Vergi dairesinden ''borcu yoktur'' yazısının mantığı?
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vergi dairesinden ''borcu yoktur'' yazısının mantığı?
(11-01-2018, 07:43 PM)Yasin06 demiş ki: Sizin şirketiniz üzerine kayıtlı bir aracın satışını, "Şirketinizin vergi borcu var!" diyerekten satışı durdurmazlar. Gerçek kişi veya tüzel kişi ayrımı da yapmazlar. 

Eğer şirketinizin birikmiş vergi borcu varsa, devlet şirket araçlarınıza "satılamaz" kaydı koyuyor. Bir çeşit haciz ve yeddi-emin araç sahibi şirket oluyor. Aracı satabilmek için vadesi geçmiş tüm borçları kapatmanız gerekiyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alpsaral
Şirketinizin vadesi dolmuş borçları varsa ve Devlet alacağına mahsuben aracınıza rehin koyarsa tabiki satış yapılamaz bu ayrı bir konu. Rehin veya ipotek durumunda satış yapılamaz zaten. 

Aslında Harun Bey, anlatmak istediğim şu:

Aracınızın 6 aylık 1000 TL. değerinde MTV borcu olsa bile emniyet kabul etmiyor, silah ruhsatı vermiyor. Ama daireye 40.000 TL gelir vergisi borcunuz olsa da araç satışına engel teşkil etmiyor. Borcunuzu zamanında ödemez de aracınıza rehin koydurursanız orası ayrı tabi. 

Laf açıldı,

2006 yılında arkadaşla bir arsa almıştık. 120.000' e aldık 125.000' e sattık dedik. 4 sene sonra Vergi dairesi geldi, yalan beyan vermişsiniz dedi bizi mahkemeye verdi ve kazandı. Arsa benim üzerime idi ve bana sayfalar dolusu yüklü miktarda ceza kesti. Buna rağmen benim hiçbir mal varlığıma rehin koymadılar. Ama nasıl?  Arkadaşa hadi ödeyelim şu borcu dedim "Şu an durumum yok dedi." Bende cezanın hepsini kendim ödeyecek değilim tabi ödemedim de. Aylar geçti daire beni çağırdı "Gel uzlaşalım dedi." gittim cezayı bir miktar hafiflettiler. Arkadaşa dedim "Hadi! Borç biraz daha hafifledi; ödeyelim şu borcumuzu." yine "Durumum yok dedi." Ben çırpınıyorum tabi arkadaş rahat. Borç benim ya... Parası da var aslında. Neyse aylar geçti, vergi dairesi bu sefer ihtar çekti. Mal varlığınıza el koyacam dedi. Korktum tekrar daireye gittim. Dedim ki "Şu an ödeyecek gücüm yok, biraz idare edin." Daire: O zaman bir miktar ödeme yapın sizi idare edelim. O zamanın parası 10.000 TL bi ödeme yapmıştım 1 sene daha ses çıkarmamışlardı. Kötü niyetli birisi olsam bu süre zarfında üzerimde rehin koyacak mal bırakmam. Lafı uzatmayayım.

Devlet babayı iyice çileden çıkarmazsan idare ediyor sağolsun. Ama biz silahseverleri hobi düşkünü yolunacak azınlık olarak gördüğü için bu konuda acımıyor, müsamaha göstermiyor arkamızda durmuyor. Silaha gerçekten ihtiyacı olduğunu düşündüğü kişilerden de harç parası almıyor zaten. Şirketimin gelir borcu varken çok araç sattım ama tabancamı alırken Ato' su SGK' sı Vergi Dairesi hatta Belediyesi bile sıraya girmiş beni bekliyordu. Neyse yine de Allah Vatana ve Millete zeval vermesin.

Sağlıcakla kalınız. Başınızı şişirdiysem kusuruma bakmayınız.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
ugurucar57, yyildiz, wubıh, Murata, topraxxx, demirci57
(12-01-2018, 02:10 AM)Yasin06 demiş ki: Devlet babayı iyice çileden çıkarmazsan idare ediyor sağolsun. Ama biz silahseverleri hobi düşkünü yolunacak azınlık olarak gördüğü için bu konuda acımıyor, müsamaha göstermiyor arkamızda durmuyor

Keşke arkamızda duracağına yanımızda dursa, halihazırda durduğu yerde niyetinden şüphemiz yok...

(12-01-2018, 02:10 AM)Yasin06 demiş ki:  Silaha gerçekten ihtiyacı olduğunu düşündüğü kişilerden de harç parası almıyor zaten. 

Gerçek ihtiyaç sahibi kimdir, sadece asker, polis, hakim savcı vb devlet memurları mı? Sivil vatandaşın gerçekten kendini savunma hakkı olamaz mı? Harç parası sanki bize müstehak gibi yazmışsınız, hepimizin tuzu kuru değil maalesef...

Alıntı

Söz konusu yazıyı almak için dün vergi dairesinde yarım saat bekledim. Memur, borcunuz yok ama yazıyı sistem veriyor onu bekliyoruz dedi. Sonra sıra harç ödemeye geldi. Harç ödeme işlemi 2 dakika ancak sürdü. 2018 tarifesinden 1.470,90 tl ödeyerek emniyetin yolunu tuttum.
Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, 1905sss, alone61
(12-01-2018, 04:22 PM)sem demiş ki:
(12-01-2018, 02:10 AM)Yasin06 demiş ki:  Silaha gerçekten ihtiyacı olduğunu düşündüğü kişilerden de harç parası almıyor zaten. 

Gerçek ihtiyaç sahibi kimdir, sadece asker, polis, hakim savcı vb devlet memurları mı? Sivil vatandaşın gerçekten kendini savunma hakkı olamaz mı? Harç parası sanki bize müstehak gibi yazmışsınız, hepimizin tuzu kuru değil maalesef...

Ülkemizde kolluk güçlerinin kendini savunma hakkı olduğu kadar sivil bir vatandaşın da kendini savunmaya hakkı vardır Sayın Sem. Bunun aksini iddia edip, bu tarz bir söylemde bulunacak birisi burada vakit geçirmez zaten. Yazdıklarımdan bunu ve harç ücretinin bize müstehak olduğu anlamını nasıl çıkardınız şaşırdım doğrusu. 

Devletimiz sadece Asker, Polis ve harç almadığı meslek mensubu kişilerin ihtiyaç sahibi olduğunu düşünmüyor mu? Bence düşünüyor. Neden o zaman benden 4000 küsür lira harç talep ediyorda meslek mensubu kişilere bedava ruhsat veriyor? Çünkü onlara zaruri, bana lüks olarak görüyor. Benim ruhsat ihtiyacım olduğu kanaatine varıpta bana satın alım yetkisi verdiyseniz neden birsürü para istiyorsunuz? Veyahut ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz kişilerden neden harç almıyorsunuz da benden alıyorsun o zaman? Haksızlık değil mi bu? Bu bir hak olacaksa herkese eşit mesafede olması gerekmiyor mu? Ben bir takım gereklilik koyayım ortaya, şartlarımı karşılayan olursa "Bunda nasıl olsa para vardır." diyerek biraz yolayım demiyor mu? Benim manidar bir şekilde anlatmak istediğim tam olarak buydu, siz yanlış anlamış olmalısınız.

Tuzumun kuru olduğu kanaatine nasıl vardınız, sizde neden ve nasıl böyle bir izlenim bıraktım onuda anlayamadım. Devletimiz gibi sizde önyargı ile "Şartları karşılıyor; o zaman bunun tuzu kuru." mu diyeceksiniz? İthal silahlara verilen binlerce liraya gerçekten acımıyorum. Hatta elimdeki silahların birer yedeklerini bile almak istiyorum. Ama her beş senede bazı vatandaşlara verilen ruhsatın bana onlarca liraya mâl olması gücüme gidiyor. Bu nedenle bir tane tabancam bir tane de tüfeğim var. Forum ortalamasına göre bayağı düşük bir rakam. Sizin benden daha çok silahınız vardır belki. Şimdi bu yazdıklarımı siz "Tuzu kuruluk." olarak nitelendiriyorsanız canınız sağolsun ne diyeyim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
topraxxx
Geçende bunu yazdım biraz alınganlığa yol açtı. Tamam kağıdı istiyorsun.  Bu kadar bilgisayar devrindeyiz değil mi ?Kur bir sistem beni niye maliyeye gönderiyorsun ? TC no'dan girsin. Adam müsaitse onayla anında  ruhsatını .

Benim vergi dairesine gidip memurla yüz göz olup neden o kağıdı almam gerekiyor. Laf söylersen hakaret sayılıyor.  

O bilgiyasarlar neden her memurun önünde bir tane  var. Facebook, candycrash, sohbet, okey, laklak.

Birde afra tafra. Rica minnet yapıyorlar oda oda dolaştırıyorlar. Beyefendilere hanfendilere  zahmet oluyor. Birde gittim park cezası yedim. Kan beynime sıçradı.

Hatta ruhsat işleminin bilgisayar üzerinden yapılmalı. E-devletten yap başurunu. Vatandaş bilgiyasardan yatırsın harcını . Göndersin sağlık raporunu netten. Maliyede sisteme online olsun. TC nodan versin borcu yoktur onayı.  Posta ile göndersinler ruhsatı vatandaşa.

Çok  mu zor bunu akıl etmek. Ben devlet dairesine gitmekten nefret edenlerdenim. O kapris, o tafra, o naz. Sanki sana can bağışlıyor.

Saygılar..

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
topraxxx, Sabri, lupus, Murata, kurtkan, ThePulchra, BBNinca
Sayın Musti267, sonda yazdığınız koyu renkli paragrafı sanırım hiç bir gelişmiş ülkede gerçekleştiremeyiz.

Bence gerçekleşmesi mümkün hayaller kuralım Smile

Saygılar.

Alıntı

Bu işin çözümü şudur. Bir limit belirlesinler. Mesela 100binden az borcu olanlar ruhsat alabilir diye. Sorun çözülür.

Alıntı

(13-01-2018, 12:02 PM)Ahmet Efe demiş ki: Sayın Musti267, sonda yazdığınız koyu renkli paragrafı sanırım hiç bir gelişmiş ülkede gerçekleştiremeyiz.

Bence gerçekleşmesi mümkün hayaller kuralım Smile

Saygılar.

Sn. Ahmet efe .

Olur. Hem de çok basit. Yalnız bu ilk ruhsat  için değil.  Uzatmalar için olur. 

Mesela aktif vergi durumu vatandaşın e-devletine gönderilir. Noterlerde araba satışı böyle yapılıyor. Araç müsaitse ekran açılıyor. Satış tak diye yapılıyor. 

Aynı şey. Sağlık raporu, sabıka kaydı , vergi durumu şahsın e-devletine  resmi kanaldan gönderilir. E-devlet üzerinden kredi kartıyla  harç ve  belge bedeli ödenir.  Gönder ruhsatı vatandaşın evine. Ne diye eziyet çeksin vatandaş.

Ama olmaz. Bizim  devlet dairelerimizi vatandaşın bedduasını almadan 7 ceddine saygılarını sundurtmadan  duramaz. 

İllaki vatandaşı deli edecekler. Ne kadar basit ama Türkiye'de o kadar dram. Candycrash , batak okey  oynasınlar
o bilgisayarlarla.

İngiletere'de kaldım. Araba alım satımı için postaneden  bir kağıdı doldurup ilgili kuruma postalıyordunuz. 2 hafta sonra ruhsatınız eve  geliyor. 

Akıl yada beyin  kullanılır"sa" olur. 

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Murata, Ahmet Efe, BBNinca
2017 için tahakkuk edilen KDV miktarı : 80 milyar 909 milyon TL

2017 için  tahsil edilen KDV miktarı : 25 milyar 862 milyon TL

Aradaki fark bu sorunun cevabı. Smile

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
demirci57, Ahmet Efe

Foruma Git: