Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Armsan RS-S1 Yol Hikayesi...
Saygıdeğer Forum Kullanıcıları,

Tüfeği bugün 3. kez sahaya indirdim. Tüfek gerçekten de beklentilerimin üzerinde bir performans sergiledi diyebilirim. Aynı gün, saçmalar tek kurşunlar şevrotinler derken 700 üzeri atım yaptım. 

Öncelikle farklı marka ve numaralarda 3 ayrı fişek ile tüfeğin 10, 25 ve 50 metre dağılımlarına 50X70 hedef kağıdı üzerinde basitçe bir göz attım. 

Dağılım Testleri,

[Resim: in_Collage_20180311_103454247.jpg]

[Resim: in_Collage_20180311_102353627.jpg]

[Resim: in_Collage_20180311_103038216.jpg]

Slug namlulu şoksuz bir yivsizde hedef merkezindeki saçma yoğunluğu başarısız gelmedi bana ancak dağılım özelliklerini bu konuda tecrübesi fazla olan arkadaşlar yorumlarlarsa daha doğru olacaktır.

Grupman Testleri,

[Resim: 20180310_164344.jpg]

Yukarıda gördüğünüz 6 farklı tek kurşun, 4 ayrı çekirdek tipi ile 40 metreden oturarak yapılmış 3' er atışın sonucunu daha karşılaştırılabilir olması maksadıyla gözü yormamak için aynı hedef kağıdında topladım. 

[Resim: 20180310_164714.jpg]

1. Grupman atışlarına ilk olarak Brenneke tipi Yaf Slug tek kurşunla başladım. Merkeze alınan nişan ile hedef noktasının sağında güzel sayılabilecek bir grup oluştu. Tüfeğin sıfırlamasını yapmıştım ancak gezi bir kademe sola kaydırarak bir sonraki kurşuna geçtim. 

2. İkinci olarak Gualandi tipi Yaf Speedy Slug ile yine merkeze alınan nişan neticesinde hedef noktasının üzerine toplandı grupman. 

3. Üçüncü sırada Özkursan Etna Power tekli misket kurşunları attım. Yaf Slug kurşunlar hedef merkezine biraz uzak toplandığı için Yaf Slug kurşunun hedef noktasını kullandım. Hiç alakası bile olmayan yerlere gitti atışlar. Kurşunun biri hedef kağıdına bile değmemişti. O kadar tek kurşun attım böyle isabetsiz kurşun görmedim. Kendimden şüphe ettim farklı hedef kağıdında tekrar denedim sonuç değişmedi. 

4. Yine tekli misket olarak Zuber Tonda Palla kurşunu kağıda hedef noktası işaretleyerek ateşledim. Diğer tek kurşunlara göre dağınık, Özkursan tekli misket kurşuna göre çok daha derli topluydu.

5. Sırada Foster tipi Jet Bala Star tek kurşunla yine idare eder isabetlikte grup oluştu.

6. Son olarak Gualandi tipi Özkursan Sniper tek kurşunlarla yine güzel grupman yaptım. Özkursan' ın Eco serisi fişekleri pompa mekanizma tüfeğimi kilitlediğinden beridir Özkursan kullanmıyordum ama bu fişekler gerçekten çok hoşuma gitti. Bu grupmandan daha düzgünlerini, hatta en isabetli atışları bu kurşunlarla yaptım diyebilirim.

Dağılım ve grupman atışlarından sonra hemen test atışlarına geçtim. 32, 30 ve 24 gram Trap fişekleri ile önce aynı marka, sonra karışık, en sonunda bu fişekler ile farklı tutuş pozisyonlarında atışlar gerçekleştirdim. İçeriğini merak eden dostlar kesip biçmeden eklediğim videoda bulabilirler.

Kısaca bir değerlendirmede bulunmak gerekirse,

Tüfek ile toplamda en az 1200 atım geride kaldı. 24 gr. trap fişekleri ve düşük gramajlı fişeklerle çok gevşek tutarak yapılan atışları saymazsak tüfek hiç takılma yapmadı. Namlu aşırı kirli olmasına rağmen isabetli atımlar yaptım. Geri tepmesi kesinlikle rahatsız etmiyor, kompakt ve manevrası kolay bir yapısı var. Piston, gaz odasının önünü kapattığı için gazlı sistem tüfeklerde sıkça görülen kirlenme hadisesi bu tüfekte emsallerine göre daha az. Tüfeğin çok sıkı olan ön el kundağı ve gaz borusu bu atımdan sonra bir miktar gevşedi. Olağan bir durumdur belki bilemiyorum. Elimde eldiven olmasına rağmen kundağın bayağı ısındığını hissedebiliyordum atışlar esnasında. İlk aldığımda alet edevatla zor açtığım gaz borusu manivelasını şimdi daha rahat açabiliyorum. Şarjör kilit toleranslarında herhangi bir değişiklik söz konusu değil. 

Bu atışları boşa yapmadık elbet. Tüfeğimizin çalışma sıhhatini nasıl sağlayabileceğimizi öğrendik. Hangi fişeklerle neler yapar  bunları gördük, tecrübe kazandık.

Test çıkarımlarım,

24 Gr. : Tüfek bu gramajlarda çalışmıyor.

30-32 Gr. : Normal duruş ve tutuş pozisyonlarında çalışıyor. Gevşek tutuşlarda çalışmıyor.

34 Gr. ve Üzeri: Her halükarda çalışıyor.

Son olarak sıhhatli çalışan bir tüfeğe rast gelme ihtimalimi unutmamak gerek. Seneler önce bir arkadaşımla aynı araçtan 2 tane almış, O' nun aracı arızalı çıkmıştı. Servisler, arızalar, bayağı çile çekmişti. Gün geldi aynı arkadaşla farklı zamanlarda yine aynı araçtan alıp, eski günler aklımıza gelince gülmüştük. Arkadaşın aracı yine arızalı çıkmasın mı? Smile Bu tür yeni birşey aldığımda aklıma geldikçe hem üzülür hem güler, hem de şanslı olduğumu düşünürüm. Uğur böceğim bile vardı atışlarda,

[Resim: 20180310_121625.jpg]

Sağlıcakla kalınız, 

Saygılarımla.

Alıntı
55 üye teşekkür etti:
Sabri, mimaslan, FRD, Red Kit, demirci57, Rangeman, Xlll, aseyhan, Murata, lupus, Karagoz, PersonalDefence, madenci08, kuzeybuzulu, Gravis_Pro, blacksea, SSSalih, ugurucar57, yyildiz, hunter 12, Cem1964, Kıraç Ata, demasoni, serdaraktas, 1905sss, ceruh, wildeagle, alone61, karabasan, JoTuN, ducak, Boztepeli, hilk1, usame, Carbon12, wubıh, tirendaz, ilksurfer, orpeus, S@riyerli, kkaya, husrev, xeorx, lenduha, ThePulchra, DaRkNeSs-, pitman, Fruktoz23, alpago, Surmene, Dr.Oz, Springfield, xf7er, Vectra, Kural [ Z ]
Bunca fişek, masraf, emek ve zaman. Elinize, yüreğinize sağlık. Kendi adıma çok teşekkür ederim. Merak ettiğim bir tüfek hakkında, çok faydalı bilgiler edindim.

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
serdaraktas, tirendaz, Yasin06, demirci57, Murata, mimaslan
Sn Yasin06;
Elinize,emeginize saglik. Armsan'in yerliler arasinda gozumde ki yeri farkli olsa da,hep "acaba'' diye baktigim bir platformu radarima soktunuz. Biz Vepr almaya imkani olmayanlar icin sayenizde guzel bir alternatif olustu. Tesekkurler

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Yasin06, wubıh
İyi dilekleriniz için sağolun Sayın karabasan. Forumumuzu forum yapan siz ve sizler gibi değerli silahsever dostlarıma da ben teşekkürlerimi iletirim. Bu sayfalara birşeyler karalama cesareti kazanılmışsa sizler sayesindedir iyi ki varsınız.

Forumun bizlere ekmiş olduğu bilgi tohumlarının meyvesini alması bana şeref, forumumuza renk katar. Vaktim keşke bol olsa da daha profesyonel techizatlar ile daha orjinal, foruma layık birşeyler koyabilsek ortaya... 

Sağlıcakl kalınız.

Sayın FRD,

İyi dilekleriniz için çok teşekkürler; eksik olmayınız. Aslında bir anlamda da sorumluluk üstlendim sanırım. Silahların hepsi aynı standardı yakalamış olsa sıkıntı yok ama bazen problemli silahlarla karşılaşabiliyoruz. Örneğin iade ettiğim ilk tüfekte emniyet manivelasında ve kilit yataklarında problem vardı. İkinci gelen tüfeğimde de şarjörün birinde sıkıntı vardı. Bu tüfekte alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar anlamında bir miktar tecrübe edinmiş oldum. Edinmek zorunda kaldım daha doğrusu. Eğer son kararınızı bu tüfekten yana verirseniz, alacağınız bayide tüfeği beraber incelemek sureti ile size eşlik edebilirim. 

Saygılarımla.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
FRD, demirci57, Gravis_Pro, yyildiz, Murata, Sabri, karabasan, wubıh, ducak, mimaslan
Merhaba,

Yasin06

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yasin06
Saygıdeğer Forum Dostlarım,

Tüfeğimiz ile Cuma günü bir 300 atım daha yaptık. Bu sefer 2 kişi şarjörleri şarj ederken, 1 kişi de atışları tamamladı. Tüfeğe hiç nefes aldırmadan peş peşe 250 adet atış yaptık. Atışlar 34 gr.' lık Yaflarla yapıldı ve tek bir besleme ve tahliye problemi yaşanmadı. Telefonumu uçuş moduna alması gerekirken sessiz moda alan dostum ve videonun ilk dakikalarında farkında olmadığımız bir gelen çağrı yüzünden bu atışlarımızı kayıt altına alamadık. 

Tüfek ile toplamda (30 gr. ve üzeri) en az 1500 atımı hiç sorunsuz bir şekilde geride bırakmış olduk. Uzun uğraşlar sonucu tüfeğin ağır bakımlarını da 1500 atım sonunda yapmış oldum.

[Resim: 20180316_183833.jpg]

Temizlik gazlı sistem diğer tüfeklere göre daha basit oldu. Tüfeğin gövde kısmı yapılan atım sayısına rağmen aşırı derecede kirli değildi. Ancak sadece gaz odası ve gaz pistonu temizliği tam 2,5 saatimi aldı.

Öncesi,

[Resim: 20180316_142201.jpg]

Sonrası,

[Resim: 20180317_141413.jpg]

Gaz odasını eski tertemiz haline getirmek için çok uğraştım,

[Resim: 20180124_145437.jpg]

Dip köşe bucak derinlemesine temizlik için birinin ucu bükülmüş 2 ayrı yorgan iğnesi ve bir tane ucuna alüminyum bulaşık teli sarılmış tornavida kullandım. Çok işe yaradı.

[Resim: 20180317_142720.jpg]

Tüfeğin toplam parça sayısını aşşağıdaki resimde görebilirsiniz. Gerçekten az parçadan oluşan, kolay demontaj olabilen bir mekanizması ve tetik grubu var.

[Resim: 20180316_234112.jpg]

[Resim: 20180317_000642.jpg]

[Resim: 20180317_001001.jpg]

[Resim: 20180317_001215.jpg]

Mekanik aşınma olarak yalnızca mekanizma taşıyıcı kilit yataklarında ve döner başlık kilit takozunda bir miktar metal yığılması oluşmuş.

[Resim: 20180317_130224.jpg]

[Resim: 20180317_130052.jpg]

[Resim: 20180317_130440.jpg]

[Resim: 20180317_130352.jpg]

Sarı ile işaretlediğim bölge kilit açılırken, kırmızı ile işaretlediğim bölge ise kilit kapanırken birbirleri ile çarpışan bölgeler.

Birde namlu kepinin sağ üst köşesinde, döner başlık kilit takozunun temas etmesi sonucu oluşan bir miktar deformasyon gördüm. 

[Resim: 20180317_134627.jpg]

[Resim: 20180317_134720.jpg]

Bu yığılma ve dejenerasyonlar rodaj alıştırmaları mı, yoksa giderek artacak mı atım sayımız çoğaldıkça takip edip buradan bilgi vereceğim.

Sayın Üstadın yazdığı gibi "Gırana gadar devam."  Smile

Saygılarımla.

Alıntı
33 üye teşekkür etti:
Sabri, Cem1964, Gazanfer, Fruktoz23, alpago, Rangeman, orpeus, matador, Murata, bayevler, turion64, demasoni, yyildiz, demirci57, S@riyerli, alone61, serdaraktas, kkaya, ZekaiS, PersonalDefence, karabasan, Xlll, Red Kit, lupus, Porsuk, wubıh, usame, mehmetstar, Surmene, Dr.Oz, mimaslan, husrev, xf7er
Saygıdeğer Forum Dostlarım,

Söz konusu tüfek bu hafta sonu (en az) 2000 atımı geride bıraktı. Şaşırtıcı derecede hiç beklemediğim bir performans sergiledi diyebilirim tüfek için.

Tüfek bu atım sayısının yaklaşık 1000 adedini 300' erli ve 400' erli gruplar halinde, art arda nefes almadan hatasız olarak ateşledi. Tekli, çoklu, şarjörlü şarjörsüz, saçmasından şevrotinine, tek kurşununa kadar en az 15 faklı marka (yerli-yabancı) fişek ile hiç problemsiz çalıştı. Konu başında da bahsettiğim gibi heyecan aramak maksatlı edinilmiş, envanterde tutmayı da düşünmediğim eğlencelik bir tüfekti. Belki de bana iyisi denk geldi bilemiyorum ama ruhsattaki kadrosunu almaya hak kazandı benim gözümde. Ondan sebep tüfeğe bu saatten sonra daha fazla eziyet etmeden kasaya tek kişilik bir yer daha açtım. Bu süreçte oldukça isabetli ve tatminkar atışlar yaptığımı da söylemeden geçemeyeceğim. 

Önceki mesajda, 1500 atımda yapılan parça incelemesinde görülen metal asarlarında bir artış gözlemlemedim.

2000 Atım Değerlendirmesi,

- 24 gr.' lık Trap ve Skeet fişekleri ile 2\5 oranında tüfek çalışmadı.

- 28 gr.' lık bazı fişeklerde ara ara tahliye, yine 29 gr' lık Speedy Slug fişekler ile bir iki defa tahliye problemi yaşadım. 

- Bunlar dışında tüfek, normal duruş ve tutuş pozisyonlarında 30 gram ve üzerinde hiçbir fişekle besleme ve tahliye hatası yapmadı. 

Konuya tüfeğin atım sayısı yükseldikçe veya olağanüstü bir durum ile karşılaşır isem katkıda bulunur, buradan sizlerle paylaşırım. Merak edilenler hususunda yine aklım yettiğince ve dilim döndüğünce cevap vermeye çalışırım. 

Sağlıcakla kalınız. Saygılarımla.

Alıntı
30 üye teşekkür etti:
demirci57, Karagoz, yyildiz, Cem1964, Dr.Oz, Xlll, Sabri, mimaslan, tirendaz, PersonalDefence, ZekaiS, alone61, defender45acp, Murata, serdaraktas, demasoni, Rangeman, ugurucar57, usame, S@riyerli, Metur, karabasan, orpeus, wubıh, xf7er, mehmetstar, ducak, Vectra, Zamane Akıncısı, Fruktoz23
Arkadaşlar Merhaba,

TSK envanterine verdiklerini söyledikleri tam otomatik RS S1 i fuar ziyaretinde gördüm. Söküp inceleyemesemde gördüğüm kadarı ile normal RS S1 çalışma sisteminden oldukça farklı. Tam otomatik test atışlarını kendi kayıtlarından (Youtube'a yüklenmemiş) bir miktar izledim. Güzel çalışıyordu. Çalışmayan bir tüfek videosu izletecek halleri de yok tabiki.  Big Grin Big Grin Big Grin

Laf lafı açtı bendeki tüfekten bahsettim. Yorumumu ve memnuniyetimi sordular. Memnun olduğumu, tüfeğin güzel çalıştığını, önceleri gevşek oturan şarjör problemim olduğunu ama bunu fabrika ile görüşerek daha sıkı oturan şarjörler ile değiştirdiğimi ifade ettim. Şu an ön el kundağının bir miktar gevşemiş ve hafifçe sallanıyor olması dışında bir problemim olmadığını söyledim. Tüfeği sıkıştırarak yapılan bir kaç yüz atışta bu durumun yaşandığını ama bir sorun teşkil etmeyeceğini söylediler. Bendeki tüfekte ilk 500 atımda bir miktar gevşemiş daha da fazla artmamıştı zaten. 

Daha sonra tüfeğin Red Dot uyumsuzluğundan açıldı konu. Vepr 12' de de olduğu gibi optiği en geriye takmazsanız tüfek tahliye yapamıyor. En geriye de optik bağlamanın anlamı yok... Bu konuda yurt dışından da geri dönüş aldıklarını ifade edip yeni ürettikleri Magpul Quad Rail benzeri parçayı gösterdiler. İstersem ücretsiz olarak tüfeğimi fabrikaya göndermem koşuluyla montaj edeceklerini söylediler. Zaten gevşemiş olan ön el kundağını yenisi ile, hem de optik bağlayacak mantıklı bir raya kavuşacağım için değişime gönderdim tüfeği. Siz bana yollayın ben takarım dedim ama nedense bu tür konularda illaki tüfeği istiyorlar. Ben de kargoya vermek istemiyorum çünkü her gidiş gelişte tüfek kutusunun biryerleri kırılıyor. 

Neyse daha fazla uzatmayayım tüfeğimin yeni el kundağı, 

[Resim: PSX_20180530_124550.jpg]

[Resim: PSX_20180530_124515.jpg]

[Resim: PSX_20180530_124427.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
ugurucar57, Xlll, Rangeman, serdaraktas, sem, Tartarus, PersonalDefence, Sabri, demasoni, wubıh, DaRkNeSs-, mimaslan, Murata, xeorx, demirci57, usame, karanlık ay, Fruktoz23, Kıraç Ata, alpago, karabasan
Sayın Yasin06 hayırlı uğurlu olsun, zevkle konunuzu okudum. Rica etsem tüfeğin şuanki halini tam boy olarak fotoğraflar mısınız Smile

Alıntı

(05-06-2018, 05:15 PM)Ktenology demiş ki: Sayın Yasin06 hayırlı uğurlu olsun, zevkle konunuzu okudum. Rica etsem tüfeğin şuanki halini tam boy olarak fotoğraflar mısınız Smile

Buyurun efendim,

[Resim: PSX_20180606_172839.jpg]

[Resim: PSX_20180606_173335.jpg]

[Resim: PSX_20180606_174003.jpg]

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
Kıraç Ata, Gazanfer, DaRkNeSs-, Ktenology, hunter 12, Sabri, demirci57, mimaslan, Cem1964, tej06, alone61, alpago, usame, tirendaz, serdaraktas, S@riyerli, demasoni, sem, karabasan, xeorx, Guven Guven

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi