Vergi dairesinden ''borcu yoktur'' yazısının mantığı?
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vergi dairesinden ''borcu yoktur'' yazısının mantığı?
Selamlar Sn.forum üyeleri,

Bir süredir aklıma takılan bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. 

Malumunuz, silah ruhsatı başvurusu ya da yenileme işlemi için istenen evraklar arasında ''vergi dairesinden borcu yoktur'' yazısı da isteniyor.

Buradaki mantık nedir? Yani, pasaport ya da vize işlemlerinde anlarım, vergi borcu vardır ve sen de yurt dışına kaçar diye böyle bir önlem alırsın ama, silah ruhsatı sırasında bu belgenin gerekmesinin mantığı nedir? Adam borçtan çıldırır da intihar eder diye mi? Vergi dairesinden gelen haciz memurunu vurur diye mi? Nedir yani olay?

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
sparus, husrev, ThePulchra, Serise
Sayın Murata,

Bu "Borcu yoktur" belgesinin silahla ilgisi yok aslında. 

Vergi borcunun kapattırılması için Maliyenin bir yöntemi. Kayıtlı vergi mükellefleri için maliyeciler "kümesteki kaz" deyimini kullanıyor ya. Bu da mükellefin tüylerini sıkıntısız yolmak için bir yöntem  Wink

Türkiyede 2,5 milyon üzeri "Ruhsatlı Silah sahibi" var. Her beş senede bir ruhsat yenilerken 1000 TL üzerinde borcu olanlar için bir zorlama. Borcunuz varsa ne ruhsatınızı yenilerler, ne de yenisini almanıza izin verirler.

Önce gider vergi borcunuzu ödersiniz, sonra da Yiyliniz varsa bir Beşbin küsur TL daha yolarlar.

Ruhsatı Silah sahibi olmak ayni zamanda bizi maliyecilerin deyimiyle "Kaz" yapıyor yani   Angry

İşi zorlaştırdıkça ruhsatsız silah sahibi sayısı tehlikeli bir biçimde artıyor. 

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Murata, xf7er, husrev, alone61, sparus, ThePulchra, Gazanfer, Guns N' Cars
(11-01-2018, 11:00 AM)Murata demiş ki: Adam borçtan çıldırır da intihar eder diye mi? Vergi dairesinden gelen haciz memurunu vurur diye mi? 

Saygılar.

Sn.Murata, 

İnanın devletimizin tek umurunda olan olay daha fazla vergi toplayabilmektir. İntiharmış vs. devletimizin umurunda değil. Yıllar önce eşimin tayini için, ortağı olduğum şirketin faaliyette olduğuna dair vergi dairesinden yazı almak için başvurduğumda 1200TL vergi borcu var, borcunuzu yatırın yazıyı öyle vereyim dediler. Ben de gidip paşa paşa kredi kartımdan para çektim, borcu yatırdım ve yazıyı öyle alabildim. Bana bu muameleyi reva gören devlet, büyük holdinglerin milyonlarca liralık vergi cezalarında uzlaşmaya gider, alacağının %1'ine uzlaşır orası ayrı.  

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Murata, Sabri, Hakan_
Sn. Sabri, biliyorsunuz yeni ehliyetler de artık son geçerlilik tarihi var, o tarih gelince yeniletmek gerekiyor. Kimsenin aklına karpuz kabuğu düşürmek gibi olmasın ama, maliye buradan da bir ekmek çıkartırsa şaşırmamak lazım o halde.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
alone61, Sabri
Aleyküm selam sn. Murata,

Silahları devlet'en "kiraladığımız" için Devlet bize diyor ki "önce borcunu öde sonra sana hizmet vereyim"..

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Murata, foottwo
Son model bir LAMBORGHİNİ veya lüks segment bir araç aldığınızda devlet gel bakayım senin vergi borcun var mı diye sormuyor. Neden acaba yoksa 500 bin TL lik araçtan 1 milyon TL bilmem ne vergisi aldığından mı acaba. Yok kesinlikle bundan değil. İnsanların lüks meraklarına saygıda kusur etmeyelim vatandaş mağdur olmasın diyorlar.Big Grin

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
şahin44, Ruhsuz, ThePulchra
Lütfen yanlış anlaşılmasın ama silah kullanımlarımız ( özellikle biz forumdaşların bir çoğunun olduğu gibi ) hobi amaçlı.
Ve bence her hangi bir sebepten dolayı develete veya herhangi bir alana borcumuz var ise hobimizden önce gelir diye düşünüyorum. Belki bazı arkadaşlar tarafından şakşakçılık olarak algılanabilir bu söylediğim. Lakin bir yandan vergi borcu içinde yüzüp o dururken 1500 lira ile 5000 lira arasu harç ödeyip eğer ilk kez alınıyor ise 3000-5000 lira silah bedeli ödeyip 500 lira mermi parası ödeyip 200-300 lirada poligon parası ödeyip keyif yapıyor isek... Vergi borcumuzu öderken neden bu kadar söyleniriz. Ki zaman zaman bende vergi oranlarının yüksekliğinden dert yanan bir vergi mükellefi işletme sahibi olarak söylüyorum bunu. Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Guns N' Cars
Ve diğer taraftan lüks araç ve konut alımlarında vergi borcu olup olmadığının sorgulanmamasına bende fazlası ile ifrit olanlardanım. Avrupanın bir çok ülkesinde bildiğim kadarı ile vergi borcu olanların mal ediniminde geniş kısıtlamalar var.

Alıntı

(11-01-2018, 01:29 PM)baykaralper demiş ki: Lütfen yanlış anlaşılmasın ama silah kullanımlarımız ( özellikle biz forumdaşların bir çoğunun olduğu gibi ) hobi amaçlı.
Ve bence her hangi bir sebepten dolayı develete veya herhangi bir alana borcumuz var ise hobimizden önce gelir diye düşünüyorum. Belki bazı arkadaşlar tarafından şakşakçılık olarak algılanabilir bu söylediğim. Lakin bir yandan vergi borcu içinde yüzüp o dururken 1500 lira ile 5000 lira arasu harç ödeyip eğer ilk kez alınıyor ise 3000-5000 lira silah bedeli ödeyip 500 lira mermi parası ödeyip 200-300 lirada poligon parası ödeyip keyif yapıyor isek... Vergi borcumuzu öderken neden bu kadar söyleniriz. Ki zaman zaman bende vergi oranlarının yüksekliğinden dert yanan bir vergi mükellefi işletme sahibi olarak söylüyorum bunu. Saygılar.

Ben hobi amacıyla almadım mesela. Gerektiğinde kendimi ve ailemi savunmak için aldım. 

Çok şükür bir vergi borcum yok ama, olmuş olsaydı ve yarın kötü bir durumda ailemi koruyacak bir silaha da bu yüzden sahip olamamış olsaydım, sizce benim vergi borcum yüzünden aile fertlerim bunu hak etmiş olurlar mıydı? 
Kaldı ki, vergi borcu olan bir çok insanın bu durumun asıl sorumlusu olduğuna da inanmıyorum, çok yüksek vergi oranları yüzünden bu duruma düştüklerini düşünüyorum da, o konunun yeri forum değil.

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
alone61, Hakan_, topraxxx, Gazanfer
Sn.Murata; ailemizi korumak deyimini sadece silah sahibi olmaya bağlamış olmanızı anlamlandıramadım doğrusu. Yani silahım olmaz ise ailemi koruyamam veya koruyamaz isem bunun sebebi silah ruhsatı alamayışım dersek bence çok doğru yaklaşmamış oluruz konuya. Her kes gibi benimde bir ailem ve çocuğum var lakin konuyu değerlendirirken bu yönü ile değerlendirmedim. Vergi oranlarının yüksekliğinden son yakındığım yer olan vergi dairesindeki bir vergi dairesi müdür yardımcısının yorumu şu şekildeydi " eğer vergi oranlarının yüksekliğinden yakınıyor ve ödeyecek gücün yok ise vergi borcu yapılanmasına sebep olan bu işi yapma bırak git maaşlı çalış " oldu. Haklı haksız ayrı bir tartışma konusu..

Ayrıca sizin gibi sadece aile koruması amacı ile silah edinmiş kişiler vardır olacaktırda. Benim sohbetlerimde silah sahibi kişilerin genel söylemleri; "silahları seviyorum", "ateş etmeyi seviyorum" , "stres attırıyor abi ya", "allah korusun iç savaş çıksa ne yapacağız" ... vs. vs.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi