme çalışmaları devam ettiğinden, talebiniz uygun görülmemiştir.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
m16a2, jfmrk
Emniyetin kendi poligonları mı varmış? Koskoca İstanbul'da emniyete ait 1 tane poligon yok. Kadro atışları bile Hasdal'da. Diğer şehirlerinde çok farklı olduğunu sanmam.

Alıntı

"Başka ülkede yaşayamam" diyerek susacağım.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ducak, kuzeybuzulu
(28-02-2018, 09:34 PM)asuspc demiş ki: "Başka ülkede yaşayamam" diyerek susacağım.

Elimde ucunu balkondan dahi çıkaramadığım bir tabancam ve bir tanesini bile atamadığım 200 adet fişeğim var. 5 yıllık istihkak toplamda 1000 adet fişek yapıyor ve bir tanesini bile atmanıza imkan verilmiyor. Ondan sonra bu kadar kaçak silah ve fişek nereden çıkıyor diye diz dövülüyor. " Türk'e imkansız de ve otur izle " diye bir tabir girdi dilimize. Vatandaşta ne diyor kendi içinden; " Ulan zaten eşek yükü para verdik ruhsata eeeeee fişek yakacak yerde yok gidip fişek istihkakımı alıp satayım bari paranın bir kısmını kurtarayım." 2 liraya aldığı fişeği 4 liraya dışarda ruhsatsız silah sahibine satıyor. Satılan o fişek kah hırsızın, kah uğursuzun, kah tecavüzcünün şarjörüne giriyor. En kötüsü ise yeri geliyor katilin, teröristin namlusundan çıkıp vatandaşın, askerin, polisin sinesine saplanıyor. Daha kötü niyetlisi ne yapıyor? Kendi evinin kapısını kırıp ruhsatlı tabancasını kendisi ortadan kaldırdıktan sonra evime hırsız girdi ruhsatlı tabancam çalındı diye polisi arayıp tutanak tutturuyor. Ruhsattan çalıntı kaydıyla düşürdükten sonra ya kendi kullanıyor yada ruhsatsız olarak satıyor. Piyasada bu kadar çok ruhsatsız yerli silahın bulunmasının başka bir izahı yok bana göre. ( Gerçekten hırsızlığa uğrayan silah sahiplerini tenzih ederim. ) Güneydoğu'da adı sıkça terörle anılan bir şehrimizde yaşıyorum. Herkesin sadece televizyonlardan izlediği hain hendek girişimleri gözümün önünde oldu. Çatışmalar 200 metre ötemizde cereyan etti. Çok şükür devletimiz işin üstesinden geldi ve hainleri o hendeklere gömdü. Sizce böyle bir ortamda ruhsatsız silah bulmak çok mu zordu da ben gidip ruhsatlı silah aldım? Sağlık raporu alacakken kapısı olmayan ve aynalı bir bölme içerisinde idrar örneği vermek zorunda bırakıldım. Ne kadar itiraz ettiysem laf anlatamadım. Uyuşturucu kullanıyor olma ihtimali olduğundan başka birinin idrar örneğini verilebilirmiş. Yahu ben sapık mıyım cinsel organımın hemcinslerim tarafından görülmesi hoşuma gitsin. Silah alabilmek için bulunduğum şehirden Ankara'ya gidiş geliş 1500 km yol yaptım aynı gün içerisinde. Askerliğimi asteğmen olarak yaptım kadro silahım tabancaydı. Orada taşıyabilirmişim ama sivilde taşıyamazmışım. Halihazırda sefer görev emrim var seferberlik olduğunda teğmen rütbesiyle silah altına alınacağım. Devlet ve bu Büyük Millet için ölmek şahsım için bir şereftir orası ayrı ama uğruna ölmeyi düşündüğüm devletim, parasını ve vergisini ödeyerek tamamen yasalar çerçevesinde almış olduğum bir malı yine tamamen devletin yasaları çerçevesinde ve devletin denetim, gözetimi altında kullanmama imkan sağlamıyor. Üstelik aynı devletim başka bir şehirde aynı şartlara sahip başka kişilere bu imkanı tanıyor iken. Bu Anayasımızın eşitlik ilkesine aykırıdır! Lafı ne kadar uzatırsam uzatayım dönüp dolaşıp yine aynı şeylere geliyor. Yine de Allah Devlete ve Millete zeval vermesin.

Saygılarımla.  

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
jfmrk, Carbon12, DaRkNeSs-, madenci08, Ahmet Efe, mimaslan, Gazanfer, demasoni, ErcanSarıkaya

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): gogo, 1 Ziyaretçi