Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nitecore EDC ve Tactical Fener Seçenekleri
Sayın Üyeler

Bir süre önce Fayda/Fiyat dengesi olan EDC fener ve Taktik kullanım amacıyla Fener seçenekleri üzerinde araştırmaya başlamıştım.
İncelemelerim sonucunda edindiğim izlenimleri kısaca bu konuda ihtiyaç hisseden arkadaşlarımıza aktarmak isterim.

Öncelikle yüksek marka değeri ve bilinirliği olan surefire lar üzerinde durdum. Fakat sözkonusu firmanın 
Uluslararası satışları özellikle kısıtladığını ve her ülkedeki bayilerini/temsilcilerini koruduğunu söleyebiliriz.
Alternatif Satınalma ve Kargo hizmetleri ise zaten pahalı olan markaya ait ürünleri külli israf noktasına getiriyor.

Türkiyede bazı arkası önü belli olmayan firmaların piyasaya sürdüğü SureFire fenerlerin ise Alibaba ve Haramilerinden tedarik edildiği izlenimini aldım.

Bir noktadan sonra dönüp dolaşıp Çin menşeili ürünlere geri dönüyorsunuz ve Pazarın en canlı olduğu yada tanıtımların daha fazla rastlandığı  Amerika?da da kullanıcıların çoğunlukla (Made in China yes We are Chinese) Markaları eleyerek bazılarını ön plana çıkardığını görebiliyorsunuz.

Birkaç uluslararası fuarda şahsende yetkilileri ile tanıştığım Fenix Markası ve ürünleri gerçekten iyi bir seçenek. Türkiye de bu markayı edinmek gayet mümkün.

Benim karar kıldığım marka ise NiteCore oldu. Firma en az Fenix kadar Çinli, kimi zaman özellikleri açısından birbirini tekrar eden modelleri var, çok konuşulan yüksek kapasiteli modelleride mevcut.

Bir diğer konu ise 500 lümen ve üzerinde artık geleneksel kabul edebileceğimiz AA ve AAA piller kullanılabilirliklerini kaybediyorlar, ısrarla bu tür piller kullanılmış yüksek lümenli bir fener seçmek istiyorsanız daha kaba modelleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu durumda hem stoklanabilecek, gerektiğinde  piyasada ulaşılabilecek ve enerjisini kaybetmeden uzun süre bekleyebilecek daha yüksek voltajda bir pile geçmeniz gerekiyor. Bu model silah ve tüfek fenerlerinde de kullanılan 3V luk CR123 oluyor.

Fener seçimi yaparken tüm fenerlerinizi besleyebilecek acil durum enerji stoğunuda düşünmekte gerekir. Yani stokladığınız pil türlerinin acil bir durumda mümkünse tüm fenerlerinizi besleyebilir olmasında fayda var. Aynı zamanda fenerleriniz şarz edilebilir pillerlede beslenebiliyorsa bu durumda toplam bir çözüm oluşturmuş olacaksınız.

Taktik ihtiyaçlar için P20 Modeli üzerinde durmakta fayda olduğunu düşünüyorum.Ben ultraviole ışık alternatifide sunan P20UV modelini tercih ettim.
http://flashlight.nitecore.com/ILLUMINATION/P/P20/

Günlük taşıma yada ikincil fener olarak ise küçük canavarlar olan EC11 ve EA11 modellerini incelemekte fayda var
http://flashlight.nitecore.com/ILLUMINATION/E/EA11/

http://flashlight.nitecore.com/ILLUMINATION/E/EC11/

[Resim: F9_B92_A63_FCAC_481_B_A688_B829_CA0594_D2.jpg]

image upload

Bu serilerde kullanılacak pil çeşitleri ve kullanılan pil seçeneklerini sunduğu ışık gücü seçenekleri ise şu şekilde 

Nitecore P20

[Resim: A47_DB1_F3_7_DC7_400_D_BA45_D2_CA85_B0_FBDB.jpg]

Bu modelin enerji tüketim seçenekleri yukarıda olduğu gibi, 800 lümen gibi iddialı bir ışık gücünü hem şarz edilebilir hemde depolanabilir piller ile aynı şekilde fakat farklı kullanım süreleri ile verebiliyor.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Xlll, yyildiz, alpago, sparus, Kanuni, 1905sss
Nitecore EA11

[Resim: B81_E8_E6_B_16_C2_4_C68_AAA9_08021_E1_FD797.jpg]

Bu modeli sadece AA pil kullanmak ve diğer fenerlerin kullanılamaz durumda olduğu anlar için edindim. 1 adet AA pil ile 190 Lümen gayet tatmin edici.

NiteCore EC11

[Resim: 771_FD31_A_7_DE8_49_A2_BB60_1191_C276_A6_A5.jpg]

Koleksiyonun bu en ufak parçası kendi türünün PocketRocket?i olarak tarif ediliyor. Türkiyede aldığım satıcı bir adet şarzlı pili ile gönderiyor. Turbo modta sunduğu 900 lümen efsanevi gerçekten. Tek CR123 pil ise 430 lümen gibi bir seçenek sunuyor.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
sem, Xlll, yyildiz, DaRkNeSs-, alpago, sparus, Kanuni, 1905sss, ThePulchra
Koleksiyondaki her Nitecore ikincil ışık kaynağına sahip 

P20UV 4 adet Ultraviole led le UV ışık EA11 ve EC11 ise birer adet kırmızı led le düşük şiddette kırmızı ışık sağlıyor.

UV ışık güvenlik güçleri için eklenmiş bir opsiyon.

[Resim: DC37514_E_9_EF1_45_F6_B773_F392_CAD73_E53.jpg]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
P20UV nin 3 ışık şiddeti seçeneği var ve 3 farklı programlanabilir modu var. Programlama pil kapağının gevşetilip sıkılmasıyla yapılıyor. Takticool özelliği ise direkt strobe moda erişim sağlayan ikincil kontrol düğmesi.

[Resim: 8_BE21817_015_D_4163_A934_2_ECF2_A829_F6_F.jpg]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Tüm Modellerde kullanımdaki Pilin Voltaj değerini yada kalan güç yüzdesini öğrenebileceğiniz bir programın olması ise çok büyük bir bonus!

Pil kapağını bir tur gevşetip tekrar sıktığınızda EC serisi fenerler Voltaj değerini ikincil ışık kaynağı olan kırmızı led i yakıp sökerek bildiriyor, P20UV ise fenerin arkasındaki ana komuta butonunun içindeki bir kırmızı ledi yakıp söndürerek kalan pil gücünü bildiriyor.

[Resim: 66532_D19_649_F_474_C_9_F8_D_2_E72_E816_ED8_D.jpg]

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Xlll, yyildiz, alpago, rainman, asuspc, sparus, Kanuni, usame, 1905sss
İki farklı tür Şarzlı Pili aynı anda şarz edebileceğiniz NiteCore Dijital Şarz cihazını ve yedek orjinal pilleri gene Türkiye?de İnternet üzerinden edinmek mümkün.

[Resim: ACEFF65_D_3_DC9_49_FE_830_B_9832573384_E0.jpg]

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Xlll, yyildiz, alpago, rainman, sparus, Kanuni, 1905sss
Yukarıda ilk resimde bulunan SureFire 2211 Signature ise benim gibi Taktik eklenti yapamayacağiniz tabanca taşıyan kullanıcılar için alternatif sunuyor.

İki el tabanca tutuşunda hedef bölgeyi aydınlatan 45 derece ile yerleştirilmiş ışık kaynağı Maksimum 300 lümen ışık şiddeti sağlıyor. Mikro usb ile şarzedilen fener ile ilgili bazı inceleme videolarını youtube da bulmak mümkün.

[Resim: F3_F59_D97_F06_C_42_B2_93_F0_D53_E0_C7_C1_B90.jpg]

[Resim: C7_A6_BDD5_9695_4_E35_BF99_46_E27577_FA59.jpg]

[Resim: 69_DC3_DA1_1959_444_D_87_DF_420_A21_F4_C008.jpg]

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
Xlll, lupus, xf7er, Sabri, yyildiz, Yasin06, DaRkNeSs-, alpago, sarp kılıç, rainman, sem, DeLLyCeM, asuspc, Kanuni, usame, 1905sss
Merhaba,

Kendimce ufak bir fener koleksiyonu yapıyorum;

Modelleri seçerken genellikle kullandığı batarya serisinde en yüksek lumen seviyesini sağlayan modelleri biriktirmeye çalışıyorum. 

Bu özellik haricinde kullanılan led serisi, ışık kelvin aralığı, lumen/çalışma süresi, günlük taşınabilirlik, üzerinde micro usb şarj girişi olup olmaması, boyutu, ağırlığı, aydınlatma mesafesi, sahip olduğu modlarının neler olduğu, tuşunun veya anahtarının çalışma prensibi, programlanabilirliği, vb. özelliklerini de göz önünde bulunduruyorum.

Türkiyedeki Fenix Dist. evime 500m uzaklıkta olduğundan, kolay temin edebiliyorum; modellerden 8 tanesi Fenix firmasına ait.

Genellikle takip ettiğim ve sahip olduğum markalar;

Nitecore
Fenix
Eagletac
Foursevens
Olight
Klarus
Ultratac
Mec Army
Acebeam
Imalent
Jetbeam
Manker

Modellerimden bazılarının fotoğrafı;

[Resim: IMG_4670.jpg]

Ufak boyuta sahip bir model arıyorsanız;

18350 veya içerisinden çıkan uzatma tüpü ile 18650 ile çalışabilen Eagletac DX3B Mini Pro modelini öneririm.

2480 lumen turbo moduna sahip bir canavardır

[Resim: EAGTAC_DX3_B_Mini_Pro_1_1920x1920.jpg]

[Resim: 5.jpg]

Nitecore olarak şuan 18650 ile çalışan modellerden Concept 1 veya EC23 modelini önerebilirim.

Bu iki modelin içleri aynı, kasa dizaynları farklıdır. 1800 lumen aydınlatmayı ortam sıcaklığından dolayı fazla ısınıp termal korumaya veya takılan bataryanın akım sağlayamamasından dolayı kesiciye girmez ise 25-28 dakika boyunca sağlayabiliyor. Bunun haricinde aynı boyuttaki rakip firmalarda bulunan fener modellerinde genellikle bulunan tbir düşük seviyesi olan 980 lumen ile de 60 -70 dakika civarında ışık sağlayabiliyor.

Şuan EDC olarak kullandığım model de EC23'tür. Önceden 3 sene boyunca gündelik taşıdığım Fenix UC35 modelinin yerini almıştır.

[Resim: EC23_EN_04.jpg]

Saygılar , selamlar.

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
tugrul, Xlll, rainman, sem, Cem1964, sparus, lupus, Borz, pasa_7676, usame, v-b, ilksurfer, alpago, 1905sss
Sayın Dellycem,
Fenerler hakkındaki bilginize hayran kaldım doğrusu..şuan çantamda fenix tk12 taşıyorum.güzel gener ancak sizden çantamda taşıyabileceğim yeni bir fener tavsiyesi isteyeceğim..
1-Çantamda ıkacağından boyutu çok önemli değil
2-Piyasada kolayca bulunan kalem pil aa ile çalışması en önemli tercihim
3-Işığının hep aynı güçte yanmasını istiyorum yani pil zayıflayınca gücü qzqlmasın hep aynı sabit prlaklıkta yansın
4-Strobe flaş özelliği olsun
Şimdiden çok teşekkür ederim

Alıntı

(16-12-2017, 02:56 AM)victorinox demiş ki: Sayın Dellycem,
Fenerler hakkındaki bilginize hayran kaldım doğrusu..şuan çantamda fenix tk12 taşıyorum.güzel gener ancak sizden çantamda taşıyabileceğim yeni bir fener tavsiyesi isteyeceğim..
1-Çantamda ıkacağından boyutu çok önemli değil
2-Piyasada kolayca bulunan kalem pil aa ile çalışması en önemli tercihim
3-Işığının hep aynı güçte yanmasını istiyorum yani pil zayıflayınca gücü qzqlmasın hep aynı sabit prlaklıkta yansın
4-Strobe flaş özelliği olsun
Şimdiden çok teşekkür ederim

Merhaba Sayın victorinox,

Teşekkür ederim, genellikle yabancı forumlardaki incelemeleri ve yazıları takip ediyorum. Bazı firmaların tarafıma gönderilen ürünlerine testler gerçekleştiriyorum. Olabildiğince araştırıp bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.

AA boyutunda yani bizim tabirimiz ile ''kalem pil'' boyutunda batarya ile çalışabilen birçok model mevcut.

Fakat tavsiye olarak AA boyutunu kullanabilmesinin yanısıra yakın boyutlardaki 14500 serisi Li-ion bataryaları da kullanabilen bir model tercih ederseniz; aynı fenerden daha yüksek çıkış lumeni ve süreleri alabilirsiniz.

Boyut örneği açısından AA (Kalem Pil) ve 14500 Li-Ion (Batarya sadece örnek olsun diye ekledim, fotoğraftaki bataryanın kalitesi konusunda birşey söyleyemeyeceğim.)

[Resim: 1.jpg]

Eğer iki batarya tipini de kabul eden bir model seçerseniz; fenerin içerisinde sürekli olarak şarj edilmiş şekilde bir 14500 batarya ile taşırsınız ve bataryanız boşaldığında yerine kolaylıkla temin edebileceğiniz bir AA takarak performansından feragat ederek kullanmaya devam edebilirsiniz. Ya da yanınızda ekstra 14500 bataryalar taşıyabilirsiniz, tamamen sizin tercihiniz.

Talepleriniz doğrultusunda size tavsiye edebileceğim modellerden bazıları;

- Nitecore MT10A
- Klarus Mi7 
- Fenix LD12 2017 Ed.

Yukarıdaki bu modellerin detaylıca özelliklerini buraya yazıp mesajı uzatmak istemiyorum, o yüzden sadece lumen/süre tablolarını koyuyorum;

Nitecore MT10A

[Resim: MT10_A_EN15.jpg]

Fenix LD12 2017 Ed.

[Resim: LD122017_13_E_48471_1479310855_1280_1280...0_1280.jpg]

Klarus Mi7

[Resim: 20160930011904690.jpg]

Şahsi fikrimi beyan etmem gerekirse; geçen hafta sipariş vermiş olduğum Klarus Mi7 Ti (Titanyum Seri) modelimin gelmesini iple çekiyorum. Boyutu, zarifliği, gövde dizaynı ve spesifikasyonları bakımından çok başarılı bulduğum bir modeldir.

Saygılar, selamlar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
victorinox, lupus, ThePulchra, tirendaz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi