Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarsılmaz K10C
Herkese merhabalar.

Evde bulundurmak amacıyla gerektiği taktirde eşiminde kullanabileceği compact bir tabanca arayışı içerisindeydim. Evde halihazırda bir adet 12ga yivsizimde bulunduğundan ve zaten bulundurma ruhsatlı olacağından dolayı artan döviz kurununda etkisiyle rotamı yerli tabanca modellerine çevirdim. Yaptığım araştırmalar sonucunda Tisaş Fatih13, Canik C100 ve Sarsılmaz K10C modellerini listeme almıştım. Nihayet 28.11.2017 tarihinde Ankara MKE'den Sarsılmaz K10C modelini aldım.

Sarsılmaz K10C'yi tercih etme sebeplerimi sıralarsam;
1- 9x19 çapında olması,
2- Canik C100 ve Fatih13'e nispeten gövdesinin çelik olması,
3- 950 TL gibi kampanyalı uygun fiyatı,
4- Elime uyum sağlaması.

Tabancamı teslim aldığım MKE'nin poligonunda 4 şarjör  (52 adet ) fişek ile test ettim. Herhangi bir besleme ve tahliye problemi yaşamadım. Bütün boş kovanlar tahliye edildi ve yeni fişekler atım yatağına sürüldü. Yine şarjörü çıkarıp yaptığım atışlarda da boş kovanların tahliyesi problemsiz gerçekleşti. Şarjörlerdeki fişeklerin bitmesini müteakip sürgü geride kilitli kaldı ve dolu şarjör takıldıktan sonra sürgü düşürme manivelasına basılmasıyla birlikte tabanca yeniden sorunsuzca kuruldu. Grupman denemesi yapamadım ama nişan aldığım yeri vurduğunu söyleyebilirim. İlk şarjörü kontrollü bir şekilde bitirdikten sonra diğer üç şarjörü tabancayı denemek maksadıyla seri şekilde attım. Tek el ile yaptığım atışlarda sorunsuz. Bu atım adedi tabanca hakkında yorum yapabilmek çok yetersiz biliyorum ama yaptığım atışlarda sorun çıkarmaması şahsımı sevindirdi.

Bu modeli almayı düşünen arkadaşların merakını bir nebzede olsa gidermek amacıyla dilim döndüğünce üstadların affına sığınarak buradan incelemeye çalışacağım. 

1- Kutu içeriği
Tabanca artık Sarsılmaz ile özdeşleşen klasik mavi kutu ile satışa sunuluyor. İçeriginde; tabanca, iki adet 13 fişek kapasiteli şarjör, temizleme seti, küçük bir şişe silah yağı, yarım kelebek kılıf ve kullanım kılavuzu bulunuyor. Yanında verilen kılıf, harbi vs. gibi ürünlerin kalitesi zaten hepinizin bildiği bir husus.

[Resim: 15121576318961450123685.jpg]

2- Tabanca
Eski adıyla Hançer2000 yeni adıyla K10C. Şekil olarak Kılınç 2000 Mega'nın bir boy küçüğü çizgileri aynı. Emniyet düğmesi Mega'ya göre aksi yönde çalışıyor. Tabanca emniyete alındığında tetiği ve sürgüyü kilitliyor bu yönüyle de Mega'dan ayrılıyor. Emniyet düğmesinin horozu düşürme fonksiyonu yok. Tabanca kurulu kilitli taşınabiliyor. Ortopedik kabze kapakları mevcut. Kabze boyu kısa olduğu için büyük elli kullanıcılar sıkıntı yaşayabilir ama küçük ve orta boyda ele sahip kullanıcılar için problem teşkil etmiyor. Tetik erişim, şarjör düşürme düğmesi, emniyet ve sürgü düşürme manivelası erişim mesafeleri iyi. Dış yüzeyi siyah krom kaplı ve dış yüzey işçiliği parasına göre nispeten iyi yapılmış.

[Resim: 1512158818197791036965.jpg]

[Resim: 15121590007741470070285.jpg]

3- Gövde 
Çelik bir gövdeye sahip. Gövde içi işçiliği mükemmel değil ama gözü aşırı derecede rahatsız edecek torna izi yok. Çift taraflı tetik kolu mevcut ve tahmin edeceğiniz gibi biraz pürüzlü bir tetik çekişi var. Tam boy sürgü yataklarına sahip ve 52 atım sonrası sadece namlunun oturduğu yataklarda çok çok yüzeysel bir boya açılması var. Horozun düşme kuvveti iyi çok hafif bir boya açılması var. İncelediğim boş kovanlarda iğne kapsülün tam ortasına vurmuştu ve iğne izinin derinliği tam olarak olması gibiydi. Gövde hakkındaki izlenimim genel olarak olumlu.

[Resim: 1512160239885808717131.jpg]

4- Kapak
 İşçiliği genel olarak iyi. Herhangi bir torna izi mevcut değil. Namlu kilit yataklarının durumu iyi vuruntu, malzeme eksilmesi veya boya açılması söz konusu değil. Bildiğiniz üzere tırnak, iğne ve yayı ile iğne blok emniyetini barındırıyor. Kırlangıç geçme sabit u gez ve önden geçme kare arpacık bulunuyor. Üç noktadan referans alan nişangah düzenine sahip. Kavrama alanı kısa olmakla birlikte derin açılmış kurma kertiklerine sahip, genel izlenimim olumlu. 

[Resim: 1512161057670240921325.jpg]

[Resim: 1512161107526534475138.jpg]

5-Namlu 
10 cm ve soğuk dövme çelik bir namluya sahip. İki adet namlu kilidi mevcut. Et kalınlığı iyi ancak böbrek şeklindeki yatakta torna izleri mevcut. Atım yatağı ve atım rampasının işçiliği nispeten düzgün. Namlu ağzının işçiliğine biraz daha dikkat edilebilirdi. Herhangi bir vuruntu yada aşınma mevcut değil genel olarak izlenimim olumsuz.

[Resim: 15121618177601586513805.jpg]

6- İrca mili ve yayı
Biri büyük biri küçük olmak üzere birbirinin aksi yönünde içiçe geçen iki adet irca yayı mevcut. Gerilimleri biraz sert. İrca mili ise tam boy ve çelik. İkili yay sistemi çalışma sıhhatini nasıl etkiler bilmiyorum ama bana çok güven vermiyor. 

[Resim: 15121621177291178466686.jpg]

7-Şarjör
13 fişek kapasiteli çelik gövdeli kırmızı plastik gerdelli klasik Sarsılmaz şarjörü. Yayın gerilimi sert son fişeği takarken biraz zorluyor. Alt plastik kapağı serçe parmağın oturması ve tutuş kolaylığı açısından uzatılmış. Düğmeye basıldığında serbest olarak düşüyor.

[Resim: 151216250605739587661.jpg]

Genel izlenim.
Çelik gövdeli olduğundan compact boy olmasına rağmen ağır bir tabanca. Dolu şarjör ile ağırlığı 1000 gramının üzerine çıkıyor. Ağır olduğundan tepme nispeten az hissediliyor. Boyut itibari ile taşırken çok rahatsız etmiyor. Ben taşıyamayacak olmama rağmen iç kılıf ile gizli taşımaya müsait. Birilerine tavsiye konusunda ise o vebalin altına şimdilik giremem daha çok fırın ekmek yemesi lazım.

Sürç-i lisan ettiysek affola.

Saygılarımla.

Alıntı
36 üye teşekkür etti:
ykyildiz, heisenberg, taarruz, şahin44, asuspc, Yasin06, demirci57, ckenarli, S@riyerli, serdaraktas, Pistov, hunter 12, PersonalDefence, iso, Tongel, Zemre10, lupus, 1905sss, ERDAL, husrev, wubıh, Surmene, nutkey, Kaan Yaşar, SSSalih, beyazkurt, Kıraç Ata, defender45acp, Mechul, feritbulut, madenci08, turion64, selcuk_01, FRD, Elbruz71, mimaslan
Sayın ducak hayırlı olsun, ilk izlenim metni için de ayrıca teşekkürler çünkü çok güzel olmuş.
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
(02-12-2017, 01:16 AM)şahin44 demiş ki: Sayın ducak hayırlı olsun, ilk izlenim metni için de ayrıca teşekkürler çünkü çok güzel olmuş.
Saygılarımla

Sn. şahin44;

İyi dileğiniz ve güzel sözleriniz teşekkür ederim. Cep telefonu ile ancak bu kadar karalayabildim. 

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
şahin44
Sayın Ducak elinize sağlık çok faydalı bir başlık olmuş.
İzninizle birkaç ekleme de ben yapmak isterim. Bilindiği üzere özellikle gizli taşıma için tabanca arayanların dikkat etmesi gereken en önemli hususlar tabancanın yüksekliği ve daha sonra uzunluğudur.
Yükseklik:135mm
Uzunluk 188mm
Namlu boyu:99mm
Genişlik 36mm
Ağırlık:950g.
Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
(02-12-2017, 09:38 AM)Zemre10 demiş ki: Sayın Ducak elinize sağlık çok faydalı bir başlık olmuş.
İzninizle birkaç ekleme de ben yapmak isterim. Bilindiği üzere özellikle gizli taşıma için tabanca arayanların dikkat etmesi gereken en önemli hususlar tabancanın yüksekliği ve daha sonra  uzunluğudur.
Yükseklik:135mm
Uzunluk 188mm
Namlu boyu:99mm
Genişlik 36mm
Ağırlık:950g.
Saygılar.

Sn. Zemre10;

Katkınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Ducak yeni tabancanız hayırlı olsun. Allah kaza, bela vermesin. Bu arada bir Sarsılmaz temsilcisine denk gelirsem, tabancanın rengini neden üzerine kazıdıklarını sormak isterdim, gerçekten merak ettim.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ducak, nutkey
(02-12-2017, 09:41 AM)husrev demiş ki:
Sayın Ducak yeni tabancanız hayırlı olsun. Allah kaza, bela vermesin. Bu arada bir Sarsılmaz temsilcisine denk gelirsem, tabancanın rengini neden üzerine kazıdıklarını sormak isterdim, gerçekten merak ettim.

Saygılar.

Sn. husrev;

Çok teşekkür ediyorum efendim. Renk yazma konusunu Ankara Sarsılmaz'da görevli Ali KOCA beye söyledim. Hatta kendisine aldığı arabanın renginin kapılarında kocaman harflerle yazılmış olduğunu düşünmesini bunun gözü ne kadar tırmaladığını belirttim. Bana verilen cevapta ise kampanyaya giren modellerde değişiklik yapmak zorunda oldukları, teknik değişiklik yapamayacakları için görsel ve isim üzerinde değişiklik yaptıklarını beyan etti. Yani temelde kampanyalı ve kampanyasız tabancalar aynı tabanca. Sadece stok kodu ve isim olarak farklı geçiyorlar.
Yani kampanyasız model K10C, kampanyalı model ise K10C Mat Siyah olarak geçiyor. 

Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
husrev, nutkey, PersonalDefence, Zemre10
Bilgi için teşekkür ederim sayın Ducak, sizin de dikkatinizi çektiğine emindim zaten. Keşke başka bir yöntem bulsalarmış ama yapacak birşey yok. Güzel bir tabanca, güle güle kullanın.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
Sayın ducak öncelikle hayırlı olsun, Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Uzun zamandır bu silahın detaylı incelemesini arıyordum ilaç gibi geldi diyebilirim, bunun için ayrıca teşekkür ederim.
Sormak istediğim bazı sorular olacak. Namluyu siyah renkte alabiliyor muyuz ? Birde şarjör altının plastik değilde daha az kapasiteli düz metal altlıkla satın alma şansımız var mı ?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
(02-12-2017, 01:28 PM)Kaan Yaşar demiş ki: Sayın ducak öncelikle hayırlı olsun, Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Uzun zamandır bu silahın detaylı incelemesini arıyordum ilaç gibi geldi diyebilirim, bunun için ayrıca teşekkür ederim.
Sormak istediğim bazı sorular olacak. Namluyu siyah renkte alabiliyor muyuz ? Birde şarjör altının plastik değilde daha az kapasiteli düz metal altlıkla satın alma şansımız var mı ?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

Sn. Kaan Yaşar;

Çok teşekkür ederim sağolun daha güzelleri sizlerin olur inşallah. Namluyu maalesef siyah renkte alamıyoruz bu modelin hepsinde parlak krom kaplı. İşçiliği en kötü olan parçada namlu zaten üzerinde takım izleri mevcut. İsterseniz aldıktan sonra sadece namluyu siyah krom kaplama yaparsınız. Şarjörleride standart kapasiteli. Fiyatını sordum siyah olana 90 TL beyaz olana 110 TL dediler. Düz metal alt kapakla alma gibi şansınız yok ama isterseniz 2000 Mega'nın düz olan alt kapağını takabilirsiniz ben denedim uyuyor. Ancak silahın kabze boyu kısa olduğu için elim büyük olmadığı halde düz alt kapakla serçe parmağım boşta kaldığı için rahat bir tutuş sağlayamadım. Tercih ve takdir sizin. Sormak istediğiniz başka bir husus olursa yardımcı olurum. 

Saygılarımla.

[Resim: IMG_20171210_134306.jpg]

[Resim: IMG_20171210_134410.jpg]

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Kaan Yaşar, taarruz, demirci57, defender45acp, jeronimo, alone61, lupus, şahin44, Elbruz71

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi