Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ersüs .410 ilk izlenimler
Bir haftadan uzun süre önce edinip, gündelik koşuşturmalardan arazide ancak deneme fırsatı bulabildiğim Ersüs.410 AR15 muadili yivsiz av tüfeği ile ilk izlenimlerimi paylaşmak adına bu başlığı açma arzusu duydum. Avcı geçmişimden kaynaklı önyargılarım nedeni ile, aldığım günün hemen ertesinde iade ettiğim yerli bir tüfeği saymaz isek, hiç kutu şarjörlü tüfek sahibi olmadım. Bundan ötürü başka bir markanın kullanıcılarının geçmişte yaşadığı problemler ve çözüm arayışlarına ortak olmadığımdan izlenimlerim geçmiş tecrübelerden yoksun olup sadece şahsi izlenimler içermektedir. Dolayısı ile başka markalar ile kıyaslayamıyorum. Bununla beraber, paylaşılan resimler tecrübeli üyelere fikir verebilir. 
Tüfeğin klasik kasalı ve ray kundaklı-sahte susturuculu kasalı modeli mevcut. Benim tercihim klasik kasalı olan idi.

[Resim: 1.jpg]

Tüfek bildik gaz tahrikli, kısa darbeli piston hareketi (short stroke) prensibine dayalı olarak çalışıyor, dolayısı ile yanan barut gazının mekanizmaya doğrudan nufuz edip harekete geçirdiği (direct impingement) standart AR çalışma prensibi değil. Bu sistem mekanizmayı barut kalıntısı ile kirletmemesi, mekanizmayı ısı ve basınca maruz bırakmaması ve daha kontrollü tepişi ile biliniyor. 

[Resim: 23.jpg]

[Resim: 24.jpg]

image upload

Tüfeğin yaşatabileceği olası problemleri anlayabilmek adına tüfek  bileşenlerinin çalışma sırası:
1-İğne kapsüle vurur fişek ateşlenir.
2-Yanan barut gazı namludaki dipçik yönüne doğru açı verilmiş iki gaz deliğinden valf odacığına dolar.

[Resim: 14.jpg]

[Resim: 15.jpg]

3- Odacıkta sıkışan gaz, çatal uçlu pistonu mekanizma yönüne doğru hızla iter ve gazın fazlası valften tasfiye edilir.

[Resim: 16.jpg]

[Resim: 18.jpg]
image host

4-Pistonun sadece bir kaç santimlik bu sert hareketinin  yarattığı momentum-devinirlik mekanizmayı yatağı boyunca hareket ettirmeye yeterlidir (Kısa vuruş- Short Stroke).

[Resim: 8.jpg]

5-Hızla geri gelen mekanizma önce kilidini açar,  boş kovanı geriye çekerken, resimdeki tırnak kovan fırlatıcı iğneye denk gelip iğneyi iter ve boş kovan tahliye edilir.

[Resim: 20.jpg]
[Resim: 19.jpg]

free photo hosting

6- Mekanizmanın geriye doğru hareketini sönümleyip tekrar ileriye iten irca yayı dipçik içerisindedir.

[Resim: 4.jpg]

7- Mekanizma ileri itilirken şarjörden sıradaki mühimmatı sıyırıp önüne katar, fişek yatağına doğru iter ve mekanizma  kilitlenir.

400 fps çekim hızında kısa darbeli piston hareketi, fazla gazın ve boş kovanın tahliyesi:

Yedi maddede özetleyebildiğim bu mekanik ilişkinin kusursuz işleyebilmesi, parçaların doğru boyutlarda ve doğru konumda olmasını; parçaların her birinin hareket ettiği mesafe,alan veya açıların doğru hesaplanmasını gerektirdiği gibi, tüm yapının yivsiz av fişeğinin tek tip olmayan yapısı nedeniyle farklı mühimmatlara tolerans gösterebilmesini gerektiriyor.

Bu yapıda olması muhtemel sorunlar;  5 'inci aşamada kovan tahliyesi, 7'nci aşamada çift besleme sorunu, mühimmatın yatağa doğru hareketi esnasında namlu kepine çarpıp ağzının bozulması veya fişeğin bükülmesi şeklindeki besleme sorunu ve yine bu aşamada, yine kepteki bir engele çarpıp ağzı bozulan, ancak bir şekilde engeli atlayıp yatağa ilerleyen hasarlı mühimmatın hasar nedeniyle yatağa tam oturmaması dolayısıyla mekanizmanın tam kilitlenmediği, iğnenin kapsülü vurabileceği tehlikeli bir noktada kalması ve korkulan ''kaboom''. 

Kovan tahliyesi ve çift besleme sorununun, fişek dip tablasının mekanizma başına eksenden kaçık şekilde oturmasından kaynaklandığı düşünülerek, mekanizma başına çok küçük ilave bir tırnak eklenmiş. Bu tırnak kovan dip tablasını mekanizma başı ile aynı eksende tutarak, kovan itici iğnenin her seferinde aynı ve doğru noktadan tablaya vurmasını sağlıyor ve boş kovanı sürekli aynı açı ile tahliye portundan dışarı atarak tahliye problemini çözüyor. Aynı tırnak sayesinde şarjörden sıyrılıp eksende kalan dolu fişek, ikinci bir mühimmatın daha sıyrılmasına engel olup çift besleme sorununu çözüyor.

[Resim: 6.jpg]

[Resim: 7.jpg]

Fişek ağzının namlu kepine çarparak bozulması sorunu ise kepin setsiz ve külahımsı bir yapıya kavuşturulması sayesinde giderilmiş.

[Resim: 21.jpg]

[Resim: 22.jpg]

Tüfek ile gelen mevcut şarjöre sadece 57 mm kapalı kovan fişek sığdığından BPS haricinde mühimmat ile henüz tecrübem yok. Yeni gelecek olan polikarbon şarjörlerin 60,5 mm uzunluğunda olacağı bilgisini aldım. Tüfeğin farklı marka ve boy fişekler ile çalışırlığını ve grupmanını test etmek için yeni çıkacak şarjörü beklemekten başka seçenek yok. 

Tüfeğin işçiliği oldukça iyi, ne çapak ne freze izi yok.

Şarjör mandalı, mekanizma düşürme mandalı ve emniyet mandalı gibi parçalarda yeni tüfek olmasından kaynaklı zorlanma yok, rahat ve yumuşak hareket ediyorlar.

Tetik boşluğu yok, çok gevrek ve neredeyse hiç ezilme olmadan düşüyor. 

Dipçik borusu 2.96 cm, sivil-commercial, dolayısı ile 2.91 cm mil-spec boru çapı uyumlu dipçik aldığınızda tüfeği kişiselleştirirken benim gibi uğraşmak zorunda kalabilirsiniz:

[Resim: 9.jpg]

[Resim: 11.jpg]

Tüfek ile ilk izlenimlerim şimdilik bunlardan ibaret. Elbette ki tüfeğin asıl ve tam notu farklı kullanıcıların ellerinde yaşayabilecekleri muhtemel kırım ve on bin üzeri atışlar sonrasında verilebilecektir. Her zaman ifade ettiğim gibi, bunun için zaman gerekecek.

Saygılarımla..

Alıntı
80 üye teşekkür etti:
ugurucar57, heisenberg, yyildiz, harun, Huysuz, Yasin06, sem, Ruhsuz, AsmTR, Cem1964, PersonalDefence, sirflayer, Sabri, mimaslan, DaRkNeSs-, AteşErim, ilbay, demirci57, 1905sss, JoTuN, Kıraç Ata, Gravis_Pro, hunter 12, Boztepeli, Kara45, browning 61, tirendaz, CoolHand, xf7er, tsuba, Mihoku, kyucel, kepenek50, sparus, ERDAL, madenci08, Surmene, Fruktoz23, al-me, nutkey, alone61, usame, kepir, ducak, _X0X_, lapal, Dr.Oz, Gazanfer, orpeus, nsyuksel, D@KT@R, xeorx, Aşkar, wubıh, topraxxx, Metur, V-Ozdemir, husrev, foottwo, Red Kit, maho07, FRD, TTD, gunman, Guns N' Cars, kuti, Tellioglu, Murata, lenduha, turion64, alpago, fatih77, ALPTUG, enalbant, Zamane Akıncısı, xlcod3r, ErcanSarıkaya, matador, emre76, Serise
Sayın SSSalih , Detaylı inceleme ve tanıtımınız için Teşekkür ederim.
Gayet başarılı, Sade ve titiz bir inceleme yapmışsınız.
Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
SSSalih
(09-02-2018, 10:25 AM)D@KT@R demiş ki: Sayın SSSalih , Detaylı inceleme ve tanıtımınız için Teşekkür ederim.
Gayet başarılı,  Sade ve titiz bir inceleme yapmışsınız.
Saygılar.

Sn. D@KT@R

İnceleme gündelik iş telaşı ve yeni şarjörleri beklemekten ötürü yalnızca masaüstü incelemesi ve yerli BPS fişek ile sahada yapılan dört kutu atış ile sınırlı olsa da yine de teşekkür ederim. 
Bir kullanıcının, et kalınlığı daha ince, dolayısı ile daha uzun fişek boylarına müsaade eden muadil saç şarjörler ile yaptığı atışlara ait bir video kaydı mevcut. Bu sayıda peş peşe atışı bizzat yapmaya niyetim olmadığından tüfeğin çalışırlığı adına fikir vermesi açısından inceleme başlığı altında paylaşıyorum:

https://www.facebook.com/groups/15472484...416124407/

Bununla birlikte henüz bir grupman testi mevcut değil. Genel anlamda .410 kalibrenin grupmanı benim okuduklarım, gördüklerim ve kendi tecrübelerimden yola çıkarak çok iyi değil. Buna yerli fişeklerde kullanılan ve tüfeği çalıştırmaya yönelik, söz konusu çapa uygun olmayan barutu (Batıda özellikle .410 kalibre için yavaş yanan barut türleri mevcut) ve imalat hatalarını katarsak yerli fişekte hiç dar grupman ümidim yok. İthal fişekte ise piyasada çeşit maalesef sınırlı. Elimde mevcut olan, batıda ''Thug Slug'' olarak rastladığım birebir aynı kurşunu kullanan Baschieri Pellagri veya bulabilirsem Remington daha dar grup verebilir, ancak tanesi 2.5 veya 6 liraya gelen fişek dar grup verse de keyif amaçlı kullanılacak bir tüfekte  yukarıdaki paylaşımda olduğundan beter şekilde kullanıcının ocağını söndürebilir.

[Resim: B_P_410.jpg]

Tabi bu son paragraf tamamıyla benim öngörülerim. Yeni şarjörleri temin edip farklı uzunlukta kovan boylarına sahip fişekler ile grupman testi yaptıktan sonra tüfeği biraz daha tanıma fırsatı bulacağım.

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
tirendaz, Sabri, FRD, Boztepeli, usame, demirci57, D@KT@R, harun
İnceleme için elinize sağlık, uzun soluklu yorumlarınızı bekliyoruz.
Link verdiğiniz videodaki kişiyi tanırım, kendisi tüfeği geliştiren Süleyman Balcı usta nın yakın arkadaşı ve bazı konularda fikir danışmanlığı yapmış Bülent Bozkurt dur. Böyle ekstrem sayıda atışları sever Big Grin Bu aralar yeter artık fişek dayanmıyor, yakında kredi çekip fişek alacağım diye isyanlarda kendisi Big Grin
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
SSSalih
Merhabalar bilgiler ve izlenimler için teşekkür ederiz. Yeni şarjör temin edip farklı fişekler kullanabildiniz mi acaba?

Alıntı

Sn SSSalih;
Tufeginizi iyi gunlerde kullanin. Sormak istedigim seyler;
-Aksa Crossfire da calisan forward assist butonunun Ersus'ta calismadigi,tufegin sadece el/kurma kolu ile kurulabildigi dogrumudur?
-Fisek secmedigi, Crossfire'in atamadigi fisekleri bile atabildigi? bilgilerini gruplarinda okuyorz ama bunu forumumuz uyelerinden birinin teyit etmesini sabirsizlikla beklemekteyim.
-Lokasyonum itibari ile youtube vb. sitelerde video izleyemiyorum,kesin bilgi degil ama tufegin sorunlarinin basladigi ve videolandigi belirtiliyor sosyal medyanin farkli koselerinde,siz herhangi bir sikinti gozlemlediniz mi?

Alıntı

Sn. ErcanSarıkaya ve Sn.FRD

Yeni polikarbon şarjörlerin siparişini bugün verdim. Müsait tek günüm olan Pazar gününü de her hafta av peşinde koşarak geçirdiğimden tüfek ile çok ilgilenme fırsatım olmadı. Sizler gibi ben de sosyal medyadan takip ediyorum ve sosyal medyada paylaşımlar bir iki video hariç fotoğraftan öteye maalesef gitmiyor. Sezon kapandığına göre bundan sonrasında vaktim bol olacak ancak İstanbul çevresinde atış yapacak arazi bulsam da av sezonu dışında kolluk kuvvetlerinden kaçak avcı muamelesi görme ve bir ay sonra en olmadık yerde masa kurmaya başlayacak piknikçi faktörleri nedeniyle bundan sonrası biz İstanbul'daki atıcılar için esasen zor bir dönem.

Soruları cevaplar isem;

Doğrudur, ileriye doğru hareketini tamamlayamayıp kilitlenmeyen mekanizmaya müdahale eden forward assist düğmesi Ersüs'te çalışmıyor. Yeni modellerde bunun çalışır hale getirileceğini usta paylaşmıştı. Kişisel görüşüm, mekanizmanın çarpma sesini duymadan av fişeği ile çalışan bir yapıda bu tür bir düğmeye güvenmem. 

Tüfeğin fişek seçip seçmeyeceği konusunda ustanın bana telefonda söylediğini aynen aktarıyorum '' İnsanlar bu tüfeğin her fişek ile çalışacağını düşünüyor. Oysa bizim baz aldığımız standart 5,56 şarjörüdür, yani kullanacağınız fişek boyu şarjör boyu ile sınırlıdır. Tüfek ile beraber verilen polimer şarjör, kapalı kovan boyu 58 milimetreye kadar imkan veriyor. Daha uzunu için şarjörün et kalınlığını düşürmeniz gerek. Bunu ya saç ya da polikarbon şarjör ile mümkün kılarsınız. Mekanizma ve yatak tüm fişek boylarına müsait, ancak şarjör standart boy olduğundan bizim için sınırdır.'' 

Aksa hangi fişekte ne tür sorun çıkarıyor bilmiyorum ancak firmalar bir yana kullanıcılar arasında anlamsız bir rekabet varken hangi tüfeğin çalışıp hangisinin çalışmadığı hususundaki hiç bir paylaşımı samimi bulmadığımdan Aksa'nın çalışmadığına dahi kullanmadan inanmıyorum. Yaklaşık toplam 8 kutu BPS fişek ile atış yaptım, şu ana dek bir problem yaşamadım ve bu yeterli bir sayı değil.

Bununla birlikte geçen hafta içi fırsat bulup BPS ve B&P fişekler ile 30 metrede grupman deneme şansım oldu. Baschieri Pellagri kovana sığmadığından şarjörde en üstte konumlandı ve sonuçlar:

Yerli üretim BPS

[Resim: bps.jpg]

Baschieri Pellagri:
[Resim: pellagri.jpg]

Daha iyi grupman beklediğim Pellagri'de bir tane anahtar deliği var. BPS 'nin kurşunları düzgün uçsa da dağılım daha fazla.
Tüfeğin namlusu silindir, ve .410 kurşun boşluksuz oturuyor. BPS tecna barut kullanıyor, hassas terazi ile hakkı 0.67g. Tek fişek kesip tarttığımdan standart mıdır bilmiyorum :

[Resim: bps_barut.jpg]

Bu tüfekten bekleyeceğiniz 3 şey var: 1-Şarjör boyutlarının imkan tanıdığı, fabrika üretimi itibariyle hatalı olmayan her fişeğe tolerans göstererek çalışabilmesi. 2-Kısa zaman içinde parça kırmaması. 3-Grupman.

1 ve 2 için yeni şarjör ve bol atış yapmak için zaman gerek. 

3 yani grupman beklemek için kalibre yanlış. Zira bu kalibrede iyi grupman örnekleri internet üzerindeki paylaşımlarda bir kaç tane ile sınırlı. Kimi kendi kurşununu dökmüş, kimi Remington ile dar grup çıkarmış. Bu grupmanlarda namlular hep silindir olduğundan Ersüs'ün namlusu bence avantajlı.  
Bununla birlikte daha ne kadar daraltabilirim kendi dolularım ile daha düşük basınçta deneme yapacağım. Bir de misket kalıp siparişi verdim, 12ga da isabeti uzak mesafede iyi olmasa da belki .410 da 50 metrede misket fark doğurabilir.

Tüfeğin sorun çıkardığına dair bir link bulur iseniz paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla..

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
FRD, husrev, JoTuN, sem, lupus, DaRkNeSs-, harun, Dr.Oz
1200 fps çekim hızında mekanizma hareketi:

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
yyildiz, Cem1964, Gravis_Pro, lupus, mimaslan, harun
Değerli forum üyeleri

Bugün poligona uğradığımda yanımda kendi dolularımı götürüp tüfeğim ile 10 grupman atışı yaptım. Kapalı kovan boyu 56-58 mm karışık, 0,55 gram mke barut, keçe tapa, plastik tapadan kesilmiş ara tapa ve 7,5 gram yiv setli kurşun. Optik lazer ile sıfırlanmıştır, mesafe 25 metre.  

[Resim: poligon_e5.jpg]
10 atışa niyet ederken 2 si (kapalı kovan boyu 57,5 - 58 mm arasında olanlar) besleme sorunu verdi ve kovan ağızları tahrip oldu. Çıkan sonuç, tüfek ile birlikte gelen şarjör 58 mm'e kadar müsaade etse de gerdelin fişeğe verdiği açı 57 mm'e kadar tüfeği sorunsuz besliyor. İkişerli olarak yapılan bu atışlarda kovanların tamamı başarılı bir şekilde tahliye oldular, ancak fişek basıncı düşük olduğundan mekanizma pek çoğunda geride kalmadı. Bu atışların kendi el emeğim göz nurum olan düşük basınçlı dolularım ve eski şarjör ile yapıldığını bir kez daha hatırlatayım.

BPS ile yapılan atışlarda besleme ve tahliye döngüsünün kesintisiz devam etmesinin sebebi kovan boyunun 56 mm olması. Polikarbon şarjör daha uzun kovan boyuna tolerans gösterebilir, zira oldukça emek verildi.

Ersüs, şu ana dek tecrübelerim ve gördüklerimden yola çıkarak, (en azından şimdilik BPS ile) oldukça sağlıklı çalışan bir tüfek. Fakat .410 kalibre- bu terimi kullanmayı sevmesem de- fantezi kalibresi ve kesinlikle benim kalibrem değil. Bir AR15 veya bir lever action klonu için en uygun yivsiz çapı. Bir sivile şarjörlü tüfek kullanımı ile ilgili melekeleri kazandırmak için birebir ancak tahribatı hafife alınmayacak kadar ölümcül olsa da hedefteki dağılım çok fazla. 

Yeni şarjörleri edinince farklı fişekleri deneyip başlığa son noktayı koyacağım.

Saygılarımla.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
JoTuN, sem, FRD, DaRkNeSs-, Red Kit, harun, husrev, usame, Fruktoz23, Murata
Sn. SSSalih,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Bazen düşünüyorum tactical antrenmanlar için 410. yivsiz bir tüfek mi yoksa bir airsoft tüfek mi alayım diye, 25 metre'deki bu dağılımı gördükten sonra, airsoft tüfek daha ağır basmaya başladı.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
SSSalih

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi