Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ersüs .410 ilk izlenimler
Sn.Sarikeçili yörük,
Iyi bir airsoft tüfeğin Ersüs den ucuz olacağını zannetmiyorum. "Pıst" sesi de cabası '. Smile)

Alıntı

(04-03-2018, 07:34 PM)ALper Tunga demiş ki: Sn.Sarikeçili yörük,
Iyi bir airsoft tüfeğin Ersüs den ucuz olacağını zannetmiyorum. "Pıst" sesi de cabası '.  Smile)

İşletme maliyetinin ucuz olacağı kesin, temel kavramları (duruş, tutuş, nişan almak vb) oturtmak açısından bence kullanışlı, ayrıca bağda bahçede az dikkat çekerek kullanabilirsiniz (güvenlik kurallarına uyarak tabii).

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sarıkeçili yörük, ALper Tunga
Sn. Alper Tunga,

Kulaklık takmaktan kurtulmuş oluruz. Smile

Evet sn. Sem, hücüm yeleği ile şarjör değistirme, tüfek'ten tabanca'ya geçme içinde faydalı olduğunu düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ALper Tunga
Dün, lansman tüfeğiyle yaklaşık 100 fişek attık. Bir kısmı Yaf bir kısmı BPS marka idi. Kendi ürettikleri şarjörleri kullandık. Silah hiç temizlenmemiş. Lansmanda atılan binlerce fişekten sonra toplamda ortalma 1000 fişekte biz atmış olduk. Daha tüfeği almadım. Deniyorum sadece.
Biriken pislikten dolayı, ilk fişeği mekanizma salma manivelasıyla Smile besleyemiyordu sadece. Onun haricinde herhangi bir problemle karşılaşmadık. Şarjördeki diğer fişekleri besledi, tahliye etti, son fişekten sonra mekanizma geride kaldı. Enteresan bir şekilde güzel çalışan bir tüfek. Toplamda 5000 ile 6000 arası fişek atıldığını söylediler. Son 2500 fişekte temizlik dahi yapılmamış. Tek sıkıntı yaşadığım husus, yanmamış barut artıklarının yüzüme, gözüme sıçraması oldu.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Murata, SSSalih
(01-03-2018, 02:45 PM)SSSalih demiş ki: Bugün poligona uğradığımda yanımda kendi dolularımı götürüp tüfeğim ile 10 grupman atışı yaptım. K Optik lazer ile sıfırlanmıştır, mesafe 25 metre.  

[Resim: poligon_e5.jpg]
Bir sivile şarjörlü tüfek kullanımı ile ilgili melekeleri kazandırmak için birebir ancak tahribatı hafife alınmayacak kadar ölümcül olsa da hedefteki dağılım çok fazla. 

Sayın SSSalih,

.410 kalibre tanımını sevmediğinizi söylemişsiniz, 67 Gauge diyemediğimiz için doğru adlandırma bence bu.

Hedefteki dağılımın çok olmasının attığınız tüfekle hiç ilgisi yok. Sorun tüfekte değil fişekte. Çünkü .410 çekirdeklerin bu sorunu bilinen bir konu, balistiği çok kötü. 

Maalesef ülkemizde uygun mühimmat bulmak zor. Yüksek hızlı, tapasıyla seyreden Brenneke thug slug bulsanız bu mesafede hatta daha uzak mesafelerde çok sıkı bir gurup elde edebilirdiniz.

Size bir öneri: 10-15-20-25 metrelerde gurupmanı bir deneyin, kaç metreden sonra dağılımın arttığını, nerede transsonik bölgeye girip .410 çekirdeğin sapıttığını bulun

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ktenology
(01-03-2018, 02:45 PM)SSSalih demiş ki: Fakat .410 kalibre- bu terimi kullanmayı sevmesem de- fantezi kalibresi ve kesinlikle benim kalibrem değil. 
Saygılarımla.

Sevilmeyen tanımlama sanırım ."410" değil "fantezi kalibresi".

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
1905sss, SSSalih, Sabri, shelby, usame
Sn. Sabri

Kendi fişeklerim farklı kovan boylarında, barut hakları aynı ama tapaya farklı baskılar uygulayarak dolduruldu. Yukarıdaki dağılımın sebebi bu.

Ancak çap ile alakalı bir genelleme yapmak gerekir ise kişisel görüşümdür dolumu daha fazla  titizlik gerektiren bir çap. Volümetrik dolumda hata payı .410 da ne oranda buna bakmalı. Zira çap daraldıkça granül boyları aynı kalıyor.

Thug Slug Pellagri'nin dağılımı nispeten iyi, takla atmadığı müddetçe. Brenneke magnum ile 55 yardda Double Badger ve Saiga ile 2-3 inç grupman yapan incelemeler gördüğümden bu çapın elbet seveceği bir mühimmat var.

Yerli fişekte elimdeki diğer .410 tek kırma ile 30 metreden A3 kağıda 3 te 1 vuran fişekler de tecrübe ettim.  İyi fişekte dağılım çok daha iyi iken kötüsü hedefin dışında kalıyor. Çapı sevmeyişimin nedeni bu. 12 ga ile en kötü fabrika dolumu fişek ile aynı mesafeden o kağıtta kötü de olsa bir dağılım elde edersiniz.
Bir dahaki incelemede tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ktenology
(06-03-2018, 10:34 AM)sem demiş ki: Sevilmeyen tanımlama sanırım ."410" değil "fantezi kalibresi".

Adam yerine koyamadığım da doğrudur.  Wink
Saygılarımla

Alıntı

(06-03-2018, 11:07 AM)SSSalih demiş ki: Kendi fişeklerim farklı kovan boylarında, barut hakları aynı ama tapaya farklı baskılar uygulayarak dolduruldu. Yukarıdaki dağılımın sebebi bu.

Yerli fişekte elimdeki diğer .410 tek kırma ile 30 metreden A3 kağıda 3 te 1 vuran fişekler de tecrübe ettim.  İyi fişekte dağılım çok daha iyi iken kötüsü hedefin dışında kalıyor. 

Sayın SSSalih,

Bu konularda Sayın Lupus'un "Eşek-Tüfek-Fişek" denklemi aklıma geliyor, her seferinde gülümsüyorum. Yivsizde balistikle dalga geçiliyor ama ben de inatla yazıyorum:
YİVSİZ TÜFEKLERDE BALİSTİK
Yivsiz fişeklerde transsonik etkilenme  : Transsonik bölgeye giren merminin nişan noktası (POA) ile vuruş noktası POI) farklılaşıyor.

Yukarıdaki videoda transsonik bölgede yivsiz tek kurşunların  nasıl bir davranış gösterdiklerini net olarak izleyebilirsiniz.

İyi ve kötü fişekten öte çekirdek  hangi namlu çıkış hızında çıkıyor, balistik katsayısı ne, kaç metrede transsonik bölgeye girip POA-POİ farklılaşacak bilmek lazım. Yivliler gibi dönme dengesi (spin stability) olmayan, sadece sürüklenme dengesi (Drag stability) olan yivsiz tek kurşunlarda bunu bilirseniz, O mesafe içinde geriye  Lupus formülünün sadece ilk bilinmeyeni kalıyor.

Yüksek namlu çıkış hızlı, iyi balistiği olan bir fişekle yivsiz .410 Bore ile bile 100 metre içinde transsonik bölgeye girmeyen iyi sonuç almak mümkün olur

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Ktenology, FRD, SSSalih
Başlığa son bir yorum getirmek gerekirse;
Bugün yeni edindiğim polikarbon şarjörler ile arazide 5 adet Remington Rifled slug, 5 adet YAF,  5 adet Sterling  ve grupmanını halihazırda bildiğim BPS kurşun ile yaptığım denemelerde 25 metrede, şiddetli rüzgarda elde edilen grupman aşağıdaki gibidir:

[Resim: grupman.jpg]

Fişekler ve tüfek ile uyumu hakkındaki detaylar;
Remington: Kapalı kovan boyu 58mm, çekirdek ağırlığı  1/5 o z= 5.6 gram. Besleme ve tahliye kusursuz. Veri namlu çıkış hızı 1830 fps. Şu ana dek gördüğüm en iyi grupmanı veren fişek. 
BPS: Kapalı kovan boyu 56mm, çekirdek ağırlığı 7,5 gram. Besleme ve tahliye kusursuz. Kovan markası Fiocchi. Tüfek ile en uyumlu yerli dolum fişek, neredeyse tüm atışlarda besleme ve tahliye kusursuz. 
YAF: Kapalı kovan boyu 56,5mm, çekirdek ağırlığı 7,5 gram. Kovan dip tablalarında nizami olarak hepsinde bombe şeklinde deformasyon var. Besleme sorunlu. Hiç bir fişeği beslemediği için tahliye soru işareti.
Sterling: Kapalı kovan boyu 57,5 mm , çekirdek ağırlığı 7,5 gram. Besleme sorunlu. Beslemenin gerçekleştiği fişeklerde tahliye sorunsuz.
[Resim: kovan_boylar.jpg]

upload pic

Remington ile grupmanda tek bir kurşundaki açılımın atıcı hatası veya şiddetli rüzgar olabileceği göz önünde tutulur ise dağılım mükemmel. Daha uygun şartlarda grupman daha da daralabilir. 

YAF'ın boyu BPS ile aynı olsa da elimdeki kutularda  kovanlar problemli.  YAF ile tüfeğin problemsiz çalıştığını diğer atıcıların tecrübelerinden duymakla beraber kendim tecrübe edemedim.

Remington'un kapalı kovan boyunun 58mm olduğunu düşünür isek, Sterling fişeklerin başarısız olmalarının sebebi kovan boyu değil.

Özet ile sonuç: Tüfek kendi payına düşen görevi oldukça sağlıklı bir şekilde yerine getiriyor. Ama yerli fişek sanayiinin daha çok çalışması gerek.

Polikarbon şarjörler gayet şık duruyor. Ancak gerdel fişek basarken oldukça zor itiliyor. Besleme esnasında da  gerdelden fişeğin sıyrılması tüfek ile gelen polimer şarjöre göre daha zor. Fabrikanın aluminyum şarjör de üreteceği bilgisini aldım. 

Son olarak, inceleme ile ilgili bir iki kelam etmek istiyorum. Bu tüfeği incelemeye niyetim yok idi. Ancak ''en son ne aldınız'' başlığında tüfeğin fotoğrafını  paylaştıktan sonra gelen talep üzerine inceleme başlığını açtım. Böyle bir incelemeyi yapmak, bir nevi ateşten gömlek giymek gibi, elinizi farkında olmadan koca bir taşın altına koymuş oluyorsunuz. Bir tarafta üretici firmanın ilk ürettikleri tüfek olması dolayısı ile yaşadıkları heyecan ve piyasada tanınma, tutunma çabaları; diğer tarafta güvenilir bir kaynaktan bilgi almak isteyen forum üyeleri ya da başlığı okuyan, üye olmayan potansiyel alıcılar derken iki tarafa karşı mahçubiyet yaşamamak adına strese giriyorsunuz. Bu bağlamda, alıcı ve satıcı cephesinden bakıldığında adil bir inceleme yapabildiğimi umut ediyorum. 

Saygılarımla.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
JoTuN, FRD, Sabri, Red Kit, DaRkNeSs-, Sarıkeçili yörük, PersonalDefence, matador, cem_d, Dr.Oz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi