Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nişan Almak Ama Nasıl ?
Birde "Optiksiz tüm ateşli silahlar 2 göz açık atılır" demişsiniz. Bunun nedeni nedir ? Benim bildiğim nişan alırken sol göz kapatılır.

Alıntı

Sayın revolver nişan alırken gözlerden hangisinin kapatılacağı sizin hanki elinizi tetik için kullandığınıza bağlıdır. Örnegin sağ elle atoyorsanız sol göz, sol elle atıyorsanız sağ gözü kapatırsınız.
İki göz açık ateş etme daha ileriki aşamalarda daha profösyonel lerin kullandığı bir yöntem.
Saygılar...

Alıntı

Isın aslı suna dayanır ınsan tek gozunu kapatırken dıger gozunun kaslarını da kasarak gozun ustundekı saydam mercekde bozulmaya sebep olur ve hedefı aslında oldugu yerden farklı bır noktada gorebılır.
Kısaca soyle acıklayayım su dolu bardagın ıcıne sokulan cay kasıgının kırılmıs gozukmesı gıbı.
Gozunuzun uzerındekı mercegın acısını bozarsınız. Normalde ıkı goz acık atıslarda asıl goz denılen goz kullanılır. Asıl gozu anlamanın en basıt yolu hedefe parmagınızı uzattıgınızda ve sırayla gozlerınızı kapatıp hedefe bakdıgınızda hangısınde hedef hareket etmıyorsa o gozunuz asıl gozunuzdur.

Atıslarda nefes tutmak da yanlısdır normalde nefesınızı duzenlı sekılde verırken atısı yapmalısınız.
Saygılarımla.

Alıntı

Sn.Lastmohikan, baskın eli ve gözü farklı taraflarda olan istisnaları da unutmayalım lütfen...Cool

Sanırım standard tabanca nişagahlarını kullanma konusunda burada atlanan küçük bir ayrıntı var. Durarak, uzak mesafedeki bir '' Bull's Eye '' hedefine, iki göz açık olarak odaklanarak başarılı olmak oldukça zordur. Ancak, bir gözün kapatılması için harcanacak efor, diğer gözün de odaklanma ve adaptasyon fonksiyonlarını etkileyeceği için, nişan almak için kullanılan göz çabuk yorulup, performans düşüklüğü gösterecektir. Bu nedenle profesyonel '' Bul's Eye '' atıcıları veya olimpik disiplinlerde atıcılık yapanlar, her iki gözün de açık olduğu ancak diğer gözün görme alanının koyu renkli bir camla kapatıldığı özel atış gözlükleri kullanırlar.

Muharebe tipi atıcılıkta ise her iki gözü açık olarak kullanmanın gerekliliği hassas hedef vuruşları sağlamak için değildir, görme fonksiyonlarımızdaki perspektif ve derinlik duyusunun tüm melekeleri ile, verimli bir şekilde faaliyette bulunabilmesini sağlamaktır. Çünkü ideal ve hassas perspektif ve derinlik duyusu için her iki gözün birlikte fonksiyon görmesi gereklidir.

Saygılar.

Alıntı

revolver demiş ki:Açıklamaların için teşekkürler Sn. Ansamselcuk. Peki sabit gez ve arpacığa sahip tabancalarda ne yapmamız gerekir peki ? Mesafeye göre namluyu yukarı kaldırmak veya aşağıyamı indirmek gerekir ?

Tabiki...tüm silahlar için geçerlidir...Fakat bu malesef anlatılamıyor..Bu atıcı ve silahı arasında olan bişey...Alışmakla alakalı...

Alıntı

revolver demiş ki:Birde "Optiksiz tüm ateşli silahlar 2 göz açık atılır" demişsiniz. Bunun nedeni nedir ? Benim bildiğim nişan alırken sol göz kapatılır.

2 göz açık atmakla hareketli hedefi takip etmiş oluyorsunuz....İşin espirisi bu...

Birde şöyle bişey var.....2 gözün baktığı yere sol el tüfeği iterse hedef vurulur...Bu yivli tüfek içinde yivsiz tüfek içinde geçerli...

Alıntı

lupus demiş ki:Sn.Lastmohikan, baskın eli ve gözü farklı taraflarda olan istisnaları da unutmayalım lütfen...Cool
Sn. Lupus,
Mesela bendeniz. Big Grin Baskın elim ve baskın gözüm farklı taraflarda.
Bu sebeple ya gözümü kapatmak, ya omuzdan atışta diğer gözü kullanmaya çalışmak, ya da diğer omuzdan atış yapmaya çalışmak gibi opsiyonlardan sonra en başarılı sonucu, iki göz açık "red-dot" kullanmakta buldum, bu şekilde çok daha az yorulup, düzgün atış yapabiliyorum.
Saygılarımla..

Alıntı

Sayın OTHER, nefesin düzenli şekilde verilirken atış yapılması gerektiği yönündeki görüşünüze katılmıyorum. Zira öncelikle; nefes verilmesi de beyinle kontrol edilen bir vücut fonksiyonu olup, atış sırasında düzenli nefes verme düşüncesi-çabası, beynin nişan almaya odaklanmasını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca atış tek bir mermi ile sınırlı değilse, her bir atımın düzenli nefes vermeyi sekteye uğratması kuvvetle muhtemeldir. Yine nefes verme süresi, atışın sona erdirilmesi süresine koşut olarak ayarlanmazsa, diğer bir anlatımla nefes tükendiğinde hala atış yapmaya devam ediliyorsa, vücudun durağanlığı bozulacak, atış bundan olumsuz olarak etkilenecektir. Diğer yandan vücut belirli bir efor sarfettikten (örneğin bir miktar koştuktan) hemen sonra, hızlı solunum nedeniyle düzenli nefes vermek dahi zorlaşmaktadır. Bu suretle yapılacak atışlarda nefesin tutulmaması atıcıyı arzulanan sonuçtan oldukça uzaklaştıracaktır.

Dolayısıyla kanaatimce atış sırasında nefesin tutulması gerekmektedir. Ancak solunum fonksiyonuna bu şekilde ara verirken beyin için yeterli oksijenin alınması için, genellikle derin nefes alıyoruz. Derin nefes aldığımızda göğüs kafesi genişliyor ve bu da vücutta bir gerilim yaratıyor. Bu gerilim giderildikten sonra nefesi tutarak atış yapmak daha iyi sonuç veriyor. Aldığım derin nefesin yaklaşık 2/3' ünü vererek, göğüs kafesini olağan haline getirip, kalan havayı diyafram bölgesinde tutarak yaptığım atışlarda en iyi sonuçları alıyorum. Bence vücudun durağanlığını temin için uygulanması gereken yöntem; nişan alınmış pozisyonda derin nefes alıp, nefesin yaklaşık 2/3' ünü verdikten sonra nefesi tutarak, müteakip (yaklaşık) 8-9 saniye içerisinde atışı tamamlamaktır.

Saygılar...

Alıntı

Bilmem neden bu reddotlar bana hep otomatik vites arabalari hatirlatiyor. Buyuk rahatlik neticede ama isinamadim bir turlu.
Isik ve sevgiyle...

Alıntı

oncearocker demiş ki:Sayın OTHER, nefesin düzenli şekilde verilirken atış yapılması gerektiği yönündeki görüşünüze katılmıyorum. Zira öncelikle; nefes verilmesi de beyinle kontrol edilen bir vücut fonksiyonu olup, atış sırasında düzenli nefes verme düşüncesi-çabası, beynin nişan almaya odaklanmasını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca atış tek bir mermi ile sınırlı değilse, her bir atımın düzenli nefes vermeyi sekteye uğratması kuvvetle muhtemeldir. Yine nefes verme süresi, atışın sona erdirilmesi süresine koşut olarak ayarlanmazsa, diğer bir anlatımla nefes tükendiğinde hala atış yapmaya devam ediliyorsa, vücudun durağanlığı bozulacak, atış bundan olumsuz olarak etkilenecektir. Diğer yandan vücut belirli bir efor sarfettikten (örneğin bir miktar koştuktan) hemen sonra, hızlı solunum nedeniyle düzenli nefes vermek dahi zorlaşmaktadır. Bu suretle yapılacak atışlarda nefesin tutulmaması atıcıyı arzulanan sonuçtan oldukça uzaklaştıracaktır.

Dolayısıyla kanaatimce atış sırasında nefesin tutulması gerekmektedir. Ancak solunum fonksiyonuna bu şekilde ara verirken beyin için yeterli oksijenin alınması için, genellikle derin nefes alıyoruz. Derin nefes aldığımızda göğüs kafesi genişliyor ve bu da vücutta bir gerilim yaratıyor. Bu gerilim giderildikten sonra nefesi tutarak atış yapmak daha iyi sonuç veriyor. Aldığım derin nefesin yaklaşık 2/3' ünü vererek, göğüs kafesini olağan haline getirip, kalan havayı diyafram bölgesinde tutarak yaptığım atışlarda en iyi sonuçları alıyorum. Bence vücudun durağanlığını temin için uygulanması gereken yöntem; nişan alınmış pozisyonda derin nefes alıp, nefesin yaklaşık 2/3' ünü verdikten sonra nefesi tutarak, müteakip (yaklaşık) 8-9 saniye içerisinde atışı tamamlamaktır.

Saygılar...
Sn.oncearocker
Yukarda koyu ıle ısaretledıklerım yazınıza tezat olusturuyor cunku eger nefesımı tutarsam aynı seylerı yasayacagım anlamına gelecekdır.
Nefes tutup ardından atıs yapıp nefes alırsam ve ıkıncı atısı yapmak ıcın nefes tutarsam bu nefesımde duzensızlıge sebep olacakdır ve dolayısıyla atısların bozulmasına ama ben duzenlı nefesımı koruyarak kendımı kasmadan nefes alıs verıslerıme devam edersem ve nefesımı yavasca verıken yapacagım atıslar cok daha etkılı olacakdır. ( Tabı bu dedıklerımız arka arkaya serı darbe atısları ıcın gecerlı degıldır bu sırada nefes duzenınızı kontrol yetegınızı kaybeder sadece atıslara odaklanırsınız)
Atıslarda onemlı olan vucudun formunda buyuk degısıklıkler yaratacak sebeplerı yaratan pozısyonlara gırmemek en basarılı atısları getırecekdır.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi