Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matkap ile temizlik
Sayın forum üyeleri ,

Geçenlerde atış poligonuna gittiğim zaman orada birisini gördüm, tüfeğin içerisine tüfek harbisini koyuyor, onu da matkapa takıyor, o şekilde temizlik yapıyor, tüfeğin içinden sanki katran çıkıyor, yani o derece bir temizlik yapıyor. 

Sizce bu işlemin tüfeğe zararı var mıdır ?

Alıntı

Sn aydincondur,

ben de namlu temizliği için matkap + harbi ikilisini kullanıyorum, hem pratik hem de etkili. Püf nokta namluya dönen harbiyi dokundurmamakta, aslında oldukça kolay. Namlu elle temizlemekten daha az yıpranıyor bence.
Kullandığınız malzeme tüfek harbisi olduğu sürece namluya zarar verme ihtimali yok diye düşünüyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Sayin Kazanci

Islemi gerceklestirdiginizde kayda alip goruntuleri paylasirsaniz minnettar oluruz efendim.
Iyi gunler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kazanci
Harbi şişinin namlunun çıkış ağzına çarpmaması için ortası kalın bir conta mantar vs kullanılaiblir. Yani ortasında harbi şişinin kalınlığından daha geniş bir delik olan mantar ya da plastik tıpa namlunun ağzına takılıp yapılaiblir. Umarım anlatabilmişimdir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
serdar75
Harbiyi Fişek yatağına merkezlemek için bir yöntem:

[Resim: 23414642_10155853598508659_244351334_n.jpg]

Saygılar.

Alıntı
23 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, lupus, Sabri, ThePulchra, sem, alpago, xeorx, al-me, Metur, alone61, harun, husrev, ilbay, sparus, tsuba, kazanci, serdar75, sezgin63, Ahmet Efe, alpi, blueokkes, kurtkan, beretta
Belki yeri burası değil ama öteden beri kafama takılan bir soruyu tekrar sormamın tam sırası sanırım.

Okuduğum kullanma kılavuzlarında, YouTube videolarında vs,sebep belirtmeden, Harbi'nin Fişek yatağından sokularak, namlu ağzından çıkarılması ve harbilemenin tek yönde (kurşunun gittiği yönde) yapılması öğütleniyor. Sökülmemiş bir tüfekte mekanizmaya kurşun parçacıkları dökülmesin mantığı düşünülebilir. Ama harbileme işi genelde tüfek söküldükten sonra yapıldığı için pek anlamı yok. (Tüfeği sökmeden harbilemek için ip harbi kullanmak daha uygun)

Haliyle, (her seferinde harbi ucunu söküp tekrar takmak gerektiğinden, ve de ileri geri yapmanın ne gibi bir zararı olabileceğini sorgulayıp bir sonuca varamamaktan,bir süre sonra 'Boşver ya' diyip ileri-geri metoduna döndüm.
Ancak bu soru aklımın bir kenarında kaldı.
Harbi'yi ileri-geri hareketle kullanmanın bildiğiniz bir zararı varmıdır?
Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
xeorx
(13-11-2017, 03:16 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Belki yeri burası değil ama öteden beri kafama takılan bir soruyu tekrar sormamın tam sırası sanırım.

Okuduğum kullanma kılavuzlarında, YouTube videolarında vs,sebep belirtmeden, Harbi'nin Fişek yatağından sokularak, namlu ağzından çıkarılması ve harbilemenin tek yönde (kurşunun gittiği yönde) yapılması öğütleniyor. Sökülmemiş bir tüfekte mekanizmaya kurşun parçacıkları dökülmesin  mantığı düşünülebilir. Ama harbileme işi genelde  tüfek söküldükten sonra yapıldığı için pek anlamı yok. (Tüfeği sökmeden harbilemek için ip harbi kullanmak daha uygun)

Haliyle, (her seferinde harbi ucunu söküp tekrar takmak gerektiğinden, ve de ileri geri yapmanın ne gibi bir zararı olabileceğini sorgulayıp bir sonuca varamamaktan,bir süre sonra 'Boşver ya' diyip ileri-geri metoduna döndüm.
Ancak bu soru aklımın bir kenarında kaldı.
Harbi'yi ileri-geri hareketle kullanmanın bildiğiniz bir zararı varmıdır?
Saygılar

Yataktan namlu ucuna doğru harbi hareketi özellikle yivli tüfekler için önemlidir. 
 - Namlu ağzından içeri doğru yapılan harbilemede, namlu içi artıkların fişek yatağı ve mekanizma bölgesine sürülmesi ve buralara dökülmesi ihtimali azalır.
- Harbiyi namludan fişek yatağına doğru ittirirken, fişek yatağı bölgesine hasar vermemeniz için önemlidir. 
- Harbiyi namlu ucundan sokarken namlu ağzı taçlamasının bozulmaması için önemlidir. Klasik harbi kullanılıyorsa, bu amaçla namlu kılavuzu (bore guide) kullanmak çok faydalıdır.

Yataktan namlu ucuna (breach to muzzle) temizlik yapmak istiyorsanız, bunu namluyu sökmeden klasik harbilerle yapmanız çok zor. OTIS temizlik sistemi buna uygun hazırlanmış kablo harbiler kullanır ve yataktan namlu ucuna temizlik sahra temizliği şeklinde tüfeği sökmeden yapılabilir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
xeorx
(07-11-2017, 10:33 PM)kazanci demiş ki: Sn aydincondur,

ben de namlu temizliği için matkap + harbi ikilisini kullanıyorum, hem pratik hem de etkili. Püf nokta namluya dönen harbiyi dokundurmamakta, aslında oldukça kolay. Namlu elle temizlemekten daha az yıpranıyor bence.
Kullandığınız malzeme tüfek harbisi olduğu sürece namluya zarar verme ihtimali yok diye düşünüyorum.

Sayın Kazanci,
Rica etsem yaptığınız işlemleri, namlunun öncesi ve sonrası video veya resimleye bilirmisiniz. Bende bu yöntemle tüfeklerimin temizliğinde kullanmak istiyorum.
teşekkürler.

Alıntı

Ben matkap kullanmıyorum. Bir aralar sinir stres yaptım yivsiz temizliğinde. Forumdan dostlardan çok tavsiye aldım denedim. Saatlerce uğraşırdım, belim boynum ağrırdı.

Şimdi o kadar takmıyorum doğrusu. Takmıyorum derken her türlü temizlik malzemem var. Ve gayet ciddi şekilde temizliyorum. Hepsini tac87 den temin ettim. Hem malzemeleri test ettim o dönem, hem de Harun beyin sinirlerini test ettim. İkisi de sağlam çıktı .Defalarca sordum, hepsinde teker teker anlattı sağ olsun.. Smile

Artık temizliğini, bakımını yapıyorum kaldırıyorum. Işığa tutup bakıp, aman şurada nokta var, burada leke var deyip uğraşmıyorum. Bu doğrudur demiyorum dikkat ederseniz, sadece yaptığımı söylüyorum Smile

Hele çifte ve poze de iki katı uğraş oluyor. İki namlu iki katı iş Smile

Alıntı

Sayın 1905sss, "en iyi temizlik atış yapmaktır" gibi bir laf mı vardı acaba?

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi