Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVSİZLERDE SUBSONİK FİŞEK KULLANIMI
Değerli Forumdaşlarım,

Günümüzde dünyada milyonlarca yivsiz fişek atılıyor. Genellikle tercih edilen 28-32 gram 1201-1350 fps (365-411 m/s) namlu çıkış hızı arası fişekler. Halen ispatlanmış bir konu, hız arttıkça saçmaların patlama esnasında biribirine çarparak ezmesi sonucu şekillerinin bozulduğu ve dağılımını arttırıp ve etkinliğini azalttığını biliyoruz . Buna engel olmak için kullanılan çelik saçmaların 1400-1475 fps (425-450 m/s) hızlarda, normal kuşun saçmaların iki numara büyüğü ile Özellikle ördek kaz avlarında etkili sonuçlar alınıyor. Tungsten özgül ağırlığı kurşuna yakın, 35 metrede %90 patern yapıyor ama çok pahalı. Daha uzağa atmak için namlu çıkış hızını arttırsak? 1550 fps ile 1650 fps arasında saçmaların gideceği etkili mesafe ancak 2 metre artıyor. 1700 fps hızındaki hipersonik fişekler ise tüfeğin iki ucu için de çok hırpalayıcı oluyor.

Önemli bir konu: sürekli yüksek geri tepmenin boyun fıtığı oranını arttırdığı, omuz kuşağı bağlarında yırtıklar hatta ufak kırıkar yaptığı biliniyor. Katarakt ameliyatı oanlarda içeri takılan merceği oynattırabiliyor. Ama daha kötüsü retina ayrılması (Retinal dekolman) sebebi olduğu, özellikle atış gözünde körlüğe kadar varabilen zararlar çıkarttığı da bir gerçektir.

Buna benzer nedenlerle yivlilerde zaten mevcut  SUBSONİK fişekler yivsizlerde de çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Günümüzde de kullanımı giderek artıyor
[Resim: Subsonic2.png]

SUBSONİK YİVSİZ FİŞEKLER

Ses hızı deniz seviyesinde 15 C de 1116 fps (340 m/s). Ses hızı atmosferik şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca namlu boyu uzadıkça çıkış hızı artacağı için genellikle 1050 fps (320 m/s) altında namlu çıkış hızı olan fişekler subsonik olarak nitelendiriliyor.

"Subsonik yivsiz fişeklerin kullanım amacı nedir?" sorusuna aşağıdaki yanıtarı verebiliriz:
  • Daha önce yazmış olduğum gibi transsonik geçiş bölgesine girmeyeceği için daha stabil ve isabetli olacaktır
    http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid347901
  • Namluda daha az kurşun sıvaşmasını sağlar
  • Hissedilen Geri tepmeyi %50 ye kadar azalttığı söylenmektedir
  • Geri tepme ve namlu şahlanması az olacağından isabet artar ve mükerrer atışta hedef bulma kolaydır
  • Yeni başlayanlar ve hedef atıcılığı için konforlu kullanım sağlar
  • Ülkemizde yasak ama kullanıan ülkelerde susturucunun kullanılması durumunda havalı tüfek kadar bir ses çıkar ( Ses üstü hızlardaki mermiler sonik patlama yaptıklarından susturucu bunlarda etkili olmaz)

Kinetik eneji = kitle ağırlığı x hızın karesi/2 olduğuna göre süpersonik fişeklere göre sonuç alabilmek için merminin ağırlığının arttırılması gerekir. Ancak trap atışları gibi yakın mesafelerdeki atışlarda buna gerek olmayabilir.

Subsonik dolularla uçar avı yapılabilir mi? Elbette

Ancak yukarıda yazdığım gibi sıkdaki saçma numarasını iki arttırmak gerekir. Örneğin 6 numara saçma yerine 4 numara saçma kullanmak gibi.

Ed Lowry'nin balistik programı ile yapılan bir çalışmanın sonuçları şöyle:

[Resim: Lowry.png]
Örneğin 4 numara saçma sesaltı (subsonik hızda) 50 metrede 1500 fps hızdaki 8 numara saçmadan daha yüksek hızda ve Balistik jele penetrasyonu daha fazla (4-4,5 cm). Bu hızda sülün, çulluk, biıldırcın gibi hayvanların hayati organlarına ulaşıp öldüreceği anlaşılıyor.

Yanlız, subsonik fişekler süpersoniklere göre biraz yavaş olacağından önlemenin biraz daha fazla yapılmasında yarar var

[Resim: forward_allowance.jpg]

Yivsiz subsonik tek kurşunlara gelecek olursak, onlar da, süpersonik olanlar yüksek hava direnci nedeniyle daha çabuk hız kaybedecekleri için, yaklaşık 100-110 metre civarında hızları eşitlenecektir.    Subsonik olanlarda düşme biraz daha fazla olsa bile transsonik etkileşme olmayacağından daha tutarlı ve isabetli atışlar olacaktır.

Yivsiz tek kurşunlarla av yapılabilir mi? O da evet.
Av hayvanını öldürebilmek için gerekli enerji hayvanın pound olarak ağırlığının 4 ile çarpılması ile bulunan rakam ABD avcıları tarafından kabul edilir.  Subsonik 32 gram bir tek kurşunun 50 metredeki enerjisi 800-850 ft/lb (1084-1152 jül) 200 pound (yaklaşık 90 kg) bir hayvanı öldürür. Ancak ABD nin bazı eyaletlerinde 1000 ft/lb  altındaki mühimmatlarla ava izin verilmemektedir.

Zamanım uygun olunca hazırladığım yivsiz subsonik fişeklerle bazı testler yapacağım. Sonuçları bu başlıkta paylaşacağım

Saygılarımla

Alıntı
33 üye teşekkür etti:
ilbay, Carbon12, Oberon, Gravis_Pro, kut4, Xlll, Kara45, hunter 12, Alphawolf, Guns N' Cars, yyildiz, tirendaz, Karagoz, Yasin06, tsuba, harun, kepenek50, ERDAL, splendes, sparus, ilksurfer, 1905sss, al-me, karabasan, madenci08, xeorx, sem, werewolf, ThePulchra, TrCiviltary, Murata, Gazanfer, alpago
İlk defa duydum. teşekkürler paylaşım için.

Alıntı

Sn. Sabri, paylaşım için teşekkürler. Hazırladığınız subsonik fişeklerde hangi barutu kullandınız?

Alıntı

(02-02-2018, 06:57 PM)Sabri demiş ki: SUBSONİK YİVSİZ FİŞEKLER

Ses hızı deniz seviyesinde 15 C de 1116 fps (340 m/s). Ses hızı atmosferik şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca namlu boyu uzadıkça çıkış hızı artacağı için genellikle 1050 fps (320 m/s) altında namlu çıkış hızı olan fişekler subsonik olarak nitelendiriliyor.

Yazılarınızın ansiklopedik bilgi kıvamında sevdiğiniz için küçük ekleme ve düzeltmeler yapayım:

Ses hızı atmosferik şartlardan sadece sıcaklığa bağlı olarak değişir. 
Formülü ise, ° Kelvin cinsinden ortam sıcaklığının kare kökünün 20 katıdır.

Sizin de yazdığınız gibi:
15°C = 288,15°K > ses hızı 339,5 m/sn = 1.113,8 fps
30°C = 303,15°K > ses hızı 348,2 m/sn = 1.142,5 fps

(02-02-2018, 06:57 PM)Sabri demiş ki: "Subsonik yivsiz fişeklerin kullanım amacı nedir?" sorusuna aşağıdaki yanıtarı verebiliriz:
  • ...
  • Ülkemizde yasak ama kullanıan ülkelerde susturucunun kullanılması durumunda havalı tüfek kadar bir ses çıkar ( Ses üstü hızlardaki mermiler sonik patlama yaptıklarından susturucu bunlarda etkili olmaz)

Bu ifade tam olarak doğru değil, susturucu hep aynı derecede etkilidir.

Diyelim ki  -30 dB performansı olan bir susturucunuz var:
Normal (supersonic) fişek ile atışta tüfeğinizin susturucusuz gürültüsü 150 dB; supersonic fişek ile susturucu çıkışınızda gürültü 120 dB olacaktır. Susturucu görevini yapmıştır ama bu hala yüksek bir gürültü seviyesidir.
Sesaltı (subsonic) fişek ile atışta tüfeğinizin susturucusuz gürültüsü 120 dB; subsonic fişek ile susturucu çıkışınızda gürültü 90 dB olacaktır. Susturucu görevini yine aynı performansla yapmıştır ama kabul edilebilir düşük gürültü seviyesine ulaşılmıştır.

Bunu niye yazıyorum?
Hala memleketimizdeki kolluk kuvvetleri ve askerlerin tamamına yakını, sadece tüfek ve tabancaya susturucu takarak filmlerdeki "cup" sesiyle susturulmuş silahları olacağını sanıyorlar. Bir kısmına, o fenomen için subsonic mühimmat kullanma zorunluluğunu anlatan kadar göbeğim çatlamıştı.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
Xlll, ERDAL, splendes, sparus, Ahmet Özalp, ilksurfer, 1905sss, karabasan, madenci08, yyildiz, xeorx, sem, ThePulchra, Murata, alpago
Teşekkür ederim Sabri Bey çok güzel bir çalışma olmuş kendi adıma açıkça söyleyebilirimki paylaştığınız bilgilerden hem teorik hemde fişek üretim çalışmalarımda fazlasıyla yararlanıyorum.

Teşekkür ederim Harun bey,yaptığınız eklemeyle bilgi hazineme yeni bir ekleme yapmamı sağladınız.
Sayın Harun Bey hava sıcaklığı ile menzil arasında nasıl bir ilişki var aydınlatırsanız çok memnun olurum mesela aynı özelliklere sahip iki yivsiz kurşun dolusunun 15,-15 derecedeki mezillerinde nasıl bir etkisi olur?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
Sayın Sabri paylaşacağım videoda yüksek hızlı fişek denemelerim mevcut fişekler 30,5 g. 4 numara hızları 450-480 m/s bu hızlarda yardımcı madde kullanarak saçmaların yapısının bozulmasını ve dağılmasını engellemeyi sağladım mesafe 70 metre iki farklı barutu belli bir oran ve dizilim halinde bu hızları elde ettim.Sizin bilimsel bilgi paylaşımınız yanında biraz avam kaçacak ama,konuya görsel katkı babında paylaşıyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Guns N' Cars
(03-02-2018, 01:02 AM)harun demiş ki:  ( Ses üstü hızlardaki mermiler sonik patlama yaptıklarından susturucu bunlarda etkili olmaz)

Bu ifade tam olarak doğru değil, susturucu hep aynı derecede etkilidir.

Bunu niye yazıyorum?
Hala memleketimizdeki kolluk kuvvetleri ve askerlerin tamamına yakını, sadece tüfek ve tabancaya susturucu takarak filmlerdeki "cup" sesiyle susturulmuş silahları olacağını sanıyorlar. Bir kısmına, o fenomen için subsonic mühimmat kullanma zorunluluğunu anlatan kadar göbeğim çatlamıştı.

Sayın Harun,

Katkılarınız için teşekkür derim. 

Ses hızı fiziksel açıdan ortam yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Teorik olarak benim söylediğim doğrudur. Ama pratikte siz haklısınız. Uygulama alanımızda örneğin havanın rutubetinde %0-%100 arasında ses hızı sadece 1.5 m/s değişir. Everest'in tepesinde atmayacağımıza göre (ki orada da yükseklikten çok ısı etkili olacaktır), söylediğiniz gibi ses hızını en çok etkileyen faktör (havanın yoğunluğunu değiştirdiği için) ortam ısısı olacaktır.

Ses üstü (Süpersonik) hızlarda susturucu sesi azaltsa bile, sonik patlamayı engellemeyecektir. Bu nedenle sonik patlamayı ortadan kaldırmak için söylediğinimiz gibi  subsonik mühimmat kullanımı gerekir.

Videoda:
0:50 supersonic susturucusuz
1:13 subsonic susturucusuz
2:47 supersonic susturuculu
3:30 subsonic susturuculu
3:50 her ikisi karışık susturuculu atışlarda ses farkını duyabiliyoruz

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
splendes, Alphawolf
(03-02-2018, 12:19 AM)tsuba demiş ki: Sn. Sabri,  paylaşım için teşekkürler. Hazırladığınız subsonik fişeklerde hangi barutu kullandınız?

Sayın tsuba,

Elimde sadece MKE barutu olduğu için 6 değişik çekirdek ve 1.25 mg MKE barutu ile hazırladığım fişekler var .  Şu anda Sterling D-20 ve Maxam CSB-3 barutlarını da edindim. Onlarla henüz denemedim. Hava müsait olursa önümüzdeki hafta sonu tahliye sorunu, hız ölçümü, isabet, penetrasyon, ses yüksekliği gibi ölçümlerle bir dizi test yapmayı planlıyorum.

Piyasada maalesef yavaş yanışlı barut bulamıyoruz. Sayın Harun getirecekti diye biliyorum ama hala haber bekliyoruz.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
splendes
(03-02-2018, 02:41 AM)splendes demiş ki: Sayın Harun Bey hava sıcaklığı ile menzil arasında nasıl bir ilişki var aydınlatırsanız çok memnun olurum  mesela aynı özelliklere sahip iki yivsiz kurşun dolusunun 15,-15 derecedeki mezillerinde nasıl bir etkisi olur?

Genel olarak sıcaklık artınca havanın yoğunluğu düşer, soğudukça artar. Doğrusal orantıdan ayrılmayan çevresel koşullar için, yüksek sıcaklıkta merminin menzili artar, soğuk havada mermi menzili düşer. Buna bağlı olarak artan sıcaklıklarda hedef daha yakınmış gibi, azalan sıcaklıklarda hedef daha uzaktaymış gibi hesaplama ihtiyacı doğurur.

Ancak bu, yivli tüfekte ve uzun menzil atışlarında hesaba katılması gereken bir faktördür. Yivsiz tüfekte de teorik olarak hesaplandığında mutlaka bir değer çıkar ama pratikte sıcaklık etkisi dikkate alınmayacak kadar küçüktür.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, splendes, Yasin06, SSSalih
(03-02-2018, 09:11 AM)Sabri demiş ki:
(03-02-2018, 12:19 AM)tsuba demiş ki: Sn. Sabri,  paylaşım için teşekkürler. Hazırladığınız subsonik fişeklerde hangi barutu kullandınız?

Sayın tsuba,

Elimde sadece MKE barutu olduğu için 6 değişik çekirdek ve 1.25 mg MKE barutu ile hazırladığım fişekler var .  Şu anda Sterling D-20 ve Maxam CSB-3 barutlarını da edindim. Onlarla henüz denemedim. Hava müsait olursa önümüzdeki hafta sonu tahliye sorunu, hız ölçümü, isabet, penetrasyon, ses yüksekliği gibi ölçümlerle bir dizi test yapmayı planlıyorum.

Piyasada maalesef yavaş yanışlı barut bulamıyoruz. Sayın Harun getirecekti diye biliyorum ama hala haber bekliyoruz.

Saygılarımla

Sn. Sabri, subsonik fişeklerde özel bir barut kullanılıyor diye biliyorum. Normal barutlarla subsonik fişek yapmak mümkün mü?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi