Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ABD den optik ve aksesuar getirtmek
ABD den gelen birisi bavulda reddot, tüfek dürbünü, şarjör uzatma tüpü getirebilir mi? 

Bunları ABD den bu şekilde çıkarmak suçmudur? Orada yaşayan bir arkadaşımdan rica edeceğim ama benim yüzümden sıkıntıya düşsün istemem.

Alıntı

Evet suç, 20 sene ve 1 milyon dolara kadar cezası var.

http://www.williamsmullen.com/news/itar-...s-industry

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
ymhfzr, Gravis_Pro, Ruhsuz, m16a2, alpago
Teşekkürler sn. İlksurfer demekki şimdiye kadar getirenler şansa yakalanmadıkları için getirebilmişler.

Almanya dan gelirken getirebilme ihtimalimiz var mı bilen forumdaşımız varsa cevap verirse çok sevinirim.

Alıntı

Sn. ymhfzr; ben de Leupold VX-1 için çok yanıp tutuşmuştum fakat lanet olası federallerle uğraşmak istemedim efendim Smile
Avusturyada yaşayan arkadaşım Türkiye'ye geldiğinde çocuğunun pembe oyuncak dürbünü sorun olmuştu, çocuk ağlayınca acıyıp vermişler oyuncağını. Benim görüşüm arkadaşınızı sıkıntıya sokarsınız, "silah" kelimesi geçen herşey bu ülkede sıkıntı.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ymhfzr
(19-12-2017, 12:31 AM)ymhfzr demiş ki: Teşekkürler sn. İlksurfer demekki şimdiye kadar getirenler şansa yakalanmadıkları için getirebilmişler.

Aslında durum şöyle:

Sn. ilksurfer'ın verdiği linkteki "B" maddesinde yer alan ve çift kullanımlı malzemeler Dep. of State iznine tabi olan EAR kapsamındaki ürünlerdir. Bunların bir kısmında Türkiye için ihraç lisansı istenmiyor. Bu kapsamdaki malzemelerin Türkiye'ye (veya izin gerektirmeyen bir diğer ülkeye) gitmesinde sorun çıkmaz. Ama bu detayı bilmeyen ve bavulda malzemeleri teşhis eden bir gümrük memuruna rastlarsanız, derdinizi anlatmak için bir hayli zaman harcarsınız. Kişisel kullanım miktarı kadar götürüyorsanız (örneğin 1 adet) belki sadece uçağı kaçırarak kurtulursunuz.

Bir de hangi EAR malzemesi TR için serbest bilmeniz biraz zor. Örneklersek, Leupold listesindeki tüfek dürbünlerinin %90'ı için TR götürülmesinde sıkıntı yok; bazıları ITAR kapsamında, götüremezsiniz. Nightforce, tamamı ITAR kapsamında, ihracı lisansa tabi, gibi...

Bu tip malzemelerin tamamı Türkiye'ye girişte ithal iznine tabi. Gümrük çıkışında bavulda tespit edilirse, alıkonur; izin almanızı takiben gümrük bedelleri ödenmesi karşılığı size teslim edilir (hangi nesil olursa olsun gece görüşlü cihazlar, laser işaretleyiciler, yüksek kapasite şarjörler, vb'ne izin verilmez).

Özetle: Ben böyle bir durumda olası riskleri almam ve yanımda taşımam.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
karabasan, tirendaz, Ruhsuz, yyildiz, Sabri, ymhfzr, alpago, ilksurfer, xlcod3r
Sn. Harun detaylı cevabınız için teşekkürler.
Almak istediğim ürünler

Eotech xps2 holosight
1301 için Nordic uzatma kiti
nikon prostaff 7 5-20x50 dürbün

Bu ürünleri getirtmek yasak mı?

Alıntı

ABD den alamazsam Almanya dan Aimpoint getirebilirmiyim bavulda sıkıntı olur mu?

Alıntı

Sn. ymhfzr

Üç sene önce bir dostuma Eotech veya Aimpoint getirtmek istemiş, Kansas'a iş için giden bir dostuma teslimatın yapılacağını, bu işlemin mümkün olup olmadığını bizzat optics planet'a sormuştum. 
Özetle, siz siparişinizi verin biz araştıralım, mümkünse göndeririz, değilse paket zaten kargolanana dek kartınızdan çekim yapılmaz cevabı geldi. Bu noktada söz konusu ürünlerin ITAR olarak halihazırda sitelerinde etiketlenmeleri dolayısı ile yapılan soruşturma sonucunda cevabın bana ''hayır'' cevabı olarak döneceğini düşündüğümden, biz kararımızı Burris 'den yana kullandık ve asıl optiği kullanacak arkadaşın Pay Pal'ı aracılığı ile siparişimizi verdik. Sonrasında maddeler halinde gelen bir dizi sorgu sual başladı: ''Ürünü yurtdışına çıkarmayı düşünüyor musunuz?'', ''Bu ürünü hangi ülkede kullanacaksınız?'', ''Ürünü hangi silaha monte edeceksiniz?''. Sordukları bu soruların cevaplarını zaten bildiklerinden cevaplamak saçma gelse de belli bir makama sunulabilecek soru ve cevaplar niteliğinde olduğunu düşündüğümden tek tek cevapladım. Ertesi gün yine bir dizi soru mailime düştü. Bu kez, malum üç aktör olduğundan (iletişimi sağlayan ben, ödeme yapan İrfan, alacak olan Serhat) akılları karışınca, İrfan ödeyen ve kullanıcı, Kansas'daki Serhat alıcı, peki Salih kim diye sorulunca , bu bir dizi sorgulamadan tek tek haberdar ettiğim ne optik ne silahtan anlamadığı için neyi getireceğini doğal olarak tam anlayamamış olan Kansas'daki dostum ''Abi burada hapishanede zenciler varmış'' deyip kıvranmaya başlayınca Smile biz siparişi iptal ettik. Opticsplanet biz iptal ettikten sonra, yardımcı olmaya çalışıyoruz, iptalden emin misiniz şeklinde bir soru iletmişti. 
Özetle, kendi çıkardığım sonuç, Export Restricted ürünler genel anlamda bir dizi izin kağıdı ile çıkıyor ancak yine de bazı ürünlerde tek almak kaydı ile istisna uygulanabiliyor, yani dışarı çıkarırken farkedilirse suç değil. Ancak ITAR ürünlerini çıkarmak tamamen suç. Özellikle Çin konusunda hassaslar, ürünün hangi ülkeye gideceği önemli. Çin'e gece görüş dürbünü satan ve buna aracılık edenlerin ve AR15 alt gövde üretebilen portatif bir CNC'yi yurtdışına satan birinin ITAR dolayısı ile içeri atıldıkları vakaları okumuştum.
Bundan bir iki sene öncesine dek Türkiye'de kaliteli optik nişangah bulmak zordu. Daha doğrusu 12ga ya dayanacak optik yoktu. Bugün nispeten ucuz alternatifler de mevcut. Yine de riske girmek konusunda karar sizindir.

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, ymhfzr, Ruhsuz, yyildiz, harun, demirci57, Gravis_Pro
Sn. ymhfzr,

Google da "Aimpoint Türkiye Satış" diye bir arama yaptınız mı?

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ymhfzr, xf7er
Sn. Sabri Uçar av la görüştüm ellerinde H2 yok çoğu model stokta kalmamış, 2018 de gelecek ama tarih veremiyoruz dedi.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi