Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Armsan RS-S1 Yol Hikayesi...
#1
Saygıdeğer Forum Üyeleri,

Bilindiği üzere forum sayfalarımız bulunmaz bir nimet; silahseverler için ansiklopedi. Onlarca kıymetli Üyenin yapmış olduğu paylaşımlar sayesinde silah ve techizatlara amacımız doğrultusunda kazık yemeden ulaştık. Okuduk öğrendik, dağarcığımızı genişletip kurnaz satıcıların kandıramayacağı silahseverler seviyesine ulaştık. Forumumuz sayesinde kendini kanıtlamış en kaliteli silahları tanıma ve onlara sahip olma imkanı bulduk. Bu paragrafı da bu vesile ile tecrübelerini bizden eksik etmeyen Sayın Üyelere teşekkür amaçlı yazmak istedim. Emeği geçen herkese bir kez daha buradan teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. 

Savunma amaçlı kullanmış olduğum, herbiri ile birçok atış yaptığım ve "Bu iş tamam artık." dediğim tabancam ve tüfeğim var çok şükür. Bu zamana kadar savunma amaçlı silah ihtiyacım olduğu için eğlence amaçlı tüfekler ilgimi çekmemiş, bu tüfekler hakkında fazla bir bilgiye sahip değildim; halen de değilim.

Atış faaliyetlerimize renk ve heyecan katmak adına bir çoğumuzun zaafı arasında yer alan yerli AK türevi tüfeklere baktım. 3 seçenek vardı, Dağlıoğlu FD 63, Kral XPS ve Armsan RS-S1. FD 63' ü teleskopik dipçik olmayışından ve klasik ahşap çizgilerinden dolayı eledim. Siyah polimer malzemeler ile aşırı taktikselleştirilmeye çalışılan birsürü ıvır zıvır ile donatılmış XPS' i de eledim ve RS-S1' in üzerine yoğunlaştım. İsmini daha çok duyduğumdan ve marka imajından olsa gerek Armsan RS-S1' i tercih ettim. Bu arada hiçbir eş dosta bu durumdan bahsetmedim ki beni caydırmasınlar.

Önce Google aramalarında en üst sıralarda çıkan bayilere fiyat sordum. "Sayfada fiyat yazmıyor mu beyefendi?" gibi cevaplar alınca müşteri bolluğu yaşadıklarını anladım ve bulunduğum ildeki bayilerden almaya karar verdim. Armsan' ın sitesine girip bayilik verdiği firmalara bakarak bir tanesi ile anlaştım. Anlaştığım firmanın Özler Av zamanında bayilik anlaşması olduğunu, şu an bayiliğinin olmadığını tüccarın Ali Cengiz şivesi ile konuşmasından ötürü anladım. Armsan, internet sayfalarında, temsilciliğini yeni distribütöre verdikten sonra bayi güncellemesi yapmamıştı. Bunu artık oraya gidince fark etmiş oldum. Elime 2016 üretimi bir tüfek tutuşturdular seri numarasından anladım. Belli ki bayilik zamanından ellerinde kalan bir tüfekti. "Nasip, kısmet." kavramlarına önem veren bir insan olduğum için bu durumu fark etsemde "Hayırlısı bakalım." diyerek tüfeğin faturasını kestirip oradan ayrıldım. Yerli silah sanayinde sözde birçok başarıya imza atmış olan firmaların, üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen daha Web sayfalarını güncellemekten aciz ve sayfalarındaki bilgilerin teyide muhtaç olduğunu böylelikle tecrübe etmiş olduk. 

Eve gelince tüfeğin fazla yağlarını temizlemek ve incelemek için söktüm. Döner başlığın alt kısmında (şarjör gerdeline bakan kısmında) bariz bir şekilde sonradan yapılmış derin bir tesviye izi, kilit yataklarında da hafifçe metal yığılması gözlemledim. Benden önce bir kullanıcı tarafından denendiğini, fabrikaya gönderildiğini düşündüm.  Fakat gaz odası ve namlu en fazla 10-20 arası bir saçma atmış gibiydi. Tabi fabrikada temizlik yapılmadı ise. Bu durum karşısında işkillenip tekrar satıcıya gittim ve tüfeğin içime sinmediğini söyledim. 2017 model başka bir tüfek ile değişim konusunda bin bir dereden su getiren satıcı ile mücadeleyi 1 saat sonunda, O' nu satışı iptal etmek zorunda kalacağım tehdidi ile kazandım.

Daha Bismillah konuya bu tür olumsuzluklar ile görsel ekleyemeden sadece uzun uzadıya paragraflar ile başlamak istemezdim lakin bahsetmeden de geçemezdim. Çünkü yapılacak olan bu incelemenin ardında sponsor yok. Türkiye'nin en geniş kapsamlı ateşli silah platformu ve siz değerli silahsever dostlarım var. Dolayısıyla artılarıyla, eksileriyle tarafsız bir deneyim olacak.

Tüfeği bugün satıcıya tekrar teslim ettim. Başka bir tüfeği haftaya bana teslim etme sözü verdi bakalım. Satıcının bayi olmaması hasebiyle nereden nasıl yeni bir tüfek temin eder bilemiyorum. İnşallah doğru düzgün bir tüfeğe rast geliriz. Derinlemesine, detaylı ve aynı zamanda objektif bir inceleme bizleri bekliyor olacak... 

Saygılarımla.
 
Alıntı
47 üye teşekkür etti:
Rangeman, ThePulchra, karabasan, Cem1964, Gravis_Pro, 1905sss, Guns N' Cars, Red Kit, husrev, wubıh, Karagoz, Kıraç Ata, Sarıkeçili yörük, Tartarus, PersonalDefence, heisenberg, şahin44, harun, Surmene, blacksea, madenci08, alpago, xeorx, turion64, buzgibi01, CoolHand, cevik1911, ERTUNGA, defender45acp, Murata, alone61, Dr.Oz, Gazanfer, baykaralper, demirci57, pasa_7676, xf7er, serdaraktas, coolermaster, Sabri, JoTuN, alfaboy1907, A. Demirhan, xlcod3r, Celal kandemiroglu, Ahmet Özalp, yyildiz
#2
Evet arkadaşlar yeni tüfeğimi bugün teslim aldım (23.01.2018). 

Satıcı arkadaş bayi olmadığından ötürü, başka bir bayi aracılığı ile Güral Savunma' dan 2017 model tüfeği tedarik etti. Bu sefer mağazada detaylıca söküp inceledim. Önceki tüfeğe göre eli yüzü daha düzgün, kozmetik kusurları ise %70 oranında daha azdı. Her yerinden yağ fışkırıyor ama kargo köşelerinde sürünmediği belliydi.

Konuya tüfeğin genel görünüşü ile başlayalım:

[Resim: PSX_20180127_142445.jpg]

Tüfek, içi sünger kaplı sert plastik bir kutuda geldi. Kutudan kullanım kılavuzu, garanti belgesi (3 yıl), bir adet alev gizleyen, bir adet kapı kırıcı tabir ettiğimiz alev gizleyen, 1' i 5, diğeri 10 fişek kapasiteli olmak üzere 2 adet şarjör, 2 tane şapka, bir tane ruhsat kabı ve 1 adet esnek vida tıkacı çıktı. Extra 2 tane 10 fişek kapasiteli şarjörü de ayrıca satın aldım.

Tüfeğin genel olarak işçiliği makul seviyede. Ufak tefek kozmetik kusurları var elbette. Çok önemsenecek seviyede değiller. Muhtemel ki bu kusurların bir çoğu malzemeleri üst üste yığmak suretiyle parça havuzunda oluşmuş. Pimpirik bir insan olduğumu bildiğim için, tüfeğin çalışmasına helal getirecek bir sorun olmadığı sürece kozmetik kusurları kafaya takmamak için kendime söz verdim. 

Tüfekle ilgili ilk izlenimlerim olumlu. Kabzesi orta büyüklükteki elime iyi oturdu. 47 cm. namlusu ile ağırlık merkezi tam şarjör yuvasında. Boyası diğer yerli tüfek konu başlıklarında da ara sıra bahsedildiği üzere çabuk çizilir cinsten. Bazı döküm parçalarında çapak olmakla birlikte parça kalitesi ve bitiş yeterli düzeyde. Polimer dipçiğin kilit yatakları bazı rakip yerli örneklerinde olduğu gibi plastik değil metal; ama çelik mi bilmiyorum. Uzun atışlara dayanımını zaman gösterecek. Kurma kolu göreceli olmakla beraber silindirik yapıda olsa benim için kullanımı daha rahat olurdu. Mekanizma salma butonunun ince ve kabzeyle neredeyse bitişik olan yapısı gördüğüm en kullanışsız buton. Dipçik tabanı yumuşak esnek bir malzeme. 3 kademeli uzunluk ayarı, 5 kademeli yanaklık yükseklik ayarına sahip. Şarjör sert polimer ama kovan dip tablaları ile temas eden bölgeler yani şarjör dudakları metal. Şarjör, yuvasına sıkıca yerleşiyor ve kilitlendiğini hissedebiliyorsunuz. Şarjör düşürme manivelasına bastığınızda şarjör kendini dışarı kolayca atıyor. Şarjörler basit müdahale ile takozları çıkarılamayacak şekilde 2 kapasiteye indirgenmiş. Smile Yatay ve dikey ayarlı bildiğiniz AK 47 geze sahip olan tüfeğin arpacığı sabit. Dıştan yivli alev gizleyene sahip olan slug namlulu bir tüfek. İçten şoku yok. Biraz kıtırtıklı olmakla birlikte, tetik ön yolu fazla uzun olmayan idare eder şekilde orta sertliğe sahip bir tetiği var. İade ettiğim tüfeğin tetiği çok daha güzeldi. Tetik ön yolu biraz uzun ama yağ gibi akıcı bir tetiği vardı.Tetik yayı AK 47 ve Vepr 12 de ki gibi çift sarmal yay değil. Bu tüfeğin tetiğine ufak bir iki dokunuş yapacağım. 

Armsan' ın "Armtac RS S1" olarak adlandırıp satışa sunduğu bu tüfek yapısal ve mekanik farkları olmakla birlikte bildiğiniz AK 47 prensibi ile çalışan Vepr 12 klonu bir tüfek. Tetik tertibatı, mekanik aksam, şarjör ve kilitleri, tüfek üzerindeki el kundağı, kabze vb. polimer malzemeler Vepr 12 ile uyumlu. Öyle ki şarjörleri dahi biri birilerine uyuyor. Vepr12 için üretilmiş Magpul aksesuarlarını, tetik modifikasyonlarını bu tüfeğe birebir uygulama şansımız var; tabi Custom malzeme bulabilirsek. Bir yakınım veya arkadaşım da Vepr 12 olsa idi güzel bir karşılaştırma yapabilirdim aslında. Kısmet...

Teknik özelliklerini sayfasından inceleyebileceğiniz için bu konuya girmeden tüfeği ve parçalarını biraz daha yakından incelemeye başlayalım.

[Resim: PSX_20180127_143801.jpg]

Tüfeğin sahra sökümünü yukarıda resimdeki kadar yapmanız yeterli. Diğer yivsizlerde olduğu gibi tüfeğin namlusu ve gaz odası sökülmüyor, sökme ihtiyacı hissedeceğiniz bir durum yok zaten. Ama "Ben illaki silahı en ince ayrıntısına kadar parçalamadan rahat edemem." derseniz sıkı geçme ve pimlerle gövdeye çakılmış parçaları çekiç murç gibi alet edevatlarla dağıtabilirsiniz fakat parçaların formunu bozmadan geri toparlamanız çok az bir ihtimal. Az sayıda parçaya sahip olan ve sökümü çok basit olan tetik tertibatını 2 sene veya daha uzun bir zamanda söküp temizlemeniz yeterli olacaktır.


İrca Yayı

[Resim: PSX_20180127_144419.jpg]


[Resim: PSX_20180127_144554.jpg]


Alev gizleyenler 

[Resim: PSX_20180127_145323.jpg]


Mekanizma Grubu 

[Resim: PSX_20180127_150029.jpg]

[Resim: PSX_20180127_145832.jpg]

[Resim: PSX_20180127_145640.jpg]


Gaz Pistonu

[Resim: PSX_20180127_150720.jpg]

[Resim: PSX_20180127_150619.jpg]

[Resim: PSX_20180127_150519.jpg]


Ön el kundağı

[Resim: PSX_20180127_151735.jpg]

[Resim: PSX_20180127_151324.jpg]


Gaz Borusu Muhafazası

[Resim: PSX_20180127_152241.jpg]

[Resim: PSX_20180127_152124.jpg]

[Resim: PSX_20180127_152024.jpg]


Gaz Piston Kolu

[Resim: PSX_20180127_152636.jpg]


Bu Koldaki Mekanizma Kilit Yatakları 

[Resim: PSX_20180127_153058.jpg]
Yukarıdaki yazıda bahsettiğim döküm çapaklarını resimdeki kilit yataklarına dikkatlice bakarsanız görebilirsiniz.


[Resim: PSX_20180127_171046.jpg]
Kullanımını beğenmediğim mekanizma salma manivelası.


Gaz Odası ve Gaz Delikleri

[Resim: 20180124_145437.jpg]
* Tüfeği temizlerken namluyu ve gaz odasını birlikte temizlemek gerek. Önce gaz odası temizliği yapıp daha sonra namlu temizliğine geçerseniz ve benim gibi köpük temizleyici kullanıyorsanız, namluya sıktığınız köpük genleşip gaz odasına doluyor. Bu tür kesif kimyasalların malzeme üzerinde beklemesini istemeyiz. Bunu da buradan bu konuyu okuyacak potansiyel RS S1 kullanıcılarına hatırlatmış olayım.

Devam ediyoruz...
 
Alıntı
30 üye teşekkür etti:
Sabri, baykaralper, madenci08, Cem1964, demirci57, Gravis_Pro, ducak, S@riyerli, xf7er, ugurucar57, Murata, mimaslan, alone61, xeorx, usame, PersonalDefence, Surmene, coolermaster, defender45acp, Dr.Oz, ThePulchra, JoTuN, alpago, kkaya, alfaboy1907, orpeus, A. Demirhan, ALPTUG, xlcod3r, yyildiz
#3
Tetik Grubu

[Resim: PSX_20180127_153745.jpg]

[Resim: PSX_20180127_153642.jpg]

[Resim: PSX_20180127_153542.jpg]

[Resim: PSX_20180127_153444.jpg]Yatay ve Dikey Ayarlı Gez

[Resim: PSX_20180127_154542.jpg]

[Resim: PSX_20180127_154436.jpg]


Sabit Arpacık 

[Resim: PSX_20180127_154822.jpg]


Teleskopik Dipçik

[Resim: PSX_20180127_155038.jpg]


[Resim: PSX_20180127_155245.jpg]
Yazımda bahsettiğim dipçiğin metal kilit yatakları.


Aşkı Kayışı Hamili

[Resim: PSX_20180127_155723.jpg]
* Bu aparatı üzerine bastırarak kolayca söküp tüfeğin her iki yanına 90/180/270/360 derecelik açılarla monte edebiliyorsunuz. 


[Resim: PSX_20180127_160055.jpg]
*Kabze içine tek bir fişek sığabiliyormuş. 


Birkaç farklı görsel ile devam edelim,

[Resim: PSX_20180127_160848.jpg]

[Resim: PSX_20180127_160733.jpg]

[Resim: PSX_20180127_160556.jpg]

[Resim: PSX_20180127_160427.jpg]

[Resim: PSX_20180127_162520.jpg]

[Resim: PSX_20180127_162347.jpg]

[Resim: PSX_20180127_162233.jpg]

[Resim: PSX_20180127_162050.jpg]

[Resim: PSX_20180127_163332.jpg]

[Resim: PSX_20180127_163218.jpg]

[Resim: PSX_20180127_163113.jpg]


Ve,

[Resim: PSX_20180127_163937.jpg]

Dipçik sökümü hususunda da bir uyarıda bulunmak istiyorum. Tüfeğin her yeri vıcık vıcık yağ içinde elime ulaştığı için dipçik bağlantı noktalarını da temizlemek istedim. Dipçiği, tüfeğe sabitleyen iki vidayı sökerek kolayca ayırabiliyorsunuz fakat tekrar montaj yaparken söktüğünüz vidaları sıktığınızda, vidaların karşılığındaki somun, dipçik yatağına (alüminyum) dayanmak suretiyle dipçiği tüfeğe sabitliyor. Bende arkadan sıkılan klasik dipçiklerdeki gibi keskin bir sıkılanma hissedene kadar vidayı sıkmaya devam ettiğim için vidanın karşılığındaki somunu alüminyum yatağa gömmüş bulundum. Muhtemelen eloksal veya herhangi bir sertleştirme işlemi uygulanmamıştı. Bunu nasıl farkettim derseniz; 10. turda demonte olan vida ve somunu, 15. tur sonunda halen sıkılamaya devam edebildiğim için ters giden birşeyler olduğunu farkettim. Kaslarınızı kullanmadan önce beyninizi kullanın diyor ya Üstad, tam olarak bu işte. Neden daha sağlam bir yatak yapılmamış veya en basitinden neden ufak bir pul ile bu bağlantı noktası güçlendirilmemiş anlamak mümkün değil. Bu durum karşısında fabrikadan yeni bir dipçik talep ettim. Onlarda parça gönderimi yapamadıklarını, tüfeği fabrikaya göndermemi istediler. Aslında tüfeği test atışlarına müteakip fabrikaya göndermeyi düşündüm. Olası bir problemde iki sorunu da aynı anda çözecektik lakin tüfek sağlam bir test göreceği için, dipçik bağlantı aksını zayıflatmış olabileceğim düşüncesi ile dipçiği test atışlarından önce değiştirmeye karar verdim. Daha siftah edemeden tüfeği bu seferde 25.01.2018 tarih itibari ile fabrikaya göndermek durumunda kaldık. Bu tecrübe RS S1 dipçiği sökecek kullanıcılarının aklında bulunsun.  

Günlük gibi hazırladığım, taslak olarak kaydettiğim, ara ara aklıma geldikçe naçizane birşeyler karalamaya çalıştığım bu mesajı, devamı merakla beklenen haftalık diziler gibi değil de, tek solukta izlenen bir film gibi 1 seferde, sizleride merakta bırakmadan tüfek elime geçince yayınlamak istedim.

..............

Tüfek 26.01.2018 tarihinde fabrikada Hikmet Usta' nın eline geçti. Hemen arayıp durumu izah ettim. Araya hafta sonu gireceği için ve kargo şirketi hafta sonu çalışmadığı için tüfeğime yeni dipçiği hemen takmasını ve aynı gün tekrar kargoya vermesini rica ettim. Sağolsun çok ilgilendi, problemi çözdü ve tüfeği aynı gün kargoya geri verdi. Aslında kullanıcı hatası sayılabilecek bu durum için ısrar etmeme rağmen herhangi bir ücret almadılar. Tüfeği bir gün sonra teslim aldım 27.01.2018. 

[Resim: PSX_20180127_164844.jpg]

Dipçik değişmiş ama yine bol yağlı. Resmen içerisinden yağ sızıyordu. Bakar mısınız... 


[Resim: PSX_20180127_165432.jpg]

Her neyse... Sıra geldi test atışlarına. Hem silahı rodajlamak, hem de fişek kaynaklı tahliye ve besleme ihtimalini en aza düşürmek için (tüfekten bir anda soğumamak için) 34 gr. İthal B&P marka fişeklerle ilk etapta 250-300 arası bir atım yapmayı düşünüyorum. Her ne kadar hobi amaçlı da olsa, envanterimdeki silahlara birgün ihtiyaç duyabileceğimi varsayarak çalışmasını temenni ediyorum. İnşallah bu tüfekte çalışır. Denemek için sabırsızlanıyorum.

Saygılarımı sunar, sağlıcakla kalmanızı dilerim.
 
Alıntı
59 üye teşekkür etti:
1905sss, bilhan, Sabri, yyildiz, tirendaz, baykaralper, madenci08, Gazanfer, Cem1964, Sarıkeçili yörük, Red Kit, Gravis_Pro, ducak, freedom_54, Alphawolf, CoolHand, S@riyerli, selcuk_01, cevik1911, xf7er, beyazkurt, ugurucar57, Flobert, demirci57, Murata, ilbay, AsmTR, matador, mimaslan, FRD, kepenek50, alone61, blacksea, xeorx, PersonalDefence, heisenberg, Surmene, Boztepeli, Kıraç Ata, usame, xxglockxx, coolermaster, kuti, defender45acp, Dr.Oz, Gauge12, Fruktoz23, Ruhsuz, ThePulchra, wubıh, ŞAHAN BIÇAKÇI, şahin44, JoTuN, aseyhan, kaan han, alfaboy1907, A. Demirhan, ALPTUG, xlcod3r
#4
Saygıdeğer Forum Üyeleri,

Tüfeğin test atışlarını bugün gerçekleştirdim. Çok mutlu olduğumu söyleyebilirim. Çünkü tüfek çalıştı ve ne besleme, ne tahliye, tek bir tutukluk yapmadı. Takipçilerim veya farklı mecralarda sosyal medya üyeliğim yok. O yüzden sadece konuya katkı olması amacıyla kesip biçilmeden kayıt altına alınmış basit bir videodur. Daha sonra silebilirim. Normalde 25 dakika süren videoyu sıkıcı olmaması için yalnızca fişek yükleme kısımlarını hızlandırıp 16 dk.' ya düşürdüm.

Videoda da göreceğiniz üzere, ilk etapta 125 adet 34 gr. BP, ardından 125 adet 34 gr. Yaf, 25 adet 34 gr. Rottweill ve son olarak 10 adet 29 gr. Özkursan Sniper tek kurşun olmak üzere toplamda 285 adet atış yaptım. Biraz dinlendikten sonra tüfeği sökmeden kontrol edip sıfırlamasını yapmak için atışlara devam ettim. 

[Resim: 20180203_124308.jpg]

Yaf, Meca, Özkursan, Sterling marka fişeklerle 29 ila 32 gr. arasında yapmış olduğum tek kurşun atışlarında da hiçbir tutukluk yaşamadım. Muhtelif marka ve gramajlardaki tek kurşunlarla aynı gün toplamda 400-450 arası bir atım rakamına ulaştı tüfek. Bir kaç defa mekanizma geride kalmadı ama. Atasına özeniyor olmalı... Masa üzerinde kum torbası yardımıyla destekli olarak sıfırlama atışı yaptığım sırada şarjörü çıkarmam gerekti. Şarjör desteği olmaksızın tek tek yapılan atışlarda da herhangi bir tahliye problemi yaşamadım. Videonun 10:15 ve 10:20 aralığında gördüğünüz üzere portatif sandalyenin kılıfını tüfek çizilmesin diye altına sermiştim. Bir hayli ısınan namlu naylon alaşımlı kılıfa yapıştı. Nazar ettim sanırım. Sabaha kadar namluya yapışan naylonu kozmetik kusur oluşturmadan temizlemeye çalıştım; ama başardım. Smile

Atış keyfine ve zevkine diyecek yok gerçekten. Bu zamana kadar en çok tek kurşun attığım Benelli Supernova pompalı tüfek ile kıyaslamak gerekirse, bu tüfek bariz bir şekilde (yaklaşık %30 gibi) az tepiyor. Aradaki fark ilk defa atış yapan bir kullanıcının dahi hissedeceği oranda. Supernova ile aynı gün 100 adetten fazla kurşun atmak omzu yoruyor hatta acı vermeye başlıyor ama bu tüfekle yanımda getirdiğim fişekler bitmese hâlâ atışlara devam edecektim. 

Test atışlarından sonra öncelikle tüfeğin sıfırlamasını yaptım. Geze her dokunuşumun sonuçlarını hedef kağıdında görmek çok aşırı zevkliydi. Her atışım istediğim yere gidiyor daha bir mutlu oluyordum. Bu hissiyatı ilk tüfeğim sabit gezli Supernova' da yaşayamamıştım. Bu tüfekten ayrılırsam sebebi sabit gezi olacak.  Sad

Tüfeğin gez ayarı kademeli kilitli olduğu için sıfırlama işlemi kolay oldu. Kurşunları 35 metrede merkezin 1-2 cm. üzerine toplayarak toplam 3 atışta tüfeği takribi 50m. civarına sıfırlamış oldum. 4. ve 5. kurşunlarda 35 metrede aynı yerden geçince "Bu iş tamam." dedim. 

[Resim: 20180203_131145.jpg]

Bu arada çok eleştirilmişti diye hatırlıyorum ama bu ve bunun gibi bir çok isabetli atış yaptım Özkursan Sniper tek kurşunlarla. Ürün standardizasyonundan olsa gerek, sorunlar giderilmişti; en azında ben memnun kaldım. Gayet düzgün açılmış yırtılma ezilme ve herhangi bir deformasyon yoktu boş kovanlarda.

Ve namludaki kurşun sıvaşmaları atılmış olan yüzlerce fişeğe rağmen azdı. Namlu iç çeperinin geniş olduğunu düşündüm. Çünkü bu sayıyı diğer tüfeğim Supernova ile yapmış olsam namlu içi kurşun kaplama olurdu. Merak edip ölçtüm RS S1 in namlu çıkış çapı 0.42 mm. daha genişti. Bu fark kurşun sıvaşmasında kayda değer bir fayda sağlar mı bilmiyorum. Bu arada şarjörlü bir yivsizi Supernova gibi mekanik güvenilirlik açısından kendini ispat etmiş bir platformla kıyaslamak ne benim, ne de teste konu tüfeğin haddinedir. Amacım sadece sahibi olduğum 2 farklı tüfeğin beğendiğim ve beğenmediğim yönlerini anlatabilmektir. 

Kullanmadan iade ettiğim önceki tüfeğin kilit yataklarında ufak metal yığılmaları olduğu için çok az bir atım sayısında olmasına rağmen merak edip kontrol ettim. Herhangi bir problem gözükmüyordu.

[Resim: 20180203_135220.jpg]

Atış alanımı da her zaman olduğu gibi bulmak istediğim gibi bıraktım elbet. Fişekleri mühimmat kutusundan çöp kutusuna transfer ettik. Smile

[Resim: PSX_20180203_181153.jpg]

Toza kire karşı toleranslarını görmek için 1000' li rakamlara kadar temizlemeyeceğim tüfeği. Bakalım nelerle karşılaşacağız...

Sağlıcakla kalınız.
 
Alıntı
65 üye teşekkür etti:
gunner.1, usame, AsmTR, Red Kit, SSSalih, Sarıkeçili yörük, madenci08, Cem1964, S@riyerli, demirci57, Sabri, freedom_54, Amasya05, Boztepeli, blacksea, tirendaz, Fruktoz23, Murphy, Gravis_Pro, ugurucar57, ducak, matador, turion64, beyazkurt, Kara45, serdaraktas, PersonalDefence, xf7er, Kıraç Ata, demasoni, Murata, wildeagle, kepenek50, ThePulchra, Gauge12, xeorx, wubıh, DaRkNeSs-, alone61, _X0X_, hilk1, 1905sss, mimaslan, ŞAHAN BIÇAKÇI, şahin44, topraxxx, Dr.Oz, Gazanfer, Surmene, FRD, bilhan, JoTuN, husrev, Guns N' Cars, Mechul, aseyhan, orpeus, A. Demirhan, ErcanSarıkaya, browning 61, wolf55, xlcod3r, Ahmet Özalp, coolermaster, yyildiz
#5
Çok keyifli bir yol hikayesi başlangıcı olmuş, hayırlı olsun kazasız belasız atışlar diliyorum Smile
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yasin06
#6
Sayın Yasin06,

Yeni tüfeğinizi iyi günlerde kullanmanızı dilerim. Güzel bir inceleme başlattınız, sağolun, elinize, emeğinize sağlık . İncelemelerinize yardımcı olabilmek için, geçenlerde Outdoor dergisinde bulduğum bir değerlendirme çizelgesini elimden geldiğince Türkçeleştirdim. Ukalalık diye kabul etmezseniz, belki incelemelerinizde yardımcı olur diye düşündüm:


[Resim: Ekran_Resmi_2018_02_05_09_42_09.png]

Tasarım konusunu incelediniz. Şu anda güvenilirlik testlerindesiniz. 

300 atımda rodaj olduğunu tahmin ediyorum. Acaba 24 gram gibi düşük gramajlı fişekleri deneyecekmisiniz? 

Nişangahı sıfırlamışsınız, değişik mesafelerde gurupman, şevrotin ve saçma dağılımı (patern) testleri yapmayı düşünüyormusunuz? Karışık gramajlarda, değişik pozisyonlarda atış testleri yapacakmısınız? 

Üzerine optik takarsanız Molot VEPR gibi tahliye sorunu olacakmı? 

Bu konulardada incelemeler yaparsanız izleyenler için çok yararlı olur. Uzun bir yolunuz var, Allah kolaylık versin.

Saygılar
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
tirendaz, demirci57, Murata, Yasin06, Gazanfer, FRD
#7
Sabri Bey iyi dilekleriniz için öncelikle teşekkür ederim. 

Estağfirullah, bu sayfalara birşeyler karalayabiliyor isem siz ve sizin gibi deneyimlerini eksik etmeden bizlerle paylaşan tecrübeli Üyelerimizden aldığımız feyz sayesindedir. O yüzden önerge ve yönergeleriniz ben gibi ilk defa inceleme yapacak kullanıcılara yol gösterici olacaktır. Katkılarınızdan dolayı aksine memnuniyet duyarım.

Yazdığınız gibi tüfeğin genel görünümü ve tasarım konusunu inceledik, test atışlarındayız. Aslında kendimce bir rota belirlemiştim. Kısaca değinmek gerekirse: 

Tüfeğin genel görünümünü inceledikten sonra test atışları yapacaktım. 500 atıma kadar gramajı yüksek fişekler kullanacak, rodaj aşamasından sonra gramajları ağır ağır 24 grama kadar düşürerek farklı mesafelerde tek kurşun, şevrotin ve saçmalarla sırasıyla grupman ve dağılım testleri yapacaktım. Ayrıca tahliye penceresinin saat 3,6,9 ve 12 yönlerini gösterir vaziyetteki test atışlarına müteakiben hiç temizlik yapmadan toplam 1000 atım içinde ara ara parça kontrolü yaparak bu bahsettiğim testleri tamamlayıp, 1000 atım sonrası tüfeği masaya yatırıp ayrıntılı bir temizlikten sonra parça incelemesi ve genel bir durum değerlendirmesi yapacaktım. Akabinde fırsat buldukça atışlara devam edecek, paylaşmaya lüzum gerektirecek bir durumda tecrübelerimi buradan aktaracaktım. Yol hikâyemin temasını kafamda bu şekilde belirlemiştim. Sizin eklediğiniz tabloya hemen hemen benzer bir vaziyette yol planı oluşturmuşum. Yine de göz önünde bulunduracağım.

Eksik ya da hatalı gördüğünüz durumlarda "Böyle yapsan daha iyi olur." diyerek katkılarınızı bekler vaziyette olduğumu da ayrıca bildirmek isterim. 

Bu konuyu bende çok merak ediyorum Sabri Bey. Elimde Deltapoint Pro Reflex Sight red dot var. Bildiğim kadarı ile Vepr 12 de ki problem daha ağır olan Eotech ve Aimpoint gibi Red Dot larda vuku buluyordu. Bu durumda hafif olan Deltapoint Pro ile yapacağım test bir anlam ifade etmeyecek. Ama atışa gittiğim bir arkadaşımdan denk getirebilirsem bu sorunu mutlaka deneyeceğim.

Örneğin bir kronagrafım yok ama aklınıza takılan, merak ettiğiniz herhangi bir husus olursa elimden geldiğince imkanlar ve techizatlarım dâhilinde yanıt vermeye çalışırım.

Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder saygılarımı sunarım.
 
Alıntı
14 üye teşekkür etti:
Sabri, wubıh, PersonalDefence, demirci57, Murata, yyildiz, şahin44, 1905sss, Fruktoz23, FRD, JoTuN, ThePulchra, Gravis_Pro, Ahmet Özalp
#8
Sayın Forum Üyeleri,

34 gr.' lık fişeklerle geride bıraktığımız 400 başarılı atımın ardından gramajları bir tık düşürerek testlerimizin 2. etabına 30 ila 32 gr. arasında farklı saçma numaralarına sahip fişeklerle devam edeceğiz.

[Resim: 20180211_153314.jpg]

Toplayabildiğim kadar farklı markalarda yerli fişek topladım. Zannediyorum memlekette üretilen yerli fişeklerin tamamına ulaştım. Hatta ismini ilk defa duyduğum "Apollo, Roket gibi fişekler dahi gördüm bu süreçte ama fişekler hiç iç açıcı durmadığı için "Daha fazla heyecan aramaya gerek yok." diyerekten bu fişeklere para vermedim. Ama bizim av marketlerin elinde hangi fişek varsa en kaliteki fişek o oluyor malumunuz. Hele birde belli bir marka fişek arıyorsanız ve hasbelkader bulduysanız o fişeğin fiyatı 40 liralara kadar çıkıyor ne hikmetse... 


[Resim: in_Collage_20180211_170837761.jpg]

[Resim: in_Collage_20180211_161511240.jpg]

[Resim: in_Collage_20180211_161322447.jpg]


Testlerimizin 2. etabına yukarıdaki gördüğünüz fişekler arasından 3 tanesini seçip 10, 25 ve 50 metrelik dağılım testleri ile başlayacağız. Aslında elime böylesine bol çeşit fişek geçmiş iken bu testi fişeklerin herbirine ayrı ayrı uygulamak isterdim lakin bu iş hem çok meşakkatli olacağı için, ve sonuçta şoksuz slug namlulu bir tüfek sınadığımız için buna lüzum görmedim. Ama özellikle merak ettiğiniz bir fişek varsa belirtin,  bu testte o fişeği kullanayım.

Dağılım testlerinden sonra alındığından beri hiç temizlenmemiş olan tüfekle önce aynı fişeklerle, sonra karışık olarak atışlara başlayacağız. Belli bir atımdan sonra tahliye penceresinin saat 3,6,9 ve 12' yi gösterir vaziyetteki atışlarına, işler yolunda giderse bel hizasından gevşek tutuşla yapılan fantastik atışlarla testimize elimizdeki 300 fişeği bitirene kadar devam edeceğiz. Test sonunda Allah izin verirse tüfek ile toplamda 700 atıma ulaşmış olacağız. 

Ama,

Bu şanslı fişeklerin yapılacak olan testlere katılabilmesi için öncelikle bir ön yeterlilik sınavını geçmesi gerekecek. Kullanılacak fişeklerin kutularından rastgele seçilecek olan 2 fişek Benelli Supernova ile ateşlenecek, fişeklerin genel durumu ve boş kovanları incelenecek. Fişeklerin kovan dip tablaları şişerde atım yatağına sıkışırsa, kovan uçları kopacak kadar yırtılırsa, kapsülü, iğne yeterli güçte vurmasına rağmen patlamazsa, kısacası fişeklerde tutukluğa sebebiyet verecek kadar aşırı oranda yapısal bozukluk ve deformasyon tespit edilirse o fişek, kutusu ile birlikte test atışlarına katılma hakkını yitirecek. Çünkü bu kardeşiniz Benelli Supernova gibi bir mekanizmayı kilitleyebilen marifetli fişekler gördü bu memlekette. Tarafsız ve objektif bir şekilde yürütmüş olduğumuz bu teste emek veriyor, en önemlisi de zaman harcıyoruz. Sebep o ki, layıkıyla üretilmemiş bir fişeğin test sonuçlarına gölge düşürmesini istemiyorum. Aldığım fişekleri ön yeterlilik sınavına girmeden önce evde el ve göz yordamıyla muayene ettim. 30 gr.' lık Yaf fişeğin kutusunun çok gevrek olduğunu gözlemledim. Elinizde fazla oynarsanız ufalanıyor. Sanki fişek kutusu daha önceden ıslanmış ve kurumuş gibi... 


[Resim: in_Collage_20180211_162141474.jpg]

Barut ve kapsül ıslanıp evsafını kaybetmiş olabilir. Ayrıca fişek içinde saçma aralarında bol miktarda toz partikülleri mevcut. 

[Resim: in_Collage_20180211_161658953.jpg]

Jet ve Mesco fişeklerin uç kısmında ise resimde gördüğünüz gibi tapa bitiş çizgisinde genişleme var. Saçmalar da kovan dış duvarına iz yapmış ayrıca. Fişekleri elinizle namluya sürerken bile atım yatağına sıkışarak zor ilerliyorlar. 


[Resim: in_Collage_20180211_161805702.jpg]


Doğaçlama bir test olması için satın aldığım bayiler ne verdiyse fişeklerin kutusunu dahi açmadan satın aldım. Yaptığım incelemede arıza çıkarabilecek potansiyele sahip fişekler olduğunu tespit etmeme rağmen Supernova ile yapacağım ön testi geçerlerse bu fişekleri de teste dahil edeceğim. Çünkü av bayinden bir fişek alınca kumpasla ölçüp inceleyip atış yapmıyoruz. Test yapıyorum diye hatasız fişekleri seçecek değilim. RS S1 kaderine razı gelecek artık. Buradan hareketle Yaf fişekte ateş almama, Jet ve Mesco fişekte ise besleme sorunu ile karşılaşabiliriz gibi gözüküyor. 

Şu sıralar hafta sonları da dahil olmak üzere biraz yoğunluğum var ancak fırsatını yakaladığım ilk anda yapacak olduğum bu test için sizleri önceden haberdar ediyorum ki merak ettiğiniz bir ayrıntıda beni haberdar edesiniz. Bende testleri ona göre yapayım. Tüfek bu etabı da başarı ile tamamlarsa benden kocaman bir alkışı hak etmiş olacak.

Saygılarımla.
 
Alıntı
22 üye teşekkür etti:
wildeagle, ErDiNi78, Xlll, mimaslan, Sabri, Murata, yyildiz, ugurucar57, xeorx, tirendaz, Cem1964, ThePulchra, Kıraç Ata, PersonalDefence, demirci57, Gravis_Pro, kepenek50, şahin44, orpeus, Gazanfer, Kural [ Z ], Ahmet Özalp
#9
Sn.yasin 06 ,

Benelli Süper Nova nın fişek yatağı 89 mm ve fişek yatak töleransı yüksek . Artı pompalı mekanizma ( tahliye problemi yaşama ihtimaliniz yok denecek kadar az  ) . Bütün fişeklerinizi çiğdem gibi ( İzmir'liyiz sonuçta  Smile) çitleyecektir . Ön yeterlilik testi için yanlış tüfek . 
Saygılar .
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz, demirci57, Yasin06
#10
Sn. XIII, 

Meramımı tam olarak ifade edemedim sanırım ya da siz amacımı tam anlayamamış olmalısınız.  

Bu testi toleransları daha düşük bir tüfekle yapmış olsam teste girecek fişekleri hatası en az olan fişeklerler arasından seçmiş, süzgeçten geçirmiş olurum. Öyle olduktan sonra 2 koli fişek alıp önceden dener, sonra problem çıkarmayanlarla kamera karşısına geçerim. Bu durumda yapılacak olan testi tüfek zaten geçer ki; böyle bir test de test olmaz benim nazarımda. Benim Supernova kullanmamdaki amaç yalnızca kapsülü ve kovanı sağlamsa fişeklere test için kolayca vize vermektir. O yüzden pompa mekanizma veya yüksek tolerans testin sıhhati açısından sizin düşüncenizin aksine bence daha elzem. Yukarıdaki yazımda av bayinden alıp atıyormuş gibi doğal bir test olmasını, tutukluğa sebebiyet verecek kadar aşırı oranda kusur yoksa eğer mümkün olduğunca fişekleri elemek istemediğimi bu nedenle yazdım. Eğri büğrü el dolumlarını bile hatasız atabilen bir tüfeği kasıtlı olarak seçim sebebim bu nedenledir.  

Eleğin gözeneklerini daraltıp testi daha basit hale getirmek istemediğim için seçilmiş bir tercihtir Supernova. Âdet yerini bulsun babında usuleten yapılacak bir deneme aslında, yarın kalkıpta "Bana hatalı fişek yükledin de o yüzden atamadım!" demesin RS S1 efendi.

Saygılarımla.
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Xlll, yyildiz, Cem1964, FRD, PersonalDefence, demirci57, Kural [ Z ]
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi