Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Av Tüfegi, bir başka ildeki kullanıcıdan devir alınması hakkında..
#1
Merhabalar değerli arkadaşlar ; 

  İkametimin bulunmadığı bir başka ilden bir yivsiz av tüfeği satın almış bulunmaktayım ancak ; söz konusu tüfeğin tarafıma devredilmesi hakkında adresimin bulunduğu yere bağlı silah ruhsat şubesinde ki görevli memur, normalde olan prosedürlerin aksine benden ısrarla iki adet noterden onaylı devir vekaleti istiyor.. Bunlardan birisi tüfeğin eski sahibinin tüfeği bana devretmesi için verdiği vekaletname ve bir diğeri de vekaleti verdiği şahısın bana yivsiz av tüfeğini noter yoluyla hibe devir ettiğine dair  olması gerekiyormuş ?? :Sad

 Malesef ki memur arkadaşımıza konuyu detaylıca defalarca açıklamama örnekler göstermeme rağmen, ısrarla prosedür böyle yapamayız şeklinde cevaplar aldım.. Konuyu yetkili amirlerine taşıyacağı mı söyleyip bu uygulamanın yanlış oldugunu yani tek vekaletlame ile vekalet sahibinin devir sözlesmesıne ımza atıp konuyu halledebilecegini söyledıgım halde durumu anlatamadım.. :Sad Bu konuda ki ilgili yönetmelik veya uygulamayı içeren resmi yazıyı bana gösterir misiniz dediğim de ise sözlü uyarılarla meşgul etmeyın bızı şeklinde söylemlere maruz kaldım.. Sorunumun çözülebilmesi için neler yapmam gerekir ve bu devir işlemiyle ilgili yivsiz av tüfegini bir baska ilden alıp kayıt altına alabilmem için aslında ne yapmak gereklidir ?? Yardımcı olabilir, fikir belirtebilir misiniz ? 
                                                                                                                                     Saygılar..
 
Alıntı

#2
Selamlar,

Benim bu konuda izlediğim en acısız yöntem su şekilde:

Yivsiz av tüfeği satmaya haiz bir isletme, satıcıdan tüfeği satın alır. Satıcı bunu gösterir belge (gider makbuzu vs.) ile emniyete giderek tüfeğini ruhsatindan düşürür. İsletme, alıcıya tüfeği sıfır ürün gibi faturalı bir şekilde satar, alıcı işletmeden aldığı tüfeği sıfır ürün almış gibi ruhsatına işletir. İşletmeye komisyon vermek gerekebilir tabi böyle bir durumda, nihayetinde fatura kesiyor.

Son yivsiz tüfeğimi bu şekilde, satıcı veya noter ile hiç muhatap olmadan aldım.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
madenci08
#3
Sn Murphy,

Açıkladıgınız yöntem için tesekkürler ancak birkaç av bayisine şuana kadar ücretini de ısrarla teklif etmeme karsılık, kendisinde bir cesaret bulup bunu yapmak isteyene rastgelemedim malesef ki. Sad İkinci vekalet isteme konusunu henüz anlayabilmiş değilim ilgili mevzuatında bunu doğrulayan açıklayan bir durum olsa yine kabul edeceğim ancak ki ne bulabildim ne de görebildim..
 
Alıntı

#4
Selamlar arkadaşlar;

Bahse konu durumla ilgili olan problemimi halen ne yazık ki çözebilmiş değilim ? Bu konuda ki ilgili yönetmeliği bulmam veya resmi şekilde bilgi edinme, olası bir durumda da şikayet amaçlı hangi resmi bölüme başvurmam gerekir ??
 
Alıntı

#5
Sn. uutkuu
Aşağıdaki konuya bir bakmanızda fayda var.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=10167
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi