Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HATSAN Teleskopik dipçik hakkında...
Değerli forumdaşlar, M4 konu başlığıyla direk ilgili olmasa da izninizle bir sorum olacak.

Yakın zamanda yivsiz tüfeğimin klasik dipçiğini Hatsan'ın ürettiği M4 görünümlü teleskopik dipçik ile değiştirdim. Yeni dipçiğin fotoğrafı aşağıda.

[Resim: 2017_12_21_14_18_41_1.png]

Sorum şu, fotoğrafta kırmızı ile daire içine aldığım noktaya bastırılarak dipçik çıkarılabiliyor ve sadece tabanca kabze olarak kalabiliyor tüfek.  Ben dipçiği tam hali ile atışa götürüp getirirken, olası bir polis uygulamasında dipçiğin sahip olduğu bu özellik nedeniyle yasal olarak sıkıntı yaşar mıyım?

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. PersonalDefance, bildiğim kadarı ile tamamen gövdenin üzerine katlanan dipçik sistemi yasak. Sadece uzunluğu ayarlanabilir sistem ile ilgili bir problem olacağını sanmıyorum.

Sizi asıl uyarmak istediğim konu silahınıza takmış olduğunuz teleskopik dipçiğin kalitesi . Yaklaşık dört yıl önce aynı dipçiği tüfeğime takmıştım . Belli bir atıştan sonra ( 200 adet kadar ) , bir av gününde ve olmayacak bir anda , atış yaptığım sırada dipçik pilastik dişlerden sıyrılarak içeriye gömüldü . Üzerinde takılı olan red dot ın gözüme çarpma ihtimali , domuz avında böyle bir şeyin yaşanması , büyük risk . Allahtan bir sorun yaşamadım .

Nacizane tavsiyem kullanmamanız yönündedir.

Saygılar .

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz, alpago, demirci57, PersonalDefence, husrev, lupus, Fruktoz23, rallier_61, Murata, musti267
Teşekkür ederim.sayın XIII,

Benim izlenimim sağlam bir hissiyatı olduğu yönündeydi, ama tavsiyenizi dikkate alacağım.
Uygun fiyatlı bir teleskopik dipçik öneriniz olursa duymaktan memnun olurum. Tüfek Armsan RsA1.

Saygılarımla.

Alıntı

(21-12-2017, 03:40 PM)Xlll demiş ki: Sn. PersonalDefance, bildiğim kadarı ile katlanan dipçik sistemi yasak . Bu sistem ile ilgili bir problem olacağını sanmıyorum.  

Dipçiksiz tabanca kabza tüfek kullanmak da aynı katlanır dipçik gibi yasak. 
Bunu, sistem olarak anlamazlar. Ama tesadüfen tespit edilirse, Tanrı esirgesin!...

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Xlll, PersonalDefence, Sabri, 1905sss, alpago, blueokkes, Murata
Sayın XIII'nin uyarısı üzerine Hatsan üretimi teleskopik dipçiği dağıtıp inceledim. Elinize aldığınızda ağırlığıyla, tasarımıyla kaliteli bir görünümü olmakla birlikte neden güvenilmemesi gereken bir ürün olduğu fotoğraflarda açıkça belli oluyor. Not: Son iki kademedeki açıklıkta kullanılarak toplam 50 atım ancak yapılmıştır.

[Resim: 2017_12_23_00_59_21_1.png]

Bu dipçik borusu içindeki takılma dişi. Metal ve karşılığına gelen polimer çentikleri yarım olarak karşılıyor tam bir temas sağlamıyor.

[Resim: 2017_12_23_00_58_18_1.png]

Bu da polimer çentiklerin hali, bu kadar az atıma rağmen malzeme yığılmaya, rampa oluşturmaya başlamış. Fotoğrafta çok anlaşılmasa da yaklaşık 1mm lik ezilme mevcut. 

100 -200 civarında atım yapıldığında metal dişin polimerin üzerinden kaymaya başlayacağı çok açık. Bu tehlikeyi söylediğiniz için çok teşekkür ederim sayın XIII. Sizin gibi tecrübeli forumdaşlardan çok şey öğreniyoruz. 

Fiyatı uygun sayılabilecek bir teleskopik dipçik önerisi olan forumdaşlarımız varsa duymaktan memnun olurum, yok yerlilerin hepsi böyle diyorsaniz ya sabit bir tabanca kabzeli dipçik alacağım, ya da orijinal dipçiği ile kullanmaya devam edeceğim. 

Not: Sayın Fruktoz23'de de yanılmıyorsam bu ürün vardı, umarım bu mesajları görüp önlem alır. 

Saygılarımla.

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
Yasin06, harun, Sabri, mvx, husrev, lupus, Xlll, usame, DaRkNeSs-, Fruktoz23, xf7er, Murata, alpago, alone61
Ayni dipcikten bende de var. 200 tek kurşun atıldı. Yukaridaki gibi ezilmeler bende de var. Hobi amacli kullaniyorum ve ava cikmadigim icin, sorun yaşatması hâlinde dert edinmem pek.Savunmada iş değişir tabi

[Resim: 20171224_204852.jpg]
(Fotografta gorunen lekeler yağ degil, soğuk sicak ortam degisiminden mutevellit terleme. Evde bebek gibi yatiyormus megersem tufek, bir gun arabada kaldi sırılsıklam oldu eve alinca Smile  )

Kunduz kuyruğu kısmının ucundan kesmek zorunda kaldım.Tetigin sekli ve konumu itibariyle, kullanimi zorlastiriyordu. Ezilen dişlere de bir care düşüneceğim; mesela metal segman v.s takmayi düşünüyorum

Sn.Fruktoz23 ün videosundan gorerek almaya karar vermistim. Daha sonradan orjinal dipcige dondu diye biliyorum armsan paragonunda.

Bir diger husus, teleskopik kismi ayırmaya yarayan mandala, servis ziyaretinde pim cakilmasi. Zira, ben internet ortaminda, sonradan edindim bu dipcigi. Fabrika, orjinalinde olan modellerde(mpa, v.s), sökulmesini engellemek icin pimli gonderiyor galiba. Pimi sokerken mandali kirdigim icin, alyan vida taktim o kisma.

En sevdigim yanı, yanak destegi ayari ve yumusak taban lastigi. Gerisi çöp.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Murata, PersonalDefence, alpago
Sn. yazarlar.

Bende hatsan tüfeğime bunu düşünüyordum. İyi ki bu başlığı görmüşüm. Teşekkürler.

Beğendiğiniz memnun kaldığınız bir kabzeli dipçik var ise marka bilgisi rica ediyorum.

Saygılar.

Alıntı

Merhaba, bu dipçik aslında Hatsan MPA-TS modeline ait ancak ayrı olarak da satışı var sanırım. Ben MPA-TS sahibiyim, bu dipçikle sorunsuz olarak ruhsatıma işlettim, yurtiçi piyasada satılan bir tüfek zaten. Bir kez polis çevirmesinde de silahı incelediler dipçikle ilgili birşey söylemediler.

Bende teleskobik kısmı ayırmaya yarayan o buton çok sert , ancak tornavida vs yardımıyla bayağı kuvvet uygulamam gerekiyor ki çıksın, normal kullanımda kolayca sökmek mümkün değil benim açımdan.

Bu dipçiği tecrübe eden diğer arkadaşlar gibi bende de tırnaklarda yarıya kadar ezilme mevcut, ancak belli bir noktadan sonra ezilme durdu. Söylenilenin aksine ben 1000+ fişek atmama rağmen henüz tırnak atması-kayma gibi bir sorun yaşamadım. Reflex sight kullandığım için yüksek dipçik kullanmam gerekiyor bu yönüyle işime yarıyor, mevcut 1 tane yükseltme pulu var ancak hala yetersiz diyebilirim 2. bir pul daha ekleme niyetindeyim hatta.

Reflex sight olmasa teleskobik dipçiğe hiç de ihtiyacım yokmuş, bunu da sonradan farkettim. Big Grin 
İlerde Fabarm SAT8 Pro Forces (sabit dipçikli model) düşüncem var nasip olursa.

Forumda da ilk mesajım bu, herkese merhaba demiş olayım böylelikle.

[Resim: MPA_2.jpg] [Resim: MPA_1.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
musti267, serdaraktas

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi