Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ersüs .410 ilk izlenimler
(06-03-2018, 02:35 PM)Sabri demiş ki: Sayın SSSalih,

Bu konularda Sayın Lupus'un "Eşek-Tüfek-Fişek" denklemi aklıma geliyor, her seferinde gülümsüyorum. Yivsizde balistikle dalga geçiliyor ama ben de inatla yazıyorum:
YİVSİZ TÜFEKLERDE BALİSTİK
Yivsiz fişeklerde transsonik etkilenme  : Transsonik bölgeye giren merminin nişan noktası (POA) ile vuruş noktası POI) farklılaşıyor.

Yukarıdaki videoda transsonik bölgede yivsiz tek kurşunların  nasıl bir davranış gösterdiklerini net olarak izleyebilirsiniz.

İyi ve kötü fişekten öte çekirdek  hangi namlu çıkış hızında çıkıyor, balistik katsayısı ne, kaç metrede transsonik bölgeye girip POA-POİ farklılaşacak bilmek lazım. Yivliler gibi dönme dengesi (spin stability) olmayan, sadece sürüklenme dengesi (Drag stability) olan yivsiz tek kurşunlarda bunu bilirseniz, O mesafe içinde geriye  Lupus formülünün sadece ilk bilinmeyeni kalıyor.

Yüksek namlu çıkış hızlı, iyi balistiği olan bir fişekle yivsiz .410 Bore ile bile 100 metre içinde transsonik bölgeye girmeyen iyi sonuç almak mümkün olur

Saygılarımla

Sn. Sabri

Yazılarınızı ilgi ile okuyorum. Dalga geçenler adına estağfurullah diyerek sözlerime devam etmek gerekir isem, BC katsayısı bana göre yivsiz için de önemli. Havalı tüfek ile pcp geçmişim balistik katsayının, balistik yazılımlarda ne kadar önemli olduğunu öğretse de ne yazık ki BC'yi her zaman veri olarak aldım. Hesaplayıp sonuçlarını görebilmek biraz sabır işi. Bu çap ile ilgili bir çalışma yaparsanız, ilgi ile takip edeceğimden emin olabilirsiniz.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sayın SSSalih ,

Mükemmel bir inceleme, elinize sağlık.

Bu arada YAF ile ilgili olarak sanırım 20 kutu civarı yaf attım ( Bana en yakın bayide yaf vardı sadece ) ilk tüfeği aldığımda ilk heyecanla , ne besleme nede tahliye sorunu oldu 20 kutunun tamamında , sadece 1 adet ateşlemedi , safir 10 lu plastik şarjör kullandım.

Alıntı

Sn. Crx

Polikarbon şarjör ile Safir saç şarjörün gerdel açıları farklı, Safir polimeri bilmiyorum. Açıdan kaynaklı olabilir.

Elimdeki YAF sorunlu bir partiye ait olabilir, başka kullanıcılarda YAF'ın cüzi bir yüzde ile besleme hatası verdiğini biliyorum. Ancak hiç beslememe vaki değil.

Tüfeklerin iki farklı partide farklı tolerans ayarları ile üretildiğini biliyorum. Benimki toleransı sıkı olmayan partiye aitse de, sebep tüfeklerdeki tolerans farklılığı olabilir, yani benimki sıkı olabilir.

Polikarbon şarjörlerin kalıptan kaynaklı olarak hatalı basıldığı bilgisini aldım, ki kullanırken farkına varıyorsunuz. Kalıp düzeltilecek. Gerdelden fişek zor sıyrılıyor, şarjör kaynaklı besleme hatası verebilir. Polimer şarjöre YAF'ın sığmayacağı ön yargısından dolayı tüfeği ilk edindiğim dönemde denememiştim, stoğumda da yoktu. Boyu BPS ile neredeyse aynı. 

Sonuncu ihtimal daha yüksek gibi. Ancak YAF 'ları iade ettiğimden polimer ile deneme şansım yok.

Bununla birlikte, YAF'ın daha iyi grupman verdiğini diğer kullanıcılardan duydum. 

YAF'ın ithalatçısı olan ATI firmasının Rem. 870 ile grupmanı :
http://www.fourten.org.uk/mwatislugs.html

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
FRD, ombra, cem_d
Sn. SSSalih, 

Öncelikle detaylı incelemeniz için teşekkür ederim. Ben de yeni bir Ersüs .410 kullanıcısıyım. Tüfeği alır almaz poligona giderek 75 adet atış yaptım. YAF ın 12 ga. speedy sluglarından çok memnun olduğum için hiç kullanmadığım .410 da da YAF tercih ettim. Ancak yaptığım 75 atışta 12 kere hata oldu. Hiç bir şarjörü sorunsuz atmak mümkün olmadı. Besleme, tahliye, fişek dikme gibi yıllarca Safir kullanıcılarında gördüğümüz tüm hataları Ersüs ile yaşamış oldum. Tüfekle beraber gelen "orjinal" şeffaf şarjör; tüfeğin işçiliği ne kadar iyiyse bir o kadar kötü. Gerdelin üzerindeki çapakların temizlenmemesinden dolayı her ne kadar yay gücü yerinde olsa da gerdel arada takılıyor. Bir adette Safir siyah polimer şarjör kullandım. O şarjör çok daha kaliteli ancak yerleştirdiğiniz fişeği şarjör tüpü fişek tablasının üst noktalarına kadar kavradığı için mekanizma şarjörden fişeği sıyırmakta sorun yaşadığını gördüm.

Her iki şarjörü de modifiye ettim. Hafta sonu yakacık poligonda yeniden deneyeceğim. Bu arada sizin 25 mt. deki dağılımınaza bakarak YAF ile 50 mt. de iyi bir dağılım elde ettiğimi söyleyebilirim.

Fabrikanın tüfeklerin farklı partilerinde farklı tolerans ayarında üretildiğine dair bilgi oldukça can sıkıcı. Bunun için nasıl bir açıklamaları var merak ettim. Aynı şeklide denemeden şeffaf şarjörleri piyasaya sürmelerini de çok yanlış buluyorum. Gün  içinde yoğun bir tempom olduğundan bu sıkıntıları telefon açmadan mail ile ilettiğim fabrikadan dört gündür dönüş olmadı. Daha önce İstanbul bayiilerini sormak için attığım maili ertesi sabah ilk iş olarak cevaplamışlardı. Bu bilgiyi de paylaşmakta fayda var. Problem olduğunda duyarsız kalacaklar anladığım kadarıyla. 

Tetik mekanizmasını inceleyebildiniz mi? Sizin yazdığınız gibi hiç boşluk yok ve ezilme olmadan hemen düşüyor. Tetiğin bu karakteristiğini sevsem de tetik mekanizmasına yakından baktığımda horozu kitleyen tırnağın horozu çok düşük bir toleransla tuttuğunu gördüm. Bir süre sonra aşınmadan dolayı problem yaşamak olası geliyor bana. 

Saygılarımla

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Xlll, Sabri, yyildiz, Red Kit, alone61, sem, SSSalih, mimaslan, usame
(16-03-2018, 12:02 AM)cem_d demiş ki: Sn. SSSalih, 

Ancak yaptığım 75 atışta 12 kere hata oldu. Hiç bir şarjörü sorunsuz atmak mümkün olmadı. Besleme, tahliye, fişek dikme gibi yıllarca Safir kullanıcılarında gördüğümüz tüm hataları Ersüs ile yaşamış oldum.

Bir adette Safir siyah polimer şarjör kullandım. O şarjör çok daha kaliteli ancak yerleştirdiğiniz fişeği şarjör tüpü fişek tablasının üst noktalarına kadar kavradığı için mekanizma şarjörden fişeği sıyırmakta sorun yaşadığını gördüm.

Sayın cem_d,

Yivsiz tüfeklerde şarjör sorununu iki yıl önce forumumuzda incelemeye çalıştım. Ancak konu maalesef çok saptırıldı, baştan sona incelerseniz göreceksiniz:

YİVSİZ TÜFEKLERDE ŞARJÖR TARTIŞMASI

YİVSİZ TÜFEKLERDE GERDEL VE ŞARJÖR BESLEMESİ

Ersüs her ne kadar bu sorunları aşmaya çalışmışsa da yukarıda verdiğim ikinci bağlantıda Sayın Lupus üstadın gerdel ve şarjör beslemesi ile ilgili yorumu okumanızı öneririm

Şarjör tırnağı, yükleme rampası ve fişeğin yaklaşım açısı bu tür tüfeklerde künt uçlu yivsiz fişeklerinde sorun yaratmaya meyyal.

Lupus üstadımızın dediği gibi "bu sorunlar aşılmaz değil" ancak henüz çözülmediğide aşikar

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, ALPTUG, cem_d
Sn. cem_d 

Polikarbon şarjörler çok kötü. Tüfek piyasaya ilk çıktığında verilen polimer şarjör ile besleme daha sağlıklı ancak şarjörü tam kapasite doldurduğunuzda besleme sorunu veriyor. Şarjör üretilmeden tüfeğin piyasaya sürülmüş olması, sorunlu polikarbon şarjörlerin de bu haliyle piyasaya sürülmesi firmanın hatası. Firmanın şarjör sorununa acil bir çözüm bulması gerekiyor. Fabrikanın aluminyum şarjör üretme arayışı polikarbondan beklenen verimi alamamak olabilir. 

Tüfeğin bu hali ile en sağlıklı çalştırdığı kovan BPS ve Pellagri'nin kullandığı Fiocchi kovanlar. Bu kovanlarda neredeyse sıfır hata alıyorsunuz. YAF ların kovan dip tablalarındaki hatayı İzmir'den bir Ersüs kullanıcısı farketmiş.

Özetle tüfek şarjör kaynaklı problemler nedeni ile her fişek ile çalışmıyor. Piyasadaki fişeklerin standart olmayışı ve üretim hataları bir diğer sorun.  Tolerans farkının ilk dönem üretilmiş 2107 tarihli tüfeklerde olduğu bilgisini aldım. Ancak sizden gelen geri bildirimden de yola çıkarak besleme sorunu tolerans farkı değil.

Tetik yumuşaklığı ilk kullandığımda beni oldukça tedirgin etti, hatta başka bir forumda bu incelemeyi paylaştığımda dikkatli olunması hususunda ikazda bulundum. Bununla birlikte;

Linkte Ersüs'de de kullanılan yarı otomatik bir AR15 tüfeğine ait tetik grubunun 0.25 ve 1.22'nci dakikalar arasında çalışma prensibini görüyorsunuz. Güvenlik açısından bizi ilgilendiren, tetik bırakıldığında sağlanan, videoda ilk saniyelerde görülen kavrama. Tetik çekili iken mekanizmanın hareketi ile sağlanan diğer kavrama noktası bizim tüfeğimizde tetik bırakıldığı halde iken  birbirine çok yakın duruyor ve kavrama bu noktada sağlanıyormuş hissi veriyor. Ancak çok dikkatli baktığınızda birbirini kavramadığını görüyorsunuz. 

[Resim: Ers_s_tetik.jpg]

Videodaki tetik grubunda bu açıklık daha fazla. Düşük toleranslı kilitleme noktası  derken kastettiğiniz benim de ilk incelediğimde bu platforma yabancı olduğumdan düştüğüm, asıl kavrama noktasının burası olduğu yanılgısı olabilir. 
Fabrikanın servis hizmeti anlayışına gelince. Şu ana dek yerli tüfeklerimin hiçbirinde  en iyi markada dahi fabrikada ustadan başka muhatap bulamadım. 

Tolerans farkı ilk parti tüfeklerde, belki de bir kaç onlu tüfekte olduğunu tahmin ettiğim, benim kulağıma gelen bir söylenti. Tolerans farkını dert etmeyiniz. Asıl problem şarjörlerde.

Ve tüfek ile ilgili olumlu ya da olumsuz görüşleriniz ile bu başlığa katkıda bulunursanız sevinirim.

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
sem, ALPTUG, yyildiz, usame, PersonalDefence, tirendaz, cem_d
Ersüs alma arifesinde iken bu bilgiler çok yararlı oldu, demekki beklemeye devam...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
SSSalih, usame
Ben yaklaşık 250 adet fişek attım. Hala daha bekliyorum almak için. Tam anlamıyla çalışır hale getirmeleri için. Usta baya uğraşıyor. Bitsin, o vakit alırız kaçmıyor ya. Smile

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ALPTUG, SSSalih
(16-03-2018, 12:02 AM)cem_d demiş ki: Her iki şarjörü de modifiye ettim. Hafta sonu yakacık poligonda yeniden deneyeceğim. Bu arada sizin 25 mt. deki dağılımınaza bakarak YAF ile 50 mt. de iyi bir dağılım elde ettiğimi söyleyebilirim.

Sayın cem_d ,  50 metre testinizde optik veya dürbün kullandınızmı acaba.

Teşekkürler.

Nerdeyse her cumartesi sabahı 08:30 'da yakacık poligonda ve pazar müsait olursa Şile Oruçoğlun'da atışa gidiyorum.  Safir 10 lu plastik şarjör var bende 2 adet , çoğunluğu bu şarjörler ile attım ( %85 ) , birini fabrikadan diğerini Şile'ye giderken Taşdelen de yol üstündeki av bayinden aldım. Buğün sabah yakacık poligonda son elimdeki 2 kutu Jet ve  1 kutu Sterling olmak üzere 3 kutu fişek atışı ile toplamda 48 kutu fişek attım 2 Aralık tarihinden beri. 

Toplamda 1 adet Yaf haznede takıldı-kaldı , 1 adet Yaf ateşlemedi , 2 adet Yaf ezilme oldu , 3 adet Jet dibi koptu. 48 kutu fişekte 7 adet problemim oldu , diğer yorumları okuyunca 75 de 12 gibi ... bayağı şaşırdım açıkçası. Yakacık veyahut Şile 'de denk gelirsek tüfekleri karşılaştırabiliriz. 

Ayrıca tüfeği elimdeki malzemeleri denemek amacı ile en az 50 defa sökmüşümdür diye düşünüyorum , ek olarak 42 'inci kutuda temizlik yapmıştım.

Saygılar ,

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
SSSalih, cem_d, usame
Sn. Sabri, Sn. SSSalih

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Safir siyah polimer şarjör ve Ersüs şeffaf şarjör üzerinde yaptığım modifikasyon ve temizlik çalışmalarından sonra bugün Yakacık poligonda tüfeği yeniden denedim. 25 adedi Sterling, 100 adedi YAF olmak üzere yaptığım atışlarda sadece 1 minör hata oldu. Bu durumda tüfek için sorunsuz çalışıyor diyebilirim. Yapılan tanıtımlarda fişek seçmediği söyleniyordu, YAF ile Sterling için bunu söyleyebilirim. Önümüzdeki hafta BPS ile de deneme yapacağım.

Şarjörler üzerinde yaptığım iki işlem var. Ersüs şeffaf şarjörde problem gerdelin sıkışması idi. Bunu düzeltmek için gerdeli sökerek üzerindeki kalıp hatası çapakları ve pürüzleri özellikle işaretlediğim alanlarda ince bir zımpara ile temizlemek gerekiyor.

[Resim: 3.jpg]

Safir şarjörde ise problem şarjör tüpünün fişek tablasını çok üst noktalara kadar kavraması ve mekanizmanın fişeği sıyırmakta problem yaşamasıydı. İşaretli noktalarda yaptığım bir zımparalama işlemi bu problemi de çözdü.

[Resim: 2.jpg]

Böylece iki şarjörde de fişek tablasının açıklığı aynı seviyeye ulaştı. 

[Resim: 1.jpg]

Safir şarjör için bir şey diyemem; sonuçta Ersüs için üretilen bir şarjör değil ancak Ersüs şeffaf şarjör daha özenli üretilseydi ilk deneyim de problem yaşamayacaktım. Her silah severin de yaşanan problemi inceleyip çözmek gibi bir lüksü olmayacaktır. Adaletli olmak adına silahın işçilik kalitesini de çok iyi bulduğumu söylemeliyim. Hiç bir noktasında ne bir çapak, ne bir freze izi  veya hata bulunmuyor. 

Saygılarımla,

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, SSSalih, yyildiz, Sabri, ALPTUG, tirendaz, usame, Dr.Oz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi