Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ersüs .410 ilk izlenimler
Sn. cem_d

Polikarbon şarjörlerdeki diğer bir sıkıntı, şarjör ve yuva arasında hiç boşluğun olmaması. Hal böyle iken şarjörü bırakın kendi ağırlığı ile düşürmeyi, yuvaya rahat takıp çıkaramıyorsunuz. Amaç daha uzun fişek boylarına tolerans göstermek mi bilemiyorum ancak besleme sorunu vermesi bir tarafa bu şarjörlere fişek basmak, yuvaya takmak, çıkarmak gerçekten zahmetli.

Süleyman Bey'e ulaşma imkanı bulabilirseniz nihai kullanıcıdan alınacak geri bildirimlere kıymet verdiğinden kendisi ile rahatlıkla konuşabilirsiniz, sizi dinleyecektir. 

Sizden de gelen besleme sorunu bir an için bana acaba tüfek mi dedirtirken, şarjörlere yaptığınız işlem ile, besleme sorununun sebebinin sadece şarjör olduğunu netleştirdiğiniz için kendi adıma sevindim. Ben sağlık sorunum nedeniyle şu ara tüfeği doğrultmaktan dahi aciz olduğumdan tüfek ile mesai yapamıyorum. Bundan ötürü paylaşımınız için teşekkür ederim. 

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
yyildiz, akifabrek, ALPTUG, cem_d
[quote pid='349318' dateline='1521276858']
Sayın cem_d ,  50 metre testinizde optik veya dürbün kullandınızmı acaba.

[/quote]

Sn. Crx, 

50 mt. atışlarında optik veya dürbün kullanmadım. Uygun optik için arayış içindeyim öneriniz olursa değerlendirmek isterim. Önümüzdeki hafta Yakacık poligonda olmayı planlıyorum. Özel mesaj üzerinden haberleşebiliriz. Memnun olurum. 

Sn.  SSSalih, 

Öncelikle çok geçmiş olsun, ben de yakın bir zamanda ağır sayılabilecek bir ameliyat geçirdim. Uzun süre mevcut 12 ga. tüfeğimi kullanma imkanım olmadı. Düşük çaplı bir tüfek tercih etmemin iki sebebinden biri halen iyileşme sürecinde olmamdır. Diğeri de eşimi de tüfek kullanmaya alıştırmak. Umarım sağlık sorununuzu en kısa zamanda atlatırsınız. Değerli paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. 

Saygılarımla,

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
SSSalih, usame
Sn. SSSalih , Sn. cem_d , öncelikle geçmiş olsun.

Hava şartları elverdiğince her cumartesi saat 08:15 civarı yakacık poligona gidiyorum , sabahları poligon boş olduğundan ve cumartesi çalıştığımdan benim için uygun oluyor. Saat 10:00 gibi ayrılıyorum iş yüzünden , karşılaşırsak bende tabiki memnun olurum.
Ayrıca yine 2 pazarda bir Şile oruçoğluna gidiyorum , Sn. SSSalih ile orada tanışmıştık , belki hatırlamayabilir çünki kendisininin bu forumdaki Sn. SSSalih olduğunu bilmiyordum , Ersus 'un ilk lansmanı vardı, sanırım 11 Aralık pazar günüydü.

Saygılarımla ,

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
SSSalih, akifabrek
Ersüs almayı düşünüyorum, silah ile ilgili güncel yorumlarını ve izlenimlerini paylaşabilecek üyelerin yardımını rica ederim.

Alıntı

[Resim: f9802466a57.jpg]
[Resim: 2a034f4df10.jpg][Resim: 4a7b83d6759.jpg][Resim: c4c085e5229.jpg][url=https://eksiup.com/a251fcef055][Resim: a251fcef055.jpg][/url]
Son mesaj da bana ait ancak sanırım yöneticiler bu mesajı ayrı bir konu olarak açacaktır (veya burada da kalabilir).
Ersüs'ün en azından satın alınabilecek olgunluğa ulaştığını düşünerek sonunda satın alma kararını verdim. Teorik bilgiyi hatmetmiş ve literatürü defalarca taramış olmama rağmen acemilik veya tecrübesizlik sebebiyle sürç-ü lisan edersem affola. Bununla birlikte Türkçe karşılıklarını bilmediğim bazı terimleri orijinal adları ile kullanacağım için de şimdiden özür dilerim.

Öncelikle, Ersüs fabrikasını ziyaret ettiğimi ve gerek yönetimle gerekse de üretimdeki arkadaşlarla ettiğim sohbetlerin keyifli geçtiğini belirtmem gerekir. Herkes mümkün mertebe yardımcı olmaya çalışıyor ve sohbetler kaliteli, personel mevzuya hakim ve bir oradan bir buradan sorduğum pek çok soruya tatmin edici cevaplar verildi. Yönetim işin mekaniğine ve detayına çok vakıf olmasa da bana üretimi gezdiren ve tüfek denettiren arkadaş oldukça hakimdi. Tabir-i caizse kara düzen Üzümlü havası yoktu. 

Benim satın aldığım tüfek, forward-assist'in de çalışır halde olduğu (sessiz kurma kolu?) son partiden. Bunun aktif hale gelmesini özellikle bekledim. Forward assist ile ilgili takıntılı olma sebebim, Safir'den gelen "bolt kilitlenmeden atış" korkusundan kaynaklanmaktaydı ama 600-700 fişek atımında bolt'un kilitlenmediğine hiç şahit olmadım, bolt'u biraz geride bırakıp tetik düşürdüğümde de dummy kapsüle vurmadı. Dolayısıyla bu açıdan güvenli olduğunu düşünüyorum. Yine de Safir'de nasıl korkmuşsak, hala sol elimi şarjöre yakın tutmamaya çalışıyorum Smile

Tüfek, Safir gibi geleneksel AR-15 yapısını birebir kopyalamıyor, gavurun direct impingement dediği sistem yerine short stroke gas piston (kısa darbeli gaz pistonu?) kullanıyor. Bildiğim kadarıyla HK 416'nın ve Sig MCX'in temel aldığı yapı da bu. Pirinçten yapılma nispeten temiz yanan .223 fişeklerin dahi mekanizmada yarattığı atık birikiminden kaçınılmaya çalışılırken, bizim kara barutlu .410 fişeklerimizin yarattığı etki zaten en başından Safir'in sonunu hazırlamıştı. 500 fişek sonrası sistemi tamamen söktüğümde piston yatağında ve pistonda ciddi kurşun ve karbon birikimi mevcuttu, hatta sökebilmek için insan üstü çaba sarf etmek zorunda kaldım ancak buna rağmen tüfek tutukluk yapmaksızın çalışmaktaydı. 

Tutukluk demişken, atış yaparken ciddi tutukluklar ve besleme/tahliye hataları yaşadım. Ancak bunların hiç biri tüfekten kaynaklı sorunlar değildi. Atım yatağı rampası, ejektör ve diğer tüm elemanlar gördüğüm kadarıyla işini çok iyi yapıyor, tutukluk olduğunda sorunu bunlardan ziyade şarjörde ve fişekte aramak gerekiyor. Örneğin Safir'de çok yaşanan fişek dikme ve dik fişeği bolt ile sıkıştırma sorununa bu tüfekte hiç rastlamadım.

Hatasız çalışan iki fişek markası BPS ve YAF. Diğer tüm markalar sorun çıkarıyor. Özellikle MKE, Jet ve Zuber'in tabla patlatması - şişmesi, patlayan fişeğin tahliye edilemeyip üzerine ikinci fişek sürülmesine sebep oluyor. BPS ve YAF, yüksek tablaları ile oldukça performanslı çalışıyor, arka arkaya yaptığım atımlarda tüfek oldukça kirli olmasına rağmen de hiç sorun çıkarmadan çalışıyor. İkisi arasından birini seçmem gerekirse de sanırım BPS olur.

Şarjör olarak Ersüs'ün ürettiği polimer şarjörler sağlam gözükse de hem kaba tasarımı hem de şarjör yuvasına zor girip çıkması sebebiyle beni kendinden soğuttu. Onun yerine Safir için üretilmiş metal ve polimer şarjörlerden temin ettim. Şarjör kaynaklı tutukluklar da kendini böyle göstermiş oldu. Metal şarjörlerin kilitleneceği yarık ile Ersüs'teki tırnak tam uymadığı için metal şarjörü olması gerekenden daha içeri itebiliyorsunuz. Bu durumda ya şarjör dudağı bükülüyor ya da ikinci atımda sistem takılıyor. Bunun için ufak modifikasyonlar yaparak şarjörü tüfeğe uygun hale getirdim. Polimer olanlarda buna benzer bir sorun yaşamadım.

İşçilik ve boya konusuna gelirsek, boya standart siyah eloksal boya. Çizilmeye çok müsait. Ben tüfeklerin biraz eskimiş görünümünden hazzettiğim için benim için sorun değil ancak bu konuda takıntılı olanlar için tüfeği ilk günkü haliyle muhafaza etmek biraz zor olabilir. CNC izleri mümkün mertebe az, temiz bir işçilik var. Parça toleransları mükemmel değil, daha sıkı olmasını isterdim. Yine de langır langır da değil. Picatinny ray ve diğer keskin parçalar çok düz ve kaba işlendiği için elinizi kesip biçmesi olası. Keskin köşeler olması gerektiği gibi 0.02 mm gibi radiuslu biçimde dönülmemiş. Keskin olan her köşe tehlikeli. İlginç bir şekilde, emniyet mandalı olması gerektiği gibi hissedilir ve duyulabilir bir klik üretmiyor ve yarı yoldan sonra kendisine basan pim yayının gücü ile kendini bir sonraki konuma atmıyor. Bu canımı sıkan bir nokta oldu, yayı ve pimi kontrol etmeme rağmen düzeltebilecek bir şey bulamadım. Bunun için yurtdışından sipariş ettiğim yeni pim, yay ve ambidextrous mandalı bekliyorum. Picatinny platoformu kendinden rende yapısında olduğundan plastik kapaklarla bu etkisini azaltmak mümkün.

Dipçik ve kabza çok kaliteli değiller. Dipçik fena sayılmaz ancak kabza yumuşak ve güzel bir tutuşa sahip olsa da kauçuk olması sebebiyle çok kolay eskiyebilecek bir malzeme. Bunun için de bir Magpul kabza aldım ancak bu kabzanın kunduz kuyruğu tüfeğin alt gövdesi ile tam uymadı. Ufak bir araştırma yapınca orijinal AR-15 alt gövdelerinin de bazıları ile uyumsuz (daha doğrusu uyumsuz demeyelim de, kunduz kuyruğu uzantı ile gövde arasında boşluk kalıyor diyelim) olabildiğini gördüm. Kunduz kuyruğu olmayan bir başka kabza ile değiştireceğim. Dipçiği VLTOR (Magpul IMOD/EMOD veya Crane Stock da diyebiliriz) bir dipçikle değiştirdim. Bu dipçikler yanak yaslamak için muhteşem ve tüfeğe taktığım bipod sebebiyle öne yığılan ağırlığı, kabzadaki pil saklama alanlarına CR123 pil koyarak (lazer işaretleyici ve fenerde kullandığım piller) dengelememi sağlıyor. Dipçik tüpü (buffer tube) "commercial spec" olarak tanımlanan kalınlıkta, commercial spec. dipçikler harika uyuyor, yalnız ne hikmetse 6 pozisyonlu değil 4 pozisyonlu. Kendine uygun pozisyonu yakalayamayanlar olduğunu duydum, 6 pozisyonlu bir tüple değişim yaparak sorunu çözebilirler. 

Tüfekle birlikte gelen flip-up, Magpul BUIS kopyası plastik gez ve arpacık ucuz ve bence işlevsiz. Sabitleme vidalarının alyan değil de standart yıldız olması bile bence bir ucuzluk göstergesi. Dolayısıyla bunları söktüm. Normalde havalı tüfek ve airsoft için parça ve aksesuar üreten ASG markasının, her nasıl olduysa ateşli silahlar için de kullanılabilir dediği çok hoş bir prizmatik optiği denk gelmişti bana. Temel olarak Burris AR-536 replikası diyebiliriz. Tip olarak da, artıkıl olarak da birebir AR-536'yı baz alan bu optiğin en sevdiğim özelliği mükemmel eye-relief mesafesi ve inanılmaz net görüntüsü. .410 tepmesiyle rahatlıkla başa çıkabiliyor. + şeklindeki artıkıl etrafındaki büyük ve kalın halka çok hızlı hedef resmi almayı sağlamasının yanı sıra, Bindon Aiming Concept denilen iki göz açık kullanımda da harika işler başarıyor. Çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim. 

Gelelim en önemli hususlardan biri olan isabetlilik ve grupmana. Bununla ilgili forumda zaten detaylı bir çalışma vardı, açıkçası ben hedef kağıdı ile hassas bir ölçüm yapma fırsatı bulamadım ama benim tüfekle ilgili olarak kafamda belirlediğim hedef olan "tüm şarjörü 100 yard mesafede 30 cm'lik dairede toplama" hedefine takmış olduğum optikle hiç zorlanmadan ulaşması benim için yeterli oldu diyebilirim. 150 yard mesafede insan boyu hedefe zorlanmadan isabetli atışlar yapmak mümkün oluyor. Sonuçta yivsiz bir .410 tüfekten de 1.5 MOA hassasiyet beklemiyorum, esasen hedefe atış yapacak olmama rağmen olası bir savunma atışında da 100 yarddan ötesine atış yapmak gerekeceğini sanmıyorum. 

Daha yazılacak çok şey var, aslında bir video çekmeye niyetliydim ama aklıma gelmişken bu kadarını yazmak istedim. Tüfekle ilgili sorusu olan, tüfeği almayı düşünüp de merak ettiği hususlar olan herkese yardımcı olmaya çalışırım. Detaylı fotoğraflar ve videoları bu konuya ileride ekleyeceğim.

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
Carbon12, SKN, sem, yyildiz, Ktenology, Rangeman, 1905sss, sirflayer, Fruktoz23, topraxxx, usame, demirci57, karabasan, cevik1911, shelby, Murata, husrev
Sn Asilcan, tüfeğiniz hayırlı olsun.Bahsettiğiniz tüm sorunlar, madde madde Husan M71 de giderilmiş biçimde hali hazırda mevcuttu.Sözlerinizden anladığım kadarı ile Safir tecrübesini yaşamışsınız.Çalışan bir ürün olarak Husan'ı inceleyerek tercihinizi öyle yapmalıydınız...

İşin ilginç tarafı, iki tüfek ortak üretim projesiyle başlayıp bambaşka farklı iki tüfek halini almış olması. Ersüs firmasının bahsettiğiniz kaliteye kısa zamanda ulaşabileceğini şahsen düşünmüyorum. Baştan yapılması gereken şeyleri bir süre sonra eklemek,düzeltmek pazarlama stratejisi ve müşteri portföyü oluşturmada eksi olarak yansıyacaktır firmaya. Siz de şuanda güncel bir müşteri olarak bu memnuniyetsizlikleri görmezden gelememiş ve bizlerle paylaşmışsınız.

Yeni tüfeğinizi, güzel, sağlıklı günlerde kullanmanız temennisiyle.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
xf7er, Rangeman, 1905sss
(31-07-2018, 12:04 PM)topraxxx demiş ki: Sn Asilcan, tüfeğiniz hayırlı olsun.Bahsettiğiniz tüm sorunlar, madde madde  Husan M71 de giderilmiş biçimde hali hazırda mevcuttu.Sözlerinizden anladığım kadarı ile Safir tecrübesini yaşamışsınız.Çalışan bir ürün olarak Husan'ı inceleyerek tercihinizi öyle yapmalıydınız...

İşin ilginç tarafı, iki tüfek ortak üretim projesiyle başlayıp bambaşka farklı iki tüfek halini almış olması. Ersüs firmasının bahsettiğiniz kaliteye kısa zamanda ulaşabileceğini şahsen düşünmüyorum. Baştan yapılması gereken şeyleri bir süre sonra eklemek,düzeltmek pazarlama stratejisi ve müşteri portföyü oluşturmada eksi olarak yansıyacaktır firmaya. Siz de şuanda güncel bir müşteri olarak bu memnuniyetsizlikleri görmezden gelememiş ve bizlerle paylaşmışsınız.

Yeni tüfeğinizi, güzel, sağlıklı günlerde kullanmanız temennisiyle.

Saygılar.

Sn. Topraxx, teşekkürler öncelikle. Haklısınız, Hüsan'ı elime aldığımda işçilik olarak daha iyi olduğunu gördüm. Ersüs'ten memnun kalmazsam diye (ki aslında kesinlikle memnunum) yivsiz tüfek alma belgemi 2 adet tüfek için çıkartmıştım, dolayısıyla ikinci hakkımı sanırım Hüsan M71'de kullanacağım. 

Fabrikada altını çize çize Hüsan ile ilgili durumu sordum ve detaylı bilgi aldım, burada ne kadarını paylaşmam doğru olur bilemiyorum, kaldı ki paylaşsam da tek taraflı olur ama Hüsan'a neden mesafeli davrandın, neden Hüsan'ı incelemeden gidip Ersüs aldın derseniz vereceğim tek cevap Can Yılmaz olur. Osman bey'in videosunda da görebileceğimiz üzere teknikten bi:haber (veya önemsiz olduğunu düşünen), tetik disiplininden dahi uzak, tüfekle ilgili tanıtımları "çalışmıyor dediler aha çalıştırdık" şeklinde itici bir üslup takınmış olması beni Hüsan'dan ziyadesiyle soğuttu. Ama tabii bu, Hüsan'ın işçiliğini ve tecrübesini gölgede bırakmamalı, benimkisi duygusal bir yaklaşım.

Derseniz ki "kardeşim altı üstü .410 fişek atan yivsiz tüfek, sanki bana .223 AR-15 mi alıyorsun da bunlara takılıyorsun", ne yapalım elimizdeki malzeme bu :Smile Doğrudan gaz sistemi çalışabiliyor olsa Safir gibi aslına sadık bir tüfek sahibi olmak isterdim, o kadar orijinalciyim. (Tüfeğe verdiğim paranın üç katını dipçik, optik, ıvır zıvıra harcamam da bundan ileri geliyor maalesef.)

Dediğim gibi, ikinci hakkımı Hüsan'da kullanacağım. En başından itibaren projem zaten iki adet .410 alıp birini DMR/SPR tadında, Ersüs'ü modifiye ettiğim gibi, diğerini de M4 karbin tadında daha kompakt bir tarzda süslemekti. (Serde tacticool'luk var, ne yapalım Smile)  

Safir tecrübem oldu, doğrudur. 

Hüsan'ı da satın aldığımda Ersüs'le karşılıklı olarak sağlıklı şekilde kıyaslayabilirim, burada da Ersüs'ü yermiş gibi olduk ama Ersüs kesinlikle kötü bir tüfek değil. Safir ile kıyaslamak da çok büyük haksızlık olur. Ersüs genç, yolun başında ve know-how birikimi, üretim tecrübesi olarak da rakiplerinden geride bir firma ama ben firmanın güzel yol alacağına inanıyorum. Fabrikada gördüğüm prototipler (Safir mekanizmasından başlayarak ürünün son haline doğru) harcadıkları emek ve ürettikleri platformu mükemmele yaklaştırmak için harcadıkları çabayı gösteriyor. E bir de İzmir'de olduğum için hemşehri puanı alıyor Smile

Bence 12 ga. bullpup'la falan uğraşmak yerine AR-15 platformuna yoğunlaşırlarsa ve yaratıcılıklarını kullanırlarsa güzel işler çıkarmaya devam ederler. 

Gördüğüm kadarıyla siz de İzmir'desiniz, hatta İşgören'e yakın bir işyeriniz var sanırım, bana özel mesajlar telefonunuzu ulaştırabilir misiniz, ben mesaj atamıyorum maalesef.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
sirflayer, topraxxx, usame, sem
Sn Asilcan. Sn Can Yılmaz Beyefendiye takılıp kalmayın. O yapmıyor tüfekleri içiniz rahat olsun.Kendisi firmanın sosyal medya yüzü bildiğim kadarı ile. Çok seyehat edip çok kişi ile konuşuyor yorgunluğuna verelim derim. Smile (kendisini tanımıyorum).Ersüs firmasının ilk çıktığında sosyal medyada ve forumumuzda talihsiz açıklamalarını okusaydıınız Can Bey'e hissettiğinizin on katı yoğun duygular içinde olurdunuz... Hepsi geçmişte kaldı.

Şimdi Ersüs Husan Safir Aksa hiçbirisini elbetteki kötüleme gibi bir niyetimiz yok.Sonuçta sıfırdan kendi dönemlerinde var oldular evrilmeye de devam ediyorlar. Vatandaşımızın istediği çalışır ve ödenen ücreti hakedecek kalitede bir tüfek, İnşallah yakın tarihlerde de gelişimleri devam eder. Son haline erişirler. Benim vatandaşımın hak ettiği kaliteyi onlara sunarlar. Sonuçta kutu şarjörlü keyif silahı bunlar.Kim keyfinin içine edilmesi ister ki hele onca para ödendikten sonra.

Hepsi dediğim gibi güzel de bu güzellerin kusurları var. Minimum kusurluyu almak daha fazla zevk almanızı sağlar. Sonuçta belli günlerde belli bir vakit ayırıp eğlence amaçlı eğitim amaçlı çalışmalar için ediniyorsunuz. Tekrar hayırlı olsun tüfeğiniz. Ben de bu şekilde bir şey tavsiye edecektim ki zaten niyetiniz buymuş.İsabet olmuş.

Perşembe günü gün içinde M71 İşyerimde olacak incelemek isterseniz buyrun çayımızı için.İnceleyin. Forum içinde reklam vari tavırlar sergilememek adına firma bilgileri ve telefonu konulara yazmaktan çekiniyorum. Ama bahsi geçen firmaya yakınlığımız, hemen 3 metre karşısında oluşumdur. Smile Kişisel profilimde iletişim bilgileri mevcut. Rumuzumun yanında logo size bilgi verecektir Smile

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sirflayer
Sn. Asilcan,

Sizin ve yeni 410 cal. kategorisinde şarjörlü yivsiz tüfek alan tüm dostlara hayırlı olsun.
Bu konuda çok yazılan, çok söylenen oldu, olmaya devam ediyor ve daha da olacak. Bu kategorideki silahlarda şarjör sorunları, fişek sorunları, şarjör yuva sorunları, mekanizma sorunları, tahliye sorunları gibi problemlerin haricinde bu sıkıntıların bazılarını aşsak da bu sefer de keyif için alınan bu platformda isteseniz de uluslararası opsiyonel parça üreticilerinin (Magpul, Fab defense gibi) ürünleri ile modifiye imkanı hiçbir şekilde olmayan silahlarla karşılaşmaktayız (Zaten bu bölüme hiçbir anlam verememekteyim; Bu parçaların daha iyilerini yapabilsek bunu anlardım ama o da yok!).  QD den haberimiz yok, MLOK ve KEYMOD uyumuyla ilgimiz yok. Picatinny rayları her yüze doldurunca ülkemde her şey çözülüyor sanki.. 

İşte tüm bu sebepler yüzünden sık eleyip sık dokuyan birçok kullanıcı yada silah sahibi diyelim bu büyük oyuncakları kategorisine, sırf bu oyun bozanlar yüzünden giremiyor. Yazık...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
topraxxx
Sn. topraxxx, yarın sizi ziyaret edeceğim. Akşam kaça kadar uygunsunuz? Malum park yeri bulmak çok zor civarınızda, akşam daha rahat olabilir belki.

Sn. nsyuksel;
Cok tesekkurler. Yalniz aksesuar uyumlulugu konusunda Ersus?un sorunu yok. Safir?in de yoktu. Aslina bakarsaniz ikisi de patent suresi dolmus AR-15?in teknik resimlerinden cikma. Ersus?teki genc bir calisan arkadasla bu konuda ozellikle konustum, her tur AR-15 parcasinin uyacagini soyledi. Su ana kadar denedigim dipcik (VLTOR), kurma kolu uzatmasi, kabza (Magpul) tufege uydu. El kundaginin kunduz kuyrugu uymadi ki AR-15 forumlarinda bu kabzanin her marka lower receiver?a uymadigi ile ilgili tecrubeler paylasilmis. Yani tufekle ilgili bir sorun degil.
Benim RIS/RAS?la ilgili soyle bir sorunum oldu, tufegi sokup taktiktan sonra el kundaginin ust rayi ile ust govdenin rayi ayni hizaya gelmedi. Fotograflarda da gorebilirsiniz hatta. Bugun bununla ilgili olarak fabrikayi ziyaret ettim ve yardimci oldular. Buyuk ihtimalle benim el kundagini alttan tutan set screw?u fazla sikmam sebebiyle ray acma yapmis. Zaten kutukten isleme degil, cekme malzeme. Yine ozellikle sordum, orijinal bir barrel nut ve herhangi bir RIS/RAS veya Keymod/M-Lok kundagin uyacagini belirttiler. Ben bu tufegi Mk11 Mod0?i temel alarak modladigim icin quad rail, 12? guzel bir kundak siparisi verdim, sonucunu burada paylasirim.
Klik yapmayan emniyet mandali ile ilgili olarak da mandalin dokum isciliginde pimin oturacagi yuvalarin guzel acilmadigi sonucuna vardik, siparis ettigim yeni cift tarafli emniyet mandali geldiginde duzelip duzelmedigini bildiririm.
Ilk sokumde farkettigim ama sebebini bugun sorup ogrendigim uzere benim tufegimde, videolarda izledigim tufeklerden farkli olarak, gaz odasinin lastik contasi kendi kanalinda sabit duruyor, videolarda ise ayri bir parca olarak sokum esnasinda geliyor. Conta ile ilgili bir gelistirme yapilmis ve uygulanmis.
Hizalanmayan ray ile ilgili olarak da yeni bir barrel nut ve ray kilidi uzerinde calistiklarini, emniyet mandali ile ilgili de yeni dokum kalibi yapildigi bilgisi verildi. Bunlari ?gelistirme sureci suruyor, henuz Ersus alinmaz? diye de yorumlayabilirsiniz, ?firma yaptik oldu demiyor, urununu gelistirmeye devam ediyor, AR-GE?sine devam eden markanin urununu alirim? diye de yorumlayabilirsiniz. Aslinda burada esas puan, yeni bir ozelligin veya degisen bir parcanin kendi eski tufegine retrofit edilmesini isteyen bir musteriye nasil davrandiklari uzerinden verilebilir ki bunu deneme sansim olmadi ama bende biraktiklari intiba uzerinden yardimci olurlar ve urunlerinin arkasinda dururlar gibi geliyor.
Tabii ben Izmir?de yasiyorum, fabrikaya gitmem kolay, teknik konular ile ilgili olarak bayii ile degil de dogrudan fabrikayla gorusme luksune sahibim. Istanbul?da yasayan biri icin durum farkli olabilir, tufegi satin aldigi bayii yardimci olmayabilir veya fabrika ile guzel bir iletisim kuramayabilir, bunlar da isin baska bir yuzu. Ersus ile ilgili olarak forumda veya sosyal medyada ne gibi irrite edici bir durum oldu bilmiyorum, derdim bir markayi ovmek de degil, sadece olabildigim kadar objektif bir sekilde degerlendirmeye calisiyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
nsyuksel

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi