Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meşru müdafaa ve orantılı savunma hakkında(?)
#1
Exclamation 
Uzunca bir süreden sonra hepinize merhaba sevgili üstatlar.
Daha neşeli bir konuda giriş yapmak isterdim ancak mesele biraz ciddi. Mülk üzerinden doğan tartışmalar neticesinde benim ve ailemin hayati tehlikesinin bulunma ihtimali mevcut. Ancak bu tehlike henüz yasal olarak belgelenmiş durumda değil. Merak ettiğimiz nokta meşruu müdafaa ile ilgili ve kendi ruhsatlı silahımızla kendimizi ne derece savunabileceğimizi soracağım. Karşı tarafın bir veya birden fazla kişi olması, ve lisanslı dövüş sporcuları olması durumunda, saldırıyı bertaraf edecek şekilde silah kullanılabilir mi?

Zira ailemin ve benim gerçekten çok tehlikeli saldırabilen bu insanlara karşı bıçak veyahut sopa dahil herhangi bir alet ile kendimizi savunma imkanımız bulunmayabilir. Buna benzer yaşanmış, bildiğiniz mahkeme kararları var mıdır? Bilenler bilir, bir boksör tek bir darbede insanları öldürebilmektedir. 

Alternatif olarak biber gazı veya elektroşok cihazları ne kadar etkili olabilir? Son olarak, Türkiye'de taser silahı gibi elektroşok tabancalarının satışı mevcut mudur?

Saygı ve sevgilerimle.
 
Alıntı

#2
(07-02-2018, 12:14 PM)HCN demiş ki: Son olarak, Türkiye'de taser silahı gibi elektroşok tabancalarının satışı mevcut mudur?

Bu sorunun cevabı Mend Savunma
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
HCN
#3
Sayın HCN, 

Hukukumuzda meşru müdafaa, uygulaması kısıtlı bir hükme dayanır. Yargıtay kararları da incelendiğinde, genelde hakimin takdirine bırakılmakla birlikte, Yargıtay'ın geniş yoruma müsade etmediği ve hatta silahlı olaylarda ateş edilen bölgeyi bile dikkate aldığı görülmektedir. Örnek bir Yargıtay kararının özetini aşağıda görebilirsiniz. Satırla saldıran şahsı tabancayla vurarak öldüren sanığın cezalandırılması yoluna gidildiğini göreceksiniz. Size tavsiyem, tehdit hissediyorsanız resmi mercilere başvurarak gerekli tedbirlerin alınmasını talep etmenizdir. 

Saygılarımla 
karaca 

Yargıtay Kararı Özeti:

T.C YARGITAY 
1.Ceza Dairesi 
Esas: 2004/ 1830 
Karar: 2004 / 3151 
Karar Tarihi: 28.09.2004

Kasten adam öldürme suçundan yapılan yargılama sonunda, sanıklar ve tanık beyanına göre, maktül ile sanıklar arasında daha önce meydana gelen ve kamu davalarına konu olmuş olaylar nedeniyle gerginlik bulunduğu, saldırgan bir kişiliğe sahip olan ve devamlı alkollü olarak dolaşıp sanıkların işlettiği birahanede satır gibi etkili bir kesici aleti teşhir edip etrafı ve sanıkları tedirgin eden maktülün olay gecesi bira satışının yasaklandığı bir saatte alkollü olarak birahaneye geldiği, bira istediği, olumsuz cevap alınca küfür ve tehdit ederek satırını çıkardığı ve yakındaki sanığa yaralama amacıyla hamle yaptığı, sanığın geri geri kaçarak isabet almadığı, maktülün saldırısına devam etmesi üzerine sanığın bira şişeleri arasında olduğunu bildiği diğer bir sanığa ait ruhsatsız tabancayı alarak, yasal savunma koşulları altında maktüle iki el ateş ettiği, sanık E'nin yaptığı atışlar ile maktülü daha etkisiz bölgelerinden vurarak saldırıyı engellemesi mümkün iken göbek altından ve sağ bacak diz üstünden isabet kaydettirdiği, maktülün barsak ve mezo yaralanması ve gelişen komplikasyonlardan öldüğü görülmüştür. Sanığın zaruret sınırını aşan bir karşı saldırıda bulunması nedeniyle TCK'nun 448, 50, 59. maddeleri ile cezalandırılması gerekir iken beyanlara uygun düşmeyen bir gerekçe ile yazılı şekilde hüküm kurulması, usul ve kanuna aykırıdır.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
HCN
#4
Silahsız birisine karşı kendinizi silahla savunamazsınız Sn. HCN.

Silahlı bir şahısa karşı bile kendinizi silahla savunup, bunu da meşru müdafaaya dayandırabilmeniz için bir sürü kriter var iken, silahsız bir kişiye karşı hukuken hiç şansınız olmaz.

Ki, normali de budur.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, Yasin06, HCN
#5
Teşekkür ederim üstatlar.
En iyisi taser veyahut bibergazı kullanmak.
 
Alıntı

#6
Taser nasıl kullanıyorsunuz? Ayrıca biber gazı ile hayatınızı ve ailenizi mi koruyacaksınız?
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
karaca
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi