Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Remington 870 DM
Ülkemizdeki şarjörlü yivsiz kervanına Remington bile kayıtsız kalamamış efsane model 870 e şarjörü takıvermiş, hemde 5 versiyonla piyasa sürmüş. Youtube videoları düşmeye başlar birkaç güne.

https://www.remington.com/shotguns/pump-action/model-870-dm

[Resim: 37_E47691_2_C9_B_4_CF9_864_D_91_DD7_A65_EAB6.jpg]

[Resim: D35707_C1_6_DA3_4_D6_C_93_FD_302603_A9_C83_F.jpg]

[Resim: 2_E3_BF5_E3_02_CA_4_CF5_9_DE1_2_AE30_CF1_F2_DC.jpg]

[Resim: BFE2_A19_F_0696_4_DA6_AA1_B_7_A7876_DF7_B10.jpg]

[Resim: EF90_F7_F6_93_E2_4051_89_BA_952_C82106_C5_C.jpg]

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
harun, OCEANBORN, lupus, usame, alpi, pasa_7676, xf7er, Metur, _X0X_, Fruktoz23, Xlll, taarruz, sem
O artık bir 870 değil!  Sad

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
OCEANBORN, lupus, çatana, mertk, usame, tirendaz, alpi, pasa_7676, xf7er, karabasan, wildeagle, xeorx, _X0X_, Fruktoz23, Xlll, Kimble, Cem1964, kurtkan, abrek
Selamlar.

Pompalı tüfekte şarjör olmasının fonksiyonel olarak şarjör kapasitesi,yükleme kolaylığı,tutuş kolaylığı v.b.
bir avantajı var mıdır?
Yoksa sadece ticari kaygılarla üretilmiş bir model midir?
Bunu marka bazında değil genel üretim bazında yorumlayabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla.

Alıntı

(08-12-2017, 09:51 AM)yyildiz demiş ki: Pompalı tüfekte şarjör olmasının fonksiyonel  olarak şarjör kapasitesi,yükleme kolaylığı,tutuş kolaylığı v.b.
bir avantajı var mıdır?

Bence sadece ticari kaygı ile üretilmiş bir model. 50-60 yıllık 870 modelini "Detechable Magazine" olarak yenileyerek, modele yeni kan vermişler. Beğenilmese bile, tartışma yaratması bile piyasayı hareketlendirir. Standart 870'i olan ikinci veya üçüncüyü almaz ama bunun gibi farklı bir konsepti alabilir.

Artıları:

Kutu şarjör ile tüfek kapasitesi bir miktar artar. Kapasite artırımı çok daha kolaydır; yüksek kapasiteli şarjör alırsınız, kapasite artar. Uzun tüp aramak ve uyarlamak ile uğraşmazsınız. Uzun şarjör tüpünün tüfeğin ön kısmını ağırlaştırması ve denge noktasının bozulması sorunu ortadan kalkar, kutu şarjör hemen hemen ağırlık merkezine oturur. 

Yükleme kolaylığı, belki de kutu şarjörün en avantajlı tarafı. Tüpe şarjör doldurmak her zaman için şarjör değiştirmekten daha çok zaman alır. 

Eksileri:

Yivsiz fişeklerle kusursuza yakın çalışan tüfek modeli bir kaç modeli geçmiyor. Bu konu forumda çok tartışıldı. Kutu şarjörden sağlıklı besleme her durumda mümkün olmuyor. Halbuki tüp şarjör kendini ispatlamış bir tasarım.

Yüksek kapasiteli şarjörlerde besleme hataları daha olası.

Tutuş kolaylığı göreceli bir kavram olabilir, kişiden kişiye değişir. Ancak bana göre tüp şarjör tüfeğin doğal hatlarına bütünleşik bir tasarım. Kutu şarjör her durumda ele dolaşacak ek bir uzantı. 

Sadece pompalı değil, yarı otomatikler için de aynı durum geçerlidir.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Xlll, tirendaz, madenci08, xeorx, Fruktoz23
(08-12-2017, 09:51 AM)yyildiz demiş ki: Selamlar.

Pompalı tüfekte şarjör olmasının fonksiyonel  olarak şarjör kapasitesi,yükleme kolaylığı,tutuş kolaylığı v.b.
bir avantajı var mıdır?

Saygılarımla.

Neredeyse hiç bir faydası yok.Altı kapasiteli sarjörlerle satılıyor bu silahlar yedi hatta sekiz kapasiteli pompalılar var.Elbette teorik olarak pompa mekanizmasının olduğu boru şeklindeki şarjör uzamasına gerek kalmadığından çok kısa namlulu bir pompalıda altı fişek kapasitesine ulaşılabilir.O kadar kısa namlulu tüfekler dahi genelde üç veya dört artı bir kapasitede oluyor.

Fişekler boruda olmadığından sol ele belki daha az yük biniyor olabilir ama amaçlananın bu olduğun sanmam.

Tek argüman  "ama ben baskı altında kaşığa altı mermiyi nasıl yükleyeceğim o yuvarlak yuvarlak şeyler elimden düşer hem de en aşağı usta birisi bile olsam altı  saniyede silah dolacak altı saniyede sittin kere ölürüm ben bıro diyen arkadaşlar için olabilir.Onlar kolayca sarjörü takarım bilemedim iki en fazla üç saniye diye düşünüyor.Hücum yeleğine on şarjör koyunca dünyayla bile savaşırım mis düşüncesindeler.

Forumun üstadları bu düşüncenin ne kadar hayali olduğunu defalarca kere açıkladı.Nefsi müdaafa farklı bir şey silahla harp etmek başka bir şey.Evet bugün bütün modern piyade tüfekleri sarjörlü ama taktik eğitimlerde defalarca baskı altında şarjör çıkarma , silahı yeniden kurma ,ateş etme ve şarjör çıkarma .... döngüsünü yaptırıyorlar.

İşin esasında baktığınız zaman ortadaki şey lahmacun içine tavuk dürüm gibi bir şey ya da pizza dürüm.

Bir olasılık bazı eyaletlerdeki eyalet yasaları delinmek istenmiş olabilir.Mesela yivsiz tüfekler için askeri silah prosedürü işliyor ve eyalet savcıları yarı otomatik yivsizle yedi-sekiz fişekle bir adamın kıyma edilmesini nefsi müdafaa olsa bile doğru bulmuyorlar.Stres altında tetiğe basmak kolaydır.(Klişeleşmiş sadece tetiğe bas eğitimi) ama silahı kurmak o kadar kolay değildir.O nedenle bir pompalı sevdası var.Bu şekilde yüksek hızlı dolan (?) bir pompalı yapı yarı otomatik pastasından pay almak istemiş olabilirler.

İşin bir satış ya da pazarlama stratejisi olduğu belli ama öyle büyük şeyler vaat eden bir tüfek değil.

Sn Harun'un dediği gibi evet belki o bir pompalı ama 870 değil.

Edit.Yazıyı gönderirken ve yazarken Sn. Harun'un ikinci yazısı yoktu.Kendisi benim yazmak istediklerimi detaylandırmış.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
harun, Fruktoz23

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi