Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tipografi / Tasarım Hk.
Selamlar, ziyadesiyle ilgimi çeken bir konu oldu. Mesleğim ve kişiliğim gereği ben de hemen her üründe olduğu gibi silah konusunda da tasarıma çok önem veriyorum. Bu yüzden sn. Murphy, teşekkür ederim böyle güzel bir konu açtığınız ve bizlere ateşli silahlar gibi nazaran spesifik konularda dahi tasarım hakkında tartışma ve istişare ortamına vesile olduğunuz için.
Tahmin ediyorum(en azında umuyorum) ki yerli üreticiler de forumu takip ediyorlardır ve kullanıcı yorumları nadiren de olsa yol gösterici olabiliyordur belki.
Şahsen ben konu tasarım olunca(obje her ne olursa olsun) konuya 3 ana dal içinde değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Şöyle ki;
a. Çağının ve yakın geleceğinin trendini taşıyan popülerist tasarımlar (mesela her 3 ayda bir yeni kreasyon çıkaran giyim firmalarınca tasarlanan, bugün ve belki bir sene boyunca satılması umulan giysiler gibi. Tabi giyside 3 ay olan kreasyon döngüsü ateşli silahlarda  on yıl gibi düşünülebilir) Glock, steyr, beretta px4 storm gibi popülarist tasarımlar örnek verilebilir.
b. Zamanı geçmesine rağmen yine de bazı zümrelerce tasarımından veya işlevinden olsa gerek, yüceltilerek saklanmaya(korunmaya) alınmaya laik görülerek, yaşıtlarından ayrılan tasarımlar. Mesela vos-vos diye tabir ettiğimiz araçlara duyulan ilgi gibi. Asla bugün yeni bir araçta kullanılacak kadar iyi bir tasarım değillerdir(wolksvagen denedi hatta) ama yine de bazı yerlerde gerek eski günlerin hatrına, gerek zamana kafa tutuşlarına bakılırsa  halen baş tacı edilmeye de layıktırlar. Ateşli silahlarda buna örnek olarak Luger P08 gösterilebilir.
c. Eşine az rastlanan bir sınıf olmakla birlikte, tasarlandığı ilk günden itibaren hem üzerine işlenen işlevleri eksiksiz yerine getirebilen, hem de talepkarların arzu nesnesi olmayı başararak, objesellikten sıyrılarak kişilik yüklenen ve sahiplerince yada sahip olmak isteyenlerce duygusal anlamda da bağlanılan,dahası zamana meydan okumak suretiyle bu özelliklerinden kaybetmeden, kuşaklar boyunca kalabilen ve sıklıkla taklit edilen ürünlerdir ki pek çok sektörde bu sınıfa örnek bulmak dahi zor olabilir. Selimiye Camisi  buna çok güzel bir örnek oluştururken, yine ilgi alanımıza dönecek olursak şüphesiz colt 1911 silah kategorisinde kendini aşmış ve bu sektörden beklenmeyecek üzere;  artık mermileri ateşleyip hedefe gönderen bir makineden başka bir şeye dönüşmüştür.
Ben şahsen bir tanesine sahip olmayı çok isterim, tahminimce forumdaki diğer tüm üyeler de aynı duyguları paylaşıyordur Smile

Bunlar benden;
[Resim: 20180107_005300.jpg]

İnşallah bir gün coltun gerçeği de nasip olursa beğendiğim tüm tasarımlara sahip olmuş olurum Smile

Aşağıdaki resimleri de eklemeden geçemedim, alıcıların da tasarım yönüne giderek daha fazla önem vererek yerli yabancı üreticileri bu konuda daha çok teşvik etmeleri dileğiyle....

[Resim: about_beretta_px4_storm_1483613237.jpg]

[Resim: glock.jpg]

[Resim: Lead_HIPOWER_LARGE_011.jpg]

Robocop sağ olsun bunu da gördük Smile 
[Resim: 400px_Beretta_Auto9.jpg]

Zamanla gerçekleşmesini dilediğim konsept tasarımlar da var;
[Resim: 9583b7a56cc23e3092d075b85cf72ce6.jpg]

Konuyu raydan çıkarmaması dileğiyle alttaki 2 görseli de koyup bırakıyorum  Smile
[Resim: b4885bcea4c784ecd070c385478a4ae8_halo_co...rf_mod.jpg]
Basit ama yinede Efsane bir tasarım

[Resim: halo_energy_sword_replica_marksman_tahxs...oloioa.jpg]

Yalnız yazının sonunda üzülerek fark ediyorum ki yerli üreticiler girememiş görsellerimin içine Sad
Yani girsanın mc28 lerde pembe renk felan da üretmeli çok hoşuma gitmişti doğrusu ama konu tasarım olunca hatsandan başka özgün davranan yok sanırım malesef  Sad(( onun da tabancası ateşli değil zaten

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
wubıh
(28-12-2017, 02:08 PM)Murphy demiş ki: Şunu da yorum yapmaksızın buraya bırakıyorum:

[Resim: Buyuk_1360338154.jpg]

[Resim: Buyuk_1360336267.jpg]

Orijinal olmadığını, yurdumun ustaları tarafından müdahale edilmis olduğunu hatırlatayım yine de.

sn. Murphy, bunu da kötü örnek olarak yorumsuz bıraktığınızı görüyorum(düşünüyorum).

Gerçekten gördüğüm göreceğim en berbat ve anlamsız şey. Detaylarına inip değerlendirmeye, yazmaya zahmet etmeye değmeyecek kadar...

Alıntı

(28-12-2017, 05:59 PM)PersonalDefence demiş ki: Daha önce de konusu geçmişti ama ibret için burada da olmayı hak ediyor. Diğer yazılar siyahken kendisi beyaz yazılmış ''mat siyah''. Böyle yakışıklı bir silaha hiç yakışmıyor.

[Resim: K2_45_MAT_3.jpg]

Saygılarımla.

Mat Siyah Yazılana kadar gerçekten de mat siyahmış Smile
Hayır, anlamıyorum ki neden yazma ihtiyacı duymuşlar, yanlışlıkla kırmızı sanmayalım diye mi?

Alıntı

Aslında birden fazla renk seçeneği olan silahlarda, silahın daha sonra kaplama-boyama gibi bir işlem görüp görmediğini anlamak için güzel bir fikir. (Firmanın bu amaçla yaptığını hiç sanmıyorum). Fakat sürgü içi, ya da kabzanın altında kalan bir yere, kısacası görünmeyecek bir yere yazmaları daha yerinde olurdu. Duş başlığına çevrilmiş nice güzel tabancayı "orjinal boyası abi bu" diyerek kaptırmak belki biraz daha zorlaşırdı.

Alıntı

(07-01-2018, 02:44 AM)Alpina Leo demiş ki: Mat Siyah Yazılana kadar gerçekten de mat siyahmış Smile
Hayır, anlamıyorum ki neden yazma ihtiyacı duymuşlar, yanlışlıkla kırmızı sanmayalım diye mi?

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid345637

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alpina Leo
Şu iki ürünün aynı üreticinin elinden çıktığına inanmak güç:

[Resim: DE50-Polished-Chrome_2.jpg]

[Resim: MagnumResearchDesertEagle_DE1911G_45ACP_GUN119_1100.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
(10-02-2018, 03:26 AM)Murphy demiş ki: [Resim: MagnumResearchDesertEagle_DE1911G_45ACP_GUN119_1100.jpg]

Sarsılamaz'dan usta transfer etmişler anlaşılan...

Tongue

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Sabri, topraxxx, Murphy, mimaslan, 1905sss, Oberon, Gazanfer
[Resim: B6_SIYAH_3.jpg]

Konuyu Sarsılmaz B6 ile uyandırmak istiyorum.

"Since 1880" ibaresi, bence kebapçı-kuruyemişçi havası katmış. Bu arada eyvallah "since 1880" de, ben hayatımda hiç mesela 1982 yapımı, 1974 yapımı, 1950 yapımı Sarsılmaz görmedim. Mauser'den sadece 6 yaş genç olmalarına rağmen bir C96, K98 gibi en az 50-60 yıldır ortalıkta olan bir ürünleri bildiğim kadarıyla yok. Vaziyet bu iken "Since 1880" de biraz iddialı olmuş.

Bir diğer husus da "Made in Türkiye" yazısı. Eminim fikir ayrılıkları olacaktır, fakat "Türk Malı" ya da "Made in Turkey" ibaresi yazılsa daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Sevgiler, saygılar...

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
lupus, kararsız, batuhanvurall, Carbon12, sem, defender45acp, tirendaz, Red Kit, Sabri, lenduha, 1905sss, Kanuni
Konuyla tamaman alakasız, hoşgörünüze sığınarak: Bir tanıdık, yeni açacağı ekmek fırınına "Since 1954" yazan bir tabela yaptırmıştı. Ne alaka bu, diye sorulduğunda gayet doğal "O tarihde doğduk da" deyivermişti.

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
defender45acp, tirendaz, DaRkNeSs-, ugurucar57, Red Kit, Sabri, Murphy

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi