Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek kurşun için poze
Question 
Merhabalar,

Başlıkta da belirttiğim gibi; tek kurşunla hedef çalismak ve ev savunması için poze(over&over) bakmaktayım.

Sebeplerine gelecek olursam; elimde hâli hazırda bulunan yerli üretim, alüminyum kasa, gazlı tüfeğe olan güvenim sıfıra yakın. Poligona gidip de hedefe atmaya imtina ediyorum artık, kaldı ki bununla nasıl müdafa olur, aşikar. 

İlgili başlık altında, tüfekte yaptığım değişiklikleri de yazmıştım. Lakin gözüm kapalı güvenebileceğim,beni yarı yolda  bırakmayacak, evladiyelik bir yivsiz almaya karar verdim artık.

Arthemis A tac modeline baktım,kötü işçilikten dolayı ve tek tetik olduğu için vazgeçtim(y.otomatikte bu kadar badireden sonra, pozede de çift patlatmayı kaldıramam). Ama kafamdaki model buna yakın.

Ata Arms Sp serisinde de bir adet slug namlulu model var ama tek tetik.

Geriye Huğlu kaldı, onda da 104a modeli hoşuma gitti; ejektör ve selektörünün de olmaması güzel. Ama namlu konusundaki mailime cevap gelmedi henüz.

Bantlı namlu istemememdeki bir sebep de; ince et kalınlıklarıyla tek kurşuna(yerli fişek kullanıyorum) ne kadar dayanacağı konusundaki şüphelerim.

Önceliklerim: 

*Superpoze formunda,

*12ga/76mm, kısa slug namlu(gezli olması tercihtir), şok falan uğraşmak istemem,

*Çift tetik (bendeki Hatsanın tetigine bile alıştığıma göre buna da alışırım) selektorü de egale ediyorum böylelikle,

*Ejektörsüz; arıza ve elle müdahale bakımından,

*Manuel emniyet,

*Çelik kasa/gövde,

*Gravür ve ahşap kundak takımı da olmazsa güzel,

Şimdilik aklımdakiler bunlar. Yanıldığım, yanlış bildiğim yerler de olabilir tabi. Bu noktada işi bilen üstadlara tabiyim.

Internetten görebildiğim kadarıyla, bunları karşılayan bir ürün yok(yarın Mercan Yokuşunda bir keşfe çıkacağım) Peki yaptırabilecegim bir firma var mı? Huğlu buna daha yatkın diye biliyorum. 

Bütçem de 1800, belki 2000lere kadar çıkabilir.

Arabacı/survival tüfeklere de baktım, ama vazgeçmekle yetindim  Smile

Saygılarımla..

Alıntı

Sayın railler_61

Mercan daki astra av silah ta bir işim var fakat İstanbul dışında oturmam nedeniyle gidemiyorum. Yarın o taraflara yolunuz düşerse bana yardımcı olabilir misiniz?

Telefon'um 0506 587 31 00

Alıntı

Sn.Bertaraf3,

inanın ki, bu amacla ilk defa gidiyorum o tarafa. Yardimim dokunur mu bilemem
Simdiki tufegimi, bayi araciligiyla siparis edip, omuzlamadan teslim aldim desem yalan olmaz Smile sirf ayni hataya dusmemek icin, arastirmadan almamak icin gezecegim..

Alıntı

İletişime geçersek size detayları anlatabilirim.

Alıntı

(08-12-2017, 08:11 PM)rallier_61 demiş ki: Merhabalar,

Başlıkta da belirttiğim gibi; tek kurşunla hedef çalismak ve ev savunması için poze(over&over) bakmaktayım.

Sebeplerine gelecek olursam; elimde hâli hazırda bulunan yerli üretim, alüminyum kasa, gazlı tüfeğe olan güvenim sıfıra yakın. Poligona gidip de hedefe atmaya imtina ediyorum artık, kaldı ki bununla nasıl müdafa olur, aşikar. 

İlgili başlık altında, tüfekte yaptığım değişiklikleri de yazmıştım. Lakin gözüm kapalı güvenebileceğim,beni yarı yolda  bırakmayacak, evladiyelik bir yivsiz almaya karar verdim artık.

Ata Arms Sp serisinde de bir adet slug namlulu model var ama tek tetik.

Bantlı namlu istemememdeki bir sebep de; ince et kalınlıklarıyla tek kurşuna(yerli fişek kullanıyorum) ne kadar dayanacağı konusundaki şüphelerim.

Önceliklerim: 

*Superpoze formunda,

*12ga/76mm, kısa slug namlu(gezli olması tercihtir), şok falan uğraşmak istemem,

*Çift tetik (bendeki Hatsanın tetigine bile alıştığıma göre buna da alışırım) selektorü de egale ediyorum böylelikle,

*Ejektörsüz; arıza ve elle müdahale bakımından,

*Manuel emniyet,

*Çelik kasa/gövde,

*Gravür ve ahşap kundak takımı da olmazsa güzel,

Şimdilik aklımdakiler bunlar. Yanıldığım, yanlış bildiğim yerler de olabilir tabi. Bu noktada işi bilen üstadlara tabiyim.

Internetten görebildiğim kadarıyla, bunları karşılayan bir ürün yok(yarın Mercan Yokuşunda bir keşfe çıkacağım) Peki yaptırabilecegim bir firma var mı? Huğlu buna daha yatkın diye biliyorum. 

Bütçem de 1800, belki 2000lere kadar çıkabilir.

Arabacı/survival tüfeklere de baktım, ama vazgeçmekle yetindim  Smile

Saygılarımla..

Sayın rallier_61

Henüz icat edilmemiş bir tüfek arıyorsunuz. Over&over maalesef dünyada yok. Mevcut süperpoze tüfeklerin hepsi over/under .

Süperpoze tüfekler trap-skeet gibi yarışmalar, av için genellikle saçma atmak için üretildiğinden, maalesef sizin aradığınız gibi şoksuz ve kısa namlulu olarak benim bildiğim hiç üretilmiş değil. Gerçi geniş şoklarla da tek kurşun atılır ama siz istemiyorsunuz.

Süperpoze tüfekler uzun namlulu olduğu için, stres altında alt namluya fişek yüklemek sıkıntı yarattığı için bu forumda savunma amaçlı olarak pek tavsiye edilmemektedir. Savunma amaçlı yivsiz tüfek nasıl olmalıdır konusu bu forumda çok yazılmış bir konudur, biraz araştırırsanız bulabilirsiniz.

Sizin isteklerinize uygun tüfek, çifte (side by side)  olabilir. Araştırmalarınızı o yönde yapmanız yararlı olur

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
rainman, tirendaz, rallier_61, Murata
Sn. rallier_61,

Pozeler ve çifteler de yarıotomatik ve pompalılar gibi, 48-81cm arası istediğiniz namlu boyunda üretilebilirler. Namlular şoklu veya şoksuz olabilir, şu kadar ki namlunun biri şoklu diğeri şoksuz da olabilir (Yeni nesil trap tüfekleri ekseriyet üst namlu sabit full şok, alt namlu mobil şok üretiliyor).

Huğlu Kooperatif büyük ihtimalle mailinize hiçbir zaman cevap vermeyecek. Onlar perakende müşterisi ile doğrudan muhatap olmuyor. Huğlu Kooperatif bayisi olan bir av bayine giderek istediğiniz özellikte tüfek sipariş edebilir, en ince detaya kadar sipariş notu yazdırtabilirsiniz. en az 90 gün bekleme süresi vardır. Ayrıca, AKUS, AKDAŞ veya Büyük Huğlu ile de iletişime geçerek istediğiniz özellikte tüfek sipariş edebilirsiniz, lakin söylediğiniz bütçenin üstünde fiyatları vardır.

Son olarak, madem kırma tüfekle ev müdafaası yapacaksınız, poze değil kesin olarak çifte tercih edin ve tüfek ejektörlü olsun. Pozeyi asla çifteyi doldurduğunuz kadar hızlı dolduramazsınız. Alt namluya fişek sürmek her zaman sizi yavaşlatır. Ejektörde ilk iki fişekten sonraki atış hızını çok çok kısaltır. Ejektör arızası durumunda fişeği zaten gene elle tahliye edebilirsiniz.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
rallier_61, tirendaz
Sn.Sabri , tesekkur ederim cevabiniz icin.
Over&under olacakti haklisiniz Smile Türkçe düz mantikla, ust uste kalmis aklimda. Cifte bana soguk geliyor nedense.

Savunma icin tavsiye konularinin hepsini okumuşumdur belki de.ilk tüfeğimi (yerli de olsa) otomatik almamda buyuk etkendir, pompalidan vazgeciren de bunlari beni. Evladiyelik denebilecek, basit ve saglam bir tufek bakıyorum aslinda ama bu esnada atış/savunma ihtiyaçlarımı da karşılasin istiyorum..

Sonradan farkettim ki, tarif ettiğim tufek; Chiappa double badger imiş ama 36ga faktörü hariç. Hic 36 numara deneyimim olmadi, gözlemlediğim kadariyla isabeti guzel ama yikiciligi nasildir bilemem. Ayrica bu tüfeğin bir incelemesini de goremedim, kendi lisanimizda; yurt dışındakiler de alt&ust namlu fakli.

Bu arada Mercan maceramdan en memnun kaldigim magaza, akkar oldu.gayet kibar ve anlayisli bir kisiydi. Cift tetik model uretmemesine karşılık,bana akkar aldirir bu tutum Smile churcil 205de var slug namlu secenegi.
Diger yandan arthemis a tac, hic sasirtmadi beni finishing konusunda; natamam gibi sanki, tek hosuma giden yani omuzlayinca goze-yuze gelişi, kendi tufegim bile bundan kotu yuzleme konusunda.

Alıntı

Sn. Gaul,

Kiymetli bilgilerden dolayi size de tesekkur ederim.
Huglu 104a baktigim bayi de aynisini soyledi. Lakin, bu çetrefilli ve külfetli surece girersem, hanimdan dayak yerim. Üstelik şehirdışı-yuzyuze konusma firsatim olmayan bir firmayla boyle bir işe girmek, riskli gibi geliyor bana.

Eve "bir de kırma tüfeğim olsun" diyerek, badireyi kolay atlatabilirim ama ikinci bir otomatik alirsam, muhtemelen ilk bende denerler tufegi Big Grin

Pozeler katlamadan ziyade, kirma oldugu icin bahsettiginiz alt namluya fisek surme konusu az cok aklimdaydi. Yukarida bahsettigim chiappa v.s arabaci tarzı, katlanir tufeklerde, alt namluya erisim daha kolay olur diye düşünüyorum.  
Ayrica 12ga ile kulaklik olmadan yaptigim en son atışlarım, uzerine bir de uzun yolda arac surme eklenince, çınlamayla karışık ızdırap olmuştu bana.bu bakimdan 36ga daha cazip geliyor ama yikicilik meselesi de var.

Alıntı

(09-12-2017, 02:56 PM)rallier_61 demiş ki: Sonradan farkettim ki, tarif ettiğim tufek; Chiappa double badger imiş ama 36ga faktörü hariç. Hic 36 numara deneyimim olmadi, gözlemlediğim kadariyla isabeti guzel ama yikiciligi nasildir bilemem. Ayrica bu tüfeğin bir incelemesini de goremedim, kendi lisanimizda; yurt dışındakiler de alt&ust namlu faklı.

Yaptıralım sizin için bir inceleme...

İsteklileri göreve davet ediyorum. 
Tüfek bizden, fişek bizden, omuz sizden...

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
rallier_61, 1905sss, tirendaz, tsuba, gaul, demirci57
İstanbul testi için hazırım sayın harun Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
gaul

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi