Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu Mermi Çekirdeğini Tanıyan Varmı?
[Resim: 20180203_162622.jpg]

free image hosting
Saygıdeğer forumdaşlarım, bir arkadaşımın elinde böyle bir mermi çekirdeği var. Neye ait olduğunu bilemedik. Yanındaki bildiğimiz 9x19 mermisi.
Çekirdek boyuna bakacak olursak oldukça uzun. Çapı da kumpasla ölçtük 9mm çıktı. Bunun hangi mermiye ait çekirdek olduğunu bilen var mıdır?
Bu arada konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum, yanlış yere açtıysam affola
Saygılarımla.

Alıntı

9,65 mm (.38 Cal )

[Resim: 9_65.jpg]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
defender45acp, harun, tsuba, sauerist, sparus, Gazanfer
Merhaba, söz konusu çekirdek bendedir. Çekirdeğin toplam uzunluğu 21mm, çapı da kumpas ile ölçtüğümde tam olarak 9mm gelmektedir. Yani bildiğimiz 9mm MKE mermisi ile tamamen aynı çapa sahiptir. Çekirdek 2 yıldan uzun bir süredir bende, şu anda tayini çıkması sebebil ile görüşemediğim bir memur abimiz vermişti galiba. Çekirden sanıyorum 170-180grain kadar bir ağırlığa sahip.

Alıntı

http://www.mkek.gov.tr/tr/product.aspx?i...ts&pid=755

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
defender45acp, harun, DaRkNeSs-, sparus
Sayın Revoket,
Link için teşekkürler , lakin kafamda oturmayan bir kısım var.
Özellikler kısmında fişek boyu olarak 30,6 mm verilmiş. ( fişekten kasıt kovan+çekirdek zannediyorum)
Kovan boyu da 19,23 mm, bizim elimizdeki çekirdek uzunluğu 21 mm, bu durumda kovan uzunluğu eksi çekirdek uzunluğu 11,37 mm ediyor, bu durumda 9.65 tabanca mermilerinde kapsül+ barut için kalan uzunluk 1 cm den az mıdır? (9.60 mm)
Mermi çekirdeği merminin içine yaklaşık 1 cm gömülü müdür?
Merakımı mazur görünüz, kafamda toplu tabanca mermileri ile ilgili bazı şeyleri oturtmaya çalışıyorum. Elimde atım yapılmış 9x19 çekirdeği olacaktı, kovan ve toplam boy açısından bir ölçümünü yapmam lazım sanırım.
Saygılarımla.

Alıntı

[Resim: 9_65.jpg]

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Sabri, Murata, DaRkNeSs-, S@riyerli, Kıraç Ata, sauerist, sparus, Ahmet Efe, shelby, Gazanfer
Bu çizim daha açıklayıcı oldu. 9x19 mühimmata göre çok daha uzun bir çekirdeği varmış 38 special in. Öğrenmiş oldum Smile

Alıntı

Dostlar bu 38 Special değil, 38 S&W fişeği.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
tirendaz, demirci57, Sabri, harun, DaRkNeSs-, ugurucar57, orpeus

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi