Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVSİZLERDE SUBSONİK FİŞEK KULLANIMI
(04-02-2018, 02:17 AM)tsuba demiş ki: Sn. Sabri, subsonik fişeklerde özel bir barut kullanılıyor diye biliyorum. Normal barutlarla subsonik fişek yapmak mümkün mü?

Sn. tsuba,

Subsonik yivsiz dolumları için özel barut kullanıldığına dair hiç bir bilgim yok. Eğer böyle bir bilgi varsa, paylaşırsanız sevinirim. Bir kaç yerde yivlililerdeki subsonik dolumlar için av tüfeği barutu kullanılmasından söz edildiğini okudum.

Benin okuduklarım  yivsizlerde subsonik dolumlar için azaltılmış - hızlı yanışlı barut kullanılması yönünde.

Subsonik de amaç 1050 fps ( 320 m/s) altında namlu çıkış hızı elde etmekse, azaltılmış miktarda MKE barutu bu işi gayet güzel görüyor. İlk denemelerimde 61 cm namlu için 1.25 gram MKE barutu ile ortalama 980 fps (298 m/s) namlu çıkış hızı elde ettim. (Yeni aldığım Sterling D-20 ve Maxam CSB-3 barutlarını henüz denemedim). 

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Dmrahmet, Alphawolf
Subsonik fişeklerde subsonik adlı bir barut kullanıldığını okumuştum. Bu barutun başka fişeklerde görmediğim için özel olduğunu düşündüm.

Sn. Sabri;1,25 gram barutla birlikte kaç gram saçma ya da kurşun kullandınız? Aynı miktarda barutla, saçmanın 25 ya da 30 gram olması subsonik özelliğini nasıl etkiler?

Alıntı

(05-02-2018, 01:00 AM)tsuba demiş ki: Subsonik fişeklerde subsonik adlı bir barut kullanıldığını okumuştum. Bu barutun başka fişeklerde görmediğim için özel olduğunu düşündüm.

1,25 gram barutla birlikte kaç gram saçma ya da kurşun kullandınız? Aynı miktarda barutla, saçmanın 25 ya da 30 gram olması subsonik özelliğini nasıl etkiler?

Sn. tsuba,

Subsonik diye bir barut yok. Subsonik dolum var.

Daha önceki testlerimde 32 gram için tapalı Özkara global kurşun ve düz kıvırma ile 1.25 MKE barutunu buldum. Barut önündeki yükü azaltınca, payload değişecek namlu çıkış hızı haliyle farklılaşacaktır. 

Subsonik dolum bir çok faktörden etkilenecektir (örneğin; namlu boyu, hava sıcaklığı vb.)

Elimizde MKE barutu dolum verileri maalesef yok. Deneme yanılma ile değerleri buluyoruz. Kullandığınız kapsül, barut miktarı, tapanın türü, atacağınız kurşun, kovanın kıvrılma şekli ve miktarı her biri değişken olarak namlu çıkış hızını etkileyecektir. 

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tirendaz, demirci57, Dmrahmet, Alphawolf
Sn. Sabri, subsonik powder diye okuduğuma eminim; ancak tüm aramalarıma rağmen tekrar bulamadım. Bir fişek üreticisinin web sitesinde ya da kataloğunda görmüştüm. Elimizdeki barutlarla subsonik dolum yapabileceksek bu çok güzel bir durum.

Barut önündeki yükü arttırmak namlu çıkış hızını düşerecekse 1,25 gram barut için en fazla kaç gram tek kurşun ya da saçma önerirsiniz?

Alıntı

Değerli Forumdaşlarım,

Hafta sonu hava durumunu kollayarak, bir ara yağmur yağmayacağını görüp, hafta içinde doldurduğum subsonik fişekleri test etmek üzere Sn. Oberon, Sn. Kanuni, Sn. Kara45 ve Sn. LAMRETOEJ ile poligonun yolunu tuttuk.

Sonuçlar bazen başarısız olsa da araştırma yapmak keyifli bir iş. İlk testimiz subsonik fişeklerin penetrasyonu ile ilgiliydi. Hafta içi elimdeki 5 cm kalınlıktaki sert strafor levhalara .177 kalibre gazlı tabanca ile atınca yaklaşık 11 cm penetrasyon gözlemiştim. ( % 10 Balistik jel 7,5-8 cm). Enerjisi düşük subsonik yivsiz tek kurşunların 80 cm strafor içinde kalabileceğini düşünmüştüm.

Poligonda teşkilatı kurduk, 4 çeşit (Foster, Meyer, Brenneke, Gualandi çekirdek) 1.25 gm MKE barutu ile hazırlanmış subsonik fişekler ile 1400 ve 1760 fps fps çııkış hızındaki iki hazır fişeği karşılaştırma amaçlı kullanmayı planladık.

[Resim: Ekran_Resmi_2018_02_11_09_45_09.png]

Sertlik derecesi %10 balistik jelden biraz az olduğu için atışları 10 metreden değil 20 metreden yapmaya karar verdik. Test için 47 cm namlu uzunluğu olan Beretta 1301 taktical kullandık. Atışları kronograf ölçümleri için oturarak sn. Oberon yaptı.

[Resim: IMG_1781.jpg]

Hedefte 1 nolu noktaya Foster yerine tapası çıkartılmış 28 gr Özkara global attık ( 759 fps = 231 m/s)

2 Nolu noktaya 30 gm Meyer (ortası delikli) tekkurşun attık ( 935 fps=285 m/s)

3 Nolu noktaya tapasıyla giden 32 gm Özkara Brenneke attık (682 fps = 207 m/s)

4 No lu noktaya tapasıyla giden 32 gm Özkara Gualandi attık (830 fps = 253 m/s)

X işaretli noktaya Meca Extreme Slug attık (1329 fps= 405 m/s)

W işaretli noktaya Winchester Super X  1762 fps  attık (2619 fps= 798 m/s)

Bu son atışta inanılmaz top gibi bir patlama sesi ve Sn. Oberon'un hissettiği berbat bir geri tepme oldu. 1760 fps yazan bir kutudan böyle bir şey çıkmasına inanamadık:

[Resim: Ekran_Resmi_2018_02_11_15_02_58.png]

Ayni fişeği Sn. Kara45 Mossberg 590, Sn. Kanuni Benelli Supernova ile denedi, sonuç ayni. Yani alınıpta bir yivsiz ile atılacak bir kurşun değil. Sn. LAMRETOEJ bazı Winchester fişeklerin Lambro firmasına fason yaptırıldığını duyduğunu, barutunun ayarsız olabileceğini söyledi. Test namlusundan daha kısa bir namlu ile böyle bir sonuç, tehlikeli. Maalesef kartuşlara aşırı basınç bulgusu var mı diye bakmayı unutmuşuz, çöple gittiler.

Atışların değerlendirmesine gelince:

[Resim: Ekran_Resmi_2018_02_11_09_44_14.png]
1 ve 3 numaralarda okla işaretlediğim tapası ayrı olarak hazırladığım Foster (yeşil ok), Meyer (sarı ok) hedefi tam ortalayamadıkları gibi yan olarak girdikleri izlerinden belli oluyor. 2 Numarada hedeften 5 cm dışa düşen Brenneke ve 4 numarada Gualandi var. W winchester super X,  X ise benim beğendiğim Bakır kaplı X-treme slug kontrol amaçlı atıldırlar.
Subsonik dolumlarım arasında en isabetli Gualandi göründü.

Atışlardan sonra 80 cm strifor içinde kalacağını düşündüğüm subsonikler için paketi açtık:

Videoda gördüğünüz gibi ya sert straforu ciddiye almışız, ya da subsonikleri hafife almışız. Test fişekleri dahil hepsinin 80 cm strafor levhaları delip geçtiği ortaya çıktı, yani penetrasyonu değerlendiremedik. 

Daha sonra subsonik dolumların 50 m ve 100 m isabetini test etmeyi planlamıştık ancak aniden indiren yağmur ve biraz yan rüzgar bütün hesapları bozdu, sadece Subsonik gualandilerin 50 m testini yapabildik:

Gördüğünüz gibi subsoniklerde bir tahliye problemi yaşamadık.

İsabet ise hava şartlarının da etkisi olabilir 50 m de 10 cm gurup gibi oldu. (Daha önce Özkara Global ile 100 m de aynı gurubu yapmıştım)

[Resim: IMG_1788.png]

Bu günkü testlerin çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak bazı sonuçlar elde ettik:

1. Subsonikler hafife alınacak mühimmat değil, henüz enerjilerini hesaplamadım ama 50 m de (hatta 100 m)  90 kg lık bir canlıyı devirecek güçteler
2. Geri tepmesi atışa katılan herkesin çok beğendiği düzeyde belirgin düşük
3. Subsonik yivsiz mühimmatlarda en azından biz bir tahliye sorunu yaşamadık
4. Telefondaki Db ölçen programla subsoniklerde 95-110 desibel arası ses, süpersoniklerde 118-127 ddesibel ses ölçtük. Anormal patlayan Super-X i üç atıştan sonra tehlikeli bulduk, top gibi patlayan sesini ölçemedik
5. Penetrasyonu değerlendirmek için Balistik jel daha uygun olacak

Önümüzdeki günlerde subsonik yivsiz mühimmat ile testlerimizi sürdüreceğiz

Yağmur bastırınca biraz tabanca atışı sonrası hep birlike bizim evde toplandık. Günün en keyifli saatiydi diyebilirim. Sn. LAMBRETOEJ'in çoban salatası ve Çaylı bonfile:

[Resim: IMG_1792.jpg]

Günün esprisi de şu:

[Resim: Whats_App_Image_2018_02_11_at_12_07_32.jpg]

Saygılarımla

Alıntı
40 üye teşekkür etti:
Rangeman, SSSalih, ilksurfer, Ahmet Özalp, demirci57, Kara45, FRD, al-me, Rockatansky, efe1753, ThePulchra, Gazanfer, Oberon, gunman, tirendaz, Xlll, splendes, Yasin06, Red Kit, ALPTUG, yyildiz, kepenek50, Murphy, ERDAL, blacksea, çatana, tsuba, husrev, Kanuni, wildeagle, alone61, jfmrk, LAMRETOEJ, DaRkNeSs-, Carbon12, Murata, Dmrahmet, Huysuz, Alphawolf, wubıh
Elinize sağlık. Bir dahaki test etkinliğine katılmak isterim, şarjörlü yerli Derya mk10 da tahliye problemini test edebiliriz.
Ayrıca pompalı Winchester de de bir test yaparız.
Balistik jel üretimi ile ilgili de alınacak malzeme ile ilgili yardımcı olabilirim belki Smile
Ayrıca koyduğunuz fotoğraftaki forumdaşlarımızı da sağdan sola isimlendirirseniz sevinirim.
Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz
(12-02-2018, 04:00 PM)DaRkNeSs- demiş ki: Elinize sağlık. Bir dahaki test etkinliğine katılmak isterim, 

Balistik jel üretimi ile ilgili de alınacak malzeme ile ilgili yardımcı olabilirim belki Smile

Sayın DaRkNeSs,

İlginiz için teşekkür ederim. İletişim bilgilerinizi yazarsanız haber vermeye çalışırım.

Balistik jel malzemem var onda bir sorun yok, ancak hazırlaması meşakkatli, +4 C de poligona taşınması sıkıntılı, ama çok yer kapladığı ve tarçın yaprağı yağının kokusu buzdolabına sindiği için en çok eş durumundan  sıkıntılı   Big Grin

YİVSİZLERDE SON BALİSTİK ve BALİSTİK JEL TESTİ (Sabri)

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, DaRkNeSs-, Alphawolf
Sayın Sabri, özel mesaj kısmı forumumuzda kapalı olduğu için mesaj atamıyorum. Aslına bakarsanız, daha önce tanışmışız.
Sayın Osman Ortaç ın İzmir ziyaretinde sonradan katılan bendim Smile
Telefon numaram Lamretoej Koray abi de mevcut Smile
Saygılarımla

Alıntı

Değerli Forumdaşlarım,

Manisa ekibinin daveti üzerine ben ve Sayın Kanuni bu cumartesi günü Manisalı arkadaşlarımızla, Çobanisa civarındaki atış alanında buluştuk. 

[Resim: Whats_App_Image_2018_02_17_at_21_26_51.jpg]

Metal hedefleri tabanca ile epeyce dövdükten sonra, yanımda getirdiğim 1.27 gram MKE barutu ve 32 Gram Özkara Brenneke çekirdek ve Cx2000 kapsülle hazırladığım mükerrer dolum subsonik tek kurşunları deneme fırsatımız oldu.

Önce Sayın Kanuni'n Benelli M4 ü ile denedik. Benelli M4 atım yatağı toleransı düşük olduğu için yeniden boyutlandırılmış (Resized)  mükerrer dolumlarda ne yapacağı ve subsonik fişeklerde nasıl davranacağı açıkça merak ettiğimiz bir konuydu.

Aşağıdaki videoda izleyeceğiniz  Benelli M4 de  51 cm namlu ile çıkış hızlarını da ölçtüğümüz mükerrer dolum Subsonik tekkurşunlar sırasıyla 964-990-975-980 fps hızlarında çıktılar:

Lee Reloader II ile yeniden boyutlandırılmış Subsonik fişeklerde Benelli M4 ile hiç bir besleme, ateşleme ve tahliye hatası yaşamadık. Mükerrer dolumlarda düşük atım yatağı toleransı nedeniyle sorun yaşandığı bildirilen M4 de, daha önce atım yatağı toleransı yüksek Benelli Supernova ile atılmış, ancak iyi bir şekilde boyutlandırılmış fişeklerde hiçbir sorun yaşanmadığını görmüş olduk.  Demek ki mükerrer dolumlarda M4 için bildirilen sorunlar  yeniden boyutlandırmanın iyi yapılmamasından.  Argo sisteminin düşük basınçlı fişeklerde bile başarıyla çalıştığını, subsonik fişekleri başarıyla attığını test etmiş olduk.

Daha sonra ayni fişekleri Sn. Kara45 in, kinetik sistem Stoeger M3K 61 cm namlu boylu tüfeğinde test ettik:

Yavaş çekim videoda izlediğiniz gibi kinetik tüfekte sürgü bir miktar geri gelse bile, düşük geri tepmesi  olan subsonik fişekler inertia sistemini çalıştırmakta başarılı değil. Hiç bir fişek kendiliğinden tahliye olmadı, dolayısı ile beslemede olmadı, her birinde sürgüyü ancak elle çalıştırarak yükleme yapılabildi.

Maalesef vide kaydı bozulmuş, 61 cm namlulu Ata Cy Slug ile yaptığımız subsonik fişek atımlarında zaman zaman fişek kıstırma ve besleme sorunu izledik. Bu belki de irca yayının sertliği ile ilgili.

Daha sonraki atışlar benim 47 cm namlu boyunda Beretta 1301 Tactical ile yapıldı:

Yavaş çekim videoda izleyeceğiniz gibi Beretta 1301 de de hiç bir tahliye, ateşleme ve besleme sorunu olmadı. Üstelik boş kovanları daha uzak mesafeye fırlattığını izledik. Blink sistemi bu konuda oldukça başarılı.

1.27 Gram barutla doldurulmuş fişeklerden sonra elimdeki 1.24 Gram ile doldurulmuş fişekleri denedik. Beretta sorunsuz olarak bunları da atarken, Benelli M4 de bir tek fişek kıstırma ve tahliye hatası izledik.

Atışlara katılan diğer arkadaşlarımız da subsonik fişekleri denediler. İzlenimleri şöyle
  • Geri tepmesi çok az
  • Supersonik patlama olmadığından sesi bir ilginç ve kulaklıksız bile rahatsız etmiyor
  • 70 metrede Metal hedefte isabet oranları  iyi

SONUÇ:
Düşük geri tepmesi nedeniyle subsonik fişeklerin (geri tepme esasıyla çalışan) kinetik tüfeklerde çok başarılı olmadığını, gazlı sistem tüfeklerde daha iyi sonuç verdiğini gözledik. İrca yayı sert gazlı sistem tüfeklerde de besleme ve tahliye hatası olabiliyor. Kırma ve pompalı tüfeklerde elbette bu türden bir sorun yaşanmayacaktır.

Subsonik tekkurşunla ilgili belli bir deneyimimiz ve bilgi birikimimiz oldu. Bundan sonrası için subsonik şevrotin ve saçma doluları ile ilgili bir çalışmayı daha sonraki günler için planlıyoruz.

Saygılar

Alıntı
20 üye teşekkür etti:
hunter 12, yyildiz, Oberon, S@riyerli, Karagoz, Kara45, Xlll, splendes, Yasin06, ilksurfer, tsuba, PersonalDefence, demirci57, DaRkNeSs-, husrev, alone61, sosiya, Alphawolf, xeorx, LAMRETOEJ
(12-02-2018, 04:46 PM)Sabri demiş ki:
(12-02-2018, 04:00 PM)DaRkNeSs- demiş ki: Elinize sağlık. Bir dahaki test etkinliğine katılmak isterim, 

Sayın DaRkNeSs,

İlginiz için teşekkür ederim. İletişim bilgilerinizi yazarsanız haber vermeye çalışırım.

Balistik jel malzemem var onda bir sorun yok, ancak hazırlaması meşakkatli, +4 C de poligona taşınması sıkıntılı, ama çok yer kapladığı ve tarçın yaprağı yağının kokusu buzdolabına sindiği için en çok eş durumundan  sıkıntılı   Big Grin

YİVSİZLERDE SON BALİSTİK ve BALİSTİK JEL TESTİ (Sabri)

Saygılar

Sayın Sabri Bey
İletişim numaram 05325577323 Smile
Buzdolabı konusunda iş yerimdeki dolaplar ile yardımcı olabilirim belki Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi