Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VOMZ PİLAD 1X42 HOLOSIGHT
#1
Yurtdışından temin ettiğim Vomz Pilad P1X42. 


[Resim: 1.jpg]

[Resim: 7.jpg]

[Resim: 8.jpg]

[Resim: 2.jpg]

[Resim: 3.jpg]

[Resim: 4.jpg]Vomz, Rus temelli, Shvabe  adında optik gereçler üreten, tıp ve astronomi gibi pek çok alanda faaliyet gösteren köklü bir holdingin altındaki onlarca firmadan biri. Holding kuruluşu olsa da firma geleneksel bazı alışkanlıkardan vazgeçmemiş olmalı ki, Pilad P1X42 nin karton kutunun içinden kese kağıdına sarılı olarak çıkması, bana Sovyet Rusya yıkıldıktan sonra İstanbul Yenikapı' da veya Beyazıt' da kurulan Rus pazarlarındaki ürünleri hatırlattı.

İlk izlenimden yola çıkarak artı ve eksileri:

Darbe dayanımı veya sıfır tutması ile alakalı bireysel bir tecrübe edinmemekle birlikte, negatif bir yoruma denk gelmedim. İnternette AK haricinde VEPR12, Saiga 12 veya dovetail modeli ile Baikal av tüfeklerinde kullanıldığı olumlu pek çok video ya da yorum mevcut. Ürün su geçirmiyor.

Düğmelerin konumları alışılmadık bir bölgede olsa da atış pozisyonunda dahi müdahalede zorlanmadım. 

Paralaks düzeltmesi çift göz ile atışta paranoyaya sevketmeyecek seviyede ancak yine de batılı rakiplerinden maalesef geri. 

Üç artıkıl seçeneği var. Birinden diğerine geçişler düğmeye basarak yapıldığından geçişlerde dot kaymıyor, sıfırı bozdum telaşına kapılmıyorsunuz. Şahsi fikrim, German 1'e benzeyen, ortada noktayı barındırmayan tipi fuzuli olmuş. Artıkıl ( ya da nokta ) lensin bir ucundan diğer ucuna, özellikle lens kenarlarında deforme olmuyor, hatları oldukça net. Merkezdeki dot 3 MOA ve yedi farklı ışık yoğunluk seçeneği var.

Pil kapağı üstte olduğundan pil değişiminde optiği sökmek zorunda kalmıyorsunuz. İsabetli bir karar, zira pil ömrü en yoğun ışıkta 70 saat, maalesef kısa. Fakat kasanın üstündeki bu pil kapağı ne hikmetse kasaya sıfırlanıp kasa ile hemzemin olmadığından kısmen ledin önüne denk geliyor ve artıkıl lensin altındaki 2 milimetrelik satıha gelince gözden kayboluyor. Optiğe ve kaynak noktasına alıştığınız müddetçe rahatsız edici bir kusur değil, ama kapak buna mahal vermeyecek şekilde tasarlanabilirdi.

Fayda-maliyet mukayese edildiğinde alınabilir bir optik. Ömrünü ise zaman gösterecek.

Saygılarımla..
 
Alıntı
26 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Xlll, Ruhsuz, ckenarli, 1905sss, kotucenk, sem, husrev, alone61, karabasan, harun, eucar, tirendaz, Fruktoz23, Cem1964, yyildiz, heisenberg, madenci08, Sabri, Murata, Guns N' Cars, demirci57, Yasin06, Gravis_Pro, alpago, sparus
#2
Sayın SSSalih Öncelikle hayırlı olsun, optik hakkında şuan ki görüşleriniz nelerdir ve nereden temin ettiğiniz hakkında bilgi verebilir misiniz ?
 
Alıntı

#3
Sn.AsmTR
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Ürünü Rusya'ya seyahat eden bir arkadaşım aracılığı ile getirdim. Optik ile ilgili sıfır tutmama veya ayak bağlantılarının gevşemesi gibi herhangi bir olumsuzluk şu ana dek yok. Dört kez araziye çıktım ve halen aynı pili kullanıyorum. Bununla birlikte dayanıklılık adına bir optiğin notunu verebilmek için binli atış rakamlarına ulaşmak gerekiyor.
Saygılarımla
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Sabri, Cem1964, demirci57, Gravis_Pro, AsmTR, alpago, husrev, 1905sss, lenduha
#4
Sayın SSSalih,
Optik için şuanki tecrübe ve görüşlerinizi bize aktarabilirseniz çok mutlu olacağım. Bende bu optikten rusyadan Türkiye'ye dönecek olan bir arkadaşıma getirtmeyi düşünüyorum. O yüzden görüş ve tecrübeleriniz benim için önemli. Teşekkürler
 
Alıntı

#5
Sn.gundogan

Optik nişangah ile yaklaşık 600 atım yaptıktan sonra elden çıkardım. Bu süreçte atım sayısı test için yeterli olmasa da tepmeden dolayı kapanma, ayak bağlantılarında gevşeme, sıfırın bozulması söz konusu olmadı. 
Elden çıkarma sebebim optiği avda kullandığım müddetçe yanımda ayağı sökecek bir alyan götürmek zorunda kalmamdı. Zira yatık sabah güneşi çıkar ise kırmızı noktayı-artıkılı görmekte çok zorlanıyor, optiği sökmek zorunda kalıyordum.
Eğer sadece atış için kullanacaksanız tavsiye ederim, ancak parlak güneş altında önünüze fırlayabilecek yaralı bir azılı veya daha kötüsü savunma amaçlı düşünülürse bu azılının iki ayaklısına karşı kullanmayı gerektirecek bir senaryoda açık nişangahın da (gez arpacık) desteğine şiddetle ihtiyacınız var. Esasen bu sonuncusu tüm optik nişangahlar için geçerli.

Saygılarımla
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Carbon12, Bariis, tirendaz, ismicey, aseyhan, xf7er, Tartarus
#6
Ihrac sinirlamalari sebebiyle ABD menseli urunlere erisim zor oldugu icin erisimin nispeten kolay oldugu Rus endustrisinden guzel bir secenek VOMZ. Yivsizlerle de kullanilabilecek guzel optik secenekleri var.

Yalniz baslik holosight olarak acilmis, bu optik bir holosight degil, reflex red dottur.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi