Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yerli 45'lik... Ama hangisi?
Question 
Herkese Merhaba.

Ata CY Taktikle başlayan ateşli silah ilgim yaz başı HS9 almamdan sonra bir yerli üretim 45'liğe doğru ilerliyor sanırım. Bu süreçte forumumuzun paylaşımcı dostlarına, başta üstadlarına bilgilerini esirgemedikleri için teşekkürü borç bilirim. Unutulmamalıdır ki paylaşıldıkça artan yegane değer bilgidir. Ben de elimden geldiğince tecrübelerimi aktarmaya çalışıyorum. Umarım birilerine faydalı olmuşumdur. 

Şu anda aklımı oldukça meşgul eden konu -mühimmat sıkıntısı olsa bile- yerli üretim bir .45 ACP tabanca. Yerli arayışımın sebebine gelince malumunuz fiyat önemli bir belirleyici. Eleyebildiğim tek model Stoeger. Şeklen beni oldukça rahatsız ediyor. Geriye de 1911 klonları ve Sarsılmazın K2 45'i kalıyor sanırım. 1911 klonları ile ilgili geri dönüş oldukça az ve olanlarda eski tarihli. Bu süreçte iyileştirme, geliştirme yapılabildi mi bilmiyorum ama klasik tasarımı göze hoş geliyor. K2 45 kapasite açısından çekici ve sanırım mekanik açıdan daha güvenilir. 

Nihayetinde savunma maksatlı olmayacağından ve hiç taşınmayacağından ergonomi unsurlarını göz ardı ederek ve arada bir sevilip yerine konacak sembolik bir silah olacağını varsayarak siz değerli silah sever dostlarımın güncel tecrübelerini aktarmaları rica edeceğim. Amacım kesinlikle karşılaştırma talebi değil. Sadece modeller hakında bilgi sahibi olanların taze tecrübelerini aktarmalarıdır.

Saygılarımla

Alıntı

Sn.Huysuz,

Benim kişisel olarak Tisaş ZİG M1911 ile naçizane bir tecrübem oldu. Yurdumuzda bir .45 ACP tabanca şu şartlarda ancak arada bir sevilmek için alınır diye düşünüyorum. Her ne kadar Turaç-Sterling firmasının 2018 için yerli .45 ACP fişek projesi olsada... 

Gelelim ZİG M1911'e, ben bu modelin hem tam paslanmaz çelik hem de siyah modelini kullandım ve siyah modeline gerçekten hayran kaldım. Özellikle dış görünüş olarak oldukça tatmin edici. Bir iki ufak modifikasyon da bunu daha ileriye taşıyacaktır diye düşünüyorum.

Aşağıda ki hazırladığım videoda 5:26 da siyah modelinin kısa bir atış kısmı var eğer görmediyseniz videomu belki fikir verir.

Saygılarımla

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Huysuz, Sabri, DaRkNeSs-, SSSalih, Flobert
Teşekkürler Sayın Fruktoz23,

Siyah model ne tür bir kaplamayla üretiliyor? Sizce hangi modifikasyonlar yapılmalıdır?

Saygılarımla,

Alıntı

QPQ(Bir çeşit Tenifer) kaplama üzerine Cerekote kaplama yapılıyor.

Ben açıkçası Mavi-Siyah G10 malzemeden imal kabza kapakları düşünürdüm.

Uzatılmış, mat krom kaplı emniyet ve sürgü düşürme manivelası yine yakışırdı diye düşünüyorum.

Aynı şekilde mat krom kaplı tetik ve horoz.

Bir de kırmızı fiber-optik gez-arpacık seti.

Mat krom kaplı, metal namlu yüksüğü.

Tabi ki bunlarım çoğu estetik olarak etkileyecektir silahı ancak teknik(irca yayı, horoz yayı, kabza önü tıraşlanması gibi) olarak yapılabilecekler için bilgi ve tecrübem yetersiz olduğu için yorum yapmıyorum.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Huysuz
(07-11-2017, 09:01 PM)Huysuz demiş ki: Teşekkürler Sayın Fruktoz23,

Siyah model ne tür bir kaplamayla üretiliyor? Sizce hangi modifikasyonlar yapılmalıdır?

Saygılarımla,

Öncelikle mühimmat lazım.Yanlış anlaşılmasın ben bir Colt 1911 sahibi olarak hevesle istihkakımı tükettim, şu an 14 mermi kaldı ve kullanamıyorum.Güzel ülkemde keşke 1911 hevesimi Tisaş 1911 platformunun m1 versiyonunda kullansaydım diyorum.9 mm herdaim var.(Ben 1911 hastasıydım 45 acp olması pek de önemli değildi )45 acp nin tadı ayrı ama ne yazıkki hem mermi hemde fiyat olarak can yakıyor.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Sabri, alone61, tirendaz, Huysuz, Fruktoz23, Murata, taarruz
Sn. Fruktoz23,

Alacağım tabanca üstünde mecburi kalmadıkça herhangi bir kozmetik değişikliğe gitmeyeceğim. Zaten 1911 modelleri dışında teknik değişiklik yapmak nerdeyse mümkün değil. 

Sn. asuspc,

Maalesef .45 ACP mühimmat konusunda haklısınız. umarım en yakın zamanda çözülür. Benim amacım her kalibreden bir silah edinmek. 9*19 mühimmat konusunda HS9 oldukça memnun edici bir seçim oldu benim için. 45liği 9mm'lik kadar çalıştırmayacağım için de mühimmat kıtlığı birincil sorun değil. Mekanik güvenilirlik ve vasat üstü işçilik (maalesef kaliteli demeye cesaretim yok) benim için yeterli. 

1911 klonları benim de hoşuma giden modeller ancak bu modeller için yeterli bilgi bulamadığım için böyle bir konu açma ihtiyacı hissettim. Forumdaki diğer 45lik konusu ithal modeller üstünde yoğunlaştığından yerli alternatifleri için ayrı bir konu olması iyi olur diye düşünüyorum. 

Umarım yerli alternatifler ile ilgili daha fazla tecrübi bilgi bu başlık altında toplanır ve güncellemeleri eklenerek taze tutulur. 

Saygılarımla,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Fruktoz23
Merhabalar,
Sanırım mühimmat sorunundan mütevellit yerli .45 ACP tecrübesi fazla değil. K2 45 ve 1911 klonları sahibi olan hiç yok mu? Silahsever dostlarımdan destek bekliyorum.

Saygılarımla,

Alıntı

Syn.Huysuz;
.45 acp mühimmat konusu göreceli bir durum.Mermi geldiği tarihleri ve merminin bulunduğu av bayiilerini takip ederek sorununuzu çözersiniz.Her zaman arayan bulur.2011 üretimi 1.jenerasyon k2-45 sahibiyim.Silahım ince hesap yapmadan 1200 atımı çoktan geçti.Herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Oluşacak sorunlar silah garanti süresinde kusacaktır.1911 türevleriyle atış yapmaktan öteye gitmedim.İki silah arasında karşılaştırma yapacak düzeyde değilim.K2-45 sahibi olmam sebebiyle bu silaha referans olamam.Sadece kullanıcı geri dönüşleri.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Huysuz, kotucenk
Syn.Huysuz,

Eğer 1911 Colt sevdalısı iseniz, hiç bir kopyasını almayın. Ne kadar revizyon değişim yaparsanız yapın, hiç birisi Colt' un tadını duygusunu vermez. Yalancı panayır duygusundan başka birşey değil. Bir anlık sevinç ve gerisi hüsran. Sad

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
lupus, Huysuz, tirendaz
(09-11-2017, 04:14 PM)taarruz demiş ki: Syn.Huysuz,

Eğer 1911 Colt sevdalısı iseniz, hiç bir kopyasını almayın. Ne kadar revizyon değişim yaparsanız yapın, hiç birisi Colt' un tadını duygusunu vermez. Yalancı panayır duygusundan başka birşey değil. Bir anlık sevinç ve gerisi hüsran. Sad

Yapmayın Sn.taaruz... O kadar da değil. Bu yaz MKEK' den Colt Competition almış ve 1000 atışa yaklaşmış birisi olarak aynı hüsranı bizzat ben de Colt ile yaşıyorum. Sıfır bir Colt hevesim vardı aldım ve Colt defterimi kapattım. İnanın keşke SS 1911 alsaydım diye de çok düşünüyorum.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
taarruz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi