Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ERSÜS SİLAH SANAYİ
Merhabalar,

Bugün Alaçatı'da Ersüs Silah 'ın "ERS-2017 36 Cal" yivsiz yarı otomatik tüfek tanıtımına katıldım.Kısaca amatör görüş ve düşüncelerimi paylaşayım;

Yiğidin hakkını peşinen teslim edelim,

Saat 11 de başladığını tahmin ettiğim tanıtıma saat 12:30 gibi katıldım , yarım saat boyunca 2 tüfek ile sürekli yapılan atışları seyrettim ve bu esnada takılma,dikme gibi atışların sürekliliğini durduracak mekanik bir olumsuzluk görmedim. Biz saat 2 gibi ayrıldığımız sırada tüfekler halen seri bir şekilde deneniyordu ve en önemlisi tüm bu süre zarfında silahların temizlendiğini (Atış aralarında dahi) görmedim.

Silahların çok farklı desenlerde kamuflaj opsiyonları var ve .410 cal tüfekleri kozmetik olarak gerçekten çok yakışıklı görünüyorlar.Silahların tanıtıldığı masada ve atış hattında kullanılan farklı aksesuarlar tüfeklere ayrı bir albeni katıyor.

Yiğidi öldürelim,

1-) Atış hattı:

Atış hattında herhangi bir organizasyon , sıra , güvenlik amiri gibi bir ihtiyaca gerek duyulmamış. Atış poligonunda zaten bazı mantık hataları var ; araba ile yaklaşırken önümdeki toprak tepesinden tok "güm" sesleri geliyordu, araçlar atış hattında mermilerin düştüğü tepeye doğru yaklaşıp hemen hedef hizasında park ettiriliyorlar. Silahları deneyen kimseye kulaklık, gözlük vb koruyucu malzeme verilmiyor. Yaşı 7-8 gibi olan bir kardeşimiz parmağı tetik korkuluğunda kırmızı bir tüfekle sağa sola koştururken, dayanamayıp en azından elini tetikten çekmesini istedim .Günün en özel anı ise ,kutlama ve fotoğraf çekimi esnasında tam kamuflaj teçhizatlı, airsoft grubu üyesi olduğunu düşündüğüm bir kişi Çeşme otobanına doğru havaya 410. cal tanıtım silahıyla ateş etti.  

2-) 410 Cal. silah ;

Emniyet mekanizması çok zorlanarak hareket ediyor, mekanik bir hissiyattan ziyade zorlama hissi veriyor. Kamuflaj desenli yani daha kalın boyalı modellerde boya kalınlığından dolayı bu zorlamanın olduğu söylendi.Düz siyah modellerde bu sıkıntı yokmuş. 

Yanımda satın alma belgesi ve nakitle gittim fakat silah satışı yapılmıyordu . Silahın Konya'da üretilen bazı parçaları (namlu giydirme gibi) yetişmemiş. Nitekim Husan 'ı da görmeden 410. silahımı almamaya karar verdim. Fiyatı 2000 TL.

Sn Rangeman ve Sn Guns N' Cars ile alanda tanışmamız çok uzun sürmedi. Sanırım forum üyeleri birbirlerini bu tarz yerlerde bile kolaylıkla çekiyorlar.

Alıntı
25 üye teşekkür etti:
Sabri, feritbulut, bahadr, 1905sss, alpago, Bertaraf3, Guns N' Cars, lupus, heisenberg, tirendaz, sem, Yasin06, Eray, Rangeman, browning 61, xeorx, fuat_61, demirci57, kepenek50, alone61, pasa_7676, Metur, TTD, Fruktoz23, Gravis_Pro
(26-11-2017, 03:59 PM)Vamp2 demiş ki: Merhabalar,

Bugün Alaçatı'da Ersüs Silah 'ın "ERS-2017 36 Cal" yivsiz yarı otomatik tüfek tanıtımına katıldım.Kısaca amatör görüş ve düşüncelerimi paylaşayım;

1-) Atış hattı:

Atış hattında herhangi bir organizasyon , sıra , güvenlik amiri gibi bir ihtiyaca gerek duyulmamış. Atış poligonunda zaten bazı mantık hataları var ; araba ile yaklaşırken önümdeki toprak tepesinden tok "güm" sesleri geliyordu, araçlar atış hattında mermilerin düştüğü tepeye doğru yaklaşıp hemen hedef hizasında park ettiriliyorlar. Silahları deneyen kimseye kulaklık, gözlük vb koruyucu malzeme verilmiyor. Yaşı 7-8 gibi olan bir kardeşimiz parmağı tetik korkuluğunda kırmızı bir tüfekle sağa sola koştururken, dayanamayıp en azından elini tetikten çekmesini istedim .Günün en özel anı ise ,kutlama ve fotoğraf çekimi esnasında tam kamuflaj teçhizatlı, airsoft grubu üyesi olduğunu düşündüğüm bir kişi Çeşme otobanına doğru havaya 410. cal tanıtım silahıyla ateş etti.  

Sayın Vamp2,

Maalesef atış güvenliği konusunda konum olarak da Alaçatı poligonu sorunlu bir yer. Bu yaz yapılan atış yarışmalarında da katılan arkadaşlarımız ciddi güvenlik ihlalleri izledi. Sn. Alphawolf Husan konu başlığında Av Tv nin Ersüs röportajında da güvenlik ihlallerinden söz etmişti. Yaptıkları organizasyonda da bir önlem almamaları beklenen bir şey. 

Böyle bir organizasyon yapan kişilerin öncelikle dikkate almaları gereken en önemli konu atış güvenliği olmalı. Bu bir eğitim ve kültür meselesi. Manisa'da da şehir dışındaki atış alanına gittiğimizde (buralar bir kurum tarafından yönetilmediği için) atışa gelenlerin ciddi güvenlik ihlalleri nedeniyle, alan boşalıncaya kadar geride beklemek zorunda kalmıştık. 

Adı reklam, tanım, lansman her ne ise, atış güvenliği ve önlemleri de organizasyonu yapanların sorumluluğunda. İnşallah bir kaza olmadan tamamlarlar. Sorunsuz tüfek yapabilirler, ancak insan faktörünü dışlamamaları gerekir. Bu vatadaşların silah kültürü olmadan üretim yapmalarını yadırgadım açıkçası.

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Alphawolf, alpago, Vamp2
Ersüs arms 410 konusunun açılması iyi olmuş. Husan 410 ga başlığı ersüs 410 ga ya dönüşüp iyice karışmıştı.
Tanıtım da yaşanan münferit güvenlik zafiyetlerinin haricinde ersüs arms 410 kalibre iyi dizayn edilmiş iyi tasarlanmış bir tüfek olmuş. Tüfek iyi bir yolda gidiyor. İlk izlenimler gayet takdiri hak ediyor. Ersüs Arms 410 ga bu vakitten sonra çok hızlı bir satış ivmesi yakalayacak. Bu tüfek sınıfı daha geçmedi ama dönem yeni başladı ve sınıfın en iyi öğrencisi olmaya aday. Türk atış camiasına hayırlı olsun.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Vamp2, AteşErim, DaRkNeSs-
Ersüs arms 'ın ürettiği tüfek konusunda forumda okuduklarımdan başka bir bilgim yok, hayırlı olsun derim, ancak bir türlü anlayamadığım konu yurdum üreticileri neden markalaşırken kullandıkları isimleri bu kadar rastgele seçer?
Gerek türkçede gerekse de diğer dillerde telaffuz edilişini düşünmeden, markanın adının fonetik olarak insanda yarattığı marka algısına katkısını neden hiç düşünmezler acaba..
Hep sorunlu anılan .410 sınıfında sorunsuz bir tüfek üreterek teknik açıdan umut vaat eder bir durumdalar, umarım aynı şekilde devam ederler..
Saygılar..

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, orpeus, lupus, husrev, Dr.Oz, ALPTUG
Ülkemizde bir değil bin silah üreticisi olsa keşke.Ersüs yeni kurulmuş bir şirket.Benim favorim ve tek tercihim an itibariyle Husan dır.Biraz duygusal da baktığımı itiraf etmeliyim.Ancak Ersüs ürettiği silahlarında sıkıntı yaşayabilir.Ama bir problem de yaşasa devam etmeli ve kendini geliştirmeli.Bizler de yerli markalarımıza elimizden geldiğince destek vermeye gayret göstermeliyiz.Milli sanayimiz ne kadar ilerler ve güçlenirse bizler de o denli bunlardan fayda görürüz.İlk üretim,ilk tasarım hata verdi,mekanizma sorunlu veya başka bir kısımda aksaklık olması çok da sıkıntı değil.Yeter ki bu durumu yeni partide düzeltebilsinler ve müşteriye bu konularda oluşabilecek mağduriyet ve sıkıntılarda yokuş değil yol gösterip yardımcı olsunlar.İnşallah Ersüs de silah sanayimizin incilerinden biri olur da oluşan rekabetten bizler faydalanırız.Başarılar dilerim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
AteşErim
Merhaba değerli forum üyeleri.
Dün, ben de eşimle birlikte çok merak ettiğimiz Ersüs .410 tüfeği görmek ve mümkün olursa eşimin atış yapması için Alaçatı'daydım.
Biz poligona vardığımızda saat 11:20 civarıydı. .410'un geliştirilmesinde çok emeği geçen Süleyman Bey ve imalat müdürü Aşkın Hanım tarafından oldukça sıcak karşılandık. Aşkın Hanım, bir silah sever adayı olan eşimle özellikle çok ilgilendi.
Buraya kadar çok güzel. Fakat organizasyon son derece iyi niyetle hazırlanmış olmasına rağmen biraz amatörceydi.  Organizasyonun saat 11:00'de başlayacağı duyurulmasına rağmen, 11:20'de organizatörler daha yeni yeni alana yerleşiyorlardı.

Güvenlik konusuna çok girmeyeceğim. Değerli paylaşımcılar aslında az bile yazmışlar. Fakat tüfek testi yapan bir fabrika çalışanının, tüfeğin namlusu tam da bizi gösterecek şekilde tüfeği masaya bırakıp, tüfeğin etrafındaki onca meraklıyla birlikte yanından ayrılması bizim için bardağı taşıran andı. Sonuç olarak ikimiz de çok tedirgin olduk ve eşim atış yapmaktan da vaz geçti. Böylelikle eşimin zaten az olan cesareti de kırıldı ve silah edinme isteği de başlamadan bitmiş oldu. Poligonda üzerinde balistik yelekle dolaşan bir beyefendi vardı. Ne yalan söyleyeyim, ilk gördüğümde abarttığını düşünmüştüm. Meğer az bile tedbir almış.

.410 için sayın Vamp2 hiç tutukluk yapmadan atış yaptığını yazmış. Mutlaka doğrudur, fakat bizim orada bulunduğumuz ilk saatlerde Süleyman usta elinde kargaburun, sürekli şarjörler üzerinde ayar yapıp tabir caizse günü kurtardı. Bu ayarların organizasyona gelmeden önce fabrikada yapılmamiş olması da bir başka amatörlüktü bence.

Gene bizim alanda bulunduğumuz süre zarfında, silahlarla ilgili bir tanıtım yapılmadı. Telaş içerisinde numune silahlar bir masaya dizilip, silahı kapan fabrika çalışanları tarafından atışa (daha doğrusu yukarıda bahsettiğim şarjör ayarlarına) başlandı. Organizasyonda bir acemilik, bir telaş hakimdi.

Yapılan sohbetlerden kulağıma çalınan, bazı bileşenlerin henüz son haline gelmemiş olduğuydu. Mesela aklımda kaldığı kadarıyla, şarjörler polimer olacakmış. Henüz kalıpları bitmediği için şimdilik metal şarjör kullanıyorlarmış. Fakat bu haliyle de satışa başlamışlar.

Bir silah acemisi fakat imalatı çok azıcık ta olsa bilen bir göz olarak benim görüşüm, Ersüs çok iyi bir iş çıkartmış. Evet ufak tefek aksaklıklar var fakat edindiğim izlenim, tüm ekip son derece iyi niyetli ve istekli. Ersüs'ten bu haliyle bile bir silah alınsa, satış sonrasında çıkabilecek sorunların çözümü için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarmış gibi bir izlenim edindim. Tabii bu benim kişisel görüşümdür. Yanılmamış olmayı dilerim.
İmalat gerçekten çok zor bir iş. Hani deli işi desem yeri var. Hele ki silah gibi tolerensların çok önemli, aksaklığın asla kabul edilmediği ama mühimmat ölçüsünden tutun da, içindeki baruta, hatta dış ortam şartlarına kadar üreticinin kontrolünde olmayan bir çok faktörün rol oynadığı bir sektörde imalat yapmak iyice zor. Ama gördüğüm kadarıyla Ersüs denizi geçmiş. Umarım derede boğulmazlar. Belli ki çok emek ve para harcanmış.

Sonuç olarak, eşimin cesaretini tekrar toplamasını sağlayabilirsem, ben Ersüs .410'u bu haliyle bile alırım. Zaten satın alma belgem de hazırdı. O tatsız güvenlik zaafiyetini yaşamamış olsaydık, şimdi muhtemelen fotoğraflarını paylaşıyor olurdum. Silahı sevdim. Ama ufak tefek pürüzlerin giderilmesi için birazcık daha beklemenin de yararı olacağını inkar edemem. Kendi adıma, mekanik "oyuncakları" sevdiğim için, aksaklıkların çıkması, onların giderilmesi falan beni üzmez(di). Tabii fabrikanın bana yakın olması çok büyük etken.

Saygılarımla
Ateş Erim

Alıntı
32 üye teşekkür etti:
tirendaz, Yasin06, Sarıkeçili yörük, lenduha, sem, Sabri, madenci08, alone61, lupus, heisenberg, harun, husrev, xeorx, kurtkan, Red Kit, alpago, Vamp2, SSSalih, kotucenk, Murata, şahin44, Metur, Xlll, Guns N' Cars, demirci57, Dr.Oz, yyildiz, Kanuni, Ahmet Özalp, orpeus, DaRkNeSs-, körfezmami
Hepinize selamlar,silah tutkunu olarak 20 cal almak üzereyken hedef atıcılığı için mevcut şartlarda en uygun seçim olacağını düşündüğüm .410 cal(36ya)yı tercih edeceğim.borayı araştırdım,ersüs ve Husanı bekliyorum.
Beklentim, en azından düzgün çalışması ve güvenilir olması.3 model arasından birini alacağım.

Alıntı

(29-11-2017, 10:28 AM)Aşkar demiş ki: Hepinize selamlar,silah tutkunu olarak 20 cal almak üzereyken hedef atıcılığı için mevcut şartlarda en uygun seçim olacağını düşündüğüm .410 cal(36ya)yı tercih edeceğim.borayı araştırdım,ersüs ve Husanı bekliyorum.
Beklentim, en azından düzgün çalışması ve güvenilir olması.3 model arasından birini alacağım.

Merhaba yeni çıkan RANGER BULLPUP  20 CAL incelemenizi tavsiye ederim. 20 CAL olarak bende 1 adet almayı düşünüyorum. Bende DERYA MK-12 ve RANGER arasında kaldım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Aşkar
(29-11-2017, 09:49 PM)ugr demiş ki:
(29-11-2017, 10:28 AM)Aşkar demiş ki: Hepinize selamlar,silah tutkunu olarak 20 cal almak üzereyken hedef atıcılığı için mevcut şartlarda en uygun seçim olacağını düşündüğüm .410 cal(36ya)yı tercih edeceğim.borayı araştırdım,ersüs ve Husanı bekliyorum.

Merhaba yeni çıkan RANGER BULLPUP  20 CAL incelemenizi tavsiye ederim. 20 CAL olarak bende 1 adet almayı düşünüyorum. Bende DERYA MK-12 ve RANGER arasında kaldım.

Merhaba,bahsettiğiniz tüfek modeli bana yapısal olarak itici geliyor.havalı tüfekte de sevmiyorum ve tercih etmiyorum.
Hedef atışı için 12 tercihi bence yanlış olur.üstünde optik durmayan,tepmesi ağır bir silahla keyifle hedef atışı yapmak mümkün değil.

Alıntı

Ersus 36'yı yakından takip ediyorum. Bu gün İstanbul lansmanı vardı, gidemedim, ancak gidenlerin facebook üzerinden canlı videolarla yapmış olduğu değerlendirmeleri izledim. Kullananların geri bildiriminden anladığım kadarıyla tüfek olmuş. Benim UTS 15'in yanına Ersus 36 düşünüyorum. Fakat şahsen biraz daha bekleyerek daha fazla kullancının geri dönüşünü de öğrenmek istiyorum. (Gerçi Ersus, 10 yıl garanti + eğer ki tüfekten memnun kalınmadığı taktirde para iadesi yapabileceklerini söylemiş)

Facebook videolarının linklerini buradan ekliyorum, izlemek isteyenler için;
https://www.facebook.com/hulkikahveci/vi...256980322/ (Lansman alanındaki atış yayını)
https://www.facebook.com/hulkikahveci/vi...570302824/ (Lansman sonrası değerlendirme yayını)

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Vamp2

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi