Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uçakta Silahlardan Ücret Alınması
THY uygulaması hakkında bilgim yok. Pegasus silah için ek ücret alıyor mu onu da bilmiyorum.

Ama Pegasus için şunu garanti ederim:
Eğer bir ücretlendirme varsa, herkezden aynısını alır. Milletvekili, polis, asker, sıradan vatandaş, şirket personeli fark etmez. Su paralıdır ve herkese paralıdır. Patron veya ailesi de yolculuk yaptığında, yediklerinin içtiklerinin parasını öder.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
alone61, Turgut101, tirendaz, defender45acp, Vefasiz
(02-11-2017, 12:10 PM)harun demiş ki: Prosedür şöyledir:

Terminal girişinde teslim edilen silahlar, evrakı ile birlikte havayolunun güvenlik poşetine konulur. 
(Bu poşet, silahı darbelerden korusun diye Pegasus için balonlu naylondan yapılmıştır, diğerilerini bilmiyorum.)

"Security item" olarak nitelenen silahlar, yine havayolunun sadece bu işe özel istihdam edilen görevlileri tarafından, silah teslim noktasından, sizin seferinizi yapacak uçağa taşınır. Uçağın kargo bölmesinden belirlene yere yerleştirilir, evrakı kabin amirine iletilir ve kaptana bilgisi verilir. 

Uçak varış noktasına geldiğinde, yine havayolunun sadece bu işle görevli personeli tarafından uçaktan alınarak terminal çıkışındaki silah teslim noktasına evrakı ile birlikte ulaştırılır.

Yani silahlarınız özel kargo muamelesi görür. Her havayolu bunlar için ilave istihdam sağlar, bu personel periyodik olarak eğitilir, bu personelin girişte ve belirli zamanlarda güvenlik soruşturması yapılır, ve de ilgili prosedürler uygulanır. 

Anlayacağınız üzere, silah taşıma işi 1 kg ek ağırlık taşınması gibi basit bir konu değildir. Havayoluna ek masraf söz konusudur. Bu masrafın ve iş yükünün karşılığı 20 TL midir, o tartışılır. Pegasus gibi tüm ek masraflardan arındırılmış fiyatla bilet satan havayolları (LCC - Low Cost Carrier) için, bu tip ilave masrafların hizmet sunulana yansıtılması normaldir. THY gibi tam hizmet veren havayollarında bu hizmet için ek ücret talep edilmesi ise havayolunun taktiridir.

Sn. harun, üç yıl önce apronda beklerken ilginç bir olaya tanıklık ettim. PEGASUS' a ait bir uçağa silah kargosu yüklemeye çalışan kızcağız, silahların yarısını 1 metre kadar yüksekten yere düşürdü. En az yirmi silah poşetini uçağın ön alt bölümünde bir yere tıkmaya çalışırken oldu bu hadise. Daha sonra yerdeki silah poşetlerini topladı ve kargo bölümünü kapatmayı başardı. 

Ben bu ücret işinin nitelikli bir hizmet bedelinden ziyade müşteriyi biraz daha yolma çabası olduğunu değerlendiriyorum.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
kotucenk, SalimD061
(02-11-2017, 07:37 PM)Dr.Vatan demiş ki:

Terminal girişinde teslim edilen silahlar, evrakı ile birlikte havayolunun güvenlik poşetine konulur. 
(Bu poşet, silahı darbelerden korusun diye Pegasus için balonlu naylondan yapılmıştır, diğerilerini bilmiyorum.)

"Security item" olarak nitelenen silahlar, yine havayolunun sadece bu işe özel istihdam edilen görevlileri tarafından, silah teslim noktasından, sizin seferinizi yapacak uçağa taşınır. Uçağın kargo bölmesinden belirlene yere yerleştirilir, evrakı kabin amirine iletilir ve kaptana bilgisi verilir. 

Uçak varış noktasına geldiğinde, yine havayolunun sadece bu işle görevli personeli tarafından uçaktan alınarak terminal çıkışındaki silah teslim noktasına evrakı ile birlikte ulaştırılır.

Yani silahlarınız özel kargo muamelesi görür. Her havayolu bunlar için ilave istihdam sağlar, bu personel periyodik olarak eğitilir, bu personelin girişte ve belirli zamanlarda güvenlik soruşturması yapılır, ve de ilgili prosedürler uygulanır. 

Anlayacağınız üzere, silah taşıma işi 1 kg ek ağırlık taşınması gibi basit bir konu değildir. Havayoluna ek masraf söz konusudur. Bu masrafın ve iş yükünün karşılığı 20 TL midir, o tartışılır. Pegasus gibi tüm ek masraflardan arındırılmış fiyatla bilet satan havayolları (LCC - Low Cost Carrier) için, bu tip ilave masrafların hizmet sunulana yansıtılması normaldir. THY gibi tam hizmet veren havayollarında bu hizmet için ek ücret talep edilmesi ise havayolunun taktiridir.

Sn. harun, üç yıl önce apronda beklerken ilginç bir olaya tanıklık ettim. PEGASUS' a ait bir uçağa silah kargosu yüklemeye çalışan kızcağız, silahların yarısını 1 metre kadar yüksekten yere düşürdü. En az yirmi silah poşetini uçağın ön alt bölümünde bir yere tıkmaya çalışırken oldu bu hadise. Daha sonra yerdeki silah poşetlerini topladı ve kargo bölümünü kapatmayı başardı. 

Ben bu ücret işinin nitelikli bir hizmet bedelinden ziyade müşteriyi biraz daha yolma çabası olduğunu değerlendiriyorum.

Kimseyi haklı çıkarmaya veya havayollarının böyle bir ücreti haklı olarak aldığını söylemiyorum. Sadece durum açıklaması yaptım.

Ama bir elemanın hata yapıp da silahları düşürdüğünü gördünüz iseniz, bu işin niteliksiz yapıldığı anlamına gelmez, istenilen ücreti de "müşteri yolma çabası" yapmaz. Çok büyük ihtimalle silahları yüklemeye çalışan kız bu sözünü ettiğimiz nakil görevlisi değil, uçağın yerdeki işlerinden sorumlu olan operasyon görevlisidir. Aslında yüklemeyi onun yapmaması gerekiyor, boyunu aşan iş yapmış.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
(02-11-2017, 03:46 PM)harun demiş ki: THY uygulaması hakkında bilgim yok. Pegasus silah için ek ücret alıyor mu onu da bilmiyorum.

Ama Pegasus için şunu garanti ederim:
Eğer bir ücretlendirme varsa, herkezden aynısını alır. Milletvekili, polis, asker, sıradan vatandaş, şirket personeli fark etmez. Su paralıdır ve herkese paralıdır. Patron veya ailesi de yolculuk yaptığında, yediklerinin içtiklerinin parasını öder.

Artırıyorum Smile Eşli davetli şirket yemeklerinde personel ücretin yarısını, eşi ise tamamını cebinden öder. Üstelik bu davetler isim yapmış pahalı yerlerde verilince daha önce kapısının önünden geçmemiş alt kademedeki personel maaşının önemli kısmını vermiş olur.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın harun, 

Bir ticaret şirketi olan havayollarının, silah taşıma için ücret talep etmesi bence de normal. Bu konuda sizinle hemfikirim. Halihazırda kaygım, ücret alınsın alınmasın, silahların taşınmasına gerekli ihtimamın gösterilip gösterilmediği. Birkaç yıldır sorun yaşamıyorum çünkü, uçağa silahla binmiyorum. Silahımla gitmem gereken yere, lüzumu halinde on iki saat otomobil kullanıp karadan gidiyorum. Bunun sebebi de yıllar önce yaşadığım bir olay. 

İstanbul'dan İzmir'e giden uçağa binmeden, her zamanki gibi silahımı teslim ettim, teslim tutanağını aldım. İzmir'de silah teslim noktasına gittiğimde, oradaki polis memurunda (adını hiç unutmuyorum, titiz bir ağabeydi, Birol Bey) silah yoktu. Sonrasında yaşananlar: 

- Uçağa yeniden bir ekip gönderildi ve kargo bölümü baştan ayağa tarandı, silah bulunamadı. Bu arada uçak, İstanbul'a götüreceği yolcuları almış, kapıları kapatmıştı. Arama sebebiyle rötar yaptı ve uçaktaki yolcular mağdur oldu.
- İstanbul'daki silah teslim noktası arandı, hem polis hem de hava yolu şirketi, silahın uçağa yüklenmek üzere polisten teslim alındığını gösteren tutanakları çıkardı, "silah uçağa yüklendi, eminiz" dediler. Bu arada uçak, İstanbul'a dönmüş, yurt dışı seferi için yolcusunu almış, kargosu yükleniyordu, şayet içinde silah varsa ve iyi aranmadığı için bulunamadıysa, gittiği ülkede bulunursa sorun olur diye, uçağın kargosunu komple boşaltıp yeniden aradılar. Bu uçuş da rötar yaptı. Uçakta silah olmadığına emin olundu.
- Tüm bunlar olurken ben, "siz silahı arayın, ben işimi halledip akşam geleyim" diyemeyeceğim için havalimanında emniyet müdürü tarafından misafir edildim ve İzmir'deki vazifemi yapamadım. 
- En son olarak İstanbul'daki havalimanında bir karışıklık olduğu kanaatiyle beni o firmanın akşam uçağına bindirdiler. Bu arada beni, başka bir sebepten rötar yapmış, kapısını kapatmış, motor çalıştırmış bir uçağa son anda bindirdiler. Kapı kapatmış, gecikmiş bir seferde, yeniden kapı açılıp da en son yolcu olarak ben binince İstanbul'a gelene kadar onlarca yolcu kulağım duya duya bana söylendi ve sövdü. Gecikmenin sebebi bir anda ben oldum. 
- İstanbul'da gece yarısı silahı teslim ettiğim yere gittik ve tek tek oradaki çekmeceleri, dolapları açıp aradılar. Silah, kilitli çekmeceden çıktı. 

Meğer, hava yolu şirketinin personeli, silahı teslim alırken karışıklık olmuş. İmzaladıkları tutanaktan bir eksik silahı alıp gitmişler, benim silahımı da orada unutmuşlar. Görevli polis memuru bunu fark edince silahı çekmecesine atmış, "nasıl olsa biri sorar, birazdan gelirler" diye düşünmüş. Biraz sonra da bunu kimseye söylemeden nöbeti devredip gitmiş. İzmir'den orayı aradığımızda, çoktan mesaisi bitmiş, biz telefonda mesaisi yeni başlayan bir polis memuruyla konuşuyormuşuz. 

Bu olayı, "olmuş bir kere, aksaklıktır" diye düşünürken ertesi sabah, aynı firmanın aynı uçuşunda seyahat eden müdürümüzün başına da aynı olay gelince yıldım ve bir daha da uçağa silahla binmedim. Umarım artık bu iş, layığıyla yapılıyordur da sorun olmaz.

Saygılarımla 
karaca

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
lupus, tirendaz, alone61, harun, 1905sss, Dr.Vatan, iso, husrev, defender45acp, Vefasiz
Hazır konusu açılmışken başıma gelen olayı aktarayım.

En son bu yılın şubat ayında aynı anda yivli ve yivsiz silah artı fişekleriyle uçarken bir sorun ile karşılaşmamıştım.

Geçtiğimiz hafta bir yivli artı bir yivsiz tüfek ve bunlara ait fişekler ile uçabilmek için silah teslim masasına gittim. Silahları alabileceklerini ama fişekleri alamayacaklarını belirttiler. Fişeklerin tamamı kendi satıldığı haldeki orjinal karton kutularındaydı. Görevlilerin belirttiğine göre emniyetli bir kutuda olmasını istiyorlamış. Daha sonra yivli olanları aldılar diğerlerini kendilerine tebliğ edilen karar olduğundan ki bunu da cama görülür şekilde yapıştırmışlar kabul etmediler. Kendilerine tabanca fişeklerinde bunu neden uygulamıyorsunuz yada yivli av fişeklerinde yapmıyorsunuz dedim. Görevlinin " bunlarda barut var  abi"  cevabına ithafen " yivlilerdeki fişekler lpg ili mi çalışıyor be birader" cevabım  herkesin  gülüşmesine sebep oldu. Kendince fişek başına düşen yüklü miktarda barutu kastetmeye çalıştığını belirtti. Kendilerine verilen en son eğitim ve  talimatın bu şekilde olduğunu belirtti. Hatta emniyetli paket olarak basit ufak  bir takım çantası dahi olabileceğinin tüyosunu bana iletti. Ben de nasılsa mühim olan yivli fişeklerimin yüklenmesinden ve memleketin her yerinde bulunabilen yivisz bir mühimmat için fazla uğraşmadan uçağa geçtim.

Dönüş yolunda da anadolu meydanındaki polis abi "hepi topu 4 sefer var bugün yükleidğim 100. Av tüfeği oldu heralde,aklında olsun yakında bunlara bir ücret getireceklermiş" dedi. Demek haklıymış.

Bu şekilde bir seyahat düşünen arkadaşların bilgisine.

Saygılar.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
alone61, lupus, harun, tirendaz, Dr.Vatan, iso, husrev, defender45acp
(03-11-2017, 02:28 PM)cnrabt demiş ki: Silahları alabileceklerini ama fişekleri alamayacaklarını belirttiler. Fişeklerin tamamı kendi satıldığı haldeki orjinal karton kutularındaydı. Görevlilerin belirttiğine göre emniyetli bir kutuda olmasını istiyorlamış. Daha sonra yivli olanları aldılar diğerlerini kendilerine tebliğ edilen karar olduğundan ki bunu da cama görülür şekilde yapıştırmışlar kabul etmediler. Kendilerine tabanca fişeklerinde bunu neden uygulamıyorsunuz yada yivli av fişeklerinde yapmıyorsunuz dedim. Görevlinin " bunlarda barut var  abi"  cevabına ithafen " yivlilerdeki fişekler lpg ili mi çalışıyor be birader" cevabım  herkesin  gülüşmesine sebep oldu. Kendince fişek başına düşen yüklü miktarda barutu kastetmeye çalıştığını belirtti. Kendilerine verilen en son eğitim ve  talimatın bu şekilde olduğunu belirtti. Hatta emniyetli paket olarak basit ufak  bir takım çantası dahi olabileceğinin tüyosunu bana iletti. Ben de nasılsa mühim olan yivli fişeklerimin yüklenmesinden ve memleketin her yerinde bulunabilen yivisz bir mühimmat için fazla uğraşmadan uçağa geçtim.

Daha önce de bazı konularda geçmişti:
Uçakta brüt 5 kg fişek taşındığında bu özel bir işlem gerektirmiyor. Bu kişi başı değil toplam miktardır. (Bu nasıl ayarlanır, o da ayrı bi konu - aslında pratikte ayarlanamaz!) Yani bu iş barut hesabı değil toplam fişek kilosu hesabıdır. Sanırım bu tip bir önlem çerçevesinde yivsiz fişekleri uçağa alınmıyor. Nasıl olsa yivsiz fişeklerini hemen her gittiğiniz yerde bulabilirsiniz. (Federal taşımadığınız düşünüyorum  Big Grin )

Emniyetli çanta konusunda sıkıntınız olmaz zaten. tac87'den MTM mühimmat kutularından alırsınız, kulaklarına da bir kilit takarsınız, gayet "emniyetli" olur.  Wink 

Önemli konu, hiç bir şekilde 5 kg fişek miktarını geçmeyin. O seferde tek silah/mermi teslim eden olursanız, limit içi kalırsanız. Sıkışırsanız da "limit 5 kg, isterseniz kaptana sorun diyebilirsiniz". Karadeniz, özellikle Trabzon ve güneydoğu illerine seyahat yaparken mutlaka uçakta 2-3 silah olabileceğini düşünerek, bu illere seyahatte fişek adedini daha da kısıtlamalısınız, 3 kg'ı aşmazsanız sorun olmayacaktır.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tirendaz, iso, husrev, blueokkes
(03-11-2017, 01:09 PM)karaca demiş ki: Meğer, hava yolu şirketinin personeli, silahı teslim alırken karışıklık olmuş. İmzaladıkları tutanaktan bir eksik silahı alıp gitmişler, benim silahımı da orada unutmuşlar. 

Konu ile ilgili eğitilmiş olmaları ne yazık ki salaklık yapmalarına engel teşkil etmiyor.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
karaca, iso
Eskiden beyanla ve uçuş numara bilginizle alırlardı uçağa, yanlış uçuşlardan sonra artık checkin bankosundan alınacak bir bagaj etiketi istiyor polis noktası.

Alıntı

Satın Kimble dediğiniz önlemlere rağmen hata olabiliyor. Vaktiyle hs9 umu Ankara'dan getirirken bu tip bir durumla karşılaşmış ve yanlış hatırlamıyorsam 3 uçak sonra tabancamı getirebilmişlerdi.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Kimble

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi