Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fişek Kapasitesi 19 Oldu
Konunun 53 nolu mesajı;

(29-12-2017, 12:32 AM)lupus demiş ki:
(28-12-2017, 05:32 PM)ahmetarslan demiş ki: Operasyon birlikleri PÖH VE JÖH lere fişek kapasite sınırı yok ama ithal eden MKEK OLDUĞU İÇİN 15 KAPASİTE ÜZERİ ALINAMIYOR.Dış yollardan temin edilmekte. Bu sebepten 2014 yılında FN FİVE SEVEN  5.7 X 28 İTHAL EDİLEMEDİ.

Son kullanıcı belgesi verip kuvvesine silah ithal etme yetkisi olan kurumların tedarik edecekleri silahlar için şarjör fişek kapasitesi kısıtlaması yoktur.

Aynı kurumların bünyesinde görev yapan personelin zati silahları için şarjör fişek kapasitesi kısıtlaması vardır. 

Mevzuat ile silah ithal etme yetkisi verilmiş olan kurumlar kuvvelerinde bulunduracakları veya personeline zati demirbaş silah ( Görev süresince devredilemeyen, emeklilikle birlikte demirbaştan çıkıp zati silah olan silahlar ) olarak tahsis edecekleri silahları son kullanıcı belgelerini kendileri düzenleyerek bizzat kendileri ithal eder. 

Aynı kurumların personeline zati silah ( İlgili silah ruhsat şubelerinde kayıtlı ) olarak tahsis edeceği silahların son kullanıcı belgelerini MKEK verir, ithalat ve satışını yapar.

2014 yılında EGM ÖHDB personeli için vergi ve harçların en düşük düzeyde uygulanarak tedariki yapılan tabancalar, zati silahlar olup, o proje kapsamında listeye konulmak istenen FN FIVE SEVEN' ın FNH söz konusu tabancaları on fişek kapasiteli şarjörlerle tedarik etme taahhütünde bulunmasına rağmen ithal edilememesinin nedeni bir nedeni  FNH' in bir buçuk yıldan uzun bir teslimat takvimi önermesi, ama asıl nedeni idarenin tamamen ticari amaçlı tedariğe dönüşeceğini öngörerek söz konusu tabancayı tercih listesinden çıkartmasıdır.

Yani, zati demirbaş silahlar için şarjör fişek kısıtlaması vardır, kamu kurum kuruluşlarının kuvvesindeki silahlar için şarjör fişek kapasitesi kısıtlaması yoktur.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, gokhankartal08, Vefasiz, xeorx, Zemre10, Sabri, blueokkes, defender45acp
Yeni tebliğ edilen yivsiz tüfekler için kapasite belgesi.Bundan sonra sabit takoz olmadan,şarjör yuvasına zarar vermeden çıkartılamayan şekilde şarjör yapılamayacağının tebliği.
Kaçak olarak üretilen tüfekler için, yetkinlik belgesi üretim ruhsatı olmadan yedek parça ve gravür dahi yapılamayacağını bildiriyor.Hobi amaçlı şarjörlü tüfeklere getirilen bu sınırlama ile dikey şarjörün bir anlamı kalmadı gibi.

[Resim: 26055668_10156049587204732_2241952721041222816_n.jpg]
[Resim: 26229693_10156049587584732_6166737162269325126_n.jpg]

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
lupus, husrev, aybulut, sihab, Sabri, S@riyerli, Vefasiz, ilksurfer, alpago, sem, lenduha, blueokkes, defender45acp
Vergi yükselir, haklarımız ise azalır.. Sabır bakalım!

Alıntı

Usul ve esasların belirlenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır diyor ama yine kafa karışıklığı yaratacak bir karara imza atmışlar. Evet, dikey şarjörlü tüfeklerin kapasitesine çok katî bir şekilde 2+1 sınırı koyuyor ama, boru-tüp beslemeli tüfeklerin kapasitesi şu olmalıdır diyen bir madde yok.

Yanlış anlamıyorsam yine silah ruhsat şube personelinin yorum ve insafına kaldık

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Vefasiz, xeorx
5.madde de ; Boru tüp veya yatay olarak adlandırılan tüfeklerde kullanılan tahdit çubuğu veya takozların yuvaya (tüpe) zarar verilmeden çıkarılması imkansız halde üretilmesi diyor. Yani klasik tüfekler içinde bu maddeler uygulanılacak sanırım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tabularasa
(02-01-2018, 03:00 PM)topraxxx demiş ki: 5.madde de ; Boru tüp veya yatay olarak adlandırılan tüfeklerde kullanılan tahdit çubuğu veya takozların yuvaya (tüpe) zarar verilmeden çıkarılması imkansız halde üretilmesi diyor. Yani klasik  tüfekler içinde bu maddeler uygulanılacak sanırım.

sayın topraxxx, sizin de dediğiniz gibi "sanırım". yoruma açık derken tam da bunu kast ediyorum.

5. maddeyi defaatle okudum ve değişikliğin boru-tüp beslemeli tüfekleri de kapsadığı anlamını da çıkarttım; 
değişikliğin yalnızca dikey şarjörlü tüfekleri kapsadığı ve boru-tüp beslemeli tüfeklerin taşıyabileceği mühimmat kapasitesiyle alakalı, rakamsal anlamda "net" bir kısıtlama getirmediği anlamını da çıkarttım. 

çünkü düzenlemenin hiç bir yerinde "boru-tüp beslemeli tüfekler x sayıda mühimmat taşıyabilir" şeklinde, yoruma mahal vermeyen, %100 net bir ifade yok. konuyla alakalı eski tarihli bir genelge mevcut ise durum başka tabii.

dediğim gibi efendim, meseleyi katî kurallara bağlayalım derken, bizleri yine yasanın son uygulayıcıları olan silah ruhsat şube memurlarının yorum kabiliyeti ve insafına bırakmışlar.

saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Vefasiz, xeorx
Sayın tabularasa, yine 5.maddenin ikinci satırını tam ve net okumamışsınız. Yazı ile "iki fişekten fazla kapasiteli olmayacaktır.."

[Resim: sdfsdf_LI.jpg]

Alıntı

(02-01-2018, 04:05 PM)topraxxx demiş ki: Sayın tabularasa, yine 5.maddenin ikinci satırını tam ve net okumamışsınız. Yazı ile "iki fişekten fazla kapasiteli olmayacaktır.."

[Resim: sdfsdf_LI.jpg]

sayın topraxxx, ben de en başından beri bunu diyorum ya. 

5. maddede "dikey (ilave) şarjörler iki fişekten fazla kapasiteli olmayacaktır" diyor, doğru.

ancak bu yazının hiç bir yerinde boru-tüp beslemeli yivsiz av tüfeklerinin, boru-tüp mühimmat kapasitesi şu olacaktır demiyor. 

bu grupla ilgili olarak söylenen şey "takozların fişek yatağına (boru-tüp) zarar vermeden çıkarılamayacak şekilde" yeniden tasarlanması/üretilmesidir efendim. 

demem o ki, bu metinde ilave şarjörlerin mühimmat kapasitesiyle ilgili değişiklik net bir biçimde verilmişken, sabit şarjörlerin (boru-tüp) mühimmat kapasitesi ile ilgili meselenin ucu kasten ya da sehven açık bırakılmıştır. 

tabii ki bu benim şahsi yorumum. sizin yorumunuz da yukarıda görüldüğü gibidir. orijinal metine bakarak ikimizin de doğru tespitte bulunduğumuz söylenilebilir. aynı şekilde, haksız olduğumuz da söylenilebilir. 

ve bir genelge/yasa benim gibi sıradan bir vatandaşın dahi yorumlayıp, eğip bükebileceği bir biçimde oluşturulmuşsa, üzülerek söylüyorum ya çok uzun süre geçerli kalamayacaktır ya da çok kısa süre içinde netlik kazandırılacak biçimde yeniden düzenlenmesi gerekecektir.

saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Vefasiz, Haritacı1461
Artık iki kapasiteliden fazla tüfek üretilemeyecek ve satılamayacak mı ?
Elimizdeki tüfekler ne olacak veya şuan bayilerde olan tüfekler ne olacak ?

Alıntı

Boru tipi şarjörü olan bir tüfeğe çıkarılamayacak şekilde bir takoz sabitlenecekse, bu takozun tek amacı fişeği sınırlamaktır. Ayrıca rakam belirtilmediyse aynı maddede zikredilen 2 sayısının her iki platform içinde (şarjörlü-boru tipi) geçerli olduğunu düşünüyorum. Sınırlanacağı kesin ama 2 değilse kaç ? Mevcut kapasitelerin altındaki her cevap can sıkıcı !

Sayın tabularasa, söz konusu düzenleme üreticilere hitaben yapıldığından ruhsat şubedeki memurların insafı ile pek işiniz olmayacak, çünkü bu düzenlemeyi doğru anladıysak ve hayata geçerse piyasada 2 nin üzerinde fişek alabilecek şekilde üretilmiş bir tüfek bulamayacağız zaten.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tabularasa

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi