Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ersüs .410 ilk izlenimler
Sn. AsilCan,

Bilgilendirme için teşekkür eder, iştahımın yeniden kabardığını belirtmek isterim. Bu bilgiler doğrultusunda, sizin ve konu ile ilgili olan arkadaşlarımızın yeni değerli paylaşımlarını da takip ederek, bu konudaki nihai kararıma ulaşabilmeyi umuyorum.
Bu bir keyif ürünü gibi gözükse de iyi çalışan, düşük hata paylı, fişek, şarjör(hammadde olarak) seçmeyen, size göre hazırlandığını hissettiren yivsiz, şarjörlü bir .410cal için aksi savunulsa da(üstatlarımızın ve tecrübeleri tartışılmaz adeta konusunda ayaklı kütüphane olmuş değerli forum dostlarının fikirlerine saygı duyuyorum.) kişisel savunmaya artı katacak bir kalibreye sahiptir fikrindeyim(50m içinde kalan mesafelerde 9mm merminin etkisine yakın sonuçlar verebilmektedir).
Şahsen bir Fabarm S.A.T. 8 12Ga ihtiyaçlarımı fazlası ile göreceğinden, .410cal kategorisinde bir şarjörlü, bir de tüplü, lever action tüfek önümüzdeki yıl alım planımda var. Bunları bir de kısmetse,Sxp defender high capacity 12 Ga pump action ile taçlandırıp, kullanımlarına ve kullanışlılıklarına yoğunlaşmayı planlıyorum. Umarım ülkemin ekonomik şartları bu planlarımı aksatacak şekilde gelişmez. Saygılarımla,

Alıntı

(30-07-2018, 04:50 PM)AsilCan demiş ki: Son mesaj da bana ait ancak sanırım yöneticiler bu mesajı ayrı bir konu olarak açacaktır (veya burada da kalabilir).
Ersüs'ün en azından satın alınabilecek olgunluğa ulaştığını düşünerek sonunda satın alma kararını verdim. Teorik bilgiyi hatmetmiş ve literatürü defalarca taramış olmama rağmen acemilik veya tecrübesizlik sebebiyle sürç-ü lisan edersem affola. Bununla birlikte Türkçe karşılıklarını bilmediğim bazı terimleri orijinal adları ile kullanacağım için de şimdiden özür dilerim.

Öncelikle, Ersüs fabrikasını ziyaret ettiğimi ve gerek yönetimle gerekse de üretimdeki arkadaşlarla ettiğim sohbetlerin keyifli geçtiğini belirtmem gerekir. Herkes mümkün mertebe yardımcı olmaya çalışıyor ve sohbetler kaliteli, personel mevzuya hakim ve bir oradan bir buradan sorduğum pek çok soruya tatmin edici cevaplar verildi. Yönetim işin mekaniğine ve detayına çok vakıf olmasa da bana üretimi gezdiren ve tüfek denettiren arkadaş oldukça hakimdi. Tabir-i caizse kara düzen Üzümlü havası yoktu. 

Benim satın aldığım tüfek, forward-assist'in de çalışır halde olduğu (sessiz kurma kolu?) son partiden. Bunun aktif hale gelmesini özellikle bekledim. Forward assist ile ilgili takıntılı olma sebebim, Safir'den gelen "bolt kilitlenmeden atış" korkusundan kaynaklanmaktaydı ama 600-700 fişek atımında bolt'un kilitlenmediğine hiç şahit olmadım, bolt'u biraz geride bırakıp tetik düşürdüğümde de dummy kapsüle vurmadı. Dolayısıyla bu açıdan güvenli olduğunu düşünüyorum. Yine de Safir'de nasıl korkmuşsak, hala sol elimi şarjöre yakın tutmamaya çalışıyorum Smile

Tüfek, Safir gibi geleneksel AR-15 yapısını birebir kopyalamıyor, gavurun direct impingement dediği sistem yerine short stroke gas piston (kısa darbeli gaz pistonu?) kullanıyor. Bildiğim kadarıyla HK 416'nın ve Sig MCX'in temel aldığı yapı da bu. Pirinçten yapılma nispeten temiz yanan .223 fişeklerin dahi mekanizmada yarattığı atık birikiminden kaçınılmaya çalışılırken, bizim kara barutlu .410 fişeklerimizin yarattığı etki zaten en başından Safir'in sonunu hazırlamıştı. 500 fişek sonrası sistemi tamamen söktüğümde piston yatağında ve pistonda ciddi kurşun ve karbon birikimi mevcuttu, hatta sökebilmek için insan üstü çaba sarf etmek zorunda kaldım ancak buna rağmen tüfek tutukluk yapmaksızın çalışmaktaydı. 

Tutukluk demişken, atış yaparken ciddi tutukluklar ve besleme/tahliye hataları yaşadım. Ancak bunların hiç biri tüfekten kaynaklı sorunlar değildi. Atım yatağı rampası, ejektör ve diğer tüm elemanlar gördüğüm kadarıyla işini çok iyi yapıyor, tutukluk olduğunda sorunu bunlardan ziyade şarjörde ve fişekte aramak gerekiyor. Örneğin Safir'de çok yaşanan fişek dikme ve dik fişeği bolt ile sıkıştırma sorununa bu tüfekte hiç rastlamadım.

Hatasız çalışan iki fişek markası BPS ve YAF. Diğer tüm markalar sorun çıkarıyor. Özellikle MKE, Jet ve Zuber'in tabla patlatması - şişmesi, patlayan fişeğin tahliye edilemeyip üzerine ikinci fişek sürülmesine sebep oluyor. BPS ve YAF, yüksek tablaları ile oldukça performanslı çalışıyor, arka arkaya yaptığım atımlarda tüfek oldukça kirli olmasına rağmen de hiç sorun çıkarmadan çalışıyor. İkisi arasından birini seçmem gerekirse de sanırım BPS olur.

Şarjör olarak Ersüs'ün ürettiği polimer şarjörler sağlam gözükse de hem kaba tasarımı hem de şarjör yuvasına zor girip çıkması sebebiyle beni kendinden soğuttu. Onun yerine Safir için üretilmiş metal ve polimer şarjörlerden temin ettim. Şarjör kaynaklı tutukluklar da kendini böyle göstermiş oldu. Metal şarjörlerin kilitleneceği yarık ile Ersüs'teki tırnak tam uymadığı için metal şarjörü olması gerekenden daha içeri itebiliyorsunuz. Bu durumda ya şarjör dudağı bükülüyor ya da ikinci atımda sistem takılıyor. Bunun için ufak modifikasyonlar yaparak şarjörü tüfeğe uygun hale getirdim. Polimer olanlarda buna benzer bir sorun yaşamadım.

İşçilik ve boya konusuna gelirsek, boya standart siyah eloksal boya. Çizilmeye çok müsait. Ben tüfeklerin biraz eskimiş görünümünden hazzettiğim için benim için sorun değil ancak bu konuda takıntılı olanlar için tüfeği ilk günkü haliyle muhafaza etmek biraz zor olabilir. CNC izleri mümkün mertebe az, temiz bir işçilik var. Parça toleransları mükemmel değil, daha sıkı olmasını isterdim. Yine de langır langır da değil. Picatinny ray ve diğer keskin parçalar çok düz ve kaba işlendiği için elinizi kesip biçmesi olası. Keskin köşeler olması gerektiği gibi 0.02 mm gibi radiuslu biçimde dönülmemiş. Keskin olan her köşe tehlikeli. İlginç bir şekilde, emniyet mandalı olması gerektiği gibi hissedilir ve duyulabilir bir klik üretmiyor ve yarı yoldan sonra kendisine basan pim yayının gücü ile kendini bir sonraki konuma atmıyor. Bu canımı sıkan bir nokta oldu, yayı ve pimi kontrol etmeme rağmen düzeltebilecek bir şey bulamadım. Bunun için yurtdışından sipariş ettiğim yeni pim, yay ve ambidextrous mandalı bekliyorum. Picatinny platoformu kendinden rende yapısında olduğundan plastik kapaklarla bu etkisini azaltmak mümkün.

Dipçik ve kabza çok kaliteli değiller. Dipçik fena sayılmaz ancak kabza yumuşak ve güzel bir tutuşa sahip olsa da kauçuk olması sebebiyle çok kolay eskiyebilecek bir malzeme. Bunun için de bir Magpul kabza aldım ancak bu kabzanın kunduz kuyruğu tüfeğin alt gövdesi ile tam uymadı. Ufak bir araştırma yapınca orijinal AR-15 alt gövdelerinin de bazıları ile uyumsuz (daha doğrusu uyumsuz demeyelim de, kunduz kuyruğu uzantı ile gövde arasında boşluk kalıyor diyelim) olabildiğini gördüm. Kunduz kuyruğu olmayan bir başka kabza ile değiştireceğim. Dipçiği VLTOR (Magpul IMOD/EMOD veya Crane Stock da diyebiliriz) bir dipçikle değiştirdim. Bu dipçikler yanak yaslamak için muhteşem ve tüfeğe taktığım bipod sebebiyle öne yığılan ağırlığı, kabzadaki pil saklama alanlarına CR123 pil koyarak (lazer işaretleyici ve fenerde kullandığım piller) dengelememi sağlıyor. Dipçik tüpü (buffer tube) "commercial spec" olarak tanımlanan kalınlıkta, commercial spec. dipçikler harika uyuyor, yalnız ne hikmetse 6 pozisyonlu değil 4 pozisyonlu. Kendine uygun pozisyonu yakalayamayanlar olduğunu duydum, 6 pozisyonlu bir tüple değişim yaparak sorunu çözebilirler. 

Tüfekle birlikte gelen flip-up, Magpul BUIS kopyası plastik gez ve arpacık ucuz ve bence işlevsiz. Sabitleme vidalarının alyan değil de standart yıldız olması bile bence bir ucuzluk göstergesi. Dolayısıyla bunları söktüm. Normalde havalı tüfek ve airsoft için parça ve aksesuar üreten ASG markasının, her nasıl olduysa ateşli silahlar için de kullanılabilir dediği çok hoş bir prizmatik optiği denk gelmişti bana. Temel olarak Burris AR-536 replikası diyebiliriz. Tip olarak da, artıkıl olarak da birebir AR-536'yı baz alan bu optiğin en sevdiğim özelliği mükemmel eye-relief mesafesi ve inanılmaz net görüntüsü. .410 tepmesiyle rahatlıkla başa çıkabiliyor. + şeklindeki artıkıl etrafındaki büyük ve kalın halka çok hızlı hedef resmi almayı sağlamasının yanı sıra, Bindon Aiming Concept denilen iki göz açık kullanımda da harika işler başarıyor. Çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim. 

Gelelim en önemli hususlardan biri olan isabetlilik ve grupmana. Bununla ilgili forumda zaten detaylı bir çalışma vardı, açıkçası ben hedef kağıdı ile hassas bir ölçüm yapma fırsatı bulamadım ama benim tüfekle ilgili olarak kafamda belirlediğim hedef olan "tüm şarjörü 100 yard mesafede 30 cm'lik dairede toplama" hedefine takmış olduğum optikle hiç zorlanmadan ulaşması benim için yeterli oldu diyebilirim. 150 yard mesafede insan boyu hedefe zorlanmadan isabetli atışlar yapmak mümkün oluyor. Sonuçta yivsiz bir .410 tüfekten de 1.5 MOA hassasiyet beklemiyorum, esasen hedefe atış yapacak olmama rağmen olası bir savunma atışında da 100 yarddan ötesine atış yapmak gerekeceğini sanmıyorum. 

Daha yazılacak çok şey var, aslında bir video çekmeye niyetliydim ama aklıma gelmişken bu kadarını yazmak istedim. Tüfekle ilgili sorusu olan, tüfeği almayı düşünüp de merak ettiği hususlar olan herkese yardımcı olmaya çalışırım. Detaylı fotoğraflar ve videoları bu konuya ileride ekleyeceğim.

Sayin Asil Can 

Oncelikle detayli anlatim icin tesekkur ederim. Genelde Turkiye forumlarinda sadece okur gecerim. Pek dahil olmak istemem. Malesef ulkemizde ahkam kesmek ata sporu haline geldiginden insanlarile munakasa etmemek icin pek yazmiyorum. Genelde shotungworld.com forumunda gezinirim. Kendim Olimpik lisanli Skeet Aticisiyim , meslek olarakta Savunma sanayinde lider bir firmanin sahibiyim.  Normal 12 cal. atis zevkimi zaten Olimpik tufekten aliyorum. Bir antremanda genelde 250 fisek bitirdigimden (Bu gayet az ama benim pek vaktim yok) , birde yurt disinda M4 , Tavor , M16 , AK47 gibi yivliler ile cok defa atis yapmis biri olarak Turkiye de arada sadece zevk amacli atis yapabilecegim bir tufek olarak .410 bore zamaninda Catus almistim. Acikcasi bu kadar sorunsuz calismasi beni cok sasirtmisti ama dusuk Kundak sorunu yuzunden atislarda sorun yasadigimdan sattim. Sizin gibi M4 kasasini cok seven ve bir tane listeme eklemek isteyen biriyim. Birde Savunma sanayinde olunca imalati cok iyi bilen biriyim , 2 senedir Prohunt gidip yok uzumun sapi yok uzumun cekirdegi derken silahsiz kaldim :Smile Bazen az bilmek daha iyi , mesleki deformasyon iste. 

Birde solak bir atici oldugumdan zaten diger hic bir otomatik yivsiz bana tam oturmuyor. Evde M4 orjinal solak kurma kolu , front hand pistol grip ve 45 derece sight parcalari hazirda vardi. Tufegi almadan sizin gibi aksesuarlari stoklamaya gecen seneden basladim. Carbon fiber fron hand guar long tube (Karbon fiber Uzun el kundagi)  alacaktim  , cunku benim alisik oldugum atis teknigi long arm yani uzun kol teknigi . Cross fire firmasinda bu kundagi gordum ve tufegi omuzladigimda gayet hosuma gitti. Ama forumlarda Crossfire icin halen sorunsuz bir calisma durumunu okuyamadim. Anladigim kadari ile Crossfire HK piston sistemini kullanmadigindan da bu sorun pek cozulecekmis gibi durmuyor. 

Ersus acikcasi yakindan takip ettigim bir firma. Hem Izmir firmasi olmasi nedeni ile. hemde sadece bu model tufegi yapmak icin kurulmus ve calisiyorlar olmasi nedeni ile mercek altinda takip ediyorum. Dun yazliktaki av bayinde Ersusu yakindan inceleme sansim oldu. Tufegin balansi gayet guzel. CNC isligi orta seker diyecegim. Ozelikle bolt mekanizmanin tam alistirilmamis olmasi , kullanilan boyanin hatasi , yaylarin asiri sertligi ve sarjorun Polycarbone dan yapilmis olmasindan dolayi olusan gereksiz sikisikligi. Acikcasi sarjorde sefaflik yerine, Yuksek mukavemetli Polymer bir sarjorun tirnaklarini metal parca ile guclendirseler , hem daha ucuza mal olur hemde sorunsuz bir sarjor elde ederler. O polycarbon sarjorler bir sene icinde cizkten taninmaz hale gelecek. 

Benim asil merak ettigim Ersusun musteriye yaklasimi nasil, tufek uzerinde ozel modifikasyonlar istenildiginde bunu yapabiliyor mu?. (Tabiki ucret karsiliginda)  Hic bu konusma gectimi aranizda?

Belli bir atim sonrasi tufekte yumusama hisettinizmi?

Tufeginizin tum aksesuarlari ile toplam agirligi nedir?

Cok sacma bir istek olacak , zahmet olacak ise hic sorun degil. Ama elinizde uygun bir ekipman var ise , el kundaginin agirligini ve boyunu soylebilirmisiniz. Karbon fiber kundan icin kiyaslama yapacagim. 

Magzada gordugum modelde cift renkli bir modeldi Ersus lazer yazisi kaymis bir sekilde basilmisti. Teknik olarak bir fonksiyonu olmasada , kalite kontol olarak neden goz ardi edildigini anlamis degilim.

Bu tufege gerekir ise kendi atolyemde Carbon fiberden kudan yapacagim. Uzmanlik alanim kompozit oldugundan zor degil. Ama tufegin el kundaginin oturdugu bilezik AR15 capi ile ayni mi ? Kundak bileziginin olcusunu soyleme sansiniz olurmu? Cogu yerde AR15 parcalarinin ozelikle el kundagi kismina uymadigi soyleniyor. 

Son olarak dedikodu olarak kabul edecegim asli ispatlanmamis bir konusma gecti av bayisi ile aramda. Kendisi Husani cok tedarik etmek istemis , lakin Husan firmasinin maddi sikintida oldugunu , urun tedariginin bile odeme sonrasi 1 ay ve sonrasina tarih verildigini , Husan firmanin geleceginin belirsiz olmasindan dolayi su anda tek guvenilir firmanin Ersus oldugundan sadece onu tedarik etmek istediklerini belirtti. Crossfire neden getirmiyorsunuz sorunun da, zaten dusuk olan satis marjini tamir bakim icin kargo parasinda heba etmek istemediklerini , sorunsuz tufek satmak istediklerini belirtiler. Husani cok incelemek istiyorum ama bir turlu denk gelemedim. Husan ve Ersus arasinda surekli gidip geliyorum.  

Son olarak yaptiginiz modifikasyon urunlerin linklerini paylasma sansiniz olurmu , okuyup incelemek isterim

Tesekkurler ve saygilar

Alıntı

Sayın zeda3000;
Naçizane incelemem biraz faydalı olduysa ne mutlu bana.
Safir T14 ilk çıktığında beni çok heyecanlandırmış ama sonrasında gaz sistemin yaşattığı sorunlar, kompozit lower receiver denemesi ve bolt'un tam kilitlenmeden de iğneyi kapsüle vurması ile ortaya çıkan kaboom'lar derken bendeki metal lower-upper kombinasyonu olsa da yok pahasına elden çıkararak o macerayı sonlandırmama sebep olmuştu. 
Yalnız Safir'i her ne kadar yerden yere vursak da yarattığı "AR-15 görünümlü, kutu şarjörlü, keyif atışına yönelik küçük çaplı yivsiz" rüzgarını görmezden gelemeyiz. Sizin sahip olduğunuz Çatüs de dahil olmak üzere pek çok marka o dönemde, Safir'in de başarısızlığı ile pazardan pay kapmak adına benzer tüfek üretimlerine giriştiler ancak kavrayamadıkları noktalar vardı. Bunların pek çoğu ellerindeki platformu sadece kozmetik olarak AR-15'e benzeterek, üstelik de 12 ga. gibi konsepte uymayan bir çapla üretim yaptıkları için ben kenardan izlemekle yetindim. Çaplar 20 ga.'lara inince biraz umutlanır gibi oldum, nihayetinde Ersüs ve Hüsan .410 yapıyoruz deyince hevesim tekrar yerine geldi ve nihayetinde Ersüs'te karar kıldım.

Bildiğim kadarıyla Safir T14 evrimleşerek Aksa Crossfire haline geldiğinde, direct impingement sistemi kısa darbeli gaz pistonu ile değiştirdiler. Ancak tüfeği bizzat benim söküp inceleme şansım olmadı. İnternette bununla ilgili bilgiler olabilir, incelemekte fayda var. Yine de tüfekten çok soğuduğum için inanın şu an bile aramaktan imtina ettim.

Ersüs'ü kozmetik olarak inceleme şansınız olmuş, dediğiniz gibi işçiliğin biraz daha gelişmeye ihtiyacı var. Ama bildiğim ve gördüğüm kadarıyla, önceki yazılarımda da belirttiğim gibi sürekli bir devinim içindeler, dolayısıyla ben ileriye dönük olarak iyimserim. 

Ben henüz 1000 atışa ulaşamadım, 600-700 civarındayım ama tüfekteki sıkı geçme toleransları, yivli parçalar, tetik veya charging handle'da farkedilebilir bir gevşeme, yumuşama, şakırdama söz konusu değil. Fabrikada deneme şansı bulduğum, 8000 atım yaptığı söylenen tüfekte haliyle tetik ve charging handle biraz daha yumuşaktı. 

Fabrikadaki misafirperverlik, diyalog güzel. Ücrete mukabil işlem konusunda benim de laf arasında bir kaç sorum oldu kendilerine, anladığım kadarıyla CNC çizimi götürülürse yardımcı olurlar. (Veya CNC ile ilgili değilse teknik çizim vs.) Tüfeğin üzerindeki barrel nut benim gördüğüm orijinal AR-15 barrel nut'larından farklı ama henüz yeni siparişini verdiğim bir el kundağı da dahil olmak üzere standart tüm el kundaklarının uyacağı konusunda bilgi verdiler. Benim gördüğüm bir kaç kullanıcı da Magpul kundak takmıştı sorunsuzca. Barrel nut sebebiyle kundak uymazsa sanırım ona da bir işlem yapılabilir. 

El kundağını tartmak isterdim ancak yukarıda da bahsettiğim gibi benim set screw'ları aşırı sıkmam sebepli rayda gerçekleşen bir açma sebebiyle son sökümden sonra tekrar picatinny'leri hizalamak zor oldu, kundaktaki lazer işaretleyici, bipod ve foregrip'i de loctite ile sıkıca taktığım için onları da sökmek zor olacak. Eğer çok aceleniz yoksa, sipariş ettiğim el kundakları geldiğinde onları taktıktan sonra ölçebilirim orijinal kundağı. 

Kundak uzunluğu 12"ti yanlış hatırlamıyorsam, ben sipariş ederken de 12" sipariş ettim hep. Bana söylendiğine göre 7" kundaklar gaz pistonu sebebiyle takılamıyor. (7"ten kısa demiş de olabilirler emin değilim açıkçası.) 10", 12" ve 15" takılabilir. Benim tüfeğimin şu anki boş ağırlığı üzerindeki ekipman ile birlikte 4.7-4.8 kg. En büyük ağırlığı bipod yapıyor, üstelik dengeyi öne doğru bozuyor ama VLTOR dipçikten sonra biraz dengelendi.

Alıntı

Photo 
Sayin AsilCan

Degerli geri donus icin tesekkur ederim. Umarim diger arkadaslar da bunlari okuyarak bilgi sahibi olurlar, cunku gercek anlamda teknik bilgi sahibi olan ve yorumlayan pek kimse yok. 410 Bore konusu cok ama calisiyormu calismiyormu sorusunun otesine gidilememis konular cogu. Insanlarin teknik bilgilerinin az olmasindan dolayi aldiklari silahin tutukluk sebeplerini de yorumlayamiyorlar. 

Agirlik icin gercekten acelem yok. Zaten su anda yazliktayim Eylul ortasinda Istanbula donuyorum , satin alma kagidi cikarmak filan derken zaten zaman gecer. 

Front hand guardi acikcasi ben 15 inch alacagim daha tam namlu boyunu hesaplamadim ama 17 inch uyar ise onu bile takabilirim. 

Benim yapmak istedigim bu sekilde , zaten atis teknigimde boyle genelde

https://s3.amazonaws.com/mgm-content/sites/armslist/uploads/posts/2013/02/15/1075617_01_ar15_carbon_fiber_handguard_640.jpg

Prohunt ta acikcasi Aksa silahini inceledim , Dis iscilik gayet guzeldi , ama firma yetkilileri ile konustugumda beni tatmin edebilecek teknik bir konusma elde edemedik. Iyi niyetli esnaf gibi yaklastilar ama benim icin bu yeterli degildi. Acikcasi Ersus Husan pek takilmiyorum , musteriye yaklasimi iyi olan , teknik cozumde bilinci ve cozum istenildiginde buna sicak bakan bir firma ile yoluma gitmek istiyorum. Sizden anladigim kadari ile Ersus bu konuda en sicak yaklasimi sergiliyor. 

Kullandiklari cerakote cok kalin. Hareketli parcalarin oldugu yerde sikismaya sebep verdigini dusunuyorum. Birde yanlis hatirliyor olabilirim ama silahin hareketli parcalarin icininde boyali oldugunu gordum. Bunu neden yaptilar anlam veremedim. Polisajli olmasi en dogrusu halbuki. Boya gereksiz bir kalinlik yaratir. 

Eylul sonu gibi satin alma islemini baslatirim , Ersus ta kim ile muatap olmam gerekiyor referans verebilir iseniz cok mutlu olurum

Saygilarimla

Alıntı

(09-08-2018, 05:53 PM)zeda3000 demiş ki: Sayin AsilCan

Degerli geri donus icin tesekkur ederim. Umarim diger arkadaslar da bunlari okuyarak bilgi sahibi olurlar, cunku gercek anlamda teknik bilgi sahibi olan ve yorumlayan pek kimse yok. 410 Bore konusu cok ama calisiyormu calismiyormu sorusunun otesine gidilememis konular cogu. Insanlarin teknik bilgilerinin az olmasindan dolayi aldiklari silahin tutukluk sebeplerini de yorumlayamiyorlar. 

Agirlik icin gercekten acelem yok. Zaten su anda yazliktayim Eylul ortasinda Istanbula donuyorum , satin alma kagidi cikarmak filan derken zaten zaman gecer. 

Front hand guardi acikcasi ben 15 inch alacagim daha tam namlu boyunu hesaplamadim ama 17 inch uyar ise onu bile takabilirim. 

Benim yapmak istedigim bu sekilde , zaten atis teknigimde boyle genelde

https://s3.amazonaws.com/mgm-content/sites/armslist/uploads/posts/2013/02/15/1075617_01_ar15_carbon_fiber_handguard_640.jpg

Prohunt ta acikcasi Aksa silahini inceledim , Dis iscilik gayet guzeldi , ama firma yetkilileri ile konustugumda beni tatmin edebilecek teknik bir konusma elde edemedik. Iyi niyetli esnaf gibi yaklastilar ama benim icin bu yeterli degildi. Acikcasi Ersus Husan pek takilmiyorum , musteriye yaklasimi iyi olan , teknik cozumde bilinci ve cozum istenildiginde buna sicak bakan bir firma ile yoluma gitmek istiyorum. Sizden anladigim kadari ile Ersus bu konuda en sicak yaklasimi sergiliyor. 

Kullandiklari cerakote cok kalin. Hareketli parcalarin oldugu yerde sikismaya sebep verdigini dusunuyorum. Birde yanlis hatirliyor olabilirim ama silahin hareketli parcalarin icininde boyali oldugunu gordum. Bunu neden yaptilar anlam veremedim. Polisajli olmasi en dogrusu halbuki. Boya gereksiz bir kalinlik yaratir. 

Eylul sonu gibi satin alma islemini baslatirim , Ersus ta kim ile muatap olmam gerekiyor referans verebilir iseniz cok mutlu olurum

Saygilarimla

Namluyu free float bırakacaksanız bir ihtimal 17" uyabilir. (LVOA-C benzeri bir görünüm olur sanırım) El kundağında dikkat etmenizi tavsiye ettiğim nokta, eğer kundakta perforasyon olacaksa gaz pistonu çevresini kapalı bırakmanız, zira tutuş biçiminizden kaynaklı olarak kolunuza gaz ve barut artıkları gelebilir. Tutuş biçiminiz olan C-Clamp Grip benim hiç denemediğim ama merak ettiğim bir teknik, Safir'de tüfeğe güvenmediğim için hiç denememiştim. Ersüs bu konuda güvenimi kazandığı için deneyebilirim Smile

Bolt grubunun boyalı olması benim de dikkatimi çekti açıkçası, biraz aşınma mevcut şu an benimkinde ama boyalıyken de sıkıntı yaratmadı. Siyah boyalar eloksal sanırım, Ersüs'te Cerakote yapılıp yapılmadığından emin değilim. Son ziyaretimde kamuflaj ve çöl boyalı modelleri gördüm ama Cerakote mu değil mi bilmiyorum.

Ersüs'ün resmi dağıtım kanalı İzmir'deki Özler Av. Satın almayı oradan yapabilirsiniz. Fabrikada yönetici Aşkın hanım, özel talepleriniz için kendisi ile iletişime geçebilirsiniz. Mesaj sayım az olduğu için şu an yeni konu açamıyorum ama açabildiğimde dediğim gibi ayrı bir konu olarak baştan sonra maceramı paylaşacağım, olumlu ve olumsuz yönleriyle. Dediğiniz gibi umarım işin tekniğinden hazzeden kişiler de biraz doyurucu bilgiye sahip olabilir böylece.

Alıntı

Bir üstteki mesaja cevap verirken birbirinizden sürekli alıntı yapmayın lütfen. Düzeltiyorum ama farkında değilsiniz. Sayfa okunabilirlikten çıkıyor.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
topraxxx, Xlll, 1905sss
Sayın ilksurfer, forum kurallarına koymak gerekli bu durumu.Şahsım adına çok rahatsız oluyorum sürekli alıntılı yazı okumaktan.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ilksurfer, Xlll, 1905sss
Kusura bakmayin, dikkat edelim bundan sonra.
Ustelik ben bir de Turkce karakterle yazilmis mesaja Ingilizce karakterle cevap verince MySQL hata verdigi icin kirk takla atiyordum Smile
Sn. Topraxxx, o gun isyerinizin oldugu yere geldim ama sizin onunuzdeki asfalti kazmislar, araci da birakacak yer bulamadim bir turlu. Cumartesi de isyerinde misiniz?

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ilksurfer, topraxxx
Alıntı yapmadan kısa olarak özet yazayım Smile

1. Safir ve Aksa metrik sistemde yapılmış , Ersus ölçüleri amerikan bu yüzden vidalı/somunlu parçalar birbirine uymuyor. Hüsan hakkında bilgim yok.
2.Safir - Aksa - Ersus ve Hüsan commercial spec dedikleri ölçü sisteminde bu yüzden dipçikleri ve kabzeleri birbirine uyuyor. Mil spec'te alsanız ufak bir zımpara işlemi ile olur.
3. Ar15 orjinal ürünlerinin commercial spec olanları Ersus ile uyumlu. Denediklerim , dipçik , kabze , el kundağı. Magpul - Hera - IMI Defense ürünlerinden kabze ve dipçikler Ersus ile uyumlu.
4. Ar 15 orjinal kundaklar sadece gaz borusu kalın olması nedeni ile delta ring kısmında 1 cm 'lik çok ufak bir parça lazım
pimi kalınlaştırmak için , bunun haricinde uyumlu. 7" den 17" e kadar hepsi Ersus ' a takılabiliyor.
5. 7" kundak ile Ersus çalışıyor ama namlu çok uzun ve çirkin kalıyor. Sanırım diğerlerinde de 7" olur çünki ölçüler nerdeyse aynı.
6. Ersus , Safir ve Aksa siyah plastik şarjörle çalışıyor fakat Ersus şarjörü Safir ve Aksa 'ya uymuyor, release tutmuyor.
7. Çin'den kundak getirebilirsiniz yalnız bazı kundakların bağlantı yerleri gövdeye uymasına rağmen bağlantı sonrası daha dar, bu yüzden kundağın iç çapının en azından piston bitimine kadar aynı ölçüde olması gerekli.
8. Her 4 markada %95 airsoft ürünler ile uyumlu.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
topraxxx, Alphawolf, ilksurfer, AsilCan, Xlll, tirendaz
Sayın Asilcan

Bilgilendirme icin tesekkurler

Tutus teknigi konusunda kesinlikle Jerry Miculek videosunu izlemenizi oneririm gayet net acikliyor. Olimpik atis yaptigimizdan kol ve vucut durus tekniklerine cok hakimiz, bu yuzden taktik atis bize aslinda daha basit geliyor Smile

Carbon fiber tube kullanmak istememin sebebi zaten kapali olmasi ve korunakli olmasi. Ayrica Carbon fiber yapisi itibari ile cok zor isinir ve hemen sogur. Bu atis teknigine evde cok calismak lazim. Kas hafizasi cok iyi olur ise her atis ta ayni performansi alirsiniz.

Ben atislarda Mac Wet Eldiven kullaniyorum , su anda dunyadaki en iyi atis eldiveni bu. Yapisi cok ince oldugu icin isiyi cabuk gecirir, El kundagi isinir ise hemen hisederim. Ama tetik hissi ayni insan derisi gibi.

https://i.ebayimg.com/images/g/b7MAAOSwU...s-l640.jpg

Solak oldugum icin zaten su anda Ersus fabrika cikisi hali ile verimli kullanamiyorum. Magzada denememde bile elim bir birine dolandi.

Denemek icin simdiden elimde dursun diye Cin den

Ambi Dual Lever Safety (Cift taraftan manipule edilen emniyet kilidi) 12.88 USD
Ambidextrous Over Sized Tactical Latch (Genis acili kurma kolu kanatlari) 4.25 USD
ve Ambi Magazine Release Catch (Iki taraftan da sarjor dusurme mandali ozelligi ) 11.97 USD

Parcalarini siparis ettim. El Kundagini tufegi elime alip kumapas ile tam olcmeden siparis etmek istemiyorum

Askin hanim ile onumuzdeki ay irtibata gececegim saniyorum. Su anda namluyu kac celikten yapiyorlar bilmiyorum genelde 4140 kullaniyorlar Turkiye de , ama ben gerekir ham maddeyi kendim tedarik edip 4150 veya 416-R dan namlu yaptirmak istiyorum. Bu uzun vadede sorunsuz bir namlu icin dogru secim.

Kullandiklari boyayi bilmiyorum ama Bolt Carrier boyasiz polisajli yaptirmak istiyorum .

Firmalar eminim ki bu malzemeleri kullanmayi biliyorlardir ama 2000 TL civari silah satmak icin bazi yerlerden kismak zorundalar.

Umarim Ersus bu taleplere olumsuz cevap vermez. Bakalim sonunda tufek bize kaca patlayacak Smile

Alinti cevap icin eger rahatsiz edici oldu ise ozur dilerim. Istemsiz yapilmis bir hareketti.

Tesekkurler

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ilksurfer, Alphawolf, tirendaz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi