Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümrük Muafiyeti 22-EUR Olacak!
Devletin güneşi balçıkla sıvama icraatlarından birisi daha. Toplumda internet kullanımı arttıkça artık çakal esnaf değil büyük firmlar, dünyanın öbür ucuyla rekabete girmek zorunda ama rekabet piyasasına uyum sağlamak yerine bu tip baskıcı/caydırıcı metodlar ile kaçınılmazı önlemeye çalışıyorlar. Yurtdışından gelen ürünün vergilendirilmiş hali dahi yurtiçinden kat ve kat cazip.

Şöyle örnek vereyim: Casio'nun bir modelini amazondan getirdiğimde ürün+kargo+vergi toplamı yurtiçindeki en ucuz tekliften 130tl daha ucuzdu en pahalıyla kıyaslasak 200 tl gibi bir fark oluyor. Üreten adamdan fazla kazanmaya çalışıyor iç piyasadaki esnaf lakin işte maymun gözünü açtı bu saatten sonra bağlasan durmaz. Zaten alışverişte gümrük limitini geçicek diye ecel terleri dökmüyorduk. Devlet madem engel olamıyorum har(a)cımı alayım demiş hepsi o.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
madenci08, alone61, red, Ruhsuz, waltherslv
(16-05-2019, 01:58 PM)Tartarus demiş ki: Şöyle örnek vereyim: Casio'nun bir modelini amazondan getirdiğimde ürün+kargo+vergi toplamı yurtiçindeki en ucuz tekliften 130tl daha ucuzdu en pahalıyla kıyaslasak 200 tl gibi bir fark oluyor. Üreten adamdan fazla kazanmaya çalışıyor iç piyasadaki esnaf lakin işte maymun gözünü açtı bu saatten sonra bağlasan durmaz. Zaten alışverişte gümrük limitini geçicek diye ecel terleri dökmüyorduk. Devlet madem engel olamıyorum har(a)cımı alayım demiş hepsi o.

Şimdi de gözü açılmış maymunun bir de zihnini açalım:

Kaçak-göçek değil de yasal ithalat yaptığınızda, %2,5 ile %13 arasında değişen gümrük vergilerine ek olarak, birçok ürüne %15 ile %50 arasında ilave gümrük vergisi geldi. Navlun, sabit giderler, ithal edeceğiniz malın maliyetini çok ciddi şekilde artıran belge ve test zorunluluklarını da eklerseniz, genel olarak ithalatçıları maliyetleri mal bedeli + %50 ile %100 arasına geliyor, bana maliyeti %130 olan mallar dahi var.

Bu masrafları bilmeyen tüketicilerin gözünde, ben de sizin tanımınızla "üreten adamdan fazla kazanmaya çalışan iç piyasadaki esnaf" durumuna düştüğüm için cevap hakkımı kullanmış olayım. Devlet haracını asıl benden alıyor. Sizin bireysel ithalatta ödediğiniz %20 götürü vergi, benim ödemek zorunda kaldıklarımdan sadece KDV kadar. Bireysel ithalata tanınan vergisiz, prosedürsüz, evraksız mal getirtme "şansını" kullanın tabii ki, ancak ithalatçıların ödemek zorunda kaldıkları vergileri ve katlandıkları masrafları göz adı ederek kendinizce bu tip çıkarımlarda bulunmamanızı öneririm.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
alpsaral, topraxxx, Zemre10, Ruhsuz, Sabri, Shepherd, alone61, waltherslv, tirendaz
Haberini aldım, demekki doğruymuş. Burada Sn. Tartarus un da haklı olduğu taraflar var Sn. Harun un da.

Hükümetin ihya ettiği ve devletin arazilerini parselletiği halde müteahhitlerden tahsil edemediği ve kendi oluşturduğu elit kesimin parayı yurt dışına kaçırmasının acısını çinden birşeyler alan gençlere yaslaması nekadar doğru?

Benim yurt dışı alışverişlerimin;

%50 si ülkede arayıp bulamadığım mallar
%20 si spesifik bir üründen ihtiyacımın birkaç adet olması fakat satıcının bin taneden aşağı sipariş almaması
%10 u hobi olarak restore veya tamir ettiğim birşeyin yedek parçası
%20 si ise yurt içinden daha ucuz bulduğum ve aciliyeti olmayan ürünler oluşturuyor.

Benim merak ettiğim şey; çinden alınan ürünlerde kargo fiyata dahil ediliyor, bunlar neye göre, kime göre vergi alacak?
Yurt dışından alışveriş yapan kişilerden öğrendiğim kadarıyla geliş kaydı yapılmış ürünler 10 günden fazladır gümrüğe sokulmamış, herhalde bu ayın sonuna kadar da gümrüğe sokmazlar.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ombra, Ahmet Efe
(16-05-2019, 01:06 PM)madenci08 demiş ki: Vergi alacak başka şey mi kalmadı diyeceğim ama Allah'tan kitap muafiyeti devam ediyor.

Sn. madenci08; malesef o konu da net değil. Amazondan PIC programlama kitapları almıştım sanırım 90 dolardı vergisi peşinen ödenmişti. Kitapların arka kapağındaki eğitim dvd leri yüzünden ticari saymışlardı ve benim adıma gümrük işlemlerini yürüten ARAMEX alamamıştı.

Sipariş verdiğim devre elemanlarını alamadığım da oldu, min 10 luk rolu ile satılıyordu ve 1 taneden fazla diye ticari demişlerdi. Memlekette hiç bir şeyin standartı olmadığı için fazla önemsememek lazım.

Saygılar.

Alıntı

Muafiyet 150 euro idi, 75 oldu, 30, 22 derken uçtu gitti kül oldu. 

Gümrük muafiyetinin kalkması nedeniyle beklenen gelir yıllık 8-9 milyar tl imiş.
Aynı gün döviz alımlarına da 1000 de birlik kambiyo vergisi geldi. Oradan da yıllık 7-8 milyar tl beklenmekteymiş.

Ayrıca dış basında söylendiği doğruysa, doları tutmak için devlet bankaları gece piyasalar kapalı iken Asya piyasasına dolar satıyormuş TCMB rezervinden. Bir diğer iddia ise maliyenin TCMB den savaş stoğu (youtubedaki ekonomistlere göre ülkenin kefen parası olan) olan parayı istemiş ki bu durumda TCMB rezervi 94 ve 2001 krizinden sonra ilk defa eksiye düşecekmiş. Ancak Financial Times gibi dış basında söylenenler doğru ise, zira bizim basın bunlardan bahsetmiyor.

Ezcümle ülkenin ekonomisinin görülenden, tahmin edilenden çok daha kötü olduğu sonucuna geliyoruz ki bu durumda devlet babanın bizim muafiyeti kendi ek geliri yanında iplememesi gayet doğal.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
emrerd, madenci08, Ruhsuz, alone61, serdar75, harun
(16-05-2019, 08:03 PM)Ruhsuz demiş ki:
(16-05-2019, 01:06 PM)madenci08 demiş ki: Vergi alacak başka şey mi kalmadı diyeceğim ama Allah'tan kitap muafiyeti devam ediyor.

Sn. madenci08; malesef o konu da net değil. Amazondan PIC programlama kitapları almıştım sanırım 90 dolardı vergisi peşinen ödenmişti. Kitapların arka kapağındaki eğitim dvd leri yüzünden ticari saymışlardı ve benim adıma gümrük işlemlerini yürüten ARAMEX alamamıştı.

Sipariş verdiğim devre elemanlarını alamadığım da oldu, min 10 luk rolu ile satılıyordu ve 1 taneden fazla diye ticari demişlerdi. Memlekette hiç bir şeyin standartı olmadığı için fazla önemsememek lazım.

Saygılar.

Sn ruhsuz ;

Esasen bunlar görevli memurun işgüzarlığı yahut inisiyatifi.Yukarıda bahsettiğiniz durumlar kanunlarda geçtiği için kimse kanunsuzluk ile itham edemiyor.Memura verilen tayin yetkisi çok fazla ve bu da çok fazla ikilik yaratıyor.Kitaplara bir seferinde vergi ödedim çoğu ikinci el tuğla gibi kitaplar oluğundan çuvalı kesip içine bakmakla yetinmişlerdi.Sonrasında vergi ödemedim ama hiç birisinden dvd çıkacak kitap değillerdi.

Yasa memura şüpheye düştüğünde o ürünün piyasadaki muadilleri içerisinde en pahalı olandan vergilendirmesine olanak tanıyor. Nette bunu bilmeyen çok insan var 20 liralık oyuncağımı 2000 lira saydılar 400 liara vergi ödedim şeklinde örnekler çok fazla. Kıytırık 50 liralık droneları sanki profosyonel dronemuş gibi işlem yapılabiliyor.

(Bu drone muhabbeti biraz daha çetrefilli  bir konu o nedenle detaya girmemekte fayda var)

Eskiden vergi daha düşüktü ama kargo ücreti + fatura bedeli üzerinden vergilendirme yapılıyordu.ABD üzerinden gelen kargolarda bu 100 dolar fark ettirebiliyordu.Bu da bizim gibi vatandaşları ücretsiz kargo ya da düşük kargolu ürünlere sevk ediyordu.

Artık kargo vergi bedeline dahil edilmiyor.

Muallak olan şey gümrüğe sunma bedeli alınıp alınmayacağı.Eskiden gümrükte muayane edilen ürünlerden bu bedel isteniyordu.Limit altı ve zarfta gelen pek çok şey gümrüğe sunulmuyordu.Şimdi şartsuz şurtsuz her şey gümrük kontrolüne tabi olacak.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ruhsuz
Yukarıda yazılanlara ek olarak, PTT bünyesinde özellikle AliExpress'den gelen ürünleri tutmak-tasnif etmek için ayrı odalar, personeller ayrıldığını önceden duymuştum. Buna bir önlem aranıyordu, bulunmuş görünüyor.

Bir de artık yurtdışından bavulunda kişisel malzeme getirmeyi düşünenlerin dikkatli olmalarını salık vereyim. Özellikle Sabiha Gökçen Havalimanı gümrüksüz çıkışta hemen herkesin X-Ray'den geçirildiğini bizzat gördüm. Masumane, koleksiyonluk 1-2 çakı-bıçak getirdiğinizde bile başınızın ağrıma ihtimali mevcut.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, sparus, Ruhsuz
İlave olarak, yurtdışından getirilen cep telefonları da, sadece getiren kişinin pasaportuna kayıt edilebilecekmiş. Yani 3 yıl sonra yeni bir telefon alıp da pasaporta kaydettirince, eskisi çöp olacak muhtemelen.

Verginin tabana yayılması bu olsa gerek.

[Resim: Pics-Art-05-17-02-48-40.jpg]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Ruhsuz, serdar75, alone61, sauerist

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi