Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Topluda İdeal Namlu Boyu
16-02-2009, 12:26 PM
Topluda İdeal Namlu Boyu
Selamlar,
Toplu tabanca ile sabit hedefe tek tek atış yapmak, her attığını istediğin şekilde vurabilmek çok keyifli. Smile S&W'un resmi bir bildirimini, toplu almayı düşünen arkadaşların dikkatine sunarım.

Smith & Wesson Corp. hereby certifies average accuracy test results for all new handguns with a barrel shorter than 3” as follows:

7 yards: 1.7” (6,4 metrede: 4,3 cm.)
14 yards: 3.9” (12,8 metrede: 9,9 cm.)
21 yards: 6.3” (19,2 metrede: 16 cm)

Namlu boyu 3 inçten kısa olan toplularda, istediğiniz şekilde hedefi vurma ihtimaliniz yok gibi. Sad

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-02-2009, 02:15 PM (Bu Mesaj 16-02-2009 04:09 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
RE: Topluda İdeal Namlu Boyu
Sn.357 güzel bir paylaşım, ellerinize sağlık. 3'' altı modellerde dağılım özelliklerinin yanında, balistik performans özellikleri de zaafa uğramaktadır. Ancak bunun 5-7 m arasındaki hedeflere, etkili kütle vuruşları yapmayı engelleyecek düzeyde olduğunu sanmıyorum.

Kişisel olarak uzun süreli tecrübem olan tek kısa namlulu toplu tabanca 2.5'' namlulu bir SW Model 66 idi. Bu silahla 5 m de merkezi kütle vuruşları yapmakta hiç zorlanmıyordum. Silaha alıştıktan sonra ise, nişangahları kullanmadan dahi merkez kütleyi rahatlıkla bulabiliyordum. Refleks mükerrer atışlarda, vuruşların arası 10-15 cm kadar olabiliyordu, ancak yine de merkez kütledeydi.

Aynı tabanca ile, gününüzde olursanız, 10 m de rahatlıkla bir yonca yaprağı yapılabiliyordu. 15 m de ise dikkatli olunduğunda 10 dairesi dışına hiç çıkılmadan, yine gününüzde olursanız oldukça toplu vuruşlar yapılabiliyordu. Bu silahı 15 m üzerindeki mesafelerde hiç denemediğim bu mesafedeki vuruş dağılımı ile ilgili olarak bir fikir beyan edemiyorum.

Fabrikanın garanti ettiği değerlerin, en kötü mühimmatı ve en kötü dağılımı olan modelleri göz önünde bulundurarak verdiğini düşünüyorum. Aynı namlu uzunluğundaki alüminyum gövdeli ve top-namlu toleransları buna göre olan J gövdeli bir revolver ile, bu toleransları daha büyük gövdeli silahlar ile aynı olup, sadece boyutları daha küçük olan komple çelik gövdeli K serisi bir revolverin dağılım özelliklerinin aynı olmayacağı aşikardır. Sanırım fabrika biizm memleketteki gibi elde edilebilen en hassas sonuçları değil, en kötü sonuçları referans alarak garanti veriyor.

Diğer yandan, en fazla 7 m, ortalama 3-5 m gibi mesafelerde, gerektiğinde cep içerisinden bile ateşlenen bug olarak görevlendirilecek bir 1.8'' kısa namlulu topludan da, daha fazlasını beklemeye gerek olamdığını düşünüyorum. Kişisel olarak ''Snub Nose'' tabir edilen çok kısa namlulu toplu tabancalarda, atış hassasiyeti konusundaki asıl sorunun mekanikden ziyade, pratikte ilgili olduğunu düşünüyorum. Kısa nişangah hatları, küçük kabzalar, nisbeten düşük ağırlıkların, bu silahlarla isabetli atış yapmayı etkileyen çok daha önemli faktörler olduğunu düşünüyorum.

Yukarıdaki uyarınızın, toplu tabancayı özellikle sportif amaçlı olarak ve hassas hedef atıcılığı için almayı düşünen arkadaşlar açısından çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Gerek balistik performans, gerekse de atış hassasiyeti için en az 3'', mümkünse de 4'' ve üzeri namlu boylarını tercih etmekte fayda var. Diğer yandan atıcılığa yabancı ya da yeni olan veya silahları ile çok aşırı eğitim yapmayı sevmeyen silahseverlerin de, silaha hakimiyet ve kontrol açısından, mümkün olduğu kadar çok kısa namlulu toplu, hatta yarı otomatiklerden de kaçınmasında fayda olacağını düşünüyorum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-06-2009, 06:07 PM
Arkadaşlar konu eski ama yinede bende fikrimi belirteyim, üstadın dediği bug silahlar dışında revolver kesinlikle en az 4" ve .357 mag. kalibrede olmalı, hatta tek silah değilse ve sürekli taşınmayacaksa kesinlikle en az 6" olmalı, hem mühimmat hem silahın kendini gösterebilmesi için bence bu kesinlikle olmazsa olmaz bir şarttır...

ama az kıl payı kaçırdığım 12" SW 500 ün tadını ve etkisini verebilecek bırakın topluyu tabanca sınıfına girecek hiçbir alet yoktur...
hem attığını vurursun hem vurduğunu dağıtırsın...
Alıntı Yaparak Cevapla
17-06-2009, 07:46 PM
O neymiş sn. Ağam. 12 inç dediniz değil mi? Biraz tasvir eder misiniz bu makineyi? Atış yapabildiniz mi?
Işık ve sevgiyle...
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
17-06-2009, 11:37 PM
sandeman Yazdı:O neymiş sn. Ağam. 12 inç dediniz değil mi? Biraz tasvir eder misiniz bu makineyi? Atış yapabildiniz mi?
Işık ve sevgiyle...

sn Sandeman malesef atis yapma sansim olmadi, ama gercek silah diye ben buna derim,
Alıntı Yaparak Cevapla
18-06-2009, 10:12 AM
melihaga Yazdı:
sandeman Yazdı:O neymiş sn. Ağam. 12 inç dediniz değil mi? Biraz tasvir eder misiniz bu makineyi? Atış yapabildiniz mi?
Işık ve sevgiyle...

sn Sandeman malesef atis yapma sansim olmadi, ama gercek silah diye ben buna derim,

Ağam kusura bakma ama onu alacagıma 7.62x51 yarı oto tüfek alırım(scar H mesela) Big Grin Tabi almak mümkün olsa siz ne düşünürdünüz onu bilmem Big Grin Big Grin Big Grin

Saygılar...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-06-2009, 06:24 PM
L@stmohik@n Yazdı:
melihaga Yazdı:
Işık ve sevgiyle...

Ağam kusura bakma ama onu alacagıma 7.62x51 yarı oto tüfek alırım(scar H mesela) Big Grin Tabi almak mümkün olsa siz ne düşünürdünüz onu bilmem Big Grin Big Grin Big Grin

Saygılar...

Sn Lastmohikan, sürekli çatışmaya girecek olsam ve üzerimde taşısam amenna, ama atış keyfi için yeri doldurulamaz bir alet...
Alıntı Yaparak Cevapla
18-06-2009, 06:32 PM
El kundağı yahut hücum kabzası lazım ona Big Grin
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-06-2009, 06:44 PM
sandeman Yazdı:El kundağı yahut hücum kabzası lazım ona Big Grin

Sn Sandeman, bence yeterince cephane ve hedef lazım ona...
Alıntı Yaparak Cevapla
23-06-2009, 09:57 AM
Bende Yorumumu Paylasmak istedim.
Olaki Silah Sabit bir yerde Duracaksa 6 inch tasimaksa 4 inch ne asagisi ne yukarisi.
Kalibre 357 Magnum var ama güç Performans denilirse 44 Magnum Bulamayanlara 41 Magnum var.
Hatta Sw nin 22 LR 10 lu toplusu var.Taurus un 7-8 lisi var.22 LR Modeli Topluda olması bence daha kibar ve ince gösterir hoş olur.
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS