Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uçakta Silahlardan Ücret Alınması
Sayın forum üyeleri , ekstradan bilgi olarak vereyim , pegasus havayolları av tüfeği için extra 45 tl para talep ediyor.

Biz mersine atışa giderken bilmeden pegasustan bilet almıştık , ve pişman olduk toplamda 90 tl ekstra para verdik adam başı.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
iso, alone61, tsuba, ckarabina
İyi akşamlar
Uygulama başladı mı bilemiyorum fakat bugün ki uçak yolculuğumun sonucu silahımın (glock17) geldiği hali görünce bütün sinir sistemim bozuldu. Sürgü üst kısmı sanki zorla çizilmiş. . Emanete hıyanet edilmez!
Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tsuba, ckarabina
Sn. Bburak, çok büyük geçmiş olsun...
Can sıkacak bir olay yaşamışsınız, durumu ilgililer ile paylaşmışsınızdır şüphesiz...
Olumlu bir gelişme yaşamadınız mı?

Alıntı

Sn. iso
Öncelikle teşekkür ediyorum. Herhangi bir girişimde bulunmadım. Hem kime başvuracağımı bilemedim hem de sonuç alabileceğimi düşünmüyorum. Resim eklemeyi başarırsam resmini de yükleyeceğim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn Bburak öncelikle geçmiş olsun.

Söz konusu hasar gerçekleştiğinde silahınız bir çanta/kutu/muhafaza içinde miydi yoksa doğrudan silahın kendisini mi teslim etmiştiniz?

Alıntı

Sn. Murphy
Birini kutusu birini ise kılıfının içerisinde verdim fakat kılıfı ve kutuyu teslim ettiler bu şekilde alamıyoruz diyerek.

Saygılarımla.

Alıntı

(03-11-2017, 03:22 PM)harun demiş ki:
(03-11-2017, 02:28 PM)cnrabt demiş ki: Silahları alabileceklerini ama fişekleri alamayacaklarını belirttiler. Fişeklerin tamamı kendi satıldığı haldeki orjinal karton kutularındaydı. Görevlilerin belirttiğine göre emniyetli bir kutuda olmasını istiyorlamış. Daha sonra yivli olanları aldılar diğerlerini kendilerine tebliğ edilen karar olduğundan ki bunu da cama görülür şekilde yapıştırmışlar kabul etmediler. Kendilerine tabanca fişeklerinde bunu neden uygulamıyorsunuz yada yivli av fişeklerinde yapmıyorsunuz dedim. Görevlinin " bunlarda barut var  abi"  cevabına ithafen " yivlilerdeki fişekler lpg ili mi çalışıyor be birader" cevabım  herkesin  gülüşmesine sebep oldu. Kendince fişek başına düşen yüklü miktarda barutu kastetmeye çalıştığını belirtti. Kendilerine verilen en son eğitim ve  talimatın bu şekilde olduğunu belirtti. Hatta emniyetli paket olarak basit ufak  bir takım çantası dahi olabileceğinin tüyosunu bana iletti. Ben de nasılsa mühim olan yivli fişeklerimin yüklenmesinden ve memleketin her yerinde bulunabilen yivisz bir mühimmat için fazla uğraşmadan uçağa geçtim.

Daha önce de bazı konularda geçmişti:
Uçakta brüt 5 kg fişek taşındığında bu özel bir işlem gerektirmiyor. Bu kişi başı değil toplam miktardır. (Bu nasıl ayarlanır, o da ayrı bi konu - aslında pratikte ayarlanamaz!) Yani bu iş barut hesabı değil toplam fişek kilosu hesabıdır. Sanırım bu tip bir önlem çerçevesinde yivsiz fişekleri uçağa alınmıyor. Nasıl olsa yivsiz fişeklerini hemen her gittiğiniz yerde bulabilirsiniz. (Federal taşımadığınız düşünüyorum  Big Grin )

Emniyetli çanta konusunda sıkıntınız olmaz zaten. tac87'den MTM mühimmat kutularından alırsınız, kulaklarına da bir kilit takarsınız, gayet "emniyetli" olur.  Wink 

Önemli konu, hiç bir şekilde 5 kg fişek miktarını geçmeyin. O seferde tek silah/mermi teslim eden olursanız, limit içi kalırsanız. Sıkışırsanız da "limit 5 kg, isterseniz kaptana sorun diyebilirsiniz". Karadeniz, özellikle Trabzon ve güneydoğu illerine seyahat yaparken mutlaka uçakta 2-3 silah olabileceğini düşünerek, bu illere seyahatte fişek adedini daha da kısıtlamalısınız, 3 kg'ı aşmazsanız sorun olmayacaktır.

Kişi başı 5 kg. Bu gibi malzemeler DGR(dangerous goods) diye geçer.

Alıntı

Merhabalar, nasip olursa yarın Mkek de olacağım, yazan bilgilere istinaden THY ile görüştüm 444'lü numara üzerinden. Yani acente vb değil. Böyle bir uygulamalarının olmadığını belirttiler. Gazete haberlerinden vs bahsettim ancak yine de ücret alınmadığını ifade ettiler. Sadece dilerseniz bilgi girişi yapalım içiniz rahat etsin denildi ve silah teslim edeceğimin bilgisini sisteme girdiler. Hatta marka ve kg bilgisi istediler.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ckarabina
(16-02-2018, 09:07 AM)pilot34 demiş ki: Kişi başı 5 kg. Bu gibi malzemeler DGR(dangerous goods) diye geçer.

Bir sonraki recurrent eğitiminizdeki DGR dersini daha dikkatli dinleyin.

Alıntı

Merhabalar;
1 Mart 2018 itibariyle Anadolu Jet seferlerinde silah için 20 TL ek ücret alımına başlanmış. Ayın 7 ve 8 'inde Ankara'dan gidiş- dönüş yaptığım uçak seyahatinde toplamda 40 TL ödemek zorunda kaldım. Polis ve askere ücretsiz olduğunu belirttiler. Taşıma ruhsat sahibi olmanın ayrıcalıklarından faydalanmaya devam.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi