Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VOMZ PİLAD 1X42 HOLOSIGHT
Yurtdışından temin ettiğim Vomz Pilad P1X42. 

[Resim: 1.jpg]

[Resim: 7.jpg]

[Resim: 8.jpg]

[Resim: 2.jpg]

[Resim: 3.jpg]

[Resim: 4.jpg]

Vomz, Rus temelli, Shvabe  adında optik gereçler üreten, tıp ve astronomi gibi pek çok alanda faaliyet gösteren köklü bir holdingin altındaki onlarca firmadan biri. Holding kuruluşu olsa da firma geleneksel bazı alışkanlıkardan vazgeçmemiş olmalı ki, Pilad P1X42 nin karton kutunun içinden kese kağıdına sarılı olarak çıkması, bana Sovyet Rusya yıkıldıktan sonra İstanbul Yenikapı' da veya Beyazıt' da kurulan Rus pazarlarındaki ürünleri hatırlattı.

İlk izlenimden yola çıkarak artı ve eksileri:

Darbe dayanımı veya sıfır tutması ile alakalı bireysel bir tecrübe edinmemekle birlikte, negatif bir yoruma denk gelmedim. İnternette AK haricinde VEPR12, Saiga 12 veya dovetail modeli ile Baikal av tüfeklerinde kullanıldığı olumlu pek çok video ya da yorum mevcut. Ürün su geçirmiyor.

Düğmelerin konumları alışılmadık bir bölgede olsa da atış pozisyonunda dahi müdahalede zorlanmadım. 

Paralaks düzeltmesi çift göz ile atışta paranoyaya sevketmeyecek seviyede ancak yine de batılı rakiplerinden maalesef geri. 

Üç artıkıl seçeneği var. Birinden diğerine geçişler düğmeye basarak yapıldığından geçişlerde dot kaymıyor, sıfırı bozdum telaşına kapılmıyorsunuz. Şahsi fikrim, German 1'e benzeyen, ortada noktayı barındırmayan tipi fuzuli olmuş. Artıkıl ( ya da nokta ) lensin bir ucundan diğer ucuna, özellikle lens kenarlarında deforme olmuyor, hatları oldukça net. Merkezdeki dot 3 MOA ve yedi farklı ışık yoğunluk seçeneği var.

Pil kapağı üstte olduğundan pil değişiminde optiği sökmek zorunda kalmıyorsunuz. İsabetli bir karar, zira pil ömrü en yoğun ışıkta 70 saat, maalesef kısa. Fakat kasanın üstündeki bu pil kapağı ne hikmetse kasaya sıfırlanıp kasa ile hemzemin olmadığından kısmen ledin önüne denk geliyor ve artıkıl lensin altındaki 2 milimetrelik satıha gelince gözden kayboluyor. Optiğe ve kaynak noktasına alıştığınız müddetçe rahatsız edici bir kusur değil, ama kapak buna mahal vermeyecek şekilde tasarlanabilirdi.

Fayda-maliyet mukayese edildiğinde alınabilir bir optik. Ömrünü ise zaman gösterecek.

Saygılarımla..

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Xlll, Ruhsuz, ckenarli, 1905sss, kotucenk, sem, husrev, alone61, karabasan, harun, eucar, tirendaz, Fruktoz23, Cem1964

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi