Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CHIAPPA Tanıtım ve Atış Toplantısı
Sevgili silahseverler resimleri ve videoları bekliyoruz.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, PersonalDefence
Kısa günün kısa hikayesi:

Toplantıya Ankara'dan sabah uçağıyla gelecek olan sayın lupus ve bizim medya sorumlusu arkadaşımız, Ankara'nın sisli bir sabahına denk gelmemiz nedeniyle, geciken seferlere bağlı olarak ancak saat 12'ye doğru aramıza katıldı. Gecikme ihtimali belirdiğinde, ben Yakacık'a hareket ettim ama vardığımda birkaç arkadaş bölgede mevzilenmişti bile...

Gün boyu sayın ORTAÇ dahil toplam 20 kadar arkadaşımız bizi ziyaret ettiler, ayaklarına sağlık. Katılan arkadaşların isimlerini eksik yazarım endişesiyle, bir büyüğümüz hariç katılımcıların adlarını yazmıyorum. Hepsine, değerli katkıları nedeniyle teşekkür ediyoruz. Bu arada giderken tüm poligon hesabını ödeyen arkadaşımıza ayrıca teşekkür ediyoruz, ağarlayan olarak bizim görevimizdi, mahçup etti bizi. Poligon ekibi bana kim olduğunu söylemediğinden sadece açık teşekkürle kaldım. Tatlısını alıp gelen, hatta gelemeyip lokum gönderen kardeşlerimize de ayrıca teşekkürler. 

Ziyaret edenler tüfekleri denediler, değerlendirmelerini ve fotoğrafları paylaşacaklardır. Bizim medya sorumlusu arkadaşımız da 2 kamera ve drone ile havadan çekimler yaptı. Videoların işlenmesi ve birleştirilmesinden sonra yayınlayacağız.

Ankara ekibinin poligona varmasından sonra tüfeklerin kısa bir tanıtımının ardından atışlara geçtik. Ankara'dan hafta içinde İstanbul'a intikal etmiş olan 2 Double Badger, 2 adet 1887 vardı. Doubla Badger'lerin birinden hemen golü yedik. Mağaza ekibi yanlışlıkla bir iğnesi olmayan ve kapatma mekanizmasında problem olan prototiplerden birini göndermişti. Bunu kenara ayırdık. Haliyle diğer DB ile atışa geçtik. Bu arada 1887 levyeli tüfek de düğüncü atışlarına başladı. Sesi gerçekten sağlam çıkıyor, ramazan topu gibi...

Katılan ve tüfekleri deneyenler görüşlerini burada yazacaklardır. Ben de gördüğüm güzel ve sıkıntılı yönleri anlatayım. DB ile önceden atış yapılmıştı ancak 1887 ile ilk kez atış yapıyorduk biz de.

DB atışı çok rahat, güzel ve isabetli. 410 ile atış yapmak çok konforlu. Zaten bu kalibre ile gün boyu atış yapılsa yormaz. DB'nin en sıkıntılı yanı, zor açılan kırma mekanizması. Dipçiği koltuk altına sıkıştırıp açma manivelasına iyi kavramak gerekiyor. Alışınca yapılıyor ama ilk başta bayağı zorlanıyor insan.

Yaklaşık 300 atım sonra, DB alt namlusunda bir ka-boom yaşandı. Bir önceki atıştan namluda kalan bir çekirdek üzerine ikinci fişek atılınca alt namlu sağ üstten yaklaşık 6-7 mm kadar yarıldı. Çıkan parça sağ el kundağını ikiye parçalayarak çıktı. Allah'tan atış yapan arkadaşa hiçbir yerine zarar gelmedi, sadece tüfek parçalanmış oldu. Atışlarda Zuber ve YAF slug kullanılıyordu. Zuber karabarutla çalışır gibi duman yapmasına karşı, ka-boom olayı YAF sluglarda oldu.

[Resim: IMG_3538.jpg]

Kaldık, sadece tek iğnesi olan ve kırma problemi yaşadığımız DB'a. Onunla biraz "tek kırma" atış yaptıktan sonra, emniyet sıkıntısı yarattığını düşünerek onu da atıştan çektik.

Bu arada ramazan topu gürlemeye devam etti. Doğal haliyle metal arka plakası olan ve dipçik pedsiz kullanılan 1887, ağırlığı sayesinde görece konforlu bir atış sunuyor. Atışları gayet isabetli. 1887 model bir tasarım olduğunu düşünürsek, oldukça iyi çalışan bir mekanizmaya sahip. Mükemmel ve çok hafif bir tetiği var. Ancak, mekanizmaya ve fişek basma sistemine alışmak gerekiyor. Genel olarak mekanizmaya alışmamış olmamızdan dolayı bazen boş fişek tahliyesinde fişek fırlatmama sıkıntısı oldu. Mekanizma sert ve net hareketle çalıştırılmalı - kovboy gibi, yoksa besleme ve tahliyede aksama yapabiliyor. İkinci bir sorun da (bu bilgimiz dahilindeydi) mekanizmanın yan vidaları yüksek atış adetlerinde gevşemeye başlıyor. Tüfeklerden birinin vidaları Loctite ile sabitlenmişti. Diğer tüfeğin vidalarını bir kez sıktık ama sonra dalıp unutunca bir yan vidanın düşmesiyle mekanizma sorun çıkardı. Sahra şartlarında düzeltme yapamayacağımız için bu tüfeği de 300 fişekten sonra atıştan çektik, diğeriyle devam ettik. 

12 Ga atışlarda Sterling slug ve az miktarda şevrotin kullandık. Gördüğüm kadarıyla fişek veya tüfek kaynaklı bir problem yaşanmadı. Arada soğutmaya imkan verilmeyen ardışık atışlar sonucu namlu hayli ısınıyor, el değmez hale geliyor. Ceviz el kundakları rahat havalandırma imkanı vermediği için kundak vidaları da parmak yakacak kadar ısınıyor.

Atış aralarında ve son perdede katılımcı arkadaşların getirdiği diğer tüfeklerle de atışlar yapıldı. Magpul versiyonu Beretta 1301, Magpul dipçiğe rağmen gerçekten İtalyan katırı olduğunu gösterdi. Benelli M4 her zamanki gibi 10 numara... Arada kapsüllere yumuşak vurup patlatmasa da çalışan bir Safir T14, Ceracote uygulanmış bir yerli yarı otomuz ve coach gun versiyonu 47 cm namlulu Yıldız çifte geldi. Neden "çifte" dendiğini bir kez daha hatırlamış oldum, çifte atıyor. Kimse "çiftenin kapasitesi az" demesin. İnsan olanın kapasitesi zaten çifte ile 2 atıştır, fazlası mümkün olamayabilir. Yani 2 fişek çifte için gayet yeterli.  Smile

Bu kadar zam haberi arasında bir de indirim haberi verelim:

Chiappa markası özel silahlar ürettiği için müşteri profilimizin bayiden alış veriş yapan kullanıcılar olmadığına karar verdik. Bundan böyle Chiappa'yı doğrudan satış yapacağız. Bu nedenle bayi marjını indirim olarak son kullanıcıya sunuyoruz. Satış fiyatlarımızı %20 indirimli olarak güncelliyoruz. Böylece:

Double Badger fiyatı: 500 Euro > 400 Euro
1887 Eskitme Meneviş fiyatı: 1.830 Euro > 1.460 Euro
1887 Mat Krom fiyatı fiyatı: 2.000 Euro > 1.600 Euro

Alıntı
62 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Sabri, madenci08, SSSalih, yyildiz, demirci57, Xlll, hunter 12, ilksurfer, kuzeybuzulu, lupus, gaul, tirendaz, Yasin06, LAMRETOEJ, ugurucar57, fuat_61, S@riyerli, lotus72, Surmene, rainman, mimaslan, Karagoz, asuspc, Tonyukuk ÖTUKEN, heisenberg, serdaraktas, Cem1964, Kara45, blacksea, xf7er, Mechul, ducak, husrev, zarif_, ThePulchra, Alphawolf, alpago, Pistov, sem, pasa_7676, mertk, Haritacı1461, aseyhan, wildeagle, Vefasiz, çatana, kreatorglock, Simurg, Fruktoz23, tahoye, Dr.Oz, xeorx, Ruhsuz, tekoglu, wubıh, al-me, emre76, ihtiyar, cem321, blueokkes, Gazanfer
[Resim: 20171216_145921.jpg]
[Resim: 20171216_155301.jpg]
[Resim: 20171216_124148.jpg]
[Resim: 20171216_172456.jpg]
Ağır abiler bir arada... Smile

Öncelikle organizasyon için Sayın harun'a çok çok teşekkürler... Sağolsun atıp vuralım diye drone hedef bile getirmiş, tabii biz tırt çıktık ve drone sağlam kaldıSmile Allah kesesine bol bereket versin... 

Ayrıca Ankara'dan gelerek organizasyonu şereflendiren Sayın lupus üstada ve öğleden sonra aramıza katılan Sayın Osman Ortaç ağabeyimize çok çok teşekkürler. "Tatlı" bir sürpriz yaparak aramıza yine sonradan katılan Sayın Sarıyerli'ye teessüf ediyoruz Smile (Biz gureba tayfasına envanterinden bir iki parça tapançe getireydi daha datlı olurdu ya, neyse...)

Birlikte kazasız belasız ve oldukça keyifli bir gün geçirdiğimiz tüm forumdaş dostlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim.

Saygılarımla

Alıntı
59 üye teşekkür etti:
harun, Sabri, madenci08, SSSalih, yyildiz, Xlll, hunter 12, ilksurfer, lupus, kuzeybuzulu, gaul, tirendaz, Yasin06, LAMRETOEJ, ugurucar57, fuat_61, S@riyerli, lotus72, rainman, Surmene, mimaslan, Karagoz, Tonyukuk ÖTUKEN, asuspc, heisenberg, serdaraktas, Cem1964, Kara45, xf7er, blacksea, husrev, zarif_, ThePulchra, kepenek50, Alphawolf, alpago, sem, Gravis_Pro, mertk, Haritacı1461, aseyhan, wildeagle, Vefasiz, çatana, kreatorglock, Simurg, Fruktoz23, Dr.Oz, ŞAHAN BIÇAKÇI, xeorx, Ruhsuz, tekoglu, wubıh, browning 61, maho07, emre76, ihtiyar, cem321, blueokkes
Çok istediğim halde katılamadım.Bu güzel tanıtım ve organizasyon için herkese teşekkürler.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
blacksea, harun, kuzeybuzulu, mertk, aseyhan, kreatorglock, Simurg, Fruktoz23, mimaslan, tekoglu, wubıh
O zaman kaçıranlar için buyrunuz yavaşlatılmış tekrarı:

Bu gençler çok fena! Hiç boş yok maaşAllah... Şimdi sorun bakalım kendisine, Tiysas demek mi zor, yoksa İtalyan katırına omuz vermek mi??? Big Grin

Saygılarımla

Alıntı
40 üye teşekkür etti:
SSSalih, kuzeybuzulu, asuspc, xf7er, blacksea, ilksurfer, PersonalDefence, Yasin06, yyildiz, Xlll, fuat_61, S@riyerli, Murata, Karagoz, husrev, Kıraç Ata, hunter 12, ThePulchra, Sabri, alpago, harun, tirendaz, Gravis_Pro, lupus, mertk, aseyhan, Vefasiz, çatana, mimaslan, kreatorglock, Simurg, Fruktoz23, Dr.Oz, Ruhsuz, tekoglu, LAMRETOEJ, wubıh, browning 61, cem321, blueokkes
Kaçıran dostlarımız üzülmesin... Havadan drone la bile çekim yapıldı... Harun bey mutlaka çok daha uzun ve profesyonel çekimleri buradan bizlerle paylaşacaktır. Lakin,  gelip gelmeme konusunda kararsız kalıp, gelmemekten yana karar kılanlara; acaba ne kaçırdım sorusunun cevabı:

Önemli dip not: Kovboy filmlerinde yağlı urganı 100metreden vurabilen amcaların neden deri eldiven taktıklarını ben bugün anladım. Levyeyi hızlı ve sertçe ileri geri hareket ettirdikçe sağ elinizin serçe ve yüzük parmaklarının dış derisi yüzülüyor bu biiiir. İkincisi ve daha önemlisi ön kundağı kavrayan sol elinizin iç derisinin bir kısmını da ısınan namlu üzerinde bırakma ihtimaliniz yüksek. Videonun son saniyesinde tüfeği elimden fırlatmamın sebebi budur Smile

Saygılarımla

Alıntı
46 üye teşekkür etti:
Xlll, fuat_61, heisenberg, Yasin06, kuzeybuzulu, S@riyerli, Murata, mimaslan, Karagoz, husrev, Kıraç Ata, hunter 12, zarif_, ThePulchra, kepenek50, blacksea, Tonyukuk ÖTUKEN, Sabri, alpago, harun, tirendaz, sem, rainman, SSSalih, Gravis_Pro, lupus, mertk, wildeagle, aseyhan, ilksurfer, Vefasiz, xf7er, Cem1964, kreatorglock, Simurg, Fruktoz23, Dr.Oz, asuspc, Ruhsuz, tekoglu, LAMRETOEJ, wubıh, browning 61, emre76, cem321, blueokkes
Öğrenmenin yaşı yoktur derler büyüklerimiz... Öncelikle yukarıda paylaştığım ilk fotoğrafa dikkatinizi çekerim! Sayın lupus'un karşısında oturan küçük delikanlı, yanındaki ağabeyi Sayın Fruktoz23... (Tıp 4. sınıfta okuyan pırıl pırıl bir kardeşimiz, tutmuş kardeşinin elinden getirmiş hep birlikte bir şeyler öğrenip tecrübe kazanmak adına...)

İkinci fotoğrafta Sayın lupus'un yanında ihtiyar delikanlı Sayın Ortaç... Diğer yanında Sayın Mimaslan...  (18 yaşında ruhsat sahibi olup 8 senedir ateşli silahlarla haşır neşirdir kendisi...Çalışan bir Safir sahibidir, şarjörünü adam edebilmek için hayli kafa patlatıp pratik bir çözüm bulmuştur)

Sayın Fruktoz23'ün hemen sağında Sayın kuzeybuzulu, adından da anlaşılacağı gibi çıkmadığı dağ, buzul kalmamıştır. Silah konusunda tercihlerimiz ve zevklerimiz benzeşir kendisiyle... Dağda zor şartlar altında bırakın silah kullanmayı, batonlarını bırakan dağcılar görmüştür... Afedersiniz tahret gidermek bile imkansızdır bir tipide...

İkinci fotoğrafın sağdan ilk kişisi Sayın Bilhan, tecrübeli avcıdır. Trap ve skeet'in gerçek avda ne işe yaradığını anlatıverir... İstikamette fırlayan çulluk ne demek, sağdan kalkan ördek ne demek anlayıverirsiniz...

Masanın en başında Sayın harun... Derya deniz tecrübe sahibi, silahından aksesuarına, mevzuatından mühimmatına... Bir o kadar da objektiftir... Alın bu tüfeğe hayatınızı emanet edin demez, adam gibi artısını eksisini anlatır; eğlencelik hobi içindir der double badger için.

Trol kafalılar gibi "binlerce mermi yaktık bana mısın bile demedi" demeyenlerden... Daha 300ncü mermide double badger'ın namlusunu kaboom ile patlattık deme cesaretini gösterebilenlerden...

Dün ben kendi adıma bir çok şey öğrendim, tecrübe kazandım. Kaabum geçirmiş bir tüfek gördüm, el kundağının kaboom olayında nasıl bir koruma sağladığını gördüm. Kundak yarıldıysa namlunun ne hale gelmiş olduğunu gördüm.
[Resim: 20171216_134446.jpg]

Atışta gözlük ve kulaklıktan sonra, eldivenin neden çok önemli olduğunu öğrendim. 

Yan atış yolunda birbirine hava civa yapmak için komik duruma düşen veteran emmilerin defalarca güvenlik ihlali yaptığını gördüm. Akıl yaşta değil, baştadır derler ya, gerçekten doğru... Forumdaki gencecik delikanlıların tecrübesinin 50 lik bilinçsiz silah sahiplerine nasıl ağır çektiğini gördüm... En ufak bir güvenlik ihlali yapmadan, 7sinden 70ine ateşli silah etkinliği yapmanın bilinçli silah severler tarafından nasıl doğru bir şekilde yapılabilir olduğunu gördüm. Gencecik bilinçli bir silah severden öğrenilecek çok şey olduğunu gördüm.

"Türk'e demirden double badger olsa dayanmaz" sözünün bir kere daha ne kadar doğru olduğunu gördüm. Smile

Umarım yakın zamanda tekrarlamak nasib olur. Tekrar çok teşekkürler...

Alıntı
44 üye teşekkür etti:
kuzeybuzulu, yyildiz, blacksea, Murata, Kıraç Ata, hunter 12, gaul, lupus, mertk, heisenberg, aseyhan, wildeagle, zarif_, ilksurfer, mimaslan, Yasin06, SSSalih, 1905sss, sem, Vefasiz, Sabri, ugurucar57, xf7er, ducak, alpago, Cem1964, kreatorglock, tirendaz, Simurg, Fruktoz23, Dr.Oz, ThePulchra, asuspc, lotus72, Tonyukuk ÖTUKEN, harun, xeorx, fuat_61, Ruhsuz, tekoglu, LAMRETOEJ, wubıh, cem321, bilhan

Etkinlik ile hem Chiappa tüfeklerini tanıma hem de forum üyeleri ile tanışma imkanı yaratan Harun Bey'e, rafine bilgi ve derin bir tecrübe içeren sohbetinden istifade etmemiz fırsatını sunan Sn Üstadıma,  kaldığımız kısa zaman zarfında tanışma fırsatı bulduğumuz forumdaşlarımıza, kısaca gelen veya isteyipte gelemeyen herkese teşekkürler.  

Tüfekler ile ilgili naçizane düşüncelerim;

Model 1887 top gibi patlayan ancak çok güzel ve keyifli bir tüfek. Denildiği gibi bir klasik. (Bizim nesil tek kanallı TV de western filmi seyrederek büyüdüğünden olsa gerek, kullanırken kendimi 1880 li yıllarda, posta arabası sürücüsü yanında, soyguna gelen haydutlara ateş eden 'yandaki eleman' gibi hissettim  Smile ).
Tüfeği doldururken, levyeyi açtıktan sonra, yukarıdan mekanizmayı aşağıya bastırıp kilitledikten sonra gene yukarıdan şarjör tübüne fişek dolduruluyor, (isteğe göre) bir adet de atım yatağına koyulup levye kapatıldığında silah ateşe hazır hale geliyor. Dolum esnasında, misal ikinci fişeği doldururken 'bir yerlere' temas edince önceki doldurulan fişek tırnağından kurtulup dışarı gelebiliyor. Daha önce bu tip bir tüfeği hiç kullanmamış olmam sebebiyle, el alışkanlığı kazandıktan sonra bu durumun rahatça aşılabileceğini tahmin ediyorum.
Tüfek boş kovan tahliyesi ve sonrasında besleme için bir parça sertçe levye manipülasyonu istiyor. Son boş fişek ise atım yatağından ayrılıyor ama levye kapatılmazsa tüfeğin üzerinde kalıyor. Bu durum da kullanıcının tüfeğe yabancı olması ile alakalı olabilir.

Arkadaşımın atışı esnasında ka-boom gerçekleşen Double Badger ise diğer .410 tüfekler gibi atışı hiç yormayan bir tüfek. Tüfeğin katlanması biraz güç uygulanmasını gerektiriyor. Kullanıcı silaha alıştıktan sonra bu durumun sorun olmayacağını tahmin ediyorum. Gez-arpacık ile atış yapmaya alışmış biri olarak  topuz arpacık ile kurşun atışında zorlandım. Bu tüfeğin katlanır yapısı ve indirimli fiyatı ile doğaya kamp vs için çıkan ve tüfek kılıfı ile dikkat çekmek istemeyen kişiler için iyi bir seçenek olabileceği düşüncesindeyim.

Sn demirci57 drone'u indirmek enteresan olabilirdi efendim, şevrotin de mevcuttu  Rolleyes

Ortak tutkuyu paylaştığımız herkese selamlar ve saygılar.

Alıntı
39 üye teşekkür etti:
yyildiz, kuzeybuzulu, Murata, Kıraç Ata, hunter 12, lupus, gaul, demirci57, mertk, aseyhan, wildeagle, heisenberg, ilksurfer, mimaslan, Xlll, SSSalih, rainman, sem, Sabri, ugurucar57, xf7er, alpago, Cem1964, kreatorglock, ducak, Simurg, tirendaz, Fruktoz23, ThePulchra, Dr.Oz, harun, husrev, fuat_61, tekoglu, LAMRETOEJ, emre76, maho07, cem321, blueokkes
Bu kadar değerli forumdaşımızın katıldığı bu kadar güzel bir etkinliğe katılamayan şanssız üyelerden biri olarak hafif bir kıskançlık ve hasetle paylaşılan yazı , resim ve videoları zevkle takip ediyorum.Herkesin eline , emeğine sağlık.Teşekkürlerimle.

Saygılar.

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
Sabri, blacksea, gaul, alpago, demirci57, tirendaz, Fruktoz23, ThePulchra, usame, xeorx, harun, mimaslan, lupus, Murata, tekoglu, browning 61, emre76, blueokkes
(17-12-2017, 03:16 PM)wildeagle demiş ki: Bu kadar değerli forumdaşımızın katıldığı bu kadar güzel bir etkinliğe katılamayan şanssız üyelerden biri olarak hafif bir kıskançlık ve hasetle paylaşılan yazı , resim ve videoları zevkle takip ediyorum.Herkesin eline , emeğine sağlık.Teşekkürlerimle.

Saygılar.

Sayın wildeagle,

Düşüncelerime tercüman oldunuz..Big Grin Big Grin Big Grin

Harun bey başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler, saygılar.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
demirci57, wildeagle, Fruktoz23, blacksea, ThePulchra, usame, xeorx, harun, mimaslan, tekoglu

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi