Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Topluda İdeal Namlu Boyu
(14-04-2012, 09:55 PM)cz75bluger demiş ki: Bence de en iyi namlu boyu 4 inç ve 44 magnum...
357 olacaksa hiç olmasın, 9mm aynı atış zevkini veriyor zaten...

.44 magnum konusunda sizlere katılıyorum, ancak .357 konusunda tam tersini düşünüyorum, 9 mm ile .357 mag arasında her konuda abartılı bir fark var, en azından birkaç abuk subuk silah dışında .357 mag silahlar revolver 9 mm'ler ise genelde şarjörlüdür, bu zaten başlı başına çok ciddi bir fark. .357 mag ile 9 mm kalibreyi aynı anda kullanırsanız arasındaki abartılı farkı rahatlıkla mşahade edebilirsiniz.
(15-04-2012, 12:06 AM)Semper Fidelis demiş ki: Kendimce "Finest Revolver"i BuldumSmile
6 inçlik M29!

[Resim: sw29.jpg]

Optimum mermi, Optimum namlu boyu+ güzellik.Cool

Sadece sizce değil bu işi bilen, silah konusunda zevkli herkes için "finest" alet budur...

Alıntı

Sn.sekman, size kesinlikle katılıyorum. 357 magnumun 9 mm ye karşı olan bariz üstünlüğünü tartışmaya bile gerek yok sanırım, bizzat denedim ve şahit oldum. Savunma ayrı bir şey, iyi ve eğitimli bir atıcı 7,65 mm tabancası ile, 357 magnum kalibre kullanan eğitimsiz bir atıcıdan her açıdan daha başarılı ve daha iyi işler çıkaracağını biliyorum. Ancak, mevzu delicilik, darbe , güç söz konusu olduğunda, magnumun ezici bir üstünlüğü görülmektedir.

Saygılarımla...

Alıntı

Sürekli yaz kış 7/24 taşınacaksa 2" J frame 38 sp mühimmat ile. ( Genelde savunma için cok yakın savunma diye denilmiş lakin 15 metreden mükerrer su şişesini vurabiliyorum. Mke üretimi fişeklere aynı yere nişan alsamda kafasına göre gidiyor. Mkekdeki blazerler gayet güzel ve etkili istikak kullanılacaklara duyrulur.)
Genel maksat revolveri atış ve taşıma maksatlı 4" K/L frame 38/357 tercihen mühimmat ile.
Poligon, ve avda yedek silah birazda fantazi düşünülürse 6" üzeri tercihen 7.5" veya 10.5" N frame 44magnum mühimmatı ile.

Alıntı

İlk silahı ve tek silahı revolver olacak tecrübesiz bir atıcı olarak hangi kalibrede ve boyda bir revolver almak gerektiğini merak ediyorum. Daha kolay nişan alınması bakımından .22 lik bir revolver almak makul bir seçenek midir? .357 kalibresi atıcıyı yoruyorsa .22 lik almak başlangıç için daha makul olabilir mi? Rimfire mühimmat hem ateşleme hem de tedarik açısından sıkıntı çıkarır mı? .22 lik yerine tek sıra şarjörlü küçük 7.65 veya 6.35 almak mühimmat açısından daha mı iyi olur ? Sayın Ortaç videosunda küçük elli kullanıcılar için revolver daha iyi ele oturur diyor ama başlıkta 3 inch altı revolver tavsiye edilmiyor gibi anladım. Ayrıca ikinci el revolver almak yerine küçük kalibreli ve kabzalı yeni bir tabanca mı alınmalı. Benim için kapasite durduruculuk önemli değil. Zira hedef kağıdına nişan almayı planlıyorum ama mekanik güvenilirlik önemli. Yeni bir silah alırsam da hiç değişiklik yapmadan direk kullanmak istiyorum .

Alıntı

(10-02-2016, 03:38 AM)mark3ruger demiş ki: İlk silahı ve tek silahı revolver olacak tecrübesiz bir atıcı olarak hangi kalibrede ve boyda bir revolver almak gerektiğini merak ediyorum. Daha kolay nişan alınması bakımından .22 lik bir revolver almak makul bir seçenek midir? .357 kalibresi atıcıyı yoruyorsa .22 lik almak başlangıç için daha makul olabilir mi? Rimfire mühimmat hem ateşleme hem de tedarik açısından sıkıntı çıkarır mı? .22 lik yerine tek sıra şarjörlü küçük 7.65 veya 6.35 almak mühimmat açısından daha mı iyi olur ? Sayın Ortaç videosunda küçük elli kullanıcılar için revolver daha iyi ele oturur diyor ama başlıkta 3 inch altı revolver tavsiye edilmiyor gibi anladım. Ayrıca ikinci el revolver almak yerine küçük kalibreli ve kabzalı yeni bir tabanca mı alınmalı. Benim için kapasite durduruculuk önemli değil. Zira hedef kağıdına nişan almayı planlıyorum ama mekanik güvenilirlik önemli. Yeni bir silah alırsam da hiç değişiklik yapmadan direk kullanmak istiyorum .
Sn mark3ruger, tecrübesizliğinizi bir yana bırakırsak, ilk ve tek silahı revolver olacak kişinin tercihi hem 357 magnum hem 38'lik mermileri atabilen bir (tercihe göre değişmekle birlikte) SW olmalıdır.(Lupus Üstad'dan yararlanılmıştır)
Acizane kanaatimce tek tabancası olacak birinin tercihi 9 mm lik bir şarjörlü olmalıdır.
22 lr başlangıç için daha makul olabilir mi? Ben 22 LR ile atıştan çok zevk alamadım, havalı tabanca hissi uyandırdı. Büyük kalibreleri tercih ederim. (Bu durum da kişiden kişiye değişir)
Sadece hedef kağıdına isabetli atış yapmak için alacaksanız, 22 lr sizin için makul bir seçenek olabilir. (Ayrıca mermilerin fiyatı diğer kalibrelere göre bedava sayılır, hoş en fazla alacağınız yıllık 200 tane, o da ayrı konu) Selam ve saygılar.

Alıntı

Sn. Dr. Kara öncelikle mesajıma cevap verme nezaketi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Fiyat performans açısından ilk defa tabanca sahibi olacak biri olarak ithal ikinci el bir revolver sahibi olmakla yeni ve yerli bir revolver sahibi olma fikri arasında kalmış bulunuyorum.

Sayın Ortaç'ın hangi silah seçilmeli videosunu izledim. Atıcılığa yeni başlayan biri olarak tabiki isteğim yüksek kalibreli tam boy tamamı metal 1911 tipi bir silah almak yalnız şu var ben o silahla hiç bir şey vuramam biliyorum.

. 22 lik sizin de ifade ettiğiniz gibi ucuz bir kalibre . Bu nedenle başlangıç için mühimmata çok para vereceğimi düşünerek bu kalibreyi tercih etmek istedim. Forumda okuduğum kadarıyla hem ateşleme sorunu açısından rimfire tipi mühimmat güvenilmez hem de mke bakımından tedariki zor olan bir mühimmat tipi olarak ifade edilmiş.

Ayrıca .22 lik tabancaların bir süre sonra elden çıkarılması ve alınan fiyata alıcı bulunmasının da zorluğu ifade edilmiş. Bu nedenle bende .22 lik mühimmat kullanan bir tabanca almak yerine revolver almaya karar verdim.

Yalnız burada da ithal ikinci el vs yeni yerli sorusu gündeme geliyor. Ayrıca revolver konusunda bilgi sahibi değilim. Hangi boyda ve kalibrede bir revolver almak başlangıç için idealdir bilemiyorum.

Ayrıca poligonda her seferinde horozu kaldırıp Ateş etme fikri de beni düşündürüyor . Horozu kaldırmadan tetiği çekmek silahın duruşunu bozmadan bana pek mümkün gelmiyor. Bu nedenle acaba revolver yerine tek sıra şarjörlü küçük kabzalı bir 9 mm mi almak daha mantıklı olabilir bunu düşünüyorum.

Eski silahlar revolver gibi sıkıntısız gelmiyor. Yeni ithal 9 mm likler de pahalı. Kararsızım.

Bir sor bin ah işit gibi oldu ama affınıza sığınıyorum sayın Dr. Kara.

Alıntı

Maalesef .22 kalibre silahlar ülkemizde hak ettiği ilgiyi göremiyor.Bunun en büyük nedeni Trabzon-Kars yani 6136.O kadar sevimsiz geliyor ki kendimi güldürmem lazım yoksa 6136 yazamıyorum.

Pek çok dünya ülkesinde .22 kalibre ateşli silah olarak bile sayılmıyor.Havalı silahlarla bir tutuluyor.Sadece atıcılık maksatlı kullanıldığından (Evet tavşan avlayan bir güruh da var ) çocuklar dahi edinebiliyor.Kuzey ülkelerinde 10 yaşına gelen bir çocuğun yaş günü hediyesinin .22 kalibre tüfek olduğu söylenilir.

Mermisi zaten çerez parasıdır.Bu nedenle atıcılığa sıfırdan başlayacak insanlar talimlerini bu kalibre ile yaparlar.

Ülkemizde yarı otomatik .22 kalibre alternatifi çok değil.Zamanında kaptırılmaya çalışılan sivrisinek sig sauer ile walther'dan başkası gelmiyor.45/.22 set şeklinde 1911 ler arada denk gelebilir ama onlarda maalesef iki namlu nedeni ile çift silah muamelesi görüyormuş.(Öyle Hatırlıyorum.)

İmkan olsa .22 kalibre 1911 sahibi bende olmak isterdim.Yivli ve yivsiz tüfek diye iki ayrı ruhsat olması ayrı bir akıl ermezlik lakin .22 kalibre tüfekleri bence yivsiz tüfek ruhsatnamesi ile alabilmeliyiz.

.22 kalibre toplu tabancalar ise nadir denk gelen silahlar.Bu tarz silahlara da yok antika yok şu diyerek haddinden yüksek meblağlar istiyorlar diye biliyorum.

Alıntı

(10-02-2016, 03:38 AM)mark3ruger demiş ki: İlk silahı ve tek silahı revolver olacak tecrübesiz bir atıcı olarak hangi kalibrede ve boyda bir revolver almak gerektiğini merak ediyorum. Daha kolay nişan alınması bakımından .22 lik bir revolver almak makul bir seçenek midir? .357 kalibresi atıcıyı yoruyorsa .22 lik almak başlangıç için daha makul olabilir mi? Rimfire mühimmat hem ateşleme hem de tedarik açısından sıkıntı çıkarır mı? .22 lik yerine tek sıra şarjörlü küçük 7.65 veya 6.35 almak mühimmat açısından daha mı iyi olur ? Sayın Ortaç videosunda küçük elli kullanıcılar için revolver daha iyi ele oturur diyor ama başlıkta 3 inch altı revolver tavsiye edilmiyor gibi anladım. Ayrıca ikinci el revolver almak yerine küçük kalibreli ve kabzalı yeni bir tabanca mı alınmalı. Benim için kapasite durduruculuk önemli değil. Zira hedef kağıdına nişan almayı planlıyorum ama mekanik güvenilirlik önemli. Yeni bir silah alırsam da hiç değişiklik yapmadan direk kullanmak istiyorum .

1. 22 kalibrelikr revolver ile daha kolay nişan alınır düşüncesi hatalıdır. Gövde içerisine kanal şeklinde açılan gez ile üretilen modellerde nişan almak zor, ayarlanabilir gezlerle üretilen revolverlerde ise nişan almak kolaydır. Dolayısı ile nişan alma kolaylığı kalibre ile değil, nişangahla ilgili bir durumdur.

2. 357 kalibre, 4 inç ve üzeri namlulu boylarında kullanıcısını yormaz. .38 Special fişek kullanarak ise her namlu boyunda bu sorunu aşmış olursunuz.

3. Revolver kullanın. Bir kez olsun bir poligona gidip revolver kullanın, kendiniz hissedin ve görün.

4. Poligona gidince diğer kalibreleri ve yarı otomatikleri de deneyin.

5. Sadece atıcılık amaçlı revolver alacaksınız en az 4 inç namlulu bir model tercih edin.

6. 22' lik, hele 6.35 fişekleri memlekette bulmanız zordur. Hatta çok zordur.

7. İlla 22' lik diyorsanız, atıcılık için CZ' nin 22' likleri çok idealdir.

8. Biraz daha formu okuyup araştırın. Poligona gidip deneyin.

Saygılarımla

Alıntı

Son olarak, sorduğunuz sorunun cevabı sizde. Poligona gidip deneyin. Kalibre kısmına gelince yorum yaparız. 9mm memlekette en rahat bulunan kalibre. Atım miktarını düşünürken göz önünde bulundurursunuz bu konuyu.

Alıntı

İlk ve son tabancam, 4" 686-4 S&W du. Son diyorum çünkü, uzunca bir süre daha silah alamayacak olduğumdan. Kalibre olarak 357 magnum güçlü ve geri tepmesi fazla olan bir seçenek. Ama gel gör ki 4" beni fazla yormadı (bir defasında, yaklaşık 150 adet magtech attım) Bu durum; sizin kavrama, güç, el boyu ve sükunetinizle de alakalı. Ben profesyonel bir silah sever değilim! fakat tabancam çalınana kadar, oldukça fazla mermi ve mesai harcadığım için yazıyorum. Başka tabancalarda kullandım. Ama hem isabet hem de güç olarak, beni fazlaca tatmin eden bir tabanca oldu S&W. İlk silahı revolver olan ve sizi iyi anlayan biri olarak tavsiyem; sayın turkmenoğlunun da belirttiği gibi, bir kaç el ateş ettiğiniz an konu neticelenecektir.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi