Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nişan Almak Ama Nasıl ?
Yivli tüfek gezi 200mtrede iken 25 mt.ye atış yaptırır..Daha sonra 200 mt.atış yaptırırsan personelin aklında şu kalır..alt kenar ortası....Operasyondada yer kafasına kurşunu....

Alıntı

Eger 200 mt atisi yaptirilmazsa aklinda oyle kalir.
2003den beri bu islere uzagim ama o donemde her hafta 200 mt atisinin muhtelif cesitleri,beceremeyen icin defalarca tekrarlanirdi. Yukselis degerleri de anlatilirdi ama anlayan var miydi bilmiyorum Smile
Bizim birligin mekanik nisancilik egitimi de,egiticilerin tecrube seviyesi de gayet iyi seviyedeydi. Birlikten birlige ufak farkliliklar olsa da mufredat hep ayni. Genelde sistem Amerikan,silahlar da Alman menşeyli oldugundan Rus silahlarinda bazi sikintilar olabiliyordu ama zamanla aşilmis sanirim.
Isik ve sevgiyle...

Alıntı

lupus demiş ki:Sn.Lastmohikan, baskın eli ve gözü farklı taraflarda olan istisnaları da unutmayalım lütfen...Cool

Sanırım standard tabanca nişagahlarını kullanma konusunda burada atlanan küçük bir ayrıntı var. Durarak, uzak mesafedeki bir '' Bull's Eye '' hedefine, iki göz açık olarak odaklanarak başarılı olmak oldukça zordur. Ancak, bir gözün kapatılması için harcanacak efor, diğer gözün de odaklanma ve adaptasyon fonksiyonlarını etkileyeceği için, nişan almak için kullanılan göz çabuk yorulup, performans düşüklüğü gösterecektir. Bu nedenle profesyonel '' Bul's Eye '' atıcıları veya olimpik disiplinlerde atıcılık yapanlar, her iki gözün de açık olduğu ancak diğer gözün görme alanının koyu renkli bir camla kapatıldığı özel atış gözlükleri kullanırlar.

Muharebe tipi atıcılıkta ise her iki gözü açık olarak kullanmanın gerekliliği hassas hedef vuruşları sağlamak için değildir, görme fonksiyonlarımızdaki perspektif ve derinlik duyusunun tüm melekeleri ile, verimli bir şekilde faaliyette bulunabilmesini sağlamaktır. Çünkü ideal ve hassas perspektif ve derinlik duyusu için her iki gözün birlikte fonksiyon görmesi gereklidir.

Saygılar.

Geçenlerde rastladığım, özellikle baskın (dominant) gözün belirlenmesi için çok faydalı bulduğum bir alıştırmayı paylaşmak istiyorum:

[Resim: ch7_001.gif]

Resimdeki gibi, ellerinizi üçgen şekilde birleştirip, ileriye uzatın. Arada oluşan boşluktan uzaktaki bir hedefe iki gözünüz açık şekilde bakın.
Gözünüzü hedeften ayırmadan, ellerinizi yüzünüze yaklaştırdığınızda, elleriniz hangi gözünüze geliyor ise o taraf baskın gözünüzdür. Smile

Eğer atışa yeni başlıyorsanız, baskın gözünüzün olduğu taraf ile atışa alışmanız, eliniz ters gelse bile tavsiye edilen bir uygulamadır. Ama ne yazık ki zat-ı aliniz gibi 25 yıl önce sol baskın göz ve sağ omuz ile başlamış ve öyle alışmış iseniz, sonra iki göz açık atışlarda problem yaşamanız muhtemeldir. Big Grin
Saygılarımla.

Alıntı

Ben jandarma komando yedek subayken G3 piyade tüfeğiyle 25 mt atışlarını sadece tüfeğimizi sıfırlamak için kullanırdık namlunun altına 2 kum torbası koyarsın ve 3 atış yaparsın atışlar bir üçgen oluşturana ya da birbirinin içinden geçene kadar 3 atış yapmaya devam edersin çokta özelliği olan bir atış değildir,derseniz ki ayakta hedefin üstüne 1 fişek ya da sigara koyup vuralım o zaman bütün nişan ve nefes kurallarına uymak zorundasınızdır.
Fakat 5 numaralı atış gerçekten disiplin ister zamanınız kısıtlıdır 1 km koşup 3 tane atış yapmanız gerekir komando ile normal askerin farkı burada ortaya çıkar çünkü zaten komando çok koşmaya alışıktır nabzı zorlamasına rağmen daha düşüktür koşup yattığı zaman kalbinin negatif etkisi atışta daha az olur iyi bir atış için nefesini atış süresince tutmak zorundadır ve atış tekniği nefes tekniği kadar önemlidir eğer sol el namluda dirsek yerde ve sağ el tetikte sağ dirsek yerde iken iki dirsek ters v şeklinde tutulmuşsa hedefi tutturmak şansa kalmıştır, sol el namluda sol dirsek tüfeğin tamamen altında sağ el tetikte sağ dirsek tüfeğe açılı ve omuz çukuru tüfeğin kabzesini içine alıp sağlamca destek yapacak şekilde olmalıdır.2 numaralı gez 25 mt atışında kullanılabilir çünkü mermi çekirdeği daha yükselişe geçmemiştir.200 mt atışında ise yarım boy hedefin altına arpacığı getiririz ve yaklaşık 15 cm yukarıdan vurup görevi tamamlarız.16 aylık askerlik hayatım boyunca zevkine hiç bir zorlama olmamasına rağmen en az yüz kere bu atışı yaptım G3 piyade tüfeğine aşığım diyebilirim ve açıkça söyleyeyim ben sıfırlama atışı yapıp tüfeğimi sıfırlarken hiç atış yapmadan tüfeğini sıfırlayabilme yeteneğine sahip bir askerimde vardı doğulular daha iyi nişancıdırlar çünkü doğulular daha dayanıklıdır ve daha iyi koşarlar yani bu atışta kondüsyon çok önemlidir, tabanca atışı ile hiç bir ilgisi yoktur polimik yaratmak değil sadece düşüncelerimi belirttim aranızda bu işi meslek olarak yapanlar var elbette benden daha iyi bilirler hepinize saygılar sevgiler.Bu arada ben Trakya kökenliyim doğu kökenli değilim ama Sezarın hakkı Sezara.

Alıntı

mermi silahtan cikar cikmaz dusmeye baslar yercekiminden dolayi.

bunun etkisini sifirlarmak icin namlu cok azda olsa hedefin biraz yukarisini gosterir.

siz silahtan bakinca b'yi gorursunuz. namlu a noktasina bakar
mermi 25 metre (her silah icin degis olabilir) uctuktan sonra da a ile b arasindaki mesafe kadar dusup b'yi vurur...
a ------
nisangahtan gorulen nokta --------------------------b ----- hedef

merminin yukselmesi diye birsey yok (newton kanunlarina tamamen aykiri)

revolver demiş ki:Sn. Apogo,
Merak etti�im bir konu var. Normalde mermi yolu, ni�an hatt�ndan daha a�a��da kalmaktad�r. D�rb�n veya Red Dot kullan�m�nda bu mesafe dahada b�y�mektedir. Yani biz hedefe ni�an al�p ate� etti�imizde, kur�un hedefin ni�an ald���m�z k�sm�na de�il biraz a�a��s�na isabet etmesi (mermi yolunun takip etti�i hedef noktas�) gerekmezmi ? Fakat b�yle olmamakta, kur�un, mermi yolu ni�an hatt�ndan a�a��da olmas�na ra�men, ni�an hatt�na isabet etmektedir. Bu nas�l meydana geliyor ? Kur�un yukar� do�ru a�� yaparak hedefe do�rumu gidiyor ? Bunun a��klamas� nedir ? A�a��daki resimde, amat�rce anlatmak istedi�imi �izmeye �al��t�m. Bilgilerinizi arz ederseniz �ok makbule ge�er.
Sayg�lar�mla.

[Resim: namlu.jpg]

Alıntı

Peki arkadaşlar size bir sorum olacak ?
İki gözümüz acık şekilde nişan aldığımızda silahın sürgüsünü veya hedefi ama genellikle sürgüyü çift görüyorsak bu neden kaynaklanır ve normalmi midir ?
Anormal istenmiyen bir durum ise nasıl cözebiliriz ?
Teşekkürler şimdiden.

Alıntı

Bende hedefi çift görüyorum arkadaşlarımın söyledikleri şu oldu profesyoneller farklı renkte camları olan gözlük kullanır, profesyonel olmadığına göre tek gözle atacaksın, bende tek gözle atıyorum atış kurallarına uyduğum sürece duran hedeflere atışlarım çok iyi.

Alıntı

Grozni demiş ki:İki gözümüz acık şekilde nişan aldığımızda silahın sürgüsünü veya hedefi ama genellikle sürgüyü çift görüyorsak bu neden kaynaklanır ve normalmimidir ?
Anormal istenmiyen bir durum ise nasıl cözebiliriz ?

Sn Grozni,

Çift göz açık atış çevresel farkındalık (situational awareness) nedeniyle taktik kullanıcılar için vazgeçilmezdir. Ama illa çift göz atış yapılacak diye bir durum yok. Daha önce de yazmış olduğum bir alıştırmayı yapın, faydalı oluyor. Önce baskın gözünüzle tek göz olarak hedefe nişan alın. Gözünüzün odağını ve nişan noktanızı değiştirmeden diğer gözünüzü de açın. Bu alıştırmayı yaparsanız, iki göz görüşünüzde düzelme oluyor.

Saygı ile,

Alıntı

berkeley demiş ki:arkadaşlarımın söyledikleri şu oldu profesyoneller farklı renkte camları olan gözlük kullanır,

Sn. berkeley,
Bunu ilk kez duyuyorum, hiç de görmedim. 3-D sinama gözlükleri gibi bir gözlükten baksediliyor olsa gerek. Tabii benim bilmiyor olmam olmadığı anlamına da gelmez Smile İşe yarayan böyle bir ürün varsa öğrenelim, faydalanalım.

Alıntı

Hayır sayın harun tek göz kapalı atışlarda kapalı gözün kasılmasından gelen bir takım handikapları gidermek için göz kapagının kapatılması yerine koyu renk cam ile baskın gözün gürüşünü öne çıkarmak için kullanılan bir yöntem miş. Bendeniz de hic görmadim.

Saygılar...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): Murphy, 1 Ziyaretçi