Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Kilitleri
Wink 
Merhaba, silahlarımızı güvenlik altına alabileceğimiz kilitler hakkında bir yazı hazırlamak istedim. Bir çoğunu ülkemizde bulamıyor olsak da en azından fikrimiz olsun, ufkumuz genişlesin. Özellikle çocuklu evler için olmazsa olmaz güvenlik önlemlerinden biri de silah kilit ve kutuları. Hepimizin evinde sağlam yapılı bir kasa olmadığı malumunuz. Geriye kalan en pratik ve ekonomik çözümde bu ürünler. Burada önemli bir noktanın altını çizmek isterim. Eğer sadece 0-10 yaş çocuğunuz için bir güvenlik önlemi arıyorsanız birçoğu yeterli. Ancak çocuğunuz daha büyük yaşlarda ise ya da meraklı erişkinlerden, hırsızlardan tabanca-tüfeğinizi korumak istiyorsanız hemen hepsi yetersiz. Eğer böyle bir ihtiyacınız var ise tek seçenek eli yüzü düzgün bir kasa. Evinizde, işyerinizde kasa olduğunu bilip onu açmak üzere gelen bir hırsızı, kasanın da durduramayacağı ayrı bir gerçek.

Tabanca ve tüfeğinizi çeşitli şekillerde (tetik, namlu, atım yatağı vs.) sınırlayan çok çeşitli kilitler mevcut.

A - Tetik Kilitleri (Trigger Lock)

Tabanca veya tüfeğinize kolayca takabileceğiniz, tetik korkuluğunu kapatarak tetiğe erişimi kısıtlayan kilitler. Çelikten plastiğe kadar birçok malzemeden imal edilmiş çeşidi mevcut. Montaj şekilleri birbirine benzer olsa da açılma şekilleri farklılık gösteriyor. Klasik anahtar ile açılanlar, parmak iziniz ile açılanlar (biyometrik), şifreliler, kendi tornavidası ile açılan modelleri var. Genellikle iki parçadan oluşuyorlar ve içlerinde her türtetik korkuluğuna adapte edebilmeniz için metal veya plastik çubukları mevcut. Bazı modellerde bu çubuklar sökülüp takılabilirken, bazılarında ise sabit. Sökülüp takılabilmesi, kilidi kendi silahınıza göre ayarlayabilmeniz için bir avantaj. Kilidin ve çubukların metal olması, sağlamlık açısından önemli. Metal olanların silaha temas eden kısımları genelde plastik kaplı olduğundan silahınızı çizmiyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, aldığınız kilidin silahınızın tetik korkuluğuna tam olarak oturması, tetiğe erişimi ve tetiğin çekilmesini kısıtlaması. Tetik korkuluğuna tam oturmayan kilitler, zorlayınca korkuluk üzerinde hareket ediyor ve kilidin kendisi bile tetiği çekilebiliyor. Kilit içindeki çıkıntılar tetiği arkadan desteklemez ise, kilitle tetik korkuluğu arasından sokulan tornavida benzeri bir araç ile yine tetik çekilebilir.

Kilitlendiğinde genel görüntü şu şekilde :

[Resim: trigger_lock_install.jpg]

Ülkemizde de bulunabilen Masterlock marka tetik kilidi.

[Resim: masterlock.jpg]

Magloc marka, üzerindeki butonlar ile şifre oluşturabileceğiniz bir model.

[Resim: Magloc.jpg]

Ancak 0-6 yaş aralığını durdurabilecek, sökülüp takılması eziyet olan 2 model. Çin sitelerinde de bulabileceğiniz bu modeller, kendi özel (!) tornavidası ile açılıp takılabiliyor.

[Resim: reptile.jpg]

Yine bezer mantık ile silahınızı tetik korkuluğundan yakalayıp, aynı zamanda duvara sabitleyen modeller de mevcut. Aşağıdaki resim Gunpuck firmasının WallHolster modeli.

[Resim: wallholster.jpg]

Bir diğer model RAC firmasına ait.

[Resim: rac.jpg]

Marka modele özel üretilmiş ürünler de mevcut. Aşağıdaki örnek Regal firması tarafından Remington 870' e özel üretilmiş bir tetik kilidi.

[Resim: remington_lock.jpg]

Aynı firmanın Mossberg 460 için ürettiği kilit.

[Resim: mossberg_lock.jpg]

Biometrik modeller arasında popüler olanlardan biri de Identilock. Birden fazla parmak izini destekleyen cihazın, parmak izinizi tanıyıp açılması yaklaşık 1-1,5 saniye sürüyor. Açıldığında kendi başına silahtan ayrılabilir olması iyi düşünülmüş. Kilidi silahtan ayırmak için ekstra bir efor sarfetmiyorsunuz ki acil durumlar için oldukça gerekli bir özellik. Dış aksamı plastik olsa da, kilit mekanizmasının metal olduğu belirtilen cihaz, pili bitse bile anahtarı ile açılabiliyor.

[Resim: identilock.jpg]

Henüz ön sipariş toplayan başka bir biyometrik kilit markası Gremlinlock. Benzer konseptde olsalar da Identilock karşısında fazla şansı yok gibi duruyor.

[Resim: gremlinlock.jpg]

Biyometrik cihazların dezavantaj yaratan iki faktörü var. Birincisi her zaman bataryaya bağımlı olmaları. İkincisi ise her kondüsyonda parmak izinizi algılayamamaları. Örneğin elinizin ıslak veya yağlı oluşu, parmak izinizi okumalarında problem yaratabiliyor. Buna benzer problemler çözüldüğü taktirde, gelecek için biyometrik dışında başka bir kilit açma mekanizmasına ihtiyaç olacağını düşünmüyorum.

B - Kablo Kilitler (Cable Lock)

Kullanacağınız silahın türüne göre çok çeşitli uygulama yöntemleri olan, genelde klasik anahtar veya mekanik şifre kombinasyonu ile açılan, çelik kablo veya zincirli kilitler. Atışı engelleme çerçevesinden bakıldığında tetik kilitlerinin çoğundan daha başarılı olsalar da, tıpkı bisiklet kilidi gibi kablo kısımlarının sağlamlığı kadar güvenlik sunabiliyorlar. Çelik kablo veya zincir kısımları, silahınızı çizmemesi için plastik kaplı oluyor. Şarjörlü tabancalarda, genellikle kablonun ucu şarjör yuvasından takılıp kovan tahliye penceresinden çıkarılıp kilitleniyor. Bu uygulamada tabancaya şarjör de takılamıyor. Yukarıda anlattığım tetik kilitlerinin, kablo ile beraber kullanılabilen modelleride var.

[Resim: cable_lock1.jpg]

Diğer bir uygulama yöntemi namlunun ucundan sokup kovan tahliye pencerisinden çıkarmak.

[Resim: cable_lock2.jpg]

Toplu tabancalarda değişik şekillerde kilitlenebiliyor.

[Resim: cable_lock3.jpg]

Tüfekte uygulamaya bir örnek.

[Resim: cable_lock4.jpg]

Yerli yabancı birçok üreticinin bu tür kilitleri, ürünlerinin kutu içeriğine dahil ederek kullanıcılara hediye ettiğinide belirtelim.

C - Namlu-Atım Yatağı Kilitleri (Interbore Lock)

Bu gurup sadece atım yatağını kilitleyenler ve atım yatağı ile beraber namluyuda kilitleyenler olarak ikiye ayrılabilir. Popüler modeller arasında yer alan Omega firmasının bir ürünü üzerinden, bu gurubun çalışma yapısına göz atalım. Bu dummy fişek benzeri parçayı atım yatağına eliniz ile yerleştirip sürgüyü kapatıyorsunuz. Bu parçanın uç kısmında erkek tork vidasına benzer bir çıkıntı var.

[Resim: omega-1.jpg]

Özel anahtarını namlu ucundan sokup atım yatağındaki parça ile kavuşturuyorsunuz.

[Resim: omega-2.jpg]

Anahtarı çevirdiğinizde, atım yatağındaki parçada bulunan yumuşak malzemeden imal halkalar dışarıya doğru genişleyerek atım yatağında sıkışıyor. Genişlemiş hali şu şekilde :

[Resim: omega-3.jpg]

Sonra anahtarı çıkarıp silahı güvenli bir şekilde muhafaza ediyorsunuz. Sıkışan parça nedeniyle atım yatağına yeni bir fişek  sürmek mümkün olmuyor. Açmak için anahtarı namlu ucundan sokup tersine çevirmek ve sürgüyü manipüle etmek yeterli. Farklı çaplar için farklı aparatları var. Süperpoze tüfekler içinde kullanılabilen bir modeli mevcut. Aslında Omega bu gurubun en kötü üyelerinden biri ancak resimleri en anlaşılır olduğu için onun üzerinden anlatmak istedim. Birincisi pratiklikten çok uzak. Herhangi bir acil durumda kısa süre içerisinde silahı işler hale getirmek mümkün değil. İkincisi, namlu ucundan bir mil ve çekiç yardımı ile yapılacak darbeye dayanabileceğini sanmıyorum. Bir anahtarın bütün kilitleri açabilir olmasıda ayrı bir sorun.

Franzen firmasının farklı bir tasarımı. Tam olarak kilitleme mekanizmasını anlayamadım ancak tek parça olduğu yazıyor. Namlunun ucundan sokup anahtarı ile kilitliyorsunuz. Omega' dan daha pratik ve namlunun içinide doldurduğu için
daha güvenli.

[Resim: franzen.jpg]

3-second isimli bir firmanın, yine iki parçalı Omega ile Franzen karışımı tasarımı.

[Resim: 3second.jpg]

Gelelim bu gurubun "akıllı" üyesine. Daha önce şu başlık altında sayın nsyuksel' in tanıtımını yaptığı, Zore firmasının ZØRE X CORE isimli ürünü gurubun en akıllısı.

[Resim: zore-2.jpg]

ZØRE X CORE elektromekanik tek parça bir ürün. Alttaki resimde görülen dummy fişek benzeri parçayı atım yatağına oturtup sürgüyü kapatıyorsunuz. Eğer şifreyi kodlamadan parçayı atım yatağından çıkarmaya çalışırsanız, parçanın etrafındaki kanatçıklar genişleyerek atım yatağında sıkışmasını sağlıyor. Şifreyi kodlamak içinde Rapidial isimli güzel bir mekanizma tasarlamışlar. Üzerindeki halkayı sağa sola çevirerek kendinizce bir kodlama yapıyorsunuz. 3 tık sağa, 2 tık sola gibi. Sistem başlangıç posizyonunda halkanın nerede olduğuna aldırmıyor. 3 tık sağa, 2 tık sola çevirdiğiniz anda kilit açılıyor. Ayrıca silahın pozisyonuna göre sağ-sol kavramı değişeceği için kodlamayı terstende yapsanız, kodlama doğru olduğu sürece kilit açılıyor. Halka yeterince büyük ve halkaya bakmaya gerek olmadığından karanlıkta bile kodunuzu girebiliyorsunuz. Ürüne yapılması planlanan revizyonlar ile gelecek modellerde cep telefonu üzerinden kilidi açma, silah hareket ettiğinde veya kilit zorlandığında size bildirim göndermesi gibi özellikler mevcut olacak. CR2 batarya kullanan ürün, 3500 kilitleme döngüsüne kadar dayanım sağlıyor.

[Resim: zore-1.jpg]

Alıntı
23 üye teşekkür etti:
hunter 12, tirendaz, Kıraç Ata, ilksurfer, Gravis_Pro, heisenberg, 1905sss, ugurucar57, yyildiz, OzgurSarigul, bilakiss, baykaralper, sirflayer, asuspc, tsuba, AteşErim, rainman, topraxxx, alone61, Çılgınturk, Haritacı1461, Yasin06, nsyuksel
D - Dahili Kilitler (Internal Lock)

Bu gurup oldukça enteresan olmakla beraber sonradan satın alıp silahınıza takabileceğiniz bir ürün barındırmıyor. Bazı tabanca ve tüfekler dahili kilit mekanizmaları ile üretiliyorlar. Popüler markalardan ilk akla gelenler Glock,Smith & Wesson, Taurus ve Ruger. Dahili kilit barındıran silahların belkide en ilginci Smith & Wesson. 2000 yılında birazda politik baskı sayesinde Clinton hükümeti ile bir protokol imzalamak zorunda kalmışlar. Protokol, silahları daha güvenli hale getirmek ve kaza sonucu ölümleri önlemek için yeni tasarım standartları geliştirmelerini ve bu önlemlerden harici olanlarını 60 gün içinde, dahili olanlarını 24 ay içinde ürünlerine dahil etmelerini içeriyor. İşte bu protokolün getirdiği dahili kilit mekanizmasını Smith & Wesson "Internal Lock" olarak isimlendirirken, anahtar deliğini yurtdışındaki silahseverler "Hillary Hole" olarak isimlendirmeyi uygun bulmuşlar Smile

[Resim: sw_internal_lock.jpg]

Şu an birçok Smith & Wesson modelinde bulunan bu mekanizmanın konumu, silindir açma butonunun hemen üstü olarak tasarlanmış. Resimde gördüğünüz gibi minik bir anahtar ile saat yönünün aksi istikametinde çevirildiğinde tabancayı kilitliyor.Kilit, horozlu modellerde horozun kurulmasını ve tetiğin çekilmesini bloke ederken, horoz barındırmayan modellerde tetiğin çekilmesini bloke ediyor. Özellikle yüksek geri tepmeye sahip modellerde, kilit mekanizmasının kendi kendinetabancayı kilitlediği yönünde de birçok şikayet alan mekanizma, güvenilirliği ile nam salmış S&W' nın bu namına leke sürer cinsten. Nasıl devre dışı bırakılabileceği ile ilgili youtube' da birçok video mevcut. Yine tek bir anahtarın bütün
tabancaları açabiliyor olması bir zaafiyet.

Dahili kilitleme mekanizması sunan bir başka popüler marka Glock. Marka "Safety Lock" olarak isimlendirdiği kilit  tasarımında da büyüklüğünü konuşturmuş ve çok güzel bir mekanizmaya imza atmış. Tabancayı kilitlediğinizde hem tetiği çekemiyorsunuz hem de tabancanın sökülebilmesini engellemiş oluyorsunuz. G17' den G35' e kadar geniş bir yelpazede güncel modellerden 12' sinde opsiyonel olarak kullanıcılara sunuluyor. Kilit olarak, bizde bilyalı olarak geçen, yabancıların "dimpled" dedikleri, açılması klasik anahtarlara nazaran daha zor olan bir kilit-anahtar takımı kullanılmış. Her tabancanın anahtarı ayrı ve tek anahtarın bütün tabancaları açması gibi bir durum söz konusu değil.

[Resim: glock-safetylock1.jpg]

Anahtar deliği, şarjörün hemen arkasında, şarjör ile kabze arasında kalan boşluğa konumlanmış. Tabancayı kilitlediğinizde, kabzanın arka tarafından dışarı doğru çıkan küçük beyaz bir parça size tabancanın kilitli olduğunu bildiriyor. Üstelik bu parça elinize çıkıntı yapacağı için kabzayı kavradığınız anda tabancanın kilitli olduğunu anlayabiliyorsunuz.

[Resim: glock-safetylock2.jpg]

Aşağıdaki resimden kilidin nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Anahtarı çevirdiğinizde işaretli polimer parça tetik kolunun yolunu bloke ederek tetiği çekmenizi engelliyor. Resim lupuss nickli GlockTalk üyesine aittir (evet nick bana da tanıdık geldi Smile  Saygılar üstadım)

[Resim: glock-safetylock3.jpg]

Safety Lock ile ilgili enteresan bir diğer konu ise, Glock gibi bir tabancanın en küçük parçası ile ilgili bile birçok kaynak bulunabilirken, Youtube' da konu ile ilgili tek bir video yok. Bunun nedeni ise birçok Amerika' lı kullanıcının böyle bir opsiyonun varlığından haberi bile olmayışı. Çünkü Glock Amerika sitesinde ki tabancaları incelediğinizde size Safety Lock ile ilgili herhangi bir opsiyon sunulmuyor. Oysa Glock Avrupa sitesindeki birçok modelde bu opsiyon karşımıza çıkıyor. Yine Amerika web sitesinde Technology başlığı altında Safety Lock ile ilgili bir bilgi bulunmazken, Avrupa web sitesinde aynı başlık altında Safety Lock detaylıca anlatılmış. Sanırım Glock bu tür güvenlik önlemlerinin zorunlu olduğu Avrupa ülkerlerinde tabancasını pazarlayabilmek için böyle bir yola gitmiş. En doğru bilgiyi yine sayın Lupus'un vereceğine eminim.

Bir diğer markamız Taurus. Marka, dahili kilit mekanizmasını "Taurus Security System" olarak isimlendiriyor ve güncel birçok tabanca (hem toplu hem de yarı otomatik modellerde) ve tüfeğinde aktif olarak kullanıyor. İşlev olarak Smith & Wesson' dan daha düzgün çalıştığı belirtilen kilit mekanizmasının patentini firma 1997 yılında almış. Toplu tabancalarda kullandığı kilit mekanizması çok basit ancak işlevsel. Horoz üzerine konumlandırılan ve alyan banzeri özel bir anahtar ile çevrilen kilit, aktif edildiğinde dışarı doğru çıkıntı yaparak horozun kurulurken gövdenin içine girmesini engelliyor. Böylece  bloke olan horoz tetiği çekmenizi de engellemiş oluyor.

[Resim: taurus_lock1.png]

Yarı otomatik modellerinden PT709' da kullanılan kilit.

[Resim: taurus_lock2.jpg]

Tabi bütün dahili kilit sistemi içeren marka modelleri burada irdeleme şansımız yok. En popüler ve sıklıkla tabancalarında bu tür sistemleri kullanan markalardan birkaç örnek vermek sanırım yeterli olacaktır.

E - Diğer kilit türleri

Yukarıda en çok kullanılan kilit türlerini anlatmaya çalıştım. Bunların dışında kalanlara da bir göz atalım.

Örneğin IC-Lock isimli firmanın Mossberg ve Remington ile AR-15 platformu için ürettiği kovan tahliye penceresine montajı yapılıp, mekanizmayı bloke eden aşağıdaki gibi bir ürünü var.

[Resim: ic-lock-mossberg.jpg]

Aynı firmanın Glock ve S&W M&P9 Shield için ürettiği, sürgüye montajlanan modeli.

[Resim: ic-lock-glock.jpg]

Ülkemiz için kullanım alanı olmasa da, Franzen ve Gunvault firmalarının AR-15 için ürettiği, şarjör yuvasından takılıp kilitlenen modelleri var.

[Resim: ar-15_lock.jpg]

Amerika' da ki birçok polis aracında kullanılan Santa Cruz firmasının bu Shotgun kilidi güzel tasarlanmış. Ürün elektromanyetik bir kilit ile açılabildiği gibi elektrik kesintisi gibi durumlarda açabilmek için klasik anahtarada sahip. Polis aracında kilidi açmak için bir buton var. Bastığınızda üst kapağı yaylı mekanizması sayesinde otomatik olarak açılıp tüfeği serbest bırakıyor. Aynı firmanın benzer mantıkla çalışan başka modelleri de var.

[Resim: santa-cruz_lock.PNG]

Yazı uzun oldu farkındayım ama bu haliyle bile mevcut kilitlerin küçük bir kısmını kapsıyor. Konuyu araştırırken henüz hayata geçmemiş konsept aşamasında birçok ürün ile de karşılaştım ancak bunları konuya dahil etmedim. Hatalı veya eksik gördüğünüz kısımları belirtirseniz memnun olurum. Hepinize kazasız keyifli atışlar dilerim.

Saygılar.

Alıntı
53 üye teşekkür etti:
hunter 12, tirendaz, zarif_, ilksurfer, kuzeybuzulu, harun, Sabri, fsmy, Ahmet Efe, ckenarli, talaymu, lupus, Gravis_Pro, emre76, osman08, heisenberg, xeorx, 1905sss, Xlll, ugurucar57, S@riyerli, ombra, sirflayer, yyildiz, OzgurSarigul, Pistov, efe1753, bilakiss, baykaralper, Carbon12, CoolHand, Yasin06, AsmTR, ducak, demasoni, tsuba, Tonyukuk ÖTUKEN, demirci57, AteşErim, rainman, topraxxx, ilbay, Cem1964, alone61, Oberon, xf7er, maho07, Haritacı1461, Ahmet Özalp, LAMRETOEJ, DKMNHMT, nsyuksel, Ugrastelefon
Keyfile inceleyip okuduğum bir konu oldu. Ellerinize sağlık Sn.husrev.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev
İlk resimdeki kilitten almayı düşünüyorum.Kullanan varmıdır? Yada onu alma şunu al diye tavsiye edermisiniz?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi