Armsan RS-S1 Yol Hikayesi...
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Armsan RS-S1 Yol Hikayesi...
Sayın Yasin06,
Tüfeği modifiye etmeyi düşünüyormusunuz ? Gerçi Türkiye şartlarında bu modele uygun parça bulmak zor ama...
Forum geneline bir sorum olacak;
Kompensatör,muzzle breeke ,alev gizleyen gibi parçaların şahsi olarak CNC de üretilmesinde yasal engel var mi ?

Alıntı

Sn. izmarit,

Tüfek şu an zor bir sınav veriyor. Bu aşamada fabrika ayarlarıyla oynamayı düşünmüyorum. Üstelik AK klonu yivsizlerde ihtiyaç duyulabilecek (benim ihtiyaç duyabileceğim) başlıca modifikasyonlar bu tüfekte halihazırda mevcut. (Teleskopik dipçik, yumuşak malzeme dipçik tabanı, fener ve optik için ray vb...) Açılı el tutamağı veya açılabilen bipod ayaklar bana bu tüfekte gereksiz geliyor. Geri tepme ve şahlanmayla ilgili bir şikayetim zaten yok. Şu an sadece tetik yollarını daha pürüzsüz hale getirmeyi planlıyorum testin akabinde.

Namlu freni veya alev gizleyen gibi parçalar aksesuar sınıfında yer alacağı için şahsi olarak üretimi yasal prosedürler ile çatışmaz fakat Kompansatör ile namlu frenini birbirine karıştırmayınız. Smile 

Bu arada test için farklı bir marka fişek daha elime geçti. Böylesi yapısal bozuklukta olan fişekler üretim bandından nasıl çıkıyor anlamak mümkün değil. Daha önceki yazılarımda teste gölge düşürmesini istemediğim fişekler işte tam olarak bunlardır. Fark edilmeden tüfeğe test sırasında yüklenecek bu fişeği tüfeğin besleme şansı yok. 

Basit bir fişek yüzünden test çöp olabilir en kötüsü de tüfekten soğuyabilirdim. Üstelik tüfek bu fişeği besleyemeden bana geri verince kovan uç kısmındaki bu deformasyonu ben besleme esnasında oluşmuş zannedebilir hatayı fişekte değil tüfekte arayabilirdim. 

[Resim: PSX_20180220_141344.jpg]

[Resim: PSX_20180220_141220.jpg]

[Resim: PSX_20180220_140858.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
izmarit, Gravis_Pro, xeorx, DaRkNeSs-, ThePulchra, demirci57, Boztepeli, Sabri, husrev, Gazanfer, Fruktoz23, Murata, Karagoz, mimaslan, Metur
Arkadaşlar herkese merhabalar,

Birkaç aydır korunma amaçlı tüfek alma niyeti ile nette araştırma yaparken bu foruma denk geldim. Yivsiz tüfek bölümünde üye olmadan baya vakit geçirdim diyebilirim. Baya bilgili arkadaşlar var. Aranıza katılmaktan mutluluk duyuyorum herkese teşekkürler. yasin06 böylesi tarafsız inceleme için emeğinize sağlık diyorum. Diyorum çünkü youtubedaki incelemelerin tarafsız olduğuna inanmıyorum. Vidyolar 50 defa kesiliyor tüfekler hiç tutukluk yapmıyor nedense. İncelemenizi başından sonuna tek solukta okuyup izledim ve çok keyif aldım. Benim de boyle bir tüfek alma ihtiyacım var. Mümkünse testinizin ikinci etabına bende katılabilirmiyim bunu çok isterim. Anladığım üzere Ankaradasınız bende Ankaradayım. Sizinle tanışmayı da çok isterim. Sizlerden öğreneceğim ve sormak istediğim çok şey var. Alacağım ilk tüfeğimde sizler gibi bilgili insanların yardımına ihtiyacım olacak. Bana yardımcı olursanız çok memnun olur dua ederim.

İyigünler.

Alıntı

(20-02-2018, 03:23 PM)Yasin06 demiş ki: [Resim: PSX_20180220_140858.jpg]

Saygılarımla.

Sn Yasin06
İncelemeniz için teşekürler, elinize sağlık.
Resimdeki fişek gerçekten kutuya nasıl girmiş inanılır gibi değil.
28 gm altı performansı merakla bekliyorum.
Saygılar

Alıntı

(19-02-2018, 05:12 PM)izmarit demiş ki: Sayın Yasin06,
Tüfeği modifiye etmeyi düşünüyormusunuz ? Gerçi Türkiye şartlarında bu modele uygun parça bulmak zor ama...
Forum geneline bir sorum olacak;
Kompensatör,muzzle breeke ,alev gizleyen gibi parçaların şahsi olarak CNC de üretilmesinde yasal engel var mi ?

Sn İzmarit,
Ostim'de bir CNC'cinin kelepçe, ray gibi aksesuar imal ettiğini gördüm. Gerçi seri imalat değildi, kendi için üretmişti. CNC Tel erozyon gibi ekimana ulaşımınız var ise, bana yardımcı olabilir misiniz? Profesyoneller için angarya denebilecek ama basit bir işim var. Ücreti mukabilinde bile yapmaya gönüllü çıkmadı Sad
Saygılar

Alıntı

Ahmet Bey aslında 24 gr. denemesini "İrca yayı biraz daha yumuşar mı?" ümidi ile 800 900 atımdan sonra yapmayı planlıyordum. Tüfeğin 24 gr. performansını Sabri Bey dahil birkaç kullanıcı daha merak ettiklerini ilettiler. Testimizin bu etabının son kısmına 2-3 kutu da 24 gr. dahil edelim öyleyse; zaten 700 atımı geride bırakmış olacağız. 

Saygılarımla.

Sn. A. Demirhan Merhabalar,

Forumumuza hoşgeldiniz. Öncelikle teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz için. Diğer kullanıcılar  inceleme ve testi nasıl yaparlar hiç yakından şahit olmadım; bilemem ama bu testi ben hakkıyla yaptığımdan eminim. O yüzden vicdanım rahat şükürler olsun ki.

Size kısa bir olay anlatmak istiyorum. Geçen yıl arkadaşım (ilk tüfeği) yeni bir tüfek aldığını, ufak bir test ve kontrol amaçlı yardımcı olmamı rica etti. Kırmak istemedim, oldukça acemi olduğunu bildiğim halde kontrolü elimde tutabileceğim düşüncesi ile ricasını kabul ettim. Atışa giderken kanı bizlerden daha deli akan 18/19 yaşlarındaki kuzenini de gelirken yanında getirmiş. Atış alanımıza giderken atış faaliyetimizi namlu, tetik vb. disiplinlere riayet ederekten komutlarla beraber icra etmemiz gerektiğini, özellikle birkaç kez vurguladım. Defalarca ikaz etmeme rağmen yolda gelirken anlattığım güvenlik kurallarının hiçbir kıymeti harbiyesi olmadığını anlayınca, canım bir hayli sıkılmıştı. Laubali tarzda, disiplinden bir haber olan bu genç kardeşimiz ihlallerini ısrarla sürdürmeye devam edip, parmağı tetik korkuluğu içinde tüfekle beraber atış hattı dışına dönmeye çalışması benim kopma noktam oldu. Başıma gelecekleri bildiğim için konsantremi atışa değil bu arkadaşa odaklamıştım zaten. Böyle bir durumda atış, zevke değil eziyete dönüşüyor. Bu arkadaşı bir güzel fırçalayarak atış faaliyetimizi yarıda kesmek durumunda kalmıştık.

Bu yazdıklarımı size yormak, ukalalık yapmak, bilmişlik taslamak olarak algılamayınız rica ederim. Beni ağabey/kardeşiniz olarak görürseniz bilinçli bir silahsever olmanız için naçizane birkaç tavsiyem olacak size. Foruma Üye olarak ilk adımınızı attınız. Önünüzde keyifle okuyacağınız, hoşça vakit geçireceğiniz çok kıymetli konularınız olacak. Gereksinimleriniz dahilinde bu konuları okudukça bilgi dağarcığınız genişleyecek, aynı zamanda forumun ruhuna alışmaya başlayacaksınız. Mesela yukarıdaki yazdığınız yazıya daha bir önem gösterecek imla kurallarına azami dikkat edeceksiniz. Biz öyle yapıyoruz çünkü. İlk tüfeğinizi alacağınızı belirtmişsiniz. Burada vakit geçirdikçe, ilk ve tek olacak tüfeğinize gerektiğinde canınızı emanet edebileceğiniz bilinciyle sahip olmak isteyecek, benden bu yönde yardım talep edeceksiniz. Buradaki birbirinden kıymetli insanları daha yakından tanıma ve onlarla sohbet etme imkanı bulacaksınız. Ve bu aşamadan sonra sizinle aynı dilden daha çok konuşmaya başlayacak, birbirimizi daha iyi anlayacağız. Siz şimdi acele etmeyin. İşin en kolayı satın alım süreci. Forumu amacınız doğrultusunda okumaya bir başlayın inanın çok sürükleyicidir. Smile Okumaya forumun yeni üyeler için ayrılmış bölümünden başlayabilirsiniz.

http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=22

Forumda bolca vakit geçirip "Tam Üye." kıvamına gelin önce. Bu arada hangi tüfeği alacağınıza karar vermiş olursunuz zaten. Ankara' da ise bizzat gideriz, değilse sipariş verir bekleriz. Tüfeğiniz gelince bir gün belirleyelim güzel bir organizasyon yapalım. Araç, ulaşım, mangal ve kebaplar, takım taklavat artı tüfeğinizin ilk çeyrek altını olan 2 koli test fişeği, harbi takımı, taşıma çantası ve askı kayışı da benden size verilmiş sözdür. Okudukça karanlık tarafa yöneliminiz artacak, "Karatavuk." ve "Karapatoz." nedir bunları merak edeceksiniz. Merakınızı da yine bu buluşmada gidereceğiz. Daha ne yapayım? Smile Sağlıcakla kalınız. 

Saygılarımla.

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
blacksea, Huysuz, Murata, Sabri, demasoni, Xlll, FRD, hunter 12, DaRkNeSs-, Cem1964, demirci57, Dr.Oz, gaul, PersonalDefence, Gravis_Pro, wubıh, ThePulchra, Metur
Arkadaşlar Merhaba,

Bugün tüfeğimle alakalı yaşanan bir gelişmeden bahsetmek istiyorum. Tüfeği aracımın bagajında gören ve hayran olan bir arkadaşım atış yapmak istedi. Tüfeğin test aşamasında oldugunu, bunun şu an mümkün olmadığını ama yapacağımız teste iştirak etmek sureti ile istediği kadar atış yapabileceğini söylememe rağmen ikna edemedim. Tüfeği şu aşamada test dışında sahaya indirmeyi düşünmüyordum ama sadık dostlardan daha kıymetli ne var şu yalan dünyada.

Daha önceki mesajlarımda tüfeğin 2. etap test atışlarında kullanacağımız 11 kutu fişeğin görsellerini yayınlamış, aralarından 2 kutusunun (Jet ve Mesco) boyutsal kusurlarının fazla olduğunu ama yine de teste dahil edeceğimi yazmıştım. Bu iki fişeğin sergileyeceği performansı merakımdan ötürü bu fişekleri ve elimde aynısından 2 tane olan Sterlinglerden birini verdim. Arkadaşım benim yapmayı düşündüğüm, tüfeğin tahliye penceresini 360° her yöne döndürerek yaklaşık 30 adet atış yaptı. Tüfek, şekilsel bozuklukları fazla olmasına karşın bu fişeklerle hiç hatasız çalıştı. Son kutuda "Hızlı çalışmasına bir bakalım." diyerek tüfeği bu sefer dizine dayadı ve güvenli olduğuna emin olduğumuz bir bölgeye doğru olabildiğince hızlı tetik düşürmeye çalıştı. 1 adet 5' li, 1 adet 10' lu şarjörü hatasız atan tüfek 2. 10' lu şarjörün 7. fişeğini tahliye etti ama 8. fişeği atım yatağına süremedi. Ben şarjör bitti sandım ve mekanizmayı açtığımda şarjörde hala 3 fişek daha olduğunu görüncü şaşırdım. Hastayı hemen masaya yatırdım. 

Yapmış olduğum incelemede besleme hatası nedeninin atış sırasında takılı olan 10' lu şarjörden kaynaklı olduğunu tespit ettim. Diğer şarjörler hariç bu şarjör yuvaya gevşek oturuyor, mandal şarjörü kilitlemiş olsa dahi şarjör bir miktar yukarı aşağı oynuyordu. Döner başlığın ucundaki takoz, yuvaya sıkı oturan şarjördeki fişekleri olması gerektiği gibi tam temas halinde atım yatağına iteklerken, yuvaya gevşek oturan şarjördeki fişekleri atım yatağına neredeyse takozun yarısından fazlası boşta kalacak şekilde, fişekleri çok sığ bir temasla atım yatağına sürüyordu.

[Resim: in_Collage_20180228_154936039.jpg]

Gevşek oturan şarjörle yapılan bu atımda mekanizma, fişeği atım yatağına süremeden fişek tablasından sıyrılarak kapanmış. Bugün akşam üzeri hemen fabrika ile görüştüm. Durumu izah ettim. Bu şarjörü göndereceğimi, yerine bana yuvasına sıkı oturan tolaransları düşük yeni bir şarjörü deneyip göndermelerini rica ettim. "Derhal." dediler sağolsunlar. Arıza, semerde olduğu sürece sorun yok; yeter ki eşşekte olmasın. Şu an halen 0 hata ile ilerliyoruz denilebilir. 

RS S1 kullanıcı adayları bu ayrıntıya dikkat ederler artık. Eksilen fişeklerin yerini aynıları ile doldurarak teste, rotamızı bozmadan devam edeceğim inşallah. Bir önceki testte bu şarjörle hemen hemen 120 130 arası fişek atılmasına rağmen bir aksilik çıkmamıştı. Fakat problem yaratma potansiyeli bulunan hatalı şarjörümüzü de diskalifiye etmiş olduk bu sayede. Her işte bir hayır vardır derler ya... 

Saygılarımla.

Alıntı
25 üye teşekkür etti:
mimaslan, FRD, Carbon12, Karagoz, PersonalDefence, lupus, demasoni, serdaraktas, demirci57, Ahmet Özalp, ThePulchra, alone61, fuat_61, Gauge12, wubıh, tirendaz, ZekaiS, Red Kit, DaRkNeSs-, Metur, husrev, lenduha, Murata, Surmene, Kural [ Z ]
Teşekkürü bir de yazarak belirteyim istedim .İnşaALLAH test başarılı olur .Benim de av bayiinde incelediğim ve hoşuma giden bir tüfek , hadi hayırlısı diyeyim .

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yasin06
Herkese Merhabalar,

Çarşamba günü gevşek oturduğundan şikayet edip fabrikaya gönderdiğim şarjörün yenisi, Cuma günü elime ulaştı. Ulaştı ulaşmasına ama pek bir fark göremedim. Çünkü kullanılmış şarjör göndemişler. Diğerlerine göre bir nebze daha sıkı oturuyordu sadece. Telefonla yaptığım görüşmede şarjörlerin zaten standart üretim olduğunu, hepsinin toleranslarının aynı olduğunu söylediler. Ama öyle değil maalesef; keşke standart olsa... Madem öyle "Kutudan çıkan şarjörler neden hiç boşluk kalmaksızın kilitleniyor?" diye sorduğumda kem küm ettiler. İlerleyen günlerde Güral Savunma' ya gidip yerinde inceleyip bayii aracılığı ile yeni şarjör siparişi vereceğim. 

Bu arada eksilen fişeklerin yerini aynıları ile doldurdum. Gevşek tutarak yapacağım atışlar için de 1 kutu 34 gr.' lık Yaf, ayrıca 2 farklı 24 gr. Trap fişekleri ilave ettim bu teste.

[Resim: in_Collage_20180304_182851610.jpg]

32 gr.' lık Jetlerde şekilsel bozukluklar devam ediyor. Saçmalar kovan dış duvarına iz yapmış, kovan uç kısmı 1.5 mm. genişlemiş ve fişek ağzı tam kapanmamış. Namluya el ile bile zor giriyorlar. Bu fişeği bayiye yeni gelen partiden aldım ve koliyi ben açtım. Boru tip şarjörlü tüfek kullanan arkadaşların bu fişeğe dikkat etmelerini öneririm.

[Resim: PSX_20180304_162238.jpg]

Jet Trap fişekleri ise çok muntazam üretilmiş. Herhangi bir olumsuzluk yok.

[Resim: PSX_20180304_161535.jpg]

Şu an yerli üretim bütün fişekler elimde mevcut. Hepsini sırasıyla ve karışık olarak deneyeceğim. 

Güncel resim aşağıdaki gibi,

[Resim: PSX_20180304_163556.jpg]

2. etap test atışlarında yukarıdaki 400 fişeği attıktan sonra vakit ve enerjimiz kalırsa testimizin 3. etabına da aynı gün geçip, tek kurşun grupman ve test atışları için elimdeki yerli tek kurşunlardan da ortaya bir karışık hazırladım. Tüfeğe biraz eziyet edeceğiz ama gitmişken iki etabı da aradan çıkaralım diyorum. Şu sıralar çok müsait kalamıyorum.

[Resim: PSX_20180304_171050.jpg]

Yağmur hiç kesilmedi bugün. Hava muhalefeti ile karşılaşmasam son hazırlıklarımı tamamlamıştım aslında.

[Resim: 20180304_150426.jpg]

[Resim: 20180304_152525.jpg]

2. etap sonunda en az 800, tek kurşun atışlarını da tamamlayabilir isek aynı gün 1300 atıma ulaşmış olacağız. (Belki de pert edeceğiz tüfeği.) Smile Bu  aşamadan sonra genel bir durum ve parça değerlendirmesi yapabilecek, tüfeğin de notunu vereceğiz. 

Saygılarımla.

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
serdaraktas, hunter 12, FRD, demirci57, Gazanfer, tirendaz, Sabri, demasoni, orpeus, husrev, karabasan, lenduha, Gravis_Pro, kepenek50, ThePulchra, alone61, PersonalDefence, Guns N' Cars, Kural [ Z ]
[Resim: in_Collage_20180310_204905176.jpg]

[Resim: in_Collage_20180310_205347885.jpg]

Şaşırtıcı detaylar geliyor... Smile

Alıntı
23 üye teşekkür etti:
Sabri, hunter 12, yyildiz, Cem1964, madenci08, oz-oz, Carbon12, Murata, FRD, PersonalDefence, ugurucar57, orpeus, serdaraktas, Gravis_Pro, usame, S@riyerli, gaul, demirci57, lupus, Gazanfer, Kıraç Ata, tirendaz, wubıh

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi