Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nişan Almak Ama Nasıl ?
#1
Karşımıza çıkan hedefi vurabilmek için her şeyden önce nişanın doğru alınması gerekir.

Nişan alma, Nişan Hattını Hedef Üzerine Oturtmaktır. Ancak bu nişanın doğru olabilmesi için göz, gez, arpacık ve nişan noktasının doğru olarak hizalanması gerekir. Doğru bir hizalama, gezin merkezinin veya üst kenar ortasının arpacığın silme tepesi ile hizalanması sonucu sağlanır.

Doğru nişan alındığında, gez, arpacık ve hedefin vermiş olduğu görüntüye Nişan Resmi adı verilir.

Nişan, genel kural olarak gözün biri kapatılmak suretiyle tek gözle alınır. Yine genel olarak, sağ elini kullananlar sol gözünün kapatarak sağ gözle nişan alınır. Solaklar, silahı sol taraftan kullandıkları taktirde sağ gözlerini kapatıp sol gözle nişan alabilirler. Ama insanların gözlerinden biri tabii olarak gerçek görüntü diğeri zahiri görüntü verir. Nişanın gerçek görüntü veren gözle verilmesi şarttır. İnsanlarda genellikle gerçek göz, sağ veya sol elini kullanması ile uyum içinde olursa da bazen tersi de olabilir. Gerçek gözü kullandığı koldan farklı olanlar eğer silahı tek taraftan kullanıyorlarsa nişan iki gözleri de açık olarak almak zorundadır. Aksi takdirde hedefin zahiri görüntüsüne ateş etmiş olurlar ve hiçbir zaman isabetli atış yapamazlar.

Gerçek göz şöyle küçük bir deneme ile tespit edilebilir. Sağ kolunuzu ileri doğru uzatın. Başparmağınızı yukarı kaldırın. İki gözünüzde açık olarak bir hedefe nişan alın. Nişanınızı bozmadan bir gözünüzü kapatıp tek gözle nişanı takip edin. Nişanınız bozulmamışsa gerçek gözünüz odur. Görüntü kaymışsa diğer gözünüzü kapatıp deneyi tekrar edin. Nişan bozulmuyorsa gerçek gözünüz açık olan gözünüzdür.

Nişan hattı ile mermi yolu nişancılık eğitiminde sık sık kullanılan iki deyimdir. Doğru nişan, birbirinden farklı olan bu iki hattın Nişan Noktası üzerinde çakıştırılması suretiyle alınır. Eğer iki hat nişan noktası üzerinde uygun şekilde çakıştırılmazsa isabetli atış yapılmaz.

Nişan Hattı :

Gözden, gezin orta noktasından (Üçgen, dörtgen gezlerde üst kenar ortasından) arpacığın silme tepesinden geçen hattır. Bu noktalardan gez ve arpacık sabittir. Göz, bu iki noktayı birleştiren hattı hedef nişan noktasına tatbik edebilmek için hatta girer. Nişan hattı, düz bir hattır. Bu hat hedef üzerinde seçilen nişan noktasına çakıştırılınca nişan alınmış olur.

Mermi Yolu :

Mermi yolu kavisli (Hallaç Yayı Gibi) bir hattır. Mermi yolu kavisinin büyüklüğü namluya verilecek yükselişe göre değişir. Mermi yolu daima namlu mihverinin (uzantısının) altında kalır.

Merminin namlu ağzını terk ettiği anda nişan hattının hedef üzerinde gösterdiği noktaya da Çıkış Noktası adı verilir. Çünkü bu nokta, çıkış noktasının hedef üzerindeki izdüşümüdür.

Nişan Hattı-Mermi Yolu İlişkileri :

Nişan hattı düz bir hat, mermi yolu kavisli olduğu ve çıkış noktası nişan hattından aşağıda bulunduğu için, atış esnasında mermi yolu nişan hattını , biri çıkışta diğeri düşüşte olmak üzere iki defa keser, isabetli bir atış yapabilmek için nişan hattı ile mermi yolunun ikinci kesişme noktasının hedef üzerinde veya biraz gerisinde meydana gelecek şekilde mermi yolunun ayarlanması gerekir. Bu da nişangahın ateş edilecek mesafeye ayarlanması suretiyle namluya gerekli yükseliş verilerek sağlanır. Yani, nişangah ateş edecek mesafeye ayarlanınca, namluya nişan hattı ile mermi yolunu hedefte çakıştıracak yükseliş verilmiş olur.
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
sbs, waiz, Cankaya, red
#2
Nişan Noktası Seçme :

Nişan noktası; isabetli bir atış yapabilmek için, nişan hattının hedef üzerinde tatbik edileceği noktadır.
Nişan noktası hedefin büyüklüğüne, hareket edip etmediğine, hareket ediyorsa süratine, kullandığımız nişangah mesafesine göre değişir. İsabetli bir atış için nişangah noktasının doğru olarak seçilmiş olması gerekir.
Genel olarak duran küçük hedeflerin alt kenar ortasına, büyük hedeflerin ortasına, hareket eden hedeflerin önüne nişan alınır.
Hareket eden hedeflere ateş ederken, verilen önleme tetik düşürülünceye kadar muhafaza edilerek hedef takip edilir.
Duran hedeflere nişan noktasının seçilmesi:
Mesafeye uygun nişangah kullanıldığında;

Baş veya göğüs hedefinin alt kenar ortasına,
Diz ve boy hedefinin merkezine nişan alınır.

Muharebe nişangahı kullanıldığında (Tüfekler için)

200 m.ye kadar baş ve göğüs hedeflerinin alt kenar ortasına diz ve boy hedeflerinin ortasına,
200-400 m. arasında baş ve göğüs hedeflerinin yüzlerine, diz ve boy hedeflerinin göğüslerine nişan alınır.
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
sbs, waiz, ThePulchra, red
#3
DİĞER FAKTÖRLER:
Rahat Bir Duruş :


Herhangi bir duruş vaziyetinde, bulunduğu durumdan rahatsız olmamalı, mümkün olduğu kadar rahat ve sakin bulunmaya çalışmalı.
Nişan alırken bütün adaleler gevşetilmiş olmalı, nişan almak için adaleler zorlanmamalı nişan hataları vücut hareketleri ile düzeltilmelidir.
Lüzumsuz yorgunluk ve adale gerginliği titremeye sebep olur. Bu titreme silaha intikal eder ve doğru nişanın muhafazasını zorlaştırır.
Şayet rahat bir duruş temin edilemiyorsa nişan vaziyetinde hata vardır ve düzeltilmesi gerekir.

Nefes Kesme :


Nefes kesme önce derin bir nefes alması ve kendini zorlamadan normal zamanlardaki gibi nefesini verdikten sonra tetik düşürünceye kadar nefesini tutmasıdır. Nişan almadan önce 3-4 defa nefes alıp vererek kanın oksijen doyurulması sağlanmalıdır.Nişan aldıktan sonra göz nişan hattından ayırmadan nefes kesilir. Nefes alırken arpacığın, hedefi aşağıdan yukarıya doğru (6-l2 istikametinde) ikiye bölümesi, nefes verdikçe aşağıya inerek ilk nişan noktasında durması gerekir. Arpacık hedefi dik olarak bölmüyorsa silah yan tutuluyor demektir. Bu durumda önce silahın düzeltilmesi gerekir.
Nefes kesildikten sonra tetik boşluğu alınır. Baskı arttırılarak gez ve arpacık kontrolü ile tetik düşürülür.

Nefes kesildikten 9 saniye sonra hala tetik düşürülmemişse, vücut kasılıp isabet ihtimali düşeceğinden yeniden nefes alınıp nefes kesilmelidir.

Tetik Kontrolü ve Tetik Düşürme :

Hafif tetikler işaret parmağının uçtan birinci boğumunun etli kısmı ile, daha ağır tetikler işaret parmağının birinci boğumunun etli kısmı ile daha ağır tetikler işaret parmağının birinci boğumu ile düşürülür
Tetiği ezecek olan parmağın diğer kısımları silahın kundağına temas etmemeli, arada dörde katlanmış bir kağıt girecek kadar boşluk bulunmalıdır. Aksi taktirde tetik eziyorum zannederek silaha bastırır ve titreme başlar.

 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
sbs, waiz, alpi, ThePulchra, Cecul, red
#4
Tetik düşürmek için ;

? Nişan alınır.
? Nefes kesilir.
? Tetik istinada getirilir.
? Tetik düşürülür.

Tetik düşürülürken nişan hattını kontrol edilir
Nişan hattı bozulduğunda tetik düşürülmez
Yeniden nefes alarak aynı işlemler tekrarlanır.

Tetik tam geriye doğru, artan bir basınçla yavaş yavaş bastırılarak düşürülür.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
sbs, Cecul, red
#5
toparlayabildiklerim bunlar yanlışlar varsa düzeltmelerinizi rica ediyorum.
Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sbs
#6
Sn.Alpago,
Hedefin alt kenar orta noktası kullanımı sadece tüfeklerde mekanik gezle uygulanması gereken bir yöntemdir.
Tabanca tipi silahlarda hedefin cesametine bakmadan ortasına nişan alınmalıdır. Standart dışı mesafe atışlarında ( 25 metreden uzağa ) nişangah açısı değerlerine göre göreceli olarak üst atmak gerekir.
Saygılar...
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Cecul
#7
Teşekkürler Sn.xlcod3r, yukarıda verilen tanımlamalar genel olarak yivli tüfekler de nişan noktalarını tanımlamaya yönelik bilgiler, resim ekleme özürlü bir forum üyesi olduğum için Smile bu başlığı daha faydalı hale getirebilecek resimler yayınlayamıyorum.Resimlerle de tabancalarda,tüfeklerde doğru nişan almayı ve noktalarını belirtecek paylaşımlar olursa,konuyla ilgilenen arkadaşlara daha faydalı olur kanısındayım.Bu konu ile ilgili arkadaşların resimli paylaşımlarını rica ediyorum. Saygılar...
 
Alıntı

#8
Sn. Apogo,
Merak ettiğim bir konu var. Normalde mermi yolu, nişan hattından daha aşağıda kalmaktadır. Dürbün veya Red Dot kullanımında bu mesafe dahada büyümektedir. Yani biz hedefe nişan alıp ateş ettiğimizde, kurşun hedefin nişan aldığımız kısmına değil biraz aşağısına isabet etmesi (mermi yolunun takip ettiği hedef noktası) gerekmezmi ? Fakat böyle olmamakta, kurşun, mermi yolu nişan hattından aşağıda olmasına rağmen, nişan hattına isabet etmektedir. Bu nasıl meydana geliyor ? Kurşun yukarı doğru açı yaparak hedefe doğrumu gidiyor ? Bunun açıklaması nedir ? Aşağıdaki resimde, amatörce anlatmak istediğimi çizmeye çalıştım. Bilgilerinizi arz ederseniz çok makbule geçer.
Saygılarımla.

[Resim: namlu.jpg]
 
Alıntı

#9
Sayın revolver...
dürbün ve red dotlarda merkezdeki artıyı yada noktayı aşşağı-yukarı sağa-sola hareket ettirmek için ayar vidaları vardır.....dürbün bakıldığında üstde durur fakat..içindeki artı yada nokta tabancaysa 25 metrede çakıştırılır....Yada kaç metreye vurmasını istiyorsanız ayarlıya bilirsiniz...

dediğiniz gibi mermi namludan yukarı çıkar....bu yüzden tüfeklerde ve tabancalarda namludan üste dururlar....

çok basit olarak bir örnek vermek gerekirse...12 numara av tüfeğine koyacağınız bir federal tek kurşun..1 cm gibi üst çıkıp 50 metrede sıfır noktasına iner......

En basidi...308 win..200 mtreye sıfırlanırsa....7 cm gibi 100 mt.rede üst vurur...çekirdek 200e tabiri şudur düşer....bir yay çizerek...

Sayın alpagoya katılmadığım yerler var...Yazı TSK olmuş......Optiksiz tüm ateşli silahlar 2 göz açık atılır....(tabanca-tüfek)ayrıca optik takılı tüfekler yada tabancalar 3 güce kadar çok rahat 2 göz açık atılır.....Red dot-reflex gurubu zaten açık gözle atmak içindir....

ayrıca alt kenar ortasınada bir nokta koymak lazım.....TSK Smile

200 gezle 25 metreye atış yaptırırsan alt atman lazımki 308 win tüfek...hedefi vursun...acemi askere ilk atış 25 mt..bu yüzden askerlik yapmış tüm erkekler alt kenar ortası der....
 
Alıntı

#10
Açıklamaların için teşekkürler Sn. Ansamselcuk. Peki sabit gez ve arpacığa sahip tabancalarda ne yapmamız gerekir peki ? Mesafeye göre namluyu yukarı kaldırmak veya aşağıyamı indirmek gerekir ?
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi