Vergi dairesinden ''borcu yoktur'' yazısının mantığı?
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vergi dairesinden ''borcu yoktur'' yazısının mantığı?
Ben ateşli silahları bir hayat sigortası, olumsuz ve geri dönülemez sonuçlar yaratacak bir senaryo için en son önlem olarak görüyorum. Bu açıdan bakılınca evimize bir yangın söndürücü almak ya da ihtiyacımız olabileceğini düşünerek ilkyardım eğitimi almak ne kadar hobi amaçlıysa ateşli silah edinimi de ancak o kadar hobi amaçlıdır.

Ancak biz ateşli silah sahipleri bile bu durumu böyle değerlendirmezsek devletin konuya bu açıdan bakmasına hiç şaşırmıyorum. 

Saygılarımla.

Alıntı

Bunları yazarken forum üyelerinin bir çoğunun sizin gibi düşündüklerini, vergi borcu yoktur yazısına karşı olduklarını, vergi oranlarının yüksekliğinden yakındıklarını, harçlara vs. karşı olduklarını ( ki yüksek olduğunu düşünüyorum, kiralama usulünden bir an önce vazgeçilmeli ) biliyorum.. Tepkili yorumlar yapılacak onu da biliyorum ama şahsi görüşüm bu. Vergi borcu konusunda sanırım biraz hassasım. He hassas olunması gerektiğine de inanıyorum ayrıca.

Birde şurdan bakalım; silah ruhsatı için başvuru yapıldığında borcu yoktur yazısı istenince vergi borcu olanların nasılda koşa koşa vergi dairesine gidip yatırdıklarına şahit olmuşuzdur. ( ilk ruhsat başvurumda bende yaşamıştım ) Demekki ödemek işimize gelmiyor olabilir mi zaman zaman?

Af beklentisi vs. sebeplerden ötürü.

Alıntı

Aleykümselam.
Sn. Murata,
Sanırım borcu yoktur kağıdı; Devletin, borcu olmayan vatandaşlara emaneten vermiş olduğu silahları güvence altına almasıdır. Sonuçta bizler silahlarımızı emaneten devletten kiralıyoruzSmile
Devlet, borcu olana borç verir mi?

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Murata, Ruhsuz
Adı üstünde, "EMANET"

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Murata, Ruhsuz, Gazanfer
(11-01-2018, 01:55 PM)baykaralper demiş ki: Sn.Murata; ailemizi korumak deyimini sadece silah sahibi olmaya bağlamış olmanızı anlamlandıramadım doğrusu. Yani silahım olmaz ise ailemi koruyamam veya koruyamaz isem bunun sebebi silah ruhsatı alamayışım dersek bence çok doğru yaklaşmamış oluruz konuya. 

Sn. Bayrakalper, silah forumunda söyleştiğimiz için, "ailemi korumak" deyimini tabii ki gerektiğinde "silahla korumak" olarak ifade ediyorum burada. Sizin başka ne tür yöntemleriniz var bilemiyorum ama, silahlı bir kişiye karşı kendimi ve ailemi korumak için tek yolun, yine silahla olabileceğini düşünüyorum evet. Bunun nesini yadırganız inanın anlamadım (gerçekten anlamadım)

Bahsettiğim şey, pencereye sivrisinek teli takarak sinek ısırığından evdekileri korumak değil, silahlı ve kötü niyetli bir kişiye karşı kendimi ve ailemi korumak. Bunu silah olmadan ne şekilde yapabilirim fikriniz nedir?

Bir adımın vergi borcu varken araba alabilmesi ne kadar doğru ise, kendisinin ve hayatındaki insanların da yeri geldiğinde güvenliğini sağlayabilmek için silah sahibi de olabilmesi de doğru değil mi?

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Yasin06, topraxxx, Gazanfer
Kimse yazmamış ancak araç alım-satımlarında da vergi borcu yoktur yazısı istenir. Aksi taktirde devir gerçekleştirilmez.

Silah Ruhsatlandırılmasında ki bana göre sağlık raporundan sonra (sadece psikoloji o da düzgün yapıldığı müddetçe) en mantıklı istenen tek şey bu olsa gerek. Ha bunu polislerin evrak istemeden görebiliyor olmaları bence de gerekir ama tümden yanlış diyemeyiz.

Vergi adaletsizliği ise maalesef ülkemizde hukuktan sonra gelen en büyük yaradır. Bu başka konu ama olayı sadece vergi olarak düşünmeyelim.

Trafik cezalarımız örneğin bu borcun içine girmektedir. Bu ülkede devletin tahsil edemediği bu şekilde ne borçlar var. Devlette eline geçen her fırsatta bunları tahsil etme yoluna gidiyor yani kimlik kartı verirken istemiyor araç alıp satarken, silah alırken istiyor mantığı da basit "bunlara verecek paran varsa önce bana olan ödemeni yap". Ticarette böyle değil midir?

Saygılar.

Alıntı

(11-01-2018, 04:53 PM)alpsaral demiş ki: Kimse yazmamış ancak araç alım-satımlarında da vergi borcu yoktur yazısı istenir. Aksi taktirde devir gerçekleştirilmez.

Araç alım satımlarında sadece satışa konu olan araçla ilgili borcun bulunup bulunmadığına bakılır. Uygulama en azından satın alacak kişinin mağduriyetini önleme açısından doğrudur. Ancak silah ruhsatında sorgulanan borç silahtan kaynaklanan vergi borcu değildir.

Silah ruhsat işlemindeki bu uygulama hükumet -devlet değil- adamlarının halt etmesidir.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
asuspc, 1905sss, Sabri, alone61, Murata, Yasin06, harun
(11-01-2018, 05:04 PM)asc demiş ki:
(11-01-2018, 04:53 PM)alpsaral demiş ki: Kimse yazmamış ancak araç alım-satımlarında da vergi borcu yoktur yazısı istenir. Aksi taktirde devir gerçekleştirilmez.

Araç alım satımlarında sadece satışa konu olan araçla ilgili borcun bulunup bulunmadığına bakılır. Uygulama en azından satın alacak kişinin mağduriyetini önleme açısından doğrudur. Ancak silah ruhsatında sorgulanan borç silahtan kaynaklanan vergi borcu değildir.

Silah ruhsat işlemindeki bu uygulama hükumet -devlet değil- adamlarının halt etmesidir.

Bence biraz sakin olun Sn.asc.

Yazının alınma yerine görevlilerin bunu görebilmesi sabıka kaydı gibi -ki araç alım satımında öyle artık- elbette daha iyi olur.

Ama devletten bir talebiniz oluyor, devletin sizden bulunduğu talebi hemde kendisine ait borçla ilgili çok görüyorsunuz ben bu çelişkiyi anlayamıyorum açarsanız sevinirim.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
baykaralper
Araç alım satımlarında kişinin vergi borcu ile ilgili herhangi bir şey yapılmıyor. Yani ben 2 ay önce aldığım aracımda böyle bir uygulamaya denk gelmedim. Satış zaten noterde bitiyor. Noterler de mi erişebiliyorlar artık bu tür bilgilere? Emniyet ruhsatı yollarken bakıyorsa onu bilmiyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ugr
Sn. Murata,

Araç alım satımlarında sadece satışa konu araç ile ilgili vergi borçları sorgulanıyor dediğiniz gibi. Aracın üzerinde rehin/ipotek varsa, araç kredili ile alınmış bankaya borcu varsa, bandrol borcu veya trafik cezası varsa, muayene ve zorunlu trafik sigorta süresi geçmiş ise satış yapılmıyor. Bilirsiniz, eskiden vergi dairesinden araç ile ilgili borcu yoktur yazısı alıyor, noterlik bu yazıya istinaden satış yapıyordu. Noterler artık bu bilgilere ulaşabiliyor. Tüvtürk, Maliye ve Emniyet Müdürlüğü ile senkronize çalışıp aracı sorguluyor, bu bilgilere ulaşabiliyorlar ve ondan sonra satış yapıyorlar. Satışa engel bir durumu varsa aracın, noterin sistemi satışı otomatik olarak durduruyor. Alıcı, aracın borçlarını bildiğini ve kabul ettiğini beyan etse dahi satış yapılmıyor.

Sizin şirketiniz üzerine kayıtlı bir aracın satışını, "Şirketinizin vergi borcu var!" diyerekten satışı durdurmazlar. Gerçek kişi veya tüzel kişi ayrımı da yapmazlar. 

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Murata

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi