Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarsılmaz K10C
Merhabalar.

Bildiğiniz üzere kullandığımız yağlar toz, barut artığı vs gibi etkenlerle birleşip zamanla reçine kıvamına gelerek özellikle hareketli parçalar arasında katman oluşturuyor. Bu durum silahta korozyona sebep olabiliyor ve daha önemlisi iğne, horoz, emniyet, tetik vs. gibi hayati parçaların çalışma sıhhatini direkt olarak etkiliyor. Kullanıcılar olarak oluşan bu tortuları sahra sökümü ile bir noktaya kadar temizleyebiliyoruz. Bezin ve fırçanın girmediği noktalar tam olarak temizlenmiyor. Silah temizleme konusunda takıntılı biriyim. En ince ayrıntısına temizlemeye gayret ediyorum. Benim bu gibi durumlarda uyguladığım ve çok iyi verim aldığım bir yöntem var. Mazot ve başınçlı hava. Silahı sökebildiğim en küçük parçalara ayırıp mazot dolu bir kap içerisinde yumuşak bir dış fırçası ile iyice fırçalıyorum. Daha sonra kompresör yardımı ile silaha başınçlı hava tutarak bir damla bile mazot kalmayacak şekilde kuruluyorum. Sonra koruyucu yağ ile yeteri kadar yağlayıp temizliği bitiyorum. Bugün Sarsılmaz K10C'nin mazot banyosu günüydü. Silahı aldıktan sonra atış yapmış temizleyip kaldırmıştım ancak sanki gönlüme göre temizlenmemişti. Silahın tetik ve horoz grubunu da sökecektim ancak pimler kıvırma sacdan imal edildiği için yedek pimler olmadan karışmadım. İşlem sonrasına ait silahla ilgili fikir olması açısından birkaç fotoğraf çekip yüklemek istedim. 

Saygılarımla.

[Resim: IMG_20171210_124805.jpg]

[Resim: IMG_20171210_124836.jpg]

[Resim: IMG_20171210_124857.jpg]

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
Bertaraf3, ALPTUG, selcuk_01, defender45acp, heisenberg, FRD, taarruz, lupus, tirendaz, sirflayer, , 1905sss, şahin44, Kaan Yaşar, DoganSW, usame, Vectra, Elbruz71, Carbon12, mimaslan, ERDAL
Sayın TTF üyeleri hepinize tekrardan selamlar.

Malum tabancam bulundurma ruhsatlı olunca geri bildirimler geç oluyor. MKE'den tabancamı aldıktan sonraki ilk poligon ziyaretimi dün itibariyle gerçekleştirdim. 2017 üretimi MKE fişekleri ile 100 atış yapıldı. Yapılan bütün atışlarda herhangi bir besleme ve tahliye problemi yaşamadım. Bütün fişekler sağlıklı beslendi, ateşlendi ve tahliye edildi. Silahın şuan için sağlıklı çalışmasından ziyade eşim tarafından rahatlıkla kullanılabilmesi beni daha çok mutlu etti. Zira çelik gövdenin getirdiği ağırlık dolayısıyla atışlardaki geri tepmenin, eline ilk defa tabanca alıp atış yapan küçük elli bir bayan kullanıcı tarafından rahatlıkla tolere edilebileceğini bizzat gözlemledim. Eşim tarafından 15 metre mesafede bulunan bel hedefine yapılan bütün atışlar hedefe isabet kaydetti. Bayan kullanıcılar için tek eksi yönü çift irca yayının getirdiği kurma güçlüğü. Silah yayların sertliğine rağmen eşim tarafından kurulabildi ama yine de horozu kaldırdıktan sonra yapılan sürgü manipülasyonu çok daha rahat oldu. Bildiğiniz üzere tabancanın orijinal şarjörü 13 fişek kapasiteli olmasına rağmen 2000 Mega'nın 15 fişek kapasiteli şarjörü ile de sıhhatli bir şekilde çalıştı. Yine kendi orijinal şarjörü ve 15 fişek kapasiteli şarjöre takmış olduğum şarjör kapasitesini 2 fişek arttıran aparat ile orijinal şarjör yaylarını kullanarak 13+2 ve 15+2 kapasite ile yaptığım tek ve seri atışlarda tam da beklediğim gibi çalıştı. 13, 15, 13+2 ve 15+2 kapasiteli şarjör varyasyonları ile yaptığım bütün atışlarda şarjördeki fişeklerin bitmesini müteakip sürgü geride kilitli kaldı. Tabanca şuan temizlik amacıyla mazot içerisinde bekliyor. Temizliği bitirir bitirmez aşınma ve genel durumu ile ilgili detaylı fotoğraflarını buradan paylaşacağım.

Saygılarımla.

[Resim: 15298149879784504890561071255232.jpg]

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Carbon12, defender45acp, yyildiz, rainman, taarruz, mimaslan, tirendaz, wubıh, ERDAL
Tabancanın temizliği bitti. 150 atım sonrası sürgü ve gövdenin bazı bölgelerinde sürtünmeye bağlı boya açılmaları beklediğim gibi gerçekleşti. Boya açılması olan yerlerde şimdilik malzeme eksilmesi görünmüyor. İlk başlarda bayağı kumlu bir his yaratan tetik daha pürüzsüz bir şekilde çalışmaya başladı. Mazot ve basınçlı hava ile temizlediğim tabancayı yağlamadan hemen önce fotoğrafladımki durumu daha net bir şekilde belli olsun. 150 atım sonrası Sarsılmaz K10 C'nin durumu aşağıdaki gibidir.

Saygılarımla.

[Resim: IMG_20180624_164431.jpg]

[Resim: IMG_20180624_095315.jpg]

[Resim: IMG_20180624_095224.jpg]

[Resim: IMG_20180624_095026.jpg]

[Resim: IMG_20180624_095037.jpg]

[Resim: IMG_20180624_095001.jpg]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
taarruz, orpeus, Mechul, Gazanfer, ERDAL, defender45acp
Sn. ducak,

Tabancanızı her daim keyifle ve güvenle kullanmanızı dilerim. Boya açılmaları yerli tabancalarımızın hemen hemen hepsinde görülmekle beraber belli bir atımdan sonra anormal bir durum yoksa şayet duracaktır. 

Benim size naçizane tavsiyem, basınçlı hava tutsanız dahi tabancanızı mazota daldırmayınız. Muhteviyatında yağ olduğu için, erişemeyeceğiniz dip köşe bucak bölgelerde zamanla reçinemsi bir tabaka bırakacaktır. Bu konuda tavsiye edilen kimyasallar, silinmese dahi kendiliğinden buharlaşan amaca uygun silah temizleme spreyleridir. 

Tabancanızı güzel günlerde kullanmanızı diler saygılarımı sunarım.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ducak, Gazanfer
Sn. Yasin06;

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Gaz yağı ve Mazot ile temizleme metodunu gerek kendi ateşli silahlarımda gerekse eş, dost ve arkadaşlarıma ait silahlarda yıllardır kullandım. Kendi tecrübelerimden yola çıkarak pas oluşumunun engellenmesinde yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Ama değerli görüşünüze istinaden bundan sonra daha dikkatli olacağım. 

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Yasin06, drmehmet
Tabancanın 13, 13+2, 15 ve 15 +2 şarjör kapasiteleri ile sağlıklı çalıştığını daha önce belirmiştim. Sanırım 15 kapasiteli Mega şarjörünün gerdelini modifiye ederek +2 uzatma aparatı yardımıyla 19 fişek kapasitesine ulaşabiliriz. Bununla ilgili yapacağım çalışmayı yine buradan siz değerli forum üyeleri ile paylaşacağım. Tabancanın değişik fişek kapasiteli şarjörler ile genel görünümünün fotoğraflarını fikir oluşturması açısından paylaşıyorum.

Saygılarımla.

Orijinal 13 fişek kapasiteli şarjör ile

[Resim: IMG_20180701_102512.jpg]

13+2 fişek kapasitesi ile

[Resim: IMG_20180701_102428.jpg]

15 fişek kapasiteli Mega şarjörü ile

[Resim: IMG_20180701_102455.jpg]

15+2 fişek kapasitesi ile

[Resim: IMG_20180701_102613.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
beyazkurt, ERDAL
Günlerden pazar ve havada sıcak olunca dışarı çıkmayıp bir önceki mesajda belirttiğim gerdel modifikasyonu işine el attım. Tam düşündüğüm gibi gerdeli kısaltınca şarjörlere +2 fişek kapasitesi daha kazandırdım. Yani uzatma aparatı olmaksızın K10C'nin orijinal şarjörüne 15, Mega'nın orijinal şarjörüne 17 fişek sığdırabildim. Uzatma aparatını da takınca şajörlerin fişek kapasiteleri 17 ve 19'a ulaşmış oldu. Güvenlik tedbirleri alınarak el ile yapılan sürgü manüpülasyonunda herhangi bir takılma ve sıkışma meydana gelmedi. Şarjördeki fişekler bitince gerdel normal olarak sürgüyü geride yakaladı. Kısaltma işlemi için zımpara kullandım ancak işlemi yaparken gerdelin açısını korumaya gayret ettim. Şarjör yaylarında herhangi bir kesme işlemi yapmadım. Yalnız uzun süre tam kapasite dolu olarak bekleyecek şarjörlerde, yayı büyük baskı altında bırakacaktır. Sahada tecrübe etmeden diğer arkadaşların denemesini şimdilik tavsiye edemem. Gerdeli kısaltılmış şarjörler ile ilk fırsatta atış yapıp besleme ve tahliye durumunu buradan paylaşacağım.

Saygılarımla.

[Resim: IMG_20180701_170433.jpg]

[Resim: IMG_20180701_171403.jpg]
[Resim: IMG_20180701_171100.jpg]

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
beyazkurt, defender45acp, yyildiz, taarruz, madenci08, cirido, mimaslan
Abi öncelikle hayırlı olsun forum kurallarını biliyorum ben sadece içtenliğimi belirtmek için izniniz ile size abi diyerek hitap etmek istiyorum. Canik mi ? yoksa Sarsılmaz mı ? Daha kaliteli CZ klonu üretiyor sadece sizin şahsi fikrinizi merak ettim saygılar.

Alıntı

Sn Çılgınturk;

Her iki firmada aynı platform üzerine inşa edilen tabancaları üretiyor. Yerli üretim tabancaların kaliteleri arasında çok fazla fark görmüyorum. Yani al birini vur ötekine tarzı bir üretim anlayışına sahipler. Ankara MKE'de hemen hemen bütün yerli firmaları ziyaret ederek ellerinde bulunan modellere göz gezdirdim.Ama hiçbir tabancada babama ait olan Browning HP ve FN 1922'de gördüğüm kalite, estetik ve zerafeti göremedim. Keşke yerli üretim tabancalarımız uluslararası kalite standartlarını yakalamış olsaydı da sen bugün bana "Abi Sarsılmaz mı yoksa Jericho mu daha kaliteli CZ klonu üretiyor?" diye sorabilseydin. Şahsen Canik ile atış yapma imkanım olmadı ama Sarsılmaz'ı kullanmıştım. Çevremde polis ve asker olan sahada her iki modeli de kullanan arkadaşlarımdan şahsen hep Sarsılmaz cevabını aldığım ve  Sarsılmaz firmasının kampanyalarından sivillerde faydalandığı için Sarsılmaz aldım. Zaten bu konunun ilk mesajını okursan Canik C100'ün de listemde olduğunu ve neden Sarsılmaz aldığımı görürsün. Aldığın için pişman mısın? Hayır. Bana tavsiye eder misin? Henüz değil. Yani bu sorunun cevabı tamamen kullanıcının beklentisi ve ihtiyacına göre değişiyor. Umarım bir nebzede olsa yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla.

Alıntı

CZ75 lerin bir sevmediğim yönü sürgü kilit mandalının biraz ileride olmasıdır. Baş parmağınız yeterince uzun değilse ciddi düzeyde kötü oluyor bence. Hiç konforlu ve ergonomik değil.

Sarsılmaz tabancasında durum nasıl. Mandal rahat manüple ediliyor mu ?

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi