Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nişan Almak Ama Nasıl ?
Makul bir seviyede nefes kontrolu elbette olmazsa olmaz bir kural. Mumkunse butun vucut titresimlerini gemlemek lazim. Buna yer yer kalp atisi bile dahil oluyor ozellikle belli bir efordan sonra yapilan atislarda.
Kalp atisi ve nefes kesme konusunda soylenegelen bir kac iddia var ama arastirmadan yazmayayim.
Isik ve sevgiyle...

Alıntı

25 metrede yaptırılan atışlar test ve sıfırlama atışlarıdır,hedefin ortasındaki otrası oyuk dikdörtgen hedefe(a-4 kagıdı büyüklüğünde kagıdın orta kısmına kısa sigara pakedinin yarısı büyüklügünde siyah hedef) arpacıgın tepe kısmı yerleştirilerek guruplama yaptırılır(destekli),gez ayarını mütakiben bir gruplama daha yaptırılıp sıfırlama tamamlanır.
Sizin TSK diye nitelendirdiğiniz alt kenar orta nokta nişanı 200 m mesafedeki diz hedefine 1km koşup 4.5 ,5 dk. içinde yaptırılan üç atımdır(desteksiz_teçhizatlı) bu tip süreli efeorlu atışlarda nefes kesmeme gibi bir tasarufunuz olamaz Smile.
Saygılar.

Alıntı

Sayın alpago 25 mt.acemi asker atışında sizin TSK yorumunuzla göz-gez-arpacık tekrarlıyım 25 metrede nereye bakmalıdır ki.....g3 tüfeğinin gezi 200 mtrede Smile

Yine söylüyorum acemi askere 25 mt.g3 ile 200mt gezi ile atış yaptırırsa TSK hedefin altına tüfeği tutmalıki çekirdek hedefi vursun....Bu g3de değil...tüm yivli silahlarda böyledir....

Sayın alpago uzun süredir yivli tüfeklerle avlanıyorum....Asker anısı anlatmayınız....

Alıntı

Sayın OTHER, mesajım içerisinde koyulaştırarak belirttiğiniz kısmın yazımın geneliyle herhangi bir tezat yarattığı şeklindeki düşüncenize de katılmıyorum. Nefes almak da vermek de vücutta hareket yaratır. Ancak alınan derin nefesin ardınan vücut birkaç saniye hareketsiz kalmak için yeterli oksijeni depolayacaktır (kişiden kişiye değişmesine rağmen ortalama 8-9 saniye, vücudun oksijen almamaya tepki vermediği belirtiliyor), nefesi tutarak bu süre içinde vücudu hareketsiz kılmak mümkün oluyor. Bu süre zarfında yapılan ardı ardına atışlarda meydana gelen kusur; nefes kontrolünden ziyade silah kavrama, atış pozisyonu ve doğru gez-arpacık-hedef görüş kombinasyonunu temin etmekte aranmalı.

Ardı ardına yapılacak atışlarda her bir atış için ayrıca nefes alınıp verilerek tutulması gibi bir önermem de söz konusu değil. Cansız hedeflere atış yaparken gelişecek böyle bir alışkanlık, karşılıklı bir çatışma durumunda kişiyi öldürür zaten.

Diğer yandan nefes kontrolü de dahil olmak üzere nişan alma hususunda yapılan her bir ufak hata, atışlarımızı hedefin merkezinden dışarıya taşıyan birer etken oluyor. Yanlış anlaşılmasın; kimseden iyi atış yaptığım gibi bir iddiam olmadığı gibi, burada kimseye atış yapmayı öğretmek de haddim değil. Oluşan alışkanlıkların sonradan değiştirilmesi zordur, benim belirttiklerim atış yapmaya yeni başlayacak kişilerin fazlaca zorlanmaması adına. Bu şekilde nefes kontrolünün faydasını, eline ilk defa silah alıp atış yapan kişiler üzerinde çok gördüm.

Saygılar...

Alıntı

TSK diyorum bunlarda.....

yivli bir tüfekle saatde bilmem kaç km hızla koşan orman içinde DOMUZA-yada PERSONELE...Hele tüfekde dürbün varsa...silah bide boltactionsa hadi boltu geçtim barsada tüm yivlilerin problemi...ayakdada ..tüfeği betonda döksen sabitlesen hedefin mercekden kaçmasıdır(aynı şekilde gezlede)....Yani ne avda ne de yakın muharebede dedikleriniz biraz imkansız

Şöle olur...30 kalibrede 600yrd.üst kalibrelerde 1000 yrd.kağıda atıyorsak uygulanır...
Yada insan öldürüceksek(600-1000mt)gibi uygulanabilir...

Alıntı

Sn.ansamselcuk kimseye askerlik anısı anlatmak gibi bir kaygım yok öncelikle bunu bilmenizi isterim,zaten anlatmaya kalksam 8 senelik meslek hayatımın neresini anlatayım size Smile.Ben size zıt bir görüşte beyan etmedim sadece 25 m yapılan atışın ne amaçla yapıldığını neye yaradığını anlatmak amacıyla yazdım yazımı,sizin aksiniz bir görüş beyan da etmedim yanlış anlaşılmasın.
Ayrıca siz yivlilerle av tecrübelerinizi istediğiniz kadar anlatın ben okurum yazılarınızı sıkılmadan zevkle.Zaten amacımda bu foruma girişimin birşeyler paylaşıp öğrenebilmek.Saygılar,sevgiler..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Mustafa189477
sayın alpago benim anlatmak istediğim TSk nın yivli silahlara bakışının sadece olsundan öteye gitmeden personele eğitim vermesidir...Yani küllen yanlış.....

Alıntı

Sanirim bu konuda oldukca birikiminiz var Sn. Ansamselcuk. Kulliyen yanlis olan sistemin belli basli yanlislari nelerdir sizce ve onerileriniz nelerdir ogrenebilir miyiz?
Isik ve sevgiyle...

Alıntı

Yazdım yukarıda sn.sandeman

Alıntı

O yargiya tabanca atis egitimi uzerinden varsaydiniz yuzde yuz katilirdim ama p.tf. Icin ortalama bir egitim verildigi kanaatindeyim. Tamamiyle profesyonellerden olusmama ve diger ufak tefek faktorler nedeniyle bazi aksakliklar da mutlaka oluyor tabi.
Isik ve sevgiyle...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi